Reklama

Polityka obronna

Czesi wybrali CV90

CV90MkIV
CV90MkIV
Autor. Ministerstwo Obrony Słowacji

Rząd Czech zdecydował, że przyszłym bojowym wozem piechoty czeskiej armii zostanie szwedzki CV90, decyzja ta została podjęta po zamrożeniu programu pozyskania nowego bwp.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Decyzja o wybraniu tej konstrukcji jest pokłosiem unieważnienia przetargu na zakup nowych bwp, po tym, jak dwóch na trzech oferentów odmówiło przyjęcia nowych warunków. Z przeprowadzonej przez MON analizy prawnej wynikało, że w takim przypadku jedyną opcją jest unieważnienie przetargu. Rząd Czech postanowił rozwiązać sytuację poprzez negocjacje z rządem szwedzkim i zakup wozów CV90, które są używane przez szereg armii europejskich oraz zostały wybrane przez Słowację, z którą Czesi zamierzają koordynować negocjacje.

Czytaj też

Według generała dywizji Karela Řehki armia Republiki Czeskiej jest zdolna do operowania szwedzkimi CV90. „To odpowiedni pojazd dla koncepcji naszych sił zbrojnych, i pojazd którego potrzebujemy. Jeśli tak się stanie (dojdzie do zakupu), jesteśmy zadowoleni z tego wyboru" – powiedział.

Reklama

Według niego teraz dla armii ważne jest, aby przezbrajanie na nowy typ bojowego wozu piechoty „rozpoczęło się" i aby jak najszybciej dostarczyć pojazd żołnierzom. „Jedno z naszych podstawowych zobowiązań sojuszniczych zależy od pozyskania pojazdów" – zaznaczył. Nowy bwp ma stanowić trzon brygadowej grupy zadaniowej opartej na ciężkiej brygadzie.

Czytaj też

Obecnie czeskie wojska zmechanizowane oparte są o przestarzałe wozy rodziny BMP-2 w liczbie 100-120 sztuk, dodatkowo w rezerwie ma znajdować się około 80 BMP-1. Wprowadzenie 210 nowych CV90 pozwoli na całkowite zastąpienie tych konstrukcji i pozwoli na rozwinięcie większej liczby jednostek opartych o nie. Nie jest wiadome, w jakiej konfiguracji zostanie pozyskany CV90, jednak można zgadywać, że będzie ona bardzo zbliżona jak nie identyczna z wersją wybraną przez Słowację. Ułatwi to znacząco kwestie logistyczne, jak i usprawni zgranie jednostek obu tych państw. Pozwoli to również na zmniejszenie ceny jednostkowej pojazdu, ze względu na wykorzystanie efektu skali.

Czytaj też

CV90 Mk IV to najnowszy wariant tej rodziny pojazdów. Wśród modyfikacji otrzymał on nowy silnik Scania o mocy 1000 KM i zmodernizowaną przekładnię X300. Zmiany pozwoliły na zwiększenie dopuszczalnej masy całkowitej z 35 do 37 ton. Ponadto, otrzymał standardową architekturę elektroniki NGVA czwartej generacji, zwiększającą zdolność integracji systemów. Według producenta ta modernizacja wspiera algorytmy nauczania maszynowego i zdolności sztucznej inteligencji, a także systemy rozszerzonej rzeczywistości i cyfrowych map 3D, co pozwala na dokonywanie dalszych usprawnień w przyszłości.

Wraz z nowym wariantem podwozia proponowana jest nowa rodzina wież CV90 Mk IV serii D, charakteryzujących się modułową konstrukcją. Mogą one zostać uzbrojone w armaty szybkostrzelne w kalibrach 30/40 mm jak i 35/50 mm. Najpewniej Słowacja wybierze 30 lub 35 mm armatę automatyczną, co względem obecnie posiadanych BMP-1/2 stanowi skok możliwości w kwestii siły ognia.

Czytaj też

Oprócz podstawowego uzbrojenia artyleryjskiego nowa wersja CV90 może zostać wyposażona w dodatkowe karabiny maszynowe, a także wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych (testowano Spike-LR2). Przedstawiciele BAE Systems zapewniają też, że nowy wariant CV90 jest pierwszym zachodnim bwp certyfikowanym z systemem ochrony aktywnej. Już wcześniej podejmowano wysiłki w celu integracji izraelskiego IMI Systems Iron Fist z CV-9035 Mk III, w związku z zapotrzebowaniem holenderskich sił zbrojnych. W takiej konfiguracji był prezentowany także CV-90 Mk IV na Eurosatory 2022.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Qba

    Dlaczego nie chcieli Borsuka?

    1. wRG

      Polska strona nie dostarczyła w odpowiednim czasie wymaganej dokumentacji

  2. Greedo

    Ta decyzja ma wielkie znaczenie. Po pierwsze wzmacnia i integruje armię naszych sojuszników. Po drugie potwierdza uwagi ekspertów, że na współczesnym polu walki w brygadach pancernych nie ma miejsca na lekkie BWP bez ASOP, bo to się zwyczajnie finansowo nie opłaca. Po trzecie, kolejne państwo Europy pokazało środkowy palec cichemu wsparciu Rosji przez koncerny zbrojeniowe rzekomego sojusznika.

    1. Bren2

      Jeśli masz na myśli Niemcy, to obawiam się, że patrzysz przez zbyt polskie okulary. Czesi zdecydowanie nie są germanofobami. Przynajmniej tych, którzy mają coś do powiedzenia w procesie wyboru nowej technologii. Wybór CV 90 miał dwa powody, armia była zadowolona z osiągów pojazdu podczas testów porównawczych, a Szwedzi jako jedyni zaakceptowali nowe warunki i zagwarantowali zgodność z budżetem. Na dowód moich twierdzeń przytaczam dwa projekty, które są obecnie w toku, nowy czołg i nowy system kierowania ogniem artylerii. W przypadku czołgów czeskie Ministerstwo Obrony negocjuje zakup Leoparda 2A7+, a w przypadku artyleryjskiego systemu kierowania ogniem w przetargu wybrany został niemiecki system Adler firmy ESG.

    2. Qba

      @Bren2 - jakie to były te nowe warunki?

  3. xiomy

    Tak się nie inwestuje we własny przemysł obronny, to potem trzeba kupować co obcy producent łaskawie sprzeda. Za grubą kasę oczywiście i z dużym ograniczeniem biznesu dla rodzimych poddostawców. Polska już wyciągnęła swoje wnioski i teraz nie musi kupować BWPów u Szweda, bo sama potrafi zrobić.

    1. Qba

      Dlaczego wiec Polska kupuje koreańskie AS21 Redback?

  4. hermanaryk

    Bren 2, "Czesi zdecydowanie nie są germanofobami"? Najwyraźniej nie znasz wyników sondaży z ostatnich kilkunastu lat. To, że taki miglanc jak Babiš (notabene Słowak) robił szemrane interesy z Niemcami, nie znaczy, że Czesi ich nagle pokochali.

  5. Powiślak

    UMPG to jest bardzo ciekawy przypadek. Mocno zaawansowane podwozie, absolutnie uniwersalne, konstrukcja polska z wykorzystaniem tylko wybranych elementów z zagranicy i.....całkowicie lekceważona przez WSZYSTKICH ministrów ON?? Wg dokumentów wersja lekka mogła pływać, a były planowane także średnie i ciężkie powyżej 35 ton, a w perspektywie do ...45 ton. Można by na nim mieć wszystko: od lekkiego KTO, przez "polskiego Namera" , WWO z armatą 120mm, Loare2, mobilną Narew czy Kraba! Ale MON postanowił wymyślić ... koło od nowa! J a k to świadczy o MON, jak to świadczy o kolejnych rządach? Laurka czy rózga? Ps. Może redaktorzy Def24 zrobiliby swoją analizę pojazdu uzwględniając zarówno BWP Anders czy WWO Gepard?

    1. Valdore

      @Powislak, to takie małe info do twojej wiedzy: Anders przy 33 tonach miał gorszy pancerz niż borsuk przy 25 tonach, a czegos ala NAMER nei zrobisz bo ten bazuje na Merkavie 4 z jej pancerzem a nie cienkim pancerzu UMPG, nawet Achzarit był lepiej opancerzomy.

    2. Był czas_3 dekady

      Valdore@- Pancerz piszesz? A od czego TĘGIE GŁOWY? "„Łukasiewicz", mający w swej sieci do dyspozycji ok. 4,5 tys. inżynierów, ma obecnie około 40 tys. produktów już gotowych do wdrożenia. Jest np. w stanie zapewnić dostawy podzespołów elektronicznych opartych na technologii azotku galu. To samo dotyczy np. elementów opancerzenia z ceramiki, znacznie lżejszych i wytrzymalszych od dotychczas stosowanych czy elementów opancerzenia odpornego na promieniowanie neutronowe." Czytaj https://defence24.pl/przemysl/defence24-day-nowy-oddech-zbrojeniowki

  6. Bren2

    I podczas gdy omawiana jest tutaj modernizacja czeskich sił zbrojnych, oprócz F 35, CV 90 i nowego systemu kierowania ogniem artylerii (niemiecki Adler), w tym tygodniu podjęto decyzję o zakupie 4 samolotów Aero L 39 NG z opcja na kolejne 4 dla państwowej firmy LOM (powołanej przez Ministerstwo Obrony), która zapewnia podstawowe szkolenie pilotów dla Czeskich Sił Powietrznych i innych krajów.

  7. Pucin:)

    Słowacy + Czesi kupują CV90 MkIV - a w WP-RP niejaki BWP Borsuk który na starcie jako koncepcja jest nietrafiony. Zatem teraz mając zawieszenie hydrostruktur (hydropneumatyczne którym chwali się HSW w M120G RAK) wierzę ZSSW-30 i UMPAG z Bumaru nie wiem na co czekamy - ciężki BWP za rok gotowy do testów MON - 5 szt. jak nic. No chyba, że Wielki Brat zza Oceanu powiedział stop!!!!!! kupicie M2 Bradley w słusznej ilości : 500+, 500 HIMARS itp.itd. (to teraz taka modna liczba) w ramach umowy z sierpnia 2020 r. - a umów z mocarstwem się dotrzymuje!!!!!! :)

    1. Darek

      Taaaaa, jasne im samym po czołgach widać nie zbywa to bwp będą się wyzbywać…… to takie opowieści dziwnej treści jak F 35 czy Abramsy z ,,półki”.

    2. hasu

      Hahaha dobra rozkmina lecz osobiście czekam na Borsuka tak jak na spolonizowane K2PL 😁 Przy Borsuku przynajmniej nie będzie takiej rzeźby jak przy Rosomaku a wierza ZSSW będzie sztos. Nie będzie problemu ze zmianami gdyż chyba tylko armata i matryca termowizji jest od dostawcy zagranicznego 😍

    3. Hubert

      Borsuk to bwp który trafi do Wojska Polskiego.

Reklama