Reklama

Siły zbrojne

Kownacki dla Defence24.pl: pieniądze na Wisłę raczej nie z budżetu na 2017 r.

Fot.: ppor. Robert Suchy/CO MON.
Fot.: ppor. Robert Suchy/CO MON.

Zdaniem wiceszefa MON Bartosza Kownackiego program obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła zostanie raczej sfinansowany z budżetu na 2018 r. i lata następne, a w 2017 r. możliwe są ewentualnie „drobne” wydatki. Wiceminister ocenił, że w tym roku MON wykorzysta wszystkie środki na modernizację techniczną nawet bez podpisywania umów w programach Wisła, Homar i Orka.

W rozmowie z Defence24.pl Kownacki wyraził przekonanie, że w programie Wisła jeszcze w 2017 r. polskie MON otrzyma od rządu USA szkic umowy (ang. Letter of Offer and Acceptance, LOA). – LOA będzie na pewno w tym roku – powiedział wiceszef MON odpowiedzialny za modernizację techniczną.

Później już będzie bardzo sprawnie, to jest kwestia kwoty, ale liczę, że w przeciągu pary tygodniu po wpłynięciu LOA będzie można to już podpisać (...) Jesteśmy na ostatniej prostej – dodał.

Wiceminister ocenił też, że ofertę offsetową, która niedawno wpłynęła do MON, należy "doprecyzować".

Czytaj więcej: Oferta offsetowa dla Wisły złożona

Pytany o środki na program Wisła, który jest wyceniany przez MON łącznie na nie więcej niż 30 mld zł, Kownacki powiedział, że "w tym roku już wszystko wykorzystamy tak czy owak bez Wisły, bez Homara i bez Orki". Program Homar przewiduje zakup systemów artylerii rakietowej o zasięgu ponad 300 kilometrów, natomiast Orka to kryptonim pozyskania co najmniej trzech okrętów podwodnych nowego typu.

Dopytywany, czy kontrakt na Wisłę będzie finansowany od przyszłorocznego budżetu, wiceszef MON odpowiedział, że raczej tak, a jeśli umowa zostanie podpisana w tym roku, będzie można wpłacić "drobne pieniądze".

Kownacki wyjaśnił, że na początku roku polecił przygotować do podpisania kontrakty o wartości wyższej niż zaplanowany budżet na zakupy. Dzięki temu – argumentował wiceminister – jeśli coś się stanie z jednym z programów, pieniądze będzie można przeznaczyć na przygotowane już projekty, np. planowane na przyszły rok.

Czytaj więcej: IBCS połączy polską tarczę [WYWIAD]

W pierwszej fazie programu obrony powietrznej średniego zasięgu Polska zamierza pozyskać dwie baterie Patriot (cztery zestawy) z istniejącymi radarami w konfiguracji PAC-3+ zintegrowane z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS, uzbrojone w pociski PAC-3 MSE.

Czytaj więcej: Kontrakty na przeciwlotniczy radar US Army. Trafi do Polski? [ANALIZA]

W niewiążącym memorandum podpisanym w lipcu br. między stroną polską i amerykańską uzgodniono, że oferta międzyrządowa (LOA) na pierwszy etap programu Wisła zostanie przekazana Polsce do końca br., a pierwsze dwie baterie – dostarczone do 2022 roku.

Czytaj więcej:  Kluczowy element Wisły w rękach żołnierzy US Army. Testy IBCS 

Szef MON Antoni Macierewicz poinformował jednak 25 września o otrzymaniu od Raytheon oferty przyspieszonych dostaw zestawów Patriot. Miałyby one zostać dostarczone do 2020 roku, z systemem dowodzenia dostarczonym przez Raytheon w roli rozwiązania przejściowego. Zdaniem ministra zaletami takiego rozwiązania są skrócenie czasu oczekiwania oraz brak wpływu na termin i cenę dostosowania zestawów do systemu IBCS. Ten ostatni ma być wdrażany równolegle z armią amerykańską, w ramach specjalnej procedury "yockey waiver", pozwalającej na uzyskanie dostępu do systemu uzbrojenia w trybie FMS jeszcze przed rozpoczęciem produkcji na pełną skalę.

Czytaj więcej: Patrioty w 2020 roku? Macierewicz o nowej ofercie dla Wisły

Macierewicz zaznaczył we wrześniu, że podpisanie umowy offsetowej na pierwszy etap odbędzie się zgodnie z warunkami formułowanymi przez stronę polską od początku (niezależnie od przyjęcia bądź odrzucenia oferty przyspieszonych dostaw), jeżeli chodzi o pierwszy etap programu Wisła. Natomiast odnośnie drugiej fazy programu obrony powietrznej średniego zasięgu „rozmowy będą trwały dalej”.

Czytaj więcej: Macierewicz: Liczymy na Patrioty w 2019 roku. Zwiększenie budżetu pozwoli wzmocnić armię

 

Z kolei po otrzymaniu oferty offsetowej minister powiedział 22 października w TV Republika: "Liczymy na to, że baterie (z zestawami Wisła - red.) będą dostarczone w roku 2019". 

Czytaj więcej: Trzy kluczowe obszary transferu technologii Wisły [ANALIZA] 

Drugi etap programu Wisła ma obejmować baterie zintegrowane z radarem dookólnym i pociskiem rakietowym SkyCeptor. W memorandum przewidziano, że oferta rządowa LOA zostanie przedłożona do końca 2018 roku. Wpływ na realizację drugiej fazy Wisły może wywrzeć przebieg programu LTAMDS, gdyż intencją resortu będzie raczej pozyskanie takiego samego radaru, jaki wybierze armia amerykańska, aby uniknąć ryzyk związanych z wdrażaniem unikalnego rozwiązania.

MON zakłada uzyskanie w drugim etapie programu obrony powietrznej Wisła transferu technologii radaru AESA GaN i pocisków rakietowych SkyCeptor. Z wcześniejszych informacji wynika, że w pierwszej fazie offset miałby objąć m.in. elementy związane z systemem IBCS (produkcji Northrop Grumman), jak i zdolnością wykorzystania pocisku PAC-3 MSE (produkcji Lockheed Martin), głównym offsetodawcą jest jednak Raytheon.

Reklama

Komentarze (27)

  1. King

    Odnoszę wrażenie że większość osób na tym forum nie ma bladego pojęcia jak wygląda finansowanie projektów wieloletnich. Na co poszły pieniądze? Krab, Rak, Kormoran, Grot.... nie słyszałem aby w zeszłych latach były opłacone w całości. To nie jest tak że płaci się zaliczkę i temat zamknięty ;-)

    1. miro

      Zgadza się i dorzucił bym jeszcze do tego modernizację Leopardów ale jak policzysz te wszystkie programy razem to Ci wyjdzie że to ok 10 mld złotych rozbitych na lata a jak wiadomo to ok tyle rocznie według planu ma być przeznaczane ale rocznie na zakup nowego sprzętu wiec na co pójdzie reszta środków tego nikt nie wie

    2. racjus

      W każdym budżecie MON od wielu lat jest punkt o finansowaniu umów wieloletnich. Nie przeszkadzało to w podpisywaniu każdego roku nowych kontraktów. W tym budżecie również były zarezerwowane środki na nowy sprzęt ale te umowy nie zostały podpisane. Gdyby było tak jak wiceszef MON twierdzi podpisano by inne umowy i środki na nie przesunięto by z tych nie podpisanych. Żeby tak się stało również nie słyszałem. Nasuwa się więc jedno pytanie. Gdzie podziały się środki przeznaczone w tym budżecie na Wisłę, Homar i śmigłowce?

    3. gregorx

      Marne tłumaczenie biorąc pod uwagę że zaliczka w przypadku kontraktów wieloletnich często jest najwyższą roczną płatnością, a w ubiegłym roku kontrakty zaliczkowano nawet na poziomie 1/3 ceny, kolejne roczne raty powinny być dzięki temu wyraźnie niższe. Budżet MON rośnie podobnie jak pula środków przeznaczonych na wydatki majątkowe. Dalej, deklarowano podpisanie umów na Patrioty i Homary, musiano jakieś środki na te zakupy zarezerwować, gdzie się podziały?

  2. DARO

    Jeśli nie będzie umów na Wisłę,Homara i Orkę w tym roku- to jakie będą umowy które pochłoną cały budżet modernizacyjny na ten rok? Może po cichu chcą kupić Bombę atomową lub kilkadziesiąt F 35 lub lotniskowiec...... albo milion strzelających długopisów... śmieszne, przerażające ale i mocno zastanawiające- na co pójdą w takim razie ciężkie miliardy zł w tym roku??? Przypominam- w tym roku Minister Macierewicz zapowiadał podpisanie umów na : Wisłę, Homara, Orkę, Kruka, śmiglaki dla specjalsów i MW itd... i co z tego będzie?

    1. zby79

      Na PMT miało iść z budżetu około 10mld rocznie. Rządy PO to 8 lat więc około 80mld PLN. I co kupili? W tej kwocie to mogli mieć Wisłę, Orkę, Homara, Kraba, Kryla, Leopard 2 PL, Kormoran. I jak wyszło? Śmiesznie?

  3. Zbulwersowany podatnik

    Czyli pierwsze dwie baterie do 2022r., a pełna gotowość operacyjna kiedy? Ile trwa szkolenie oraz rozbudowa zaplecza logistycznego do tego typu sprzętu? Prawdopodobnie do 2025 roku będziemy bez jakiejkolwiek obrony przeciwlotniczej z wyjątkiem Popradu, Szyłek, Os, Newy, Hibneryta oraz Pilicy? Czy nie można rozpocząć miedzy czasie zakupu Narwii oraz pomyśleć poważnie nad Loarą?

    1. VII zmiana

      No patrząc ile lat trwała budowa i szkolenie załogi radaru pod Zamościem to pewnie z 15 lat jak nic ...

  4. Prałat

    Co takiego MON zakupił w tym roku że budżet został wyczerpany bez zakupu ani jednej z dużych inwestycji?

    1. ZZ

      Noktowizja, Żmija, Bory, miny, holowniki, MMSD, sprzęt opchem, sporo sprzętu dla obsługi naziemnej lotnisk.

    2. Ewp

      Wyda "drobne" na wisle czyli pewnie coś koło 5mld. Czyli połowę tego co wydajemy na uzbrojenie w roku.

    3. Marek1

      Prałat - jak to CO zakupił ?? Ponad 2,5 mld PLN poszło na zakup super samolotów dla partyjnych kolegów pana ministra, by mogli sobie luksusowo świat zwiedzać. A wystarczyło dołożyć 2-gie tyle i za 2-3 lat mielibyśmy 3 nowiutkie, doskonałe duńskie fregaty(klasa Iver Huitfeldt) z uzbrojeniem, które zmieniłoby radykalnie sytuację strategiczną na Bałtyku i ustawiło naszą MW wśród głównych rozgrywających w regionie. O "drobiazgu" p/t obrona plot i p.balistyczna o zasięgu do 170 km dla Wybrzeża juz NIE wspomnę. http://www.defence24.pl/573826,rbo-dunskie-fregaty-panaceum-na-problemy-adelaide

  5. Dropik

    Już wiadomo na co mon ma wydać tegoroczny budżet . Otóż na prom pasażerski ze stoczni pgz. Potem 400 mln ma iść do MSW a 40 mln do LPR. Ponadto ma finansować klasy mundurowe i sfinansować budowe pamiątkowych kolumn - z okazji 100 odzyskania niepodległości.

  6. ofanas

    Mogli mieć SAMP/T za połowę ceny w tej samej ilości co Patrioty już teraz-a tak nie mają nic-tylko gadaninę...

  7. Shodan

    W ten sposób pan minister daje znać, że żadne kontrakty na Wisłę / Homara / Orkę / śmigłowce nie będą w tym roku podpisane. Przez dwa lata wielki patriota Antoni nie potrafił przeprowadzić żadnego kluczowego przetargu poza lekkim sprzętem. Chwali się Krabami i Rakami, ale tutaj akurat tylko złożył podpisy na postępowaniach, które w 90% zostały przygotowane przez poprzedni rząd (które i tak ciągnęły się ponad miarę).

    1. Gutek

      Taka jego zasluga ze nie uwalil tych przetargow jak na Caracale

  8. Willgraf

    panie Kownacki czy wie pan,że zestaw S200 Newa w Syrii zniszczył jeden z Izraelskich F-35IS... co wywołało taka panikę ,że Izrael podczas wizyty -niespodziewanej Szojgu wszystkimi metodami starał się przekupić Rojsę oby te fakt nie ujrzał światła dziennego ...ciekawy jestem czy płacił Izrael czy Lockheed Martin za ukrycie tego faktu..a to firma z którą robicie głownie interesy..żeby wam się to nie odbiło zgagą w przyszłości.... Oficjalna wersja wydarzeń to zderzenie z ptakiem tego F-35..ale maszyny nie pokazali..a na Bliski Wschodzie wszyscy mówią miedzy sobą o strąceniu F-35....ale wywiad MON zapewne nic nie wiem w tym teamcie

  9. Dropik

    Jaki widać mon marnotrawi cały tegoroczny budżet. Cały!

  10. Stanisław

    Kasa pójdzie w tym roku na śmigłowce (zaliczki), także na ok. 24 apache. AM mówił gdzieś, że zakup śmigłowców bojowych jest najpilniejszy, więc pewnie przygotowywał grunt pod umowę ad hoc z boeingiem.

    1. Tomek

      Ciekawe jakby to uzasadnił prawnie, skoro na rynku jest 3 konkurentów, w tym jeden amerykański poza Boeingiem. I Boeing nie ma linii produkcyjnej w Polsce, a jeden z oferentów tych śmigłowców ma. Trudno też mówić że jest on najlepszy - nie jest, nie ma czegoś takiego jak najlepszy. Jedne parametry są lepsze inne gorsze od konkurencji.

    2. BieS

      Hahaha, chyba na modele do sklejania.

  11. racjus

    Jak mogą być wydane wszystkie środki skoro jeszcze nic nie kupiono? Chyba, że chodzi o tą parę silników do MIG-ów co w trybie przyśpieszonym mają być nabyte. Ale jeśli Pan Kownacki wydał dyspozycję na początku roku o przygotowaniu projektów na kwotę wyższą niż budżet MON to skąd ta panika i wspomniane przetargi w trybie przyśpieszonym (wszystkie zaczęte w październiku). Ktoś tu tak zwanie "kręci".

    1. EUropa

      Nikt nic nie kreci i widze, ze najwyzszy czas oswiecic spora grupe na tym forum! Budzet MON Polski jest zalosnie maly i nie ma mowy o jakichkolwiek duzych zakupach. Ktos napisal, ze sa kraje z podobnym budzetem lub nawet mniejszym i maja/kupuja sprzet. OK, ale trzeba porownac jeszcze stan ilosciowy Wojska Polskiego i calego aparatu MON z tymi krajami - koszty osobowe sa w Polsce rozrosniete do absurdalnych rozmiarow, patrzac na wielkosc budzetu. Druga rzecza jest tez ukryte subwencjonowanie/utrzymywanie prahistorycznych i nic nie wartych panstwowych firm zbrojeniowych - to chyba najwieksza czarna dziura i glowna czesc odpowiedzi, gdzie sie kasa podziala! Nie ma zadnego normalnego kraju na swiecie, ktory zaplacilby za sprzet z II WS tyle co za High-Tech cudo i to jeszcze pozlacane - patrz Pilica! Nie ma kraju, ktory kupowalby przedpotopowy sprzet, placac kosmiczne pieniadze czy wrzucal setki milionow w formie zadatkow na "podrasowanie" tego sprzetu do zwiazkowo-kolesiowych molochow! MON zakupil VIP-latadla, MON rzucil cos tam na WOT, MON placi bierzace koszty, ktore tez sa ogromne a ostatnio NATO wiecej cwiczy. Nie wiem czy MON nie przejal tez przynajmniej czesci raty za Jastrzomby, zeby budzet PL sie jako tako domykal i mogl byc chwalony, ale tez mozliwe. Ogolnie, jak juz napisalem, nie mozna utrzymac prawie 100 tys. armii, z chyba najwyszym wskaznikiem oficerow i jeneralow na swiecie, za te marne 10 miliardow dolarow i jeszcze marzyc o wielkich zakupach! Czy Wy Koledzy na tym forum myslicie, ze te braki i te bajanie od 28 lat o nowym sprzecie to bierze sie z jakiejs niecheci/awersji Ministrow ON RP do wojska i moze jest/bylo jakims sabotazem? Nie, najzwyczajniej "Z pustego to i Salomon nie naleje"! Kraj, chcacy utrzymywac tak liczne sily zbrojne jak Polska, majacy przy tym taki poziom PKB per Capita jaki jest, MUSI wydawac na MON minimum 3% PKB! Inaczej mozena sobie marzyc, planowac, bajdurzyc, pisac projekty, debatowac, wypic hektolitry kawy i... na koncu nic sie nie domknie! Chyba, ze raz na ca. 10 lat jakich sredni projekt lub tanie samoloty wielozadaniowe na raty! Prawda jest prosta i trzeba wybrac: Albo duzo wiecej kasy na armie... albo zredukowac armie i sny o potedze. Tutaj ten tak wysmiewany WOT(oczywiscie, ze obowiazkowa roczna sluzba bylaby lepsza, ale...) jest w sumie dobrym krokiem i bedzie jakims tam uzupelnieniem dla zawodowcow. Tak sobie mysle, ze bedzie tez proba wysrodkowania tych dwoch drog/wyborow, o ktorych pisalem, czyli male zmniejszenie zawodowej armii i zwiekszenie w miare mozliwosci budzetu MON o 0,3-0,5%.

    2. Infernoav

      Beryle, MSBS, wyposażenie OT, drony (niestety nic klasy Małe), Kraby i Raki (za darmo nikt ich nie produkuje). Drobniejsze modernizację np Goździków.

  12. SISI

    Wisła to najważniejszy program, niech w końcu go dopną ..

    1. niki

      A potem przez 10 lat nie będzie ani grosza na inne zakupy jakże potrzebnego sprzętu. A tak za ok 30-40 mld zł będziemy mieć skromne 8 baterii (48 wyrzutni) Patriotów. Policz sobie u uwzglednij że na zakupy uzbrojenia wydawaliśmy średnio 5-6mld zł rocznie. 10 lat spłaty po ok 3,5 mld zł to ile zostanie na resztę?

    2. Gienek

      Chyba dla Redzikowa, to amerykanie powinni sami finansować Wisłę nam bardziej potrzebna jest Narew.

  13. WERSA

    Dajcie już spokój. Szkoda w ogóle zajmować się naszym MON i sprawami naszej armii. To jeden wielki CYRK amatorów. Kasa jest ale jakby jej nie było. Kasa pojawia się w MON i jak już ma dojść do JAKICHKOLWIEK zakupów NOWOCZESNEGO UZBROJENIA ZABIJAJĄCEGO (nie namiotów, przekrojów, amunicji ćwiczebneij i oświetlającej) to w cudowny sposób znika. TAKIE MAGICZNE PSTRYK PALCAMI. O Wisle za 30mld, okrętach, czołgach, Narwi, nowoczesnej amunicji możemy sobie podyskutować tu na forum bo MON NIC NIE KUPI. Zwiekszenie budżetu armii nic nie da bo ta kasa i tak wyparuje.....pytanie tylko gdzie ona jest? ale wiecie co? mnie to już mało obchodzi. Wolę poczytać o innych państwach z podobno mniejszym budżetem w których potrafią kupić nowoczesne uzbrojone po zęby fregaty, kupić F35 czy Leopardy w wersjach dla nas stanowiących SF. Wolę poczytać o Czechach gdzie potrafią kupić śmigłowce. U nas to same kłamstwa i jakieś majaczenia WSTYD I HAŃBA TO CO SIĘ U NAS WYPRAWIA!

    1. Cezar

      No ja jakoś nie mogę się tak po prostu przełączyć na to co dzieje się w innych krajach. Jestem Polakiem, mieszkam w Polsce, płacę podatki na tę ekipę i interesuje mnie co dzieje się z moimi pieniędzmi. Jeśli przestaniemy patrzeć rządzącym na ręce to obudzimy się dopiero wtedy gdy zbankrutujemy.

    2. Infernoav

      Człowieku nie masz jeszcze podpisanych kontraktow, a chcesz już płacić firmom zachodnim? Leo2pl umowa jest negocjowana, Wisła to samo, helikoptery to samo, homar to samo. To są wielomiliardowe zakupy i podpisywanie na ślepo umów byle szybko byłoby debilizmem. Nie wina Macierewicza, że poprzedni rząd z wyjątkiem Carakali olał wszystko.

  14. Yeti

    Raczej z budżetu w 2018 a w tym roku drobne wydatki...Już mi się nawet nie chce tego komentować. "Wystarczy nie kraść" zaczyna brzmieć jak czarny humor...

  15. RObert

    Kupią coś w końcu?Tyle kasy idzie w MON i czarna dziura. Tylko jakieś drobne zakupy i dialogi techniczne.

    1. Vincold

      W tym roku być może jeszcze kupią dwa Kormorany i oczekiwaną od 10 lat integrację Hitfistów ze Spikam.

  16. mr woo

    Policzmy, w tym roku nie ma pieniędzy na Wisłę, 30 mld. Wisłę mamy dostać to 2022 roku czyli 5 lat. 30mld/5lat daje 6mld, rocznie musielibyśmy płacić. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zarezerwowali 6mld więcej na pierwszą ratę... bo inaczej za rok też nic nie zamówimy. Do tego jeszcze Narew, Orka, Krab, Kryl, Kruk itp.

    1. ZZ

      Pierwsze baterie Wisły z IBCS mają być w 2022. Czyli na spłatę jest więcej czasu. Zwłaszcza, że ostatnią ratę za F-16 zapłaciliśmy dopiero niedawno.

    2. dim

      Z tym, że równie dobrze to kraj dostawcy rozłożyć może płatność na 10 lat. Jak te greckie modernizacje do efów. Z prowizją dla rządu USA, cytuję: dwieście do trzystu milionów USD - za transakcję 1,1 mld.

  17. Kapitan Kirk

    A dlaczego nie? Przecież to jest taki WSPANIAŁY budżet, tyle w nim nadwyżki przychodów nad wydatkami. Mafie paliwowe zlikwidowane, wyłudzenia VAT w inny sposób również. Codziennie jesteśmy bombardowani propagandą sukcesu przez Morawieckiego a tu ... niespodzianka :( W takim razie zapytam, na co wydaliście pieniądze z tegorocznego budżetu?

    1. władyslaw V

      Jaka nadwyżka? Morawiecki sam do Eurostatu napisał ze deficyt wyniesie 51 miliardów a zapewne będzie jeszcze większy. .

  18. sojer

    WOT ma wielkie potrzeby, więc ani złotówka z Wisły lub śmigłowców się nie zmarnuje.

  19. miro

    Do końca roku można się spodziewać że podpiszą umowę na modernizację 12 Orlików do standardu TC II i na budowę dwóch kolejnych Kormoranów i to wszystko w formie zaliczek oczywiście . A no co pójdzie reszta pieniędzy to wielka niewiadoma . A sorry już wiem na WOT ;)

  20. Bla bla bla

    Tak jak już kiedyś pisałem baju baju będę w raju. Obicanki cacanki a glupiemu radość. 40 letnie BWP1 40 letnie czołgi 40 letnie okręty kilkanaście nowych samolotów. To jest siła polskiej armii. Żenada. A przetargi się ciągną w nieskończoność. A jak coś kupią to się chwalą i szczyca jak by kupili lotniskowiec albo okręt podwodny z rakietami balistycznymi.

  21. adamjak

    Offset, offsetowi nie rowny. Polske musi otrzymac 100% offset w AESA GaN i SkuCeptor! Imaczej szkoda tracic pieniędzy na okablowanie cieżarówki itp. W sytuacji niezadawalającego offsetu nalezy zrezygnowac z jakiegokowiek transferu technologi i zbic cene do min. W celu oszczedzenia funduszy na inne projekty.

    1. Razparuk

      Do:adamjak Informuje kolegę że nie dostaniemy żadnej z tych rzeczy a za "offset" zapłącimy. SkyCeptor będzie u nas montowany z gotowych elementów jeśli uwaga w ogóle ten pocisk w wersji zaprezentowanej powstanie bo podobno problemem jest silnik w tej rakiecie...za bardzo zaawansowany aby przekazać nawet jego montaż do Bolandy.

  22. As

    Ja myślę że i z budżetu na 2018-2020 tylko jak to powiedział minister będą szły niewielkie pieniądze. Pewnie chodzi o tusz do drukarek na których będzie drukowana korespondencja i kolejne wersje umów. Obym się mylił.

  23. Stary Trep

    Cytuję: "...Dopytywany, czy kontrakt na Wisłę będzie finansowany od przyszłorocznego budżetu, wiceszef MON odpowiedział, że raczej tak..." Ktoś ma jeszcze nadzieję że ta ekipa cokolwiek kupi?

  24. Cezar

    Nie ma nowych śmigłowców, nie ma nowych okrętów podwodnych, Wisła nie z tegorocznego budżetu. To na co poszły pieniądze z tegorocznego budżetu Panie Ministrze?

  25. tylko pytam

    WOT jest taki kosztożerny?

Reklama