Reklama

Polityka obronna

NATO rozmieszcza uzbrojone roboty na granicy rosyjsko-litewskiej

THeMIS UG. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Jak podaje hiszpański dziennik „El Confidencial”, Sojusz Północnoatlantycki po raz pierwszy rozmieścił cztery uzbrojone roboty na Litwie w pobliżu granicy z Rosją. Działanie odbywa się w ramach programu manewrów NATO, który ma za zadanie rozwinąć i udoskonalić jego doktrynę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Francuska Agencja Prasowa (AFP) zwraca uwagę, że rozmieszczenie robotów zbiega się ze wzmocnieniem obecności NATO na Litwie. Według sił zbrojnych Holandii rozmieszczone na granicy rosyjsko-litewskiej maszyny to cztery bezzałogowe pojazdy lądowe (UGV) THeMIS należące do systemów autonomicznych (RAS) 13. Lekkiej Brygady Królewskiej Armii Holandii.

„Maszyny zostały oddane do eksperymentalnego użytku jednostce operacyjnej w odpowiednim środowisku wojskowym" - powiedział ppłk Sjoerd Mevissen, cytowany przez „El Confidencial". Mevissen podkreślił, że nie jest to zwykły test szkoleniowy. „Znajdujemy się pod obserwacją Rosji (...)" - podkreślił. Kraje NATO traktują poważnie wysyłanie uzbrojonych robotów na pole walki - wskazał „El Confidencial".

Reklama

Czytaj też

Bezzałogowe platformy lądowe THEeMIS są produkowane przez estońską firmę Milrem Robotics; są to jednostki częściowo opancerzone z gąsienicowym systemem napędowym. Mogą poruszać się niezależnie, choć sterowane są za pomocą pulpitu przez operatora. Obecnie nie mają zdolności automatycznego otwierania ognia ani systemów sztucznej inteligencji do samodzielnego identyfikowania i niszczenia celów.

Dzięki strukturze modułowej maszyny mogą być modyfikowane zgodnie z potrzebami operacyjnymi. Posiadają zdalnie sterowane moduły uzbrojenia, które mogą być wyposażone w różnorodne uzbrojenie, w tym w lekkie i ciężkie karabiny maszynowe, granatniki kalibru 40 mm, armaty automatyczne kalibru 30 mm i pociski przeciwpancerne, a także lekkie drony rozpoznawcze dla identyfikacji celów z powietrza.

Roboty THEeMIS oferują wsparcie ogniowe, podczas gdy jednostki piechoty mogą pozostawać w ukryciu. Na razie mają ograniczone funkcje autonomiczne, ale już są stosowane w wojnie na Ukrainie do zadań ewakuacyjnych i logistycznych. Zastosowanie dronów-kamikadze oraz amunicji krążącej wzrosło gwałtownie podczas wojny na Ukrainie - podkreślił dziennik.

Czytaj też

Wkrótce będzie możliwe rozmieszczanie w pełni automatycznej broni, początkowo w walkach powietrznych i morskich; eksperymentuje się także z robotami naziemnymi wyposażonymi we wszelkiego rodzaju uzbrojenie - wyjaśnił "El Confidencial".

Maszyny takie rozwijają USA, Chiny, Rosja, Izrael, Australia i Wielka Brytania, podczas gdy międzynarodowe negocjacje dotyczące zakazu lub ograniczenia ich stosowania utknęły w martwym punkcie. To tylko kwestia czasu, zanim zobaczymy je w akcji. Jest prawdopodobne, że stanie się to podczas ewentualnej inwazji Chin na Tajwan - napisał "El Confidencial".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. BatNaBaranów

  Na nic nie czekają tylko budowa zabezpieczeń jest uruchomiona

 2. AdSumus

  Polska powinna jak najszybciej wdrożyć drony rodzaju hanter. W wersji do pilnowania granicy. Sytuacja na granicy z Królewcem robi się naprawdę nieciekawa. Już w tej chwili powinna być rozkładana concertina. Nie wiem na co czekają nasze władze.

 3. Valdi

  Przypomnijmy Milrem🇪🇪🇪🇪🇪🇪 posadził kontener master zawierający 6 sztuk amunicji krążącej 👍👍 Hero 120, na swojej platformie. CUDA Konsola PlayStation, czyli system operacyjny genialna 🌌🌌🌌🌌

 4. Valdi

  Przypomnijmy Milrem Estonia 🇪🇪🇪🇪🇪🇪🇪🇪🇪🇪 prezentował Hornet air Guard na AUSA 2022 👍👍👍👍 Doskonały pomysł

Reklama