Reklama

Geopolityka

Hiszpania: Rosja podsycała kataloński separatyzm

Fot. Toni Hermoso Pulido / Flickr.com / CC 2.0.
Fot. Toni Hermoso Pulido / Flickr.com / CC 2.0.

W poniedziałek rząd w Madrycie oskarżył Kreml o prowadzenie działań uderzających w integralność terytorialną Hiszpanii poprzez podsycanie kryzysu politycznego w Katalonii. Madryt zapowiedział, że przedstawi sprawę na forum Unii Europejskiej.

Jak poinformował Alfonso Dastis, minister spraw zagranicznych Hiszpanii, Madryt przedstawi szczegóły dotyczące wpływu Rosji na podsycanie konfliktu w Katalonii podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. “Potwierdziliśmy rosyjską interwencję w kryzys kataloński, w szczególności za pośrednictwem internetu” - dodał Dastis.

Szef hiszpańskiego MSZ ujawnił, że w poniedziałek poinformuje szefów dyplomacji innych państw UE o działaniach Moskwy związanych z kryzysem w Katalonii, które miały charakter “służący manipulacji i dezinformacji”. Przedstawiciele hiszpańskiego rządu dotychczas ogólnikowo wskazywali na zaangażowanie Rosji w kwestii podsycania kryzysu katalońskiego. Zazwyczaj za pośrednictwem mediów rząd Mariano Rajoya informował, że posiada wiedzę o zaangażowaniu rosyjskich hakerów w promowanie nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego.

Czytaj więcej: Katalońskie referendum wzmocni podziały w Europie. Niebezpieczna okazja dla Moskwy [KOMENTARZ]

Jednym z nieprzyjaznych działań wobec Hiszpanii miało być też spotkanie Oriola Solera, promotora katalońskiego separatyzmu, z osobami powiązanymi z Moskwą, m.in. z australijskim dziennikarzem Julianem Assangem, założycielem portalu WikiLeaks. “Istnieje bardzo dużo przesłanek, aby twierdzić, że ten pan oraz kilka innych osób próbuje wpływać na sytuację w Katalonii” - powiedział w poniedziałek hiszpańskim mediom Dastis.

9 listopada dziennik “El Pais” powołując się na rządowe źródła ujawnił, że gabinet Rajoya posiada liczne dowody na “rozmaite formy działań” podejmowane z terytorium Rosji i państw pozostających w jej orbicie, służących politycznej destabilizacji w Katalonii. W sobotę wydawany w Madrycie dziennik opublikował badanie amerykańskiego George Washington University (GWU), z którego wynika, że Rosja za pośrednictwem swoich sojuszników w Ameryce Południowej, szczególnie w Wenezueli, niszczy wizerunek Hiszpanii w związku z katalońskim kryzysem.

Ze studium GWU wynika, że aż 32 proc. wszystkich negatywnych informacji na temat Hiszpanii, przekazywanych przez prokremlowskie media – Sputnik i Russia Today – rozsyłanych było z kont wenezuelskich sympatyków reżimu w Caracas. Wiadomości te dotyczyły głównie kryzysu w Katalonii. Amerykańscy eksperci, którzy przestudiowali ponad 5 mln informacji przesłanych za pośrednictwem portali społecznościowych pomiędzy 29 września a 5 października, wskazali, że aż 30 proc. wszystkich kont informujących na bazie portalu Sputnik i telewizji Russia Today o sytuacji w Katalonii, rozpowszechnianych było przez konta anonimowych użytkowników.

30 września, czyli w przeddzień nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego w Katalonii, hiszpańskie media ostrzegały, że Rosja wpływa za pośrednictwem internetu na plebiscyt. Wskazywały one, że osoby i instytucje powiązane z Kremlem w ostatnich godzinach przed plebiscytem zwiększyły liczbę publikowanych informacji na jego temat aż o 2000 proc.

W tygodniu poprzedzającym kataloński plebiscyt władze w Madrycie zamknęły ponad 140 różnych stron internetowych dotyczących referendum. Po kilku dniach od zamknięcia wiele z nich pojawiło się ponownie na innych serwerach. Według hiszpańskich służb bezpieczeństwa ich operatorami w wielu przypadkach byli hakerzy z Rosji oraz “państw znajdujących się w orbicie Moskwy”.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (12)

 1. tak tylko...

  Drodzy Hiszpanie, no nie przesadzajcie, może Rosjanie ingerowali, może podsycali, może podburzali, ale to nic istotnego. Mogę się założyć, że w "odwecie" podpiszecie z Rosją jakieś intratne kontrakty. wzmacniające waszą zależność od Rosji. Pieniądze, pieniądze, te są najważniejsze, Dacie radę, nie tacy jak wy się sprzedają.,.

  1. Góral

   Dobre! Bardzo dobre!

  2. Geoffrey

   Przy bliższym poznaniu Rosja zyskuje....... wrogów :)

  3. el oro de moscu

   510 ton hiszpańskiego złota. Artur Staszewski oficjalnie radziecki przedstawiciel handlowy w Barcelonie, naprawdę podwładny szefa NKWD w Hiszpanii, pana życia i śmierci po stronie republikańskiej Aleksandra Orłowa. Polacy w 1939 roku wywieźli z kraju "tylko" 90 ton złota. Władimir Putin pierwsze 30 milionów dolarów zarobił jako podwładny mera Petersburga Anatolija Sobczaka, organizując żywność dla ubogich. Kagiebiści usiłują zgrywać rosyjską arystokrację, a są jedynie ludźmi o mentalności drobnych cwaniaczków- złodziejaszków. To wszystko tak a propos "dąbrowszczaków" nieugiętych bojowników z frankistowskim faszyzmem, na takich złodziei to i admirał Canaris był za krótki. Nie będę wspominał, że w pierwszych latach po wojnie domowej w Hiszpanii szalała inflacja, tak towarzysze zadbali o bratni naród hiszpański.

 2. Cynik

  W sumie to dobrze. Takie zachowania może w końcu uzmysłowią krajom zachodnim, czym naprawdę jest Rosja, jakie metody stosuje i czemu Polska tak reaguje na różne rosyjskie ruchy.

 3. Kiks

  Ruscy nie mogli dać nam lepszych prezentów. Światu otwieraja się oczy i mam nadzieję, że nowy worek z sankcjami.

 4. PK

  Wcześniej Hiszpanów nie interesowały zbytnio poczynania Rosji i to co dzieje się na wschodniej flance NATO/UE. Jak to wszystko szybko się zmienia...

  1. Marek

   Przecież tak już raz było, że Rosjanie mieszali się w sprawy wewnętrzne Hiszpanii. Wysyłali tam wówczas nie tylko sprzęt, ale także doradców wojskowych.

 5. jacha

  Ciekawsze jest to kto podsyca konflikt wewnętrzny w Polsce - a nie jest to Rosja

  1. Geoffrey

   Jak to nie? Spójrz na wpływy rosyjskich służb na Ukrainie i w Niemczech. Wyciągnij z tego średnią ( bo my znajdujemy się gdzieś pośrodku) i będziesz miał obraz sytuacji w Polsce.

 6. Zaxa

  Rosja to niebezpieczny kraj, który przez setki lat ciemiężył, niszczył i nastawiał przeciw sobie narody słowiańskie. Dzisiaj macki Rosji sięgają dalej i próbują zaszkodzić całej Europie. Czym mniej Rosji w życiu innego Państwa, tym lepiej.

 7. Polak mieszkajacy w Hiszpanii 11 lat

  We wrzesniiu swoje przedstawicielstwo dyplomatyczne w Katalonii otworzyla...Osetia Poludniowa.

 8. AWU

  Dlaczego Rosja, kraj który gdyby był częścią cywilizacji byłby bogatszy niż Szwajcaria, Norwegia i Kanada razem wzięte nie zajmie się reformie a natomiast tylko potrafi bruzdzić? Nigdy nie dorównają USA czy Europie a biorąc pod uwagę wzrost siły ChRL idą na pewną zgubę.

  1. CB

   Bo wtedy taki Putin i jemu podobni oraz różni oligarchowie nie mogliby rządzić i robić swoich interesów kosztem państwa i społeczeństwa? Im bardziej cywilizowany kraj, tym mniejsze pole do nadużyć. Nam niestety też jeszcze dużo brakuje do takiej Szwajcarii czy Norwegii...

  2. Ciekawski

   I to jest właśnie zastanawiające, nie znam kraju od środka, ale może jest już tak spaczony, że nie ma takiej możliwości.

  3. polak mały

   Dlatego właśnie, że oni od 500 lat są w opozycji do cywilizacji zachodu. Uważają się za spadkobierców Bizancjum, a od czasu ataku krzyżowców na Konstantynopol i zdemolowania miasta, ta wschodnia część chrześcijaństwa daży nas niepohamowaną nienawiścią i nieufnością. Jedyne, co może zmienić sytuację, to całkowity rozpad Rosji i jej kleptokratycznej władzy w takim kształcie, jaki dziś znamy, i usunięcie z ich systmu społeczno-politycznego tych destrukcyjnych treści. Zacząć musielibyśmy od pozbycia się cyrylicy, decentralizacji władzy, demokratyzacji, otwarcia kraju na handel (rezygnacja z protekcjonizmu). To dlatego Rosja gra na zniszczenie UE, bo wie, że zjednoczona Europa, to siła, która w końcu ją zniszczy - i to nie militarnie, ale po prostu, jako bardziej atrakcyjny koncept kulturowy.

 9. yaro

  No pewnie, że podsycała. Przecież znaczna część wybrzeża Katalonii ma działki i kwatery wykupione przez Rosjan.

 10. Gość

  Ja mam podobne odczucie ,w WB też już drapią się po głowach , że ktoś z zewnątrz w sprawie Breksitu im też sadzał ręce. Nie muszę wiele zgadywać , kto gra na rozpad w Unii i robi bałagan w Europie.

 11. pg

  Jakoś mało to zaskakujące. Gdzie tylko można podsycić jakiś konflikt, coś zniszczyć, kogoś osłabić - w tym Rosja macza palce. Oczywiście nie robią tego z sympatii do Katalonii, ani z antypatii do Hiszpanii - oni już tak po prostu mają, żeby realizować swoje interesy ze szkodą dla innych. A nawet, jeśli nie mają bezpośrednich interesów, to szkodzić innym nie zaszkodzi - taka długofalowa strategia.

 12. Sebo

  Bo szeroko pojety zachod nie niszczy wizerunku panstw im nieprzychylnych? To wszystko dziala w obie strony.

Reklama