Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Niebawem ruszą ćwiczenia BALTOPS 50; Sekretarz generalny NATO o Polakach więzionych na Białorusi; Polska zamknęła przestrzeń powietrzną dla Białorusi; USA analizują źródła wirusa SARS Cov-2

BALTOPS 2015 - Gdynia; fot. U.S. Navy
BALTOPS 2015 - Gdynia; fot. U.S. Navy

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Jubileuszowe ćwiczenia BALTOPS 50”: NATO szykuje się do manewrów morskich na Bałtyku. „Już 6 czerwca wystartują największe międzynarodowe manewry morskie na Morzu Bałtyckim BALTOPS 50. Udział w tych jubileuszowych, 50. ćwiczeniach zadeklarowało kilkanaście państw NATO oraz krajów partnerskich. Polska na czas ćwiczeń oddeleguje jednostki i marynarzy m.in. z 3 Flotylli Okrętów oraz 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. [...] Tegoroczna edycja manewrów skupi się m.in. na integracji obrony powietrznej działań zmierzających do zwalczania okrętów pod wodnych, morskich operacjach przechwytywania jednostek, zwalczania min morskich, a także operacji desantowych.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Szef NATO upomina się o więzionych Polaków”: Coraz więcej reakcji na działania reżimu Aleksandra Łukaszenki. „Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił reżim na Białorusi za zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu pasażerskiego. Wezwał również do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, w tym przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi (ZPB). W czwartek o nałożeniu sankcji na reżim w Mińsku rozmawiali na nieformalnym szczycie szefowie dyplomacji krajów UE. [...] Od czwartku samoloty z Białorusi nie mogą wlatywać w polską przestrzeń powietrzną. Podobne decyzje podjęto w innych państwach UE. To reakcja na zmuszenie przez reżim Łukaszenki do lądowania w Mińsku samolotu Ryanaira, który leciał z Aten do Wilna.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Polska nie zamyka oczu na dramat Gruzinów”: Andrzej Duda zapewnił, że będzie podnosił temat okupacji przez Rosję terenów Gruzji. „Należy dołożyć wszelkich starań w przestrzeni międzynarodowej, aby wymusić na Federacji Rosyjskiej przestrzeganie prawa międzynarodowego - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas drugiego dnia wizyty w Gruzji.[...] Polski prezydent podkreślał, że te gruzińskie tereny zostały zajęte przez Rosję z pogwałceniem prawa międzynarodowego oraz stwierdził, że <<Rosja nie jest normalnym krajem, nie jest państwem, które się normalnie zachowuje, jest państwem agresorem>>.”


Lucyna Piwowarska, Gazeta Polska Codziennie, „Polskie niebo nie dla Łukaszenki”: Polska zamknęła przestrzeń powietrzna dla białoruskich samolotów. „Od czwartku samoloty z Białorusi nie mogą wlatywać w polską przestrzeń powietrzną. Podobne decyzje podjęto w innych państwach UE. To reakcja na zmuszenie przez reżim prezydenta Aleksandra Łukaszenki do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair, który leciał z Aten do Wilna. [...] Zakaz nie będzie stosowany wobec samolotów wykonujących lot o statusie HUM, czyli samolotów biorących udział w akcji humanitarnej. Rzecznik rządu Piotr Muller podał, że zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników z Białorusi jest elementem realizacji sankcji, o które wnioskował podczas Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki. Na poniedziałkowym szczycie przywódcy państw UE uzgodnili, że zostanie wprowadzony zakaz prze lotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwienie im dostępu do portów lotniczych UE.”


Puls Biznesu, „Vigo stworzy polskie matryce podczerwieni”: Sukces polskiej spółki. „Producent detektorów podczerwieni pracuje nad technologią wykorzystywaną m.in. w samolotach F-35. Myśli o jej wdrożeniu w wojsku i... kosmosie. [...] 26 maja poinformował o podpisaniu z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) umowy na 11,6 mln zł dofinansowania projektu <<Polska matryca dla zastosowań kosmicznych aktywna w podczerwieni>>. Jego wartość to 15,6 mln zł, z czego 9,4 mln zł przypada na Vigo (wkład własny - 3,1 mln zł - ma zabezpieczony), a reszta na partnerów: Wojskową Akademię Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego oraz firmę Inframet [...]”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Chiński rachunek dla świata”: Amerykański wywiad dociera do materiałów wskazujących na to, że wirus Sars-CoV-2 był efektem działania wojskowego laboratorium w Chinach. „Coraz więcej wskazuje na to, że Covid-19 wydostał się z wojskowego laboratorium w Wuhanie. Na razie kosztował świat 143 razy tyle, co katastrofa w Czarnobylu. [...] w nocy z środy na czwartek czasu warszawskiego prezydent przyznał się do błędu. Kazał służbom specjalnym <<zwielokrotnić>> wysiłki na rzecz ustalenia, co tak naprawdę się stało na przełomie 2019 i 2020 r. w stolicy prowincji Hubei. [...] W Waszyngtonie przyjmuje się teraz dwie możliwe wersje narodzin katastrofy: zwierzęcą i laboratoryjną. Ze wskazaniem na tą drugą. Chiny na taki rozwój wypadków zareagowały ze wściekłością.”


Reklama

Komentarze

    Reklama