Reklama

Geopolityka

USA wycofa wojska z Nigru. Podano termin

Fot. NigerTZai/Wikimedia/CC BY-SA 4.0
Fot. NigerTZai/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Obecność Stanów Zjednoczonych w Afryce kończy się. Kolejne kraje Sahelu decydują o rezygnacji z amerykańskich wojsk na ich terytoriach.

W marcu br. pisaliśmy o tym, że rządząca Nigrem junta wypowiedziała ze skutkiem natychmiastowy umowę zezwalającą wojskowym i cywilom z Departamentu USA pobyt w Nigrze. Dziś wiemy, że do finalizacji wycofania Amerykanów z Niamey dojdzie w połowie września. O sprawie poinformował Pentagon, a ostateczną decyzję miały poprzedzić czterodniowe rozmowy przedstawicieli Nigru i Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Amerykańska obecność w Nigrze trwa od ponad dekady. W lipcu 2023 roku w tym afrykańskim kraju doszło do zamachu stanu przeprowadzonego przez generała Abdourahamane Tchianiego. Z władzą zmuszony był wtedy pożegnać się prozachodni prezydent Mohamed Bazoum, a to finalnie doprowadziło m.in. do wycofania włoskich i francuskich wojsk. Do opuszczenia kraju liczącego 26 milionów osób szykują się również żołnierze amerykańscy. Obecnie liczebność tych wojsk wynosi około 1000 osób (głównie w bazie lotniczej nieopodal Agadezu).

Czytaj też

Zapowiedź opuszczenia Nigru przez Amerykanów jest kolejnym symbolem głębokich zmian zachodzących w geografii politycznej kontynentu afrykańskiego. Pod koniec kwietnia informowaliśmy na łamach Defence24.pl o możliwym wycofaniu 75 członków U.S. Army Special Forces z Ndżamenu, czyli stolicy Czadu. Co ciekawe, jak podaje teraz Politico, wojsko amerykańskie, które opuści Niger we wrześniu, możliwe, że zostanie przeniesione do wspomnianego… Czadu. Wśród innych ewentualności eksperci wymieniają Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Senegal.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama