Iran - USA: koronawirus nie przyniósł przełomu

20 marca 2020, 13:01
1024px-
Telekonferencja liderów WHO z władzami Iranu / Fot. Agencja Fars/Wikipedia/CC BY 4.0
Reklama

Pogrążony w kryzysie humanitarnym Iran wzywa USA i świat do zniesienia sankcji, co ma pomóc władzom w Teheranie zwalczać koronawirusa. Stany Zjednoczone wykluczają taki krok i nakładają kolejne. Państwo perskie jest obecnie trzecim krajem na świecie z największą ilością osób zarażonych koronawirusem. W czwartek odnotowano 18407 przypadków Covid-19. Zmarły co najmniej 1284 osoby.

Niezależni obserwatorzy oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważają, że oficjalnie podawane liczby są przez władze Iranu zaniżane. Ofiar śmiertelnych ma być nawet pięć razy więcej. Jak podaje "Los Angeles Times", 9 na 10 wszystkich przypadków zakażeń Covid-19 na Bliskim Wschodzie przypada na Iran. Amerykański portal Slate ocenia, że walka z epidemią w tym kraju powinna być priorytetem dla całego świata, nie tylko Teheranu. Tempo rozprzestrzeniania się epidemii w Iranie jest wyjątkowo szybkie. W czwartek rzecznik irańskiego ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur poinformował, że z powodu Covid-19 średnio raz na 10 minut w jego kraju umiera jedna osoba, a w ciągu godziny 50 nowych osób jest zarażone wirusem.

image
Masowe groby ofiar epidemii w okolicy miasta Kum / Fot. Mehr NA/Wikipedia/CC BY 4.0

Władze Iranu utrzymują, że walkę z wirusem utrudniają nałożone na to państwo amerykańskie sankcje. Prezydent Iranu Hasan Rowhani w otwartym liście do światowych przywódców zwracał uwagę, że sankcje USA sprawiają, że Teheran nie jest w stanie sprowadzić kluczowych do ograniczenia epidemii środków higienicznych oraz żywności i lekarstw. Nawoływał przy tym do zaprzestania ich przestrzegania. Z kolei szef MSZ Mohammad Dżawad Zarif działania Waszyngtonu nazwał "medycznym terroryzmem". Irańskie postulaty zostały poparte przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa oraz Chiny. Pekin wezwał USA do "natychmiastowego zniesienia sankcji" w celu "umożliwienia dostawy pomocy humanitarnej".

We wtorek sekretarz stanu USA Mike Pompeo nie tylko poinformował, że USA nie zamierzają znosić żadnych sankcji wobec Iranu, ale ogłosił również nowe wobec dziewięciu firm zarejestrowanych w RPA, Hongkongu i Chin, które wciąż handlowały, bądź ułatwiały handel z Teheranem. W czwartek dołożył do tego kolejne pięć spółek. Ma to być odpowiedź na zeszłotygodniowy atak rakietowy na amerykańską bazę wojskową w Iraku, w którym zginęło dwóch obywateli USA i jeden Brytyjczyk. Amerykanie o atak oskarżyli wspieraną przez Iran iracką milicję. Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślał, że sankcje nie są wymierzone w mieszkańców Iranu, a jedynie pozbawiają władzę przychodów z produktów petrochemicznych. Te – w jego ocenie - byłyby przeznaczone na szerzenie terroryzmu w regionie.

Sankcje USA uderzają w nieamerykańskie firmy prowadzące handel z Teheranem. Zmusiły wielu zagranicznych partnerów gospodarczych Iranu do wycofania się z tego państwa i załamały łańcuchy dostaw najważniejszych produktów medycznych. Iran jest pogrążony w kryzysie finansowym, a jego system opieki zdrowotnej cierpi znaczące braki w zaopatrzeniu. W czwartek najwyższy przywódca duchowo-religijny Ali Chamenei ułaskawił 10 tysięcy więźniów, w tym więźniów politycznych wśród których są obywatele USA. Iran był do tego przez Waszyngton wzywany od początku wybuchu epidemii w tym kraju. Decyzja Chameneia - wskazują eksperci - miała wytworzyć presję na Waszyngton w sprawie zniesienia sankcji. 

image
Dezynfekcja irańskich ulic / Fot. Tasni NA

Jednym ze zwolnionych jest więziony od 2018 roku w Iranie Amerykanin Michael White. Uwolniono go ze względów "medycznych" i "humanitarnych" - poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo. White otrzymał jednak warunek - nie wolno mu opuszczać Iranu. Pompeo wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym napisał, że White został przekazany pod opiekę ambasady szwajcarskiej w Teheranie, która w stolicy Iranu reprezentuje interesy Stanów Zjednoczonych. Tam zostanie poddany badaniom lekarskim. 46-letni White, weteran U.S. Navy, został aresztowany w Iranie w lipcu 2018 roku. "New York Times" informował wówczas, że celem jego podróży do Iranu była wizyta u irańskiej przyjaciółki. Władze irańskie dopiero w styczniu 2019 roku potwierdziły fakt jego aresztowania. W marcu 2019 roku Amerykanin został skazany na 13 lat więzienia za, jak twierdził jego prawnik, obrażanie w portalach społecznościowych duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chamenei. White jest prawdopodobnie jedynym Amerykaninem, aresztowanym w Iranie od czasu objęcia prezydentury USA przez Donalda Trumpa. Pompeo ponownie wezwał Teheran do „ostatecznego” uwolnienia White'a oraz do wypuszczenia z więzień „wszystkich Amerykanów niesprawiedliwie przetrzymywanych w Iranie.

Postawę administracji prezydenta Donalda Trumpa skrytykował senator Bernie Sanders, który ubiega się o nominację w tegorocznych wyborach prezydenckich z ramienia Demokratów. Parlamentarzysta ze stanu Vermont podkreślił, że w obliczu epidemii sankcje powinny zostać bezdyskusyjnie zniesione. 

Iran stoi w obliczu katastrofalnej liczby ofiar pandemii koronawirusa (...) Sankcje USA nie powinny przyczyniać się do tej katastrofy humanitarnej

Bernie Sanders, kandydat demokratów na prezydenta USA

Zarówno on, jak i jego wewnątrzpartyjny rywal i faworyt do nominacji Demokratów Joe Biden, uważają, że Stany Zjednoczone powinny powrócić do rozmów z Iranem oraz do porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Stany Zjednoczone z tego międzynarodowego układu wycofał Trump.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
Jarek
niedziela, 22 marca 2020, 12:23

Mogli nie wydawać kasy na wzbogacanie uranu tylko na medycyne, byłby mniejszy problem

Orthodox
sobota, 21 marca 2020, 16:17

Sytuacja dość niejednoznaczna. Z jednej strony umierają zwykli obywatele, więc po ludzku wypadałoby pomóc. Z drugiej gwarancje odpowiedniego wydatkowania środków, żadne.

Davien
środa, 25 marca 2020, 14:53

USA im zaoferowało pomoc, Iran ja odrzucił.

Wojmił
sobota, 21 marca 2020, 13:09

Iran i Irak mogły być krajami renesansu... dużo ropy, można finansować spokojne życie i naukę, tę pieniądze wykorzystywać na rozwój techniki, medycyny itp. Można wykształcić wiele osób na najlepszych uczelniach świata i dzięki temu być wspaniałym krajem... ale religijne (Iran) i ideologiczne (Irak) oraz w obu przypadkach osobiste chore ambicje ich przywódców, pomimo bogactwa zniszczyły te narody do roli narodów upadłych...

Indiana
środa, 30 września 2020, 23:24

Wojmił masz rację ale ..Polsce teraz też grozi taki Iran..pod obecnymi rządami

Stary Grzyb
piątek, 20 marca 2020, 19:21

No cóż, żeby rozwiązać problem wystarczy, że władze Iranu wykonają 3 proste ruchy: zlikwidują swój program nuklearny, zlikwidują stworzoną przez siebie infrastrukturę międzynarodowego terroryzmu i zaprzestaną jego szerzenia, oraz zaprzestaną gnębienia, prześladowania i mordowania ludności Iranu. Zaraz się skończą sankcje, i znajdą się pieniądze (własne, irańskie) na poprawę bytu obywateli, w tym na opiekę medyczną.

krzys
sobota, 21 marca 2020, 10:46

Niestety, nie w tym problem, czego np kraje Półwyspu arabskiego są doskonałym przykładem. Gdyby Iran oddał USA kontrolę nad swoją ropą i gazem, to już by wystarczyło.

Davien
niedziela, 22 marca 2020, 01:24

A po kiego USa iranska ropa i gaz?? Maja pod dostatkiem swojego:)

COVID 19
niedziela, 22 marca 2020, 15:38

A po to, żeby stworzyć sobie kolejnego potulnego wasala w tym newralgicznym i niestabilnym regionie oraz kolejny rynek zbytu na swoje de-best towary.

Davien
czwartek, 26 marca 2020, 13:55

Panei COVID dawno się tak nie usmiałem:0 Polecam sprawdzic co było w 1979r i nei wypisywac głupot( to najlzejsze określenie) na forum.

Janusz
sobota, 21 marca 2020, 07:26

Może gdyby USA zaprzestało wprowadzać swoją demokrację w krajach które mają bogactwa naturalne to byłby spokuj mam sąsiadów z Iranu oni mówią że nie jest źle jeśli nie wyrażasz się do polityki podobnie mówił Iranczyk od którego kupiłem auto on wrócił do swojego kraju więc nie pisz bzdur niemające dowodów na to dlaczego tak a nie inaczej jest w tych krajach .pamiętaj jeszcze o jednym ze tam nie da się wprowadzić zachodniej demokracji w żaden sposób gdyż są to kraje z całkowicie inna mentalnością .

Davien
sobota, 21 marca 2020, 10:19

Janusz a moze przypomnij sobie o się stało w 1979r i jak od tamtej pory zachowywał sie Iran? A teraz popatrz na ich zachowanie w obliczu pandemiii co tam się wyprawia , a potem pisz swoje kłamstwa.

janusz
sobota, 21 marca 2020, 13:52

DAVIEN ,Wtamtych latach i wczesnie ja pracowalem w kilku krajach arabskich ,wiec troche znam jak tam bylo na pewnoi bylo lepiej co do zachowania Iranu powiem tobie bo ty nie wisz bo i skad nie tylko Iran sa to kraje w ktorych trzeba trzymac spoleczenstwo krotko bo w przeciwnym razie sami by sie powybijali z uwagi na to ze jest duzo wyznan religijnych ,jednak ludzie chwalili sobie zycie tam teraz zapytaj sie kogokolwiek stamtad to uslyszysz jak sie zyje obecnie .jestes zbyt mlody zeby wiedziec znasz tylko z TV co mowia o tych krajach i przywodcach .niestety nie mowia prawdy tak jak obecnie o konorowirusie .w Polsce czy UK ja mieszkam tu i widze co jest a co mowia media .

Davien
niedziela, 22 marca 2020, 01:31

Janusz ,jak widze nic nie zrozumiałeś, ale co się dziwić ale ci wyjasnie bo juz cię skleroza dopadła. W 1979r Iran zerwał stosunki z USA zajał ich ambasade i poniżał dyplomatów. Od tamtego czasu ajatollahowie uwazają Stany za głównego wroga, groza innym państwom, finansuja organizacje terrorystyczne , policja religijna pilnuje na kazdym kroku ale jak widać dalej nic nie rozumiesz. A czasy rewolucji islamskiej pamietam doskonale jak sie w demoludach cieszyli z tego co sie działo, a potem jak wspierali Irak w wojnie z Iranem wiec panei janusz daruj sobie hejt po jestes zwyczajnie smieszny. I to tyle 'staruszku" :)

Wojmił
sobota, 21 marca 2020, 09:10

USA w Arabii Saudyjskiej nie wprowadza "swojej demokracji"... i jakoś ten kraj potrafi normalnie w ramach swoich norm religijnych i obyczajowych funkcjonować a nie być zagrożeniem dla świata, nie wygadywać gróźb o zmiataniu i paleniu innych narodów itp.... żyją i mają dobrą opiekę medyczną...

rozsądny
sobota, 21 marca 2020, 21:05

No proszę Cię nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi..... USA nie wprowadza "swojej demokracji" w Arabii Saudyjskiej ponieważ władcy AS regularnie "przelewają" haracz rzędu dziesiątków miliardów dolarów na konto USA w ramach zakupów broni amerykańskiej. W związku z czym ropa tego kraju nie jest w kręgu zainteresowań amerykańskich bo i po co? I dzięki temu władze tego kraju korzystają z nieformalnej ochrony amerykańskiej na arenie międzynarodowej i mogą praktycznie robić w swoim kraju i w sąsiednim (Jemen) co im się tylko podoba i to z demokracją w wydaniu amerykańskim delikatnie mówiąc nie ma nic wspólnego ale to się nie liczy w tym przypadku.... Coś na zasadzie jak w mafijnym półświatku...

Davien
niedziela, 22 marca 2020, 01:37

Panei nierozsadny ile mozna kłamać. Jakos USa nie wprowadzało swojej demokracji w zadnym państwie arabskim, nawet w Iraku po obaleniu ludobójcy Husseina irakijczycy sami sobie rząd wybrali. AS w Jemenie jest na prośbe rzadu tegoz jemenu by walczyc z buntownikami Huti wspieranymi przez Iran, na to nakłada sie konflikt miedzy szyitami i sunnitami i niestety sa ofiary posród cywilów ale jakby ci się panei nierozsądny chciało sprawdzić historie tego konfliktu to bys zobaczył że Huti sami wciągneli do neigo AS. Choc tego ci w gotowcu nie napisza.A bajki o jakichs haraczach czy ropie to jedynie załosna propaganda.

AB
piątek, 20 marca 2020, 15:55

Miejmy nadzieje, że sanacje, wirus i tania ropa, zrobią w końcu porządek z Irańskim reżymem.

Dajaman
piątek, 20 marca 2020, 15:53

Poważna wojna nam grozi która zmieni wszystko

Chinol
piątek, 20 marca 2020, 14:58

Chińczycy nie wspierają swojego żelaznego partnera? Gdzie maseczki N95, rękawiczki kombinezowy? Cały Iran zarażony grypą z wuhan

Pani Jelonek
piątek, 20 marca 2020, 15:42

Strażnicy Rewolucji wrocili z Chin i ślad po nich zaginął

Tweets Defence24