Siły zbrojne

Czechy testują przyszłe BWP

Fot. Michal Voska/MO Czech
Fot. Michal Voska/MO Czech

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej, obecnie trwają intensywne próby trzech konstrukcji biorących udział w programie nowego bojowego wozu piechoty dla czeskiej armii. W założeniu nowy pojazd ma zastąpić obecnie używaną flotę przestarzałych i mocno wyeksploatowanych BVP-1 i BVP-2.

Docelowo czeskie wojska lądowe zamierzają pozyskać łącznie 210 nowych BWP w ramach wznowionego w tym roku programu modernizacji, który został rozpoczęty w 2019 roku i zawieszony w ubiegłym roku z powodu COVID-19. Do udziału w obecnej fazie postępowania dopuszczone zostały trzy różne konstrukcje: ASCOD od General Dynamics European Land Systems, CV90 od BAE Systems oraz Lynx KF41 od Rheinmetall Defence.

Pojedyncze prototypy każdego z tych wozów dostarczone przez ich producentów trafiły do Czech już w kwietniu, gdzie na miejscu zostały one przygotowane do planowanych prób. Na poligonie wojskowym w Libavie i w zakładach instytutu technicznego wojsk lądowych w Vyškovie do początku czerwca będą one testowane przez wybranych żołnierzy z 72. Batalionu Zmechanizowanego z Přáslavic, który wchodzi w skład 7. Brygady Zmechanizowanej, która ma docelowo otrzymać nowe wozy tego typu.

Czeskie władze podjęły decyzję o kompleksowym przebadaniu wszystkich oferowanych wozów przed ostatecznym podjęciem decyzji o wyborze docelowej konstrukcji. W łącznie sześciotygodniowym cyklu badań i testów sprawdzane są charakterystyki wszystkich tych konstrukcji. Obecnie przetestowano już odporność balistyczną i przeciwminową (w tym także przeciwko improwizowanym ładunkom wybuchowym) oraz mobilności zarówno w trudnym terenie jak i prędkość maksymalną. Przebadano  też kompatybilność z innymi systemami uzbrojenia używanymi przez czeskich żołnierzy. Obecnie zakończono właśnie przegląd zdolności w działaniach bojowych, w tym symulowaną ewakuację rannych z pojazdu. 

image
Reklama

Po zakończeniu trwających obecnie prób poligonowych przyjdzie czas na ocenę oferty przemysłowej zaprezentowanej przez każdego z trzech oferentów. Kwestie budżetowe oraz zaangażowania w program lokalnego przemysłu mają odegrać równie ważną rolę w ostatecznym rozstrzygnięciu jednego z najważniejszych programów modernizacji czeskiej armii ostatnich lat. Mają one docelowo zastąpić i pozwolić na całkowite wycofanie ze służby 185 egzemplarzy obecnie eksploatowanych bojowych wozów piechoty BVP-2 (lokalna wersja sowieckiego BMP-2).

Co warte podkreślenia równolegle do wznowionego w Czechach programu pozyskania nowego BWP, swoją własną procedurę pozyskania wozu tego typu ogłosiła Słowacja. Jego celem jest zastąpienie obecnie używanych przez słowacką armię 69 egzemplarzy bojowych wozów piechoty BVP-1 i 91 bojowych wozów piechoty BVP-2. Założenia dotyczące ich następcy są bardzo zbliżone do tych preferowanych przez zachodnich sąsiadów, a oferowane konstrukcje analogiczne. W związku z tym istnieje pewne prawdopodobieństwo, że docelowo zakup tych pojazdów dla obu państw zostanie dokonany wspólnie, co umożliwiłoby z pewnością obniżenie kosztów. Warunkiem jest zawarcie stosownego porozumienia międzyrządowego oraz wybór tej samej konstrukcji. Na Słowacji również prowadzone są demonstracje oferowanych BWP.

Komentarze