Irańskie części w dronach, które zaatakowały saudyjskie rafinerie

20 lutego 2020, 15:50
Ababil-3
Irański bezzałogowiec Ababil-3. Fot. Fars News Agency/Wikimedia/CC BY 4.0
Reklama

Części dronów atakujących infrastrukturę energetyczną Arabii Saudyjskiej są identyczne jak te, którymi dysponują jemeńscy rebelianci Huti i które zostały zestrzelone w Iraku i Afganistanie, gdy posługiwał się nimi Iran — donosi w środę agencja Associated Press.

Żyroskopy, które znaleziono w dronach atakujących saudyjskie rafinerie i w urządzeniach należących do rebeliantów z Jemenu są identyczne z elementami znajdującymi się w zestrzelonych irańskich dronach z Iraku i Afganistanu — wynika z cytowanego przez AP raportu eksperckiego organizacji CAR (Conflict Armament Research).

Wnioski z opracowania są zbieżne z tymi, jakie w oddzielnym raporcie sformułowali specjaliści Organizacji Narodów Zjednoczonych. Według AP informacje te pozwalają na przypisanie Iranowi ściślejszych powiązań z atakami na infrastrukturę energetyczną Arabii Saudyjskiej, które zmniejszyły produkcję ropy w tym kraju o połowę. Przełożyło się to na wzrost cen energii do poziomu, którego nie obserwowano od czasu wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku — pisze agencja.

Ten typ żyroskopu widzieliśmy wielokrotnie w urządzeniach produkowanych przez Iran i możemy z pewnością powiedzieć, że jego obecność w sprzęcie Hutich sugeruje, że elementy te były dostarczane rebeliantom z Iranu

ekspert CAR Jonah Leff

Dron Kasef-1 Hutich zawiera żyroskop V10, który jest "identyczny" w stosunku do żyroskopu wbudowanego w irańskie drony typu Ababil-3, którymi posługiwali się bojownicy tzw. Państwa Islamskiego w Iraku. Poprzednia wersja tego samego żyroskopu, V9, według ekspertów ONZ została znaleziona w dronach, które we wrześniu wykorzystano do ataku na jedną z najważniejszych saudyjskich rafinerii.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Reklama
Analityk inż. MAZUR
piątek, 21 lutego 2020, 12:49

Mnie nie chodzi że to Iran, ale czemu takie dno ten Dron, ja wiem że Muzułmanie nie zdobyli nagrody Nobla ale wyprodukować takie coś? Śmieszne może to pomroczność jasna, ale z żadnego wzoru takie cóś mi nie wynika, a znam temat od 1986 roku.

Derwisz
piątek, 21 lutego 2020, 12:40

Pamiętam te czerwone flagi w Ryiadzie na powitanie chińskiego premiera a miało byc tak dobrze ROPA ZA BROŃ ale Saudowie zrecznie wykiwali Chińczykow podpisując slynny uklad z Trumpem Iran wykorzystał ten zbieg okoliczności i deal JEST

Dudley
piątek, 21 lutego 2020, 10:39

No tak. ludzie to powinni oglądać mniej telewizji, piorącej mózgi jak widać poniżej, a więcej myśleć samodzielnie. Skoro można kupić broń i amunicje na czarnym rynku, to nie można kupić żyroskopu który wyrobem stricte militarnym nie jest? To że ten model żyroskopu jest używany przez Irańczyków to jest dowód ze dron był produkcji irańskiej? A jak taki żyroskop byłby zamontowany w polskiej konstrukcji, to automatycznie dowodziło by że dostarczyliśmy bsle do Jemenu? A gdyby nawet dostarczyli drony Hutim to co? Czy ktoś ma pretensje że na całym świecie, ludzie zabijają się z broni rosyjskiej, amerykańskiej, chińskiej czy bóg wie jakiej ? Czy terroryści w Europie strzelają z procy i rodzynkami? A jakoś nikt nie oskarżył producentów broni o współudział w aktach terroru. Ale Iran to czarna owca miłującego pokój świata, a AS to państwo demokratyczne, gdzie przestrzega się praw człowieka i najlepszy sojusznik oświeconej kultury zachodu. Tylko niech mi ktoś przypomni jakiej to narodowości był Bin Laden i większość uczestników zamachów z 11 września, jaki kraj wspomagał finansowo Al Kaidę, w ambasadzie jakiego kraju zamordowano bezkarnie opozycyjnego dziennikarza, jaki kraj sponsoruje i uczy salafickich duchownych i meczety w Europie. I niech mi ktoś powie kto bombarduje w Jemenie cywilów, bo to na pewno nie lotnictwo AS tylko Iranu.

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 01:32

Dudley, sprawa jest taka ze jest embargo ONZ na dostawy broni dla Huti które jak widac Iran z proemedytacja łamie ciagle popieraąc buntowników, A jak na razie to Iran atakuje tankowce, wspiera terrorystów przeciąga wojne w jemenie wiec panie dudley.... AS tez świeta nie jest ale oni akurat walcza w jemenie jako wsparcie legalnego rzadu , no i Huti sami ich wciągnelli w te starcie, zapoznaj sie z genezą tego konfliktu.

def
piątek, 21 lutego 2020, 11:57

100/100

Gromik
czwartek, 20 lutego 2020, 20:30

Zyroskopy seroi v to chinska produkcja co? Wydalo sie? A moze saudowie zrobią embargo ropy chinom?

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 01:26

Gromik, jakoś nie przypominam sobie by Chiny zaopatrywały Huti wiec daruj sobie kiepskie manipulacje.

Dudley
piątek, 21 lutego 2020, 10:50

Davien, a ty w ogóle to sobie przypominasz coś, co nie pasuje to twojego profilu wypowiedzi? Bo dostawcy z Chin czy innego państwa to powinni zawiadomić pana Daviena o każdej transakcji na broń, amunicję lub inne materiały mogące być użyte w niecnym celu. Np noże, kapcie pantofle lub żyroskopy. Davien robisz się coraz lepszy, niedługo nie będzie tobie potrzebny żaden sprzęt latający.

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 12:29

Dudley, jak widze to teraz pracujesz dla Iranu:)) A dla twojej wiedzy to Iran dostarcza Hutim,pociski, drony i broń nie Chiny alejak widac ci juz tego w gotowcu Strażnicy Rewolucji nei napisali:)

Dudley
piątek, 21 lutego 2020, 15:10

Ja to jestem pluralistyczny osobnik, a po twojemu najemnik. Raz dla Rosji , raz dla Iranu, innym razem dla Niemiec Francji USA lub Iraku, zdarza mi się pisać dobrze w polskiej sprawie,choć nie często o polskiej armii. Choroba nie napisałem niczego pochlebnego dla Chińczyków, ale to pewno dlatego że moja klawiatura nie obsługuje chińskich czcionek. A na poważnie jak można wytłumaczyć człowiekowi takiemu jak ty, że można mieć inne zdanie na różne tematy, jak jedyne słuszne, te prezentowane przez media. Nie wiem jak wygląda twój świat, ograniczony klapkami, ale mój ma różne kolory i odcienie, a nie czarno biały, jaki prezentujesz internautom. Cóż każdy widzi tyle ile zechce, lub mu możliwości pozwalają.

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 01:36

Dudley, ak celowo zmyslasz w interesie jakiegos państwa to jak to okreslic? Bo to robisz teraz w sprawie akurat Iranu ale jak widac niezle zabolało. A inne zdanie mozesz miec ale wyrazaj je normalnie, bo jak hejtujesz to ie niczego innego nei spodziewaj. Choc i tak watpię bys to zrozumiał.

Dudley
poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:24

Mnie się pytasz? Spojrzyj w lustro i zapytaj się osobnika którego zobaczysz. Większość czytelników D24 już to wie.

Davien
poniedziałek, 24 lutego 2020, 23:05

Jakby to powiedzieć : prawda jak widąc poteznie zabolała pan apanie Dudley:) I to tyle:)

Dudley
poniedziałek, 24 lutego 2020, 11:24

Mnie się pytasz? Spojrzyj w lustro i zapytaj się osobnika którego zobaczysz. Większość czytelników D24 już to wie.

powiedzieć błazenek to nic nie powiedzieć
piątek, 21 lutego 2020, 14:59

Jak to każdy sądzi po sobie: jak ja jestem "najemnikiem" to inni też. Logika wręcz niesamowita. Ale czegóż innego się spodziewać.

Fan
czwartek, 20 lutego 2020, 18:20

Popieram Saudyjczyków koniec z irańskim imperializmem,dobrze że Francja szkoli jednostki specjalne tego arabskiego kraju na własnym terytorium. Armia francuska dozbraja także swego sojusznika i jest jednym z nielicznych krajów wspierających to państwo w jego słusznej walce przeciwko Irańczykom. Armia saudyjska potrafi także pozyskiwać swoje wpływy w Afryce szkoląc tamtejsze armie. Saudyjczycy stabilizują region zatoki a w przyszłości południową flankę NATO.

asd
piątek, 21 lutego 2020, 10:22

Widzę, że kompletnie nie orientujesz się w geopolityce, historii i bieżącej sytuacji. Zatem przypomnę Ci główny fakt: Saudyjczycy czyli wahabici to główny sponsor i twórca światowego terroryzmu. Także wygłaszanie kłamliwych opinii jak Twoja ma sens tylko w stosunku do przeciętnych lemingów, półdebili itp.

Adr
piątek, 21 lutego 2020, 08:24

Saudyjczycy nie potrafią ustabilizowac Jemenu a mają stabilizowac cały region. Francuzi niech pomogą im że szkolnictwem podstawowym

asd
czwartek, 20 lutego 2020, 17:04

Cóż skoro saudowie zdecydowali się być amerykańskim popychlem w okolicy i obsztorcowywać Iran, to musieli liczyć się z konsekwencjami.

Davien
czwartek, 20 lutego 2020, 20:55

To teraz Saudyjczxycy moga obsztorcować wg ciebei Iran a pomoca np DF-3A? Ech skad oni was tam biora?

FgT
piątek, 21 lutego 2020, 15:01

Skąd ty się wziąłeś "specjalisto" twierdzący,że Sayyad-1 to "stary SM-1 sprowadzony za szacha" ha,ha,ha

R
piątek, 21 lutego 2020, 12:30

DF-3A I to pewnie atomowe :)

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 01:39

A co panei R, nie wiesz ze Saudowie kupili od Chin ponad 20 pocisków DF-3A oficjalnie w wersji konwencjonalnej, a potem dodatkowo nabyli pociski DF-21?? A głowic jądrowych nie maja, ma je Pakistan co opracował je miedzy innymi za saudyjsk

piątek, 21 lutego 2020, 11:38

A i dodam jeszcze, że AS to budżetowo chyba się sypnie w tym roku, lub następnym - skala wydatków na amerykańskie uzbrojenie jest zatrważająca i bardzo możliwe, że kończą im się rezerwy wypracowywane latami na handlu ropą. Tylko nie jestem tego pewny, jakieś dwa lata temu czytałem opracowanie na ten temat.

asd
piątek, 21 lutego 2020, 11:37

@Davien jabyś był łaskaw pisać z większą dbałością o gramatykę polską byłoby fantastycznie. Jak mniemam, sugerujesz, że AS może ostrzelać tymi chińskimi starociami, których ma zatrważającą liczbę kilkudziesięciu sztuk, Iran? Wydaje mi się, że saudowie aż tak głupi nie są - w końcu udało im się wydębić od brytoli koronę i ziemię - znają swoje możliwości i wiedzą, że krzywe spojrzenie w stronę Iranu może ich znów bardzo drogo kosztować...Ugasili tam już te swoje instalacje? Produkcja ropy wróciła do normy?

Davien
sobota, 22 lutego 2020, 01:40

Asd a czym Iran im w tym przeszkodzi, a to nie zabawkowy Kuds-1 , jak trafi w irańska rafinerię to po zabawie bo te pociski do ataków precyzyjnych sie nei nadają. Ciekawe ile wtedy Iran bedzie gasił swoje rafinerie

Xd
piątek, 21 lutego 2020, 06:14

Nawet tutejsi eksperci stwierdzili że as na iran są za ciency tylko ujęli to w taki sposób że widać nie zrozumiałeś

Davien
piątek, 21 lutego 2020, 12:32

Taak ale wiesz ze twoje marzenia i prikaz od ofiera prowadzacego faktów nei zmienia:))

xd
piątek, 21 lutego 2020, 14:35

po poziomie odpowiedzi widzę że napisałem prawdę

Arte
piątek, 21 lutego 2020, 17:53

100/100

jhhkk
czwartek, 20 lutego 2020, 19:01

Saudowie blokują irański imperializm szkolą ich np Francuzi w własnym kraju i dobrze robią.

Jożin
piątek, 21 lutego 2020, 12:48

Może kiedyś w podzięce saudowie urządzą im strzelanine w bazie wojskowej, albo rozbiją samolot pasażerski o jakiś wierzowiec. Podobnie jak to już robili w USA.

p.wl
piątek, 21 lutego 2020, 16:20

O co rozbiją ?

X
czwartek, 20 lutego 2020, 18:26

A mogli poprosić Rosję o opiekę...

Tweets Defence24