Geopolityka

NATO ćwiczy odstraszanie nuklearne

Fot. USAF

Rozpoczęły się ćwiczenia "Steadfast Noon" w których bierze udział 14 państw, w tym Polska i do 60 samolotów różnych typów, w tym myśliwce czwartej i piątej generacji oraz amerykańskie bombowce B-52. Ćwiczenia potrwają od 17 do 30 października – czytamy w komunikacie NATO.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

W poniedziałek (17 października) rozpoczęły się planowane od dawna ćwiczenia NATO „Steadfast Noon" w których bierze udział 14 państw w tym także Polska, o czym mówił niedawno szef MON Mariusz Błaszczak. W ramach ćwiczeń zaangażowanych jest 60 samolotów różnych typów w tym myśliwce czwartej generacji (F-16 i F-15E) i piątej generacji (F-35A i F-22), a także samoloty rozpoznawcze i cysterny oraz amerykańskie bombowce dalekiego zasięgu B-52. W tym roku polecą one z bazy lotniczej Minot w Dakocie Północnej. Jeśli chodzi o udział Sił Zbrojnych RP, to na razie nie podawano szczegółów, ale należy się spodziewać, że polskie samoloty mogą być zaangażowane we wsparcie maszyn symulujących przenoszenie broni jądrowej. W podobnej roli polskie F-16 występowały bowiem już kilkukrotnie od 2014 roku.

Czytaj też

Loty treningowe odbędą się nad Belgią, która jest gospodarzem ćwiczeń, w bazie lotniczej Kleine Brogel, jednej z sześciu baz lotniczych w Europie, która przechowuje amerykańskie bomby jądrowe. Loty odbędą się także nad Morzem Północnym i Wielką Brytanią. Jak zapewnia NATO w swoim komunikacie, nie będzie używana ostra amunicja. "Steadfast Noon" zbiega się dużymi rosyjskimi strategicznymi ćwiczeniami nuklearnymi "Grom".

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu przypomniała, że ćwiczenia "Steadfast Noon" odbywają się co roku u innego członka NATO - "Te ćwiczenie pomaga zapewnić, że nuklearny środek odstraszania Sojuszu pozostaje bezpieczny, pewny i skuteczny".

Czytaj też

W ramach ćwiczeń "Steadfast Noon" przećwiczony zostanie schemat znany jako nuclear sharing, w ramach którego Stany Zjednoczone instalują wyposażenie przeznaczone do przenoszenia broni jądrowej w myśliwcach wybranych krajów NATO nieposiadających broni jądrowej i szkolą pilotów do przeprowadzania uderzeń nuklearnych z użyciem amerykańskich bomb atomowych.

Obecnie w Europie znajduje się do sześciu aktywnych miejsc, w których przechowywane są amerykańskie bomby atomowe typu B61: Baza lotnicza Kleine Brogel w Belgii, baza lotnicza Büchel w Niemczech, bazy lotnicze Aviano i Ghedi we Włoszech, baza lotnicza Volkel w Holandii i prawdopodobnie Incirlik w Turcji. W sumie jest ich mniej niż 200. Są one modernizowane do standardu B61-12. Dzięki wyposażeniu w układ nawigacji inercyjnej i system sterowania zwiększony zostanie zasięg bomb, a ponadto będą one mogły być zrzucane z wewnętrznych komór uzbrojenia myśliwców F-35A.

Nowa Koncepcja Strategiczna NATO, przyjęta przez przywódców sojuszniczych na szczycie w Madrycie w czerwcu, jasno określa, że "podstawowym celem zdolności nuklearnych NATO jest zachowanie pokoju, zapobieganie przymusowi i odstraszanie od agresji".

Komentarze (1)

  1. Valdi

    Przypomnijmy 5 baz Aviano , Ghedi, Vokel, Buchel, Brogel 100 pocisków b61 mod12 i 💯 samolotów wtym 20 tornado z Niemiec F/A18 z Finlandii czekają