Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Estonia: zmodernizowane CV90 ze zdalnie sterowanym Protectorem

Estoński CV90
Estoński bojowy wóz piechoty CV90
Autor. Milrem Robotics

Jak poinformował norwerski koncern Kongsberg Defence & Aerospace, estońska armia zakupiła partię zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia produkowanych przez tą spółkę. Mają one trafić na uzbrojenie bojowych wozów piechoty CV90 należących do estońskiej armii, które obecnie przechodzą modernizację.

Mowa konkretnie o systemie Kongsberg Protector RS4. Nie sprecyzowano jednak ani docelowego uzbrojenia jakie ma zostać zainstalowane ani liczby pozyskanych modułów tego typu. Trafią one najprawdopodobniej na uzbrojenie 44 egzemplarzy obecnie już eksploatowanych CV9035NL. Dodatkowo mogą one trafić na conajmniej część z obecnie modernizowanych na podstawie odrębnego kontraktu 35 egzemplarzy podwozi CV9030N. Aż 31 z nich ma bowiem zostać przebudowanych na różne wersje specjalistyczne, które mogą być potencjalnie uzbrojone w tego typu moduły do samoobrony.

Czytaj też

Protector RS4 to pojazdowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym Browning M2 kal. 12,7 mm oraz głowicą optoelektroniczną. Opcjonalnie przy niewielkiej modyfikacji może on zostać także zintegrowany z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin. System umożliwia prowadzenie obserwacji oraz ognia wokół zintegrowanego z nim pojazdu. Acusonic Shot Detection System to z kolei akustyczny system detekcji strzałów, którego celem jest wykrywanie i raportowanie o kierunku ognia nieprzyjaciela dla załogi chronionego pojazdu. Zapewnia błyskawiczną informację oraz możliwość reakcji na nadchodzące zagrożenie. Estonia będzie już 28 użytkownikiem systemów z rodziny Kongsberg Protector na świecie.

Czytaj też

Estoński resort obrony zdecydował się na pozyskanie bojowych wozów piechoty CV90 z nadwyżek armii innych państw NATO. Pierwszą partię tych wozów obejmującą 44 egzemplarze wspomnianych CV9035NL (obecnie określanych jako CV9035EE) zakupiono w Holandii w grudniu 2014 roku. Wozy te w latach 2016-2019 dostarczono do batalionu rozpoznawczego 1. Brygady Piechoty, który w pełni przezbrojono. Dodatkowo w styczniu 2016 roku podjęto decyzję o zakupie 35 egzemplarzy używanych kadłubów CV9030N od Norwegii. Wozy te po modernizacji i przebudowie mają również trafić do służby liniowej gdzie zapewnią kompleksowe wsparcie swoim "bojowym" odpowiednikom.

Czytaj też

Estonia jest już kolejnym użytkownikiem rodziny CV90, który w ostatnim czasie zdecydował się na modernizację posiadanej floty tych pojazdów. Niedawno bowiem aż pięć z siedmiu państw, których wojska lądowe eksploatują bojowe wozy piechoty tego typu, zdecydowało się na ten krok. Oprócz Estonii to także Finlandia (CV9030FIN), Holandia (CV9035NL), Szwajcaria (CV9030CH) i Szwecja (CV9040C), a Norwegia (CV9030N) w ostatnio zakończyła modernizację posiadanej foty tych wozów i zamówiła 20 dodatkowych egzemplarzy.

Reklama
Reklama