Reklama

Geopolityka

Indie sprzedają lotniskowiec

Lotniskowiec INS „Vikrant” został wystawiony na aukcję – fot. ajaishukla.blogspot.com
Lotniskowiec INS „Vikrant” został wystawiony na aukcję – fot. ajaishukla.blogspot.com

Indie wystawiły na sprzedaż nieużywany lotniskowiec INS „Vikrant”.

Indyjski minister obrony poinformował, że rozpoczął proces sprzedaży wycofanego przed 16 laty lotniskowca INS „Vikrant”. Wcześniejsze plany, by przekształcić ten okręt w muzeum się nie powiodły, ponieważ rząd stanu Maharashtra (w zachodnich Indiach) nie był w stanie znaleźć wystarczających środków finansowych na to przedsięwzięcie.

Dowódca Floty Zachodniej Indii wiceadmirał Shekhar Sinha poinformował, że jeżeli ktokolwiek zdecyduje się jednak na zbudowanie muzeum na tym lotniskowcu, to on udzieli mu możliwe największej pomocy. Zaznaczył jednak również, że termin przyjmowania ofert mija ostatecznie 14 grudnia br.

Nabywca otrzyma okręt nie nowy, ale piękny. Lotniskowiec był początkowo wykorzystywany przez Brytyjczyków jako HMS „Hercules” (wprowadzony do służby 12 września 1945 r.). Do Indii został przekazany w 1957 r. i wszedł do linii w 1961 r. W czasie wojny z Pakistanem w 1965 r. miał zostać podobno zatopiony przez Pakistańczyków, ale w tym czasie stał na suchym doku.

Pełnił natomiast ważną rolę w czasie wojny Indii z Pakistanem w 1971 r., której wynikiem był powstanie Bangladeszu. Ostatecznie został wycofany ze służby w 1997 r

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.