Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Za pracę podczas urlopu SKW zdegradowało oficera; Sprawa Caracali wyjaśni się we wrześniu; 45 tyś. bojowników IS zabitych przez Amerykanów; Nieudany zamach w Kanadzie; Przełom w walce z IS: złamano kody szyfrujące

Fot. skw.gov.pl
Fot. skw.gov.pl

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, "Pomogła uwolnić polskiego kapitana, ale Bączek...  Zabrał jej belki": Szokująca sprawa degradacji oficera SKW za ofiarną służbę. Powodem kary dyscyplinarnej było przekroczenie uprawnień. Pani oficer podczas urlopu wykonywała swoje obowiązki bez wiedzy szefa SKW. "Piotr Baczek, szef Służby Kontrwywiadu, zdegradował mjr Magdalenę E. za udział w uwolnieniu oficera skazanego na Białorusi. Powód? Działała bez wiedzy Bączka. [...] Major Magdalena E. była przed zmianą władzy wiceszefową Zarządu Operacyjnego SKW. W kontrwywiadzie służyła od 2007 r. w misjach zagranicznych i na wschodniej granicy, gdzie ścigała szpiegów. Wielokrotnie nagradzana listami gratulacyjnymi, chwalona w rozkazach dziennych dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Koledzy mówią, że podczas dwóch misji w Afganistanie zlikwidowała więcej talibów niż wszyscy polscy żołnierze."


Marcin Dobski, Rzeczpospolita, "Caracale za miesiąc albo wcale?": Trwające od 10 miesięcy negocjacje offsetowe nie dały rezultatu. Rząd planuje zakończyć negocjacje do 15 września br. Airbus Helicopers ma niecały miesiąc, aby zgodzić się na warunki proponowane przez polską stronę. Nic jednak nie zapowiada, że jednak dojdzie do zawarcia porozumienia.


Fakt, "Już 45tys. dżihadystów zabitych!": "Dowodzący amerykańską operacją przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS) generał Sean MacFartand oświadczył, że w trakcie walk zabito już 45 tyś. dżihadystów. Jak mówi, na terenie Iraku i Syrii przebywa jeszcze ok. 15 tyś. żołnierzy ISIS."


ZW, Super Express, "Planował zamach": "Niepozorny jasnowłosy Kanadyjczyk okazał się fanatycznym zwolennikiem Państwa Islamskiego! Aaron Driver [...] był o krok od zorganizowania zamachu w Ontario. Został zastrzelony przez policję, która wkroczyła do domu w Strathroy, gdzie przebywał. Doszło do strzelaniny i jednej eksplozji. Driver urodził się w chrześcijańskiej rodzinie, jako 17-latek nawrócił się na islam i zradykalizował. W internecie pisał pod pseudonimem o swoim poparciu dla ISIS."


Catherine Philp, Michael Evans, Polska The Times, "Złamali kody Państwa Islamskiego, skuteczniej będą walczyć z terrorem": Izraelscy naukowy wieszczą prawdziwy przełom w walce z terrorystami z Państwa Islamskiego . "Izraelscy specjaliści twierdzą, iż udało się im wejść na wykorzystywane przez tzw. Państwo Islamskie prywatne forum do wymiany wiadomości, które służy planowaniu oraz inspirowaniu ataków terrorystycznych [...] Twierdzą oni, że na zaszyfrowanym kanale na komunikatorze Telegram - popularna aplikacja służąca wymianie wiadomości - zidentyfikowali listę wykorzystywaną przez ponad pięciuset członków grup dżihadystowskich z całego świata."


PK, Gazeta Polska Codziennie, "Bliski koniec dźihadystów w Libii": Siły rządowe Libii, wspierane m.in. przez lotnictwo USA, zdobyły w środę kwaterę główną tzw. Państwa Islamskiego, zlokalizowaną w Syrcie na północy kraju. "To kolejny sukces libijskich oddziałów rządowych w walce z dżihadystami. W maju br. tamtejszy rząd jedności narodowej (GNA) rozpoczął ofensywę w Syrcie, uznawanej za stolicę i główny bastion tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Afryce. Kilka tygodni później siłom rządowym udało się zająć tam lotnisko i port oraz przejąć kontrolę nad kilkoma dzielnicami. Ofensywa została jednak zahamowana, gdyż terroryści zniszczyli część sprzętu, którym dysponowały rządowe oddziały."


Dziennik Trybuna, "Ćwiczenia anty - NATO": "W ćwiczeniach Współdziałanie 2016 sił szybkiego reagowania 6 państw dawnego ZSRR weźmie udział trzykrotnie więcej żołnierzy niż w roku ubiegłym. Wtedy uczestniczyło ok. 2 tyś. wojskowych, ponad 200 jednostek sprzętu i ok. 40 samolotów i śmigłowców. Ćwiczenia Współdziałanie 2016 z udziałem żołnierzy państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB - Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan) odbędą się 13-19 sierpnia w Rosji północno- zachodniej. ODKB została utworzona w 1994 r. Uważa się ją za swego rodzaju anty-NATO"

Reklama

Komentarze (1)

  1. Rudy

    >> "Izraelscy specjaliści twierdzą, iż udało się im wejść na wykorzystywane przez tzw. Państwo Islamskie prywatne forum do wymiany wiadomości, Ta, złamali kody i się tym chwalą.... Jakby to było coś wartościowego to by trzymali to w tajemnicy. Tak jak Anglicy z Enigmą w sprawie Coventry.

Reklama