Reklama

Geopolityka

USA: w planach Kongresu możliwe szybsze dostawy uzbrojenia dla Ukrainy

Autor. Szatab Generalny Ukrainy/Facebook

Kongres USA naciska na Pentagon, by nakłonić go do zmiany przepisów dotyczących obowiązkowych rezerw amunicji na wypadek potencjalnych konfliktów, ponieważ spowalniają one dostawy wojskowe dla Ukrainy - pisze amerykański magazyn „Foreign Policy”, powołując się na źródła w Kongresie.

Reklama

Przedstawiciele sił zbrojnych USA i resortu obrony wielokrotnie powtarzali podczas briefingów dla kongresmenów, że zgodnie z przepisami Pentagonu muszą być utrzymywane na pewnym poziomie rezerwy amunicji na wypadek potencjalnych wojen (np. z Rosją) przewidzianych w planach operacyjnych resortu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Nie pozwala to na szybsze wysyłanie broni do Ukrainy, zwłaszcza, że pojęcie "amunicji" jest w przepisach pojmowane bardzo szeroko i obejmuje również amunicję do wyrzutni rakiet typu MLRS, czy pociski kierowane Javelin - wyjaśnia rozmówca "FP".

Część kongresmenów obawia się, że ostatnie dostawy amerykańskiej broni dla Ukrainy, obejmujące przede wszystkim amunicję artyleryjską, broń obrony przeciwlotniczej i zimowe wyposażenie żołnierzy, nie wystarczą, by pomóc Ukraińcom wygrać wojnę, są bowiem najmniejsze od początku wojny.

Czytaj też

Amunicja artyleryjska 155 mm i wiele rodzajów wyrzutni rakietowych powinno zgodnie z przepisami pozostawać w rezerwach USA na wypadek wojny z Rosją czy Koreą Północną. Zdaniem wielu kongresmenów należy ograniczyć takie rezerwy, zwłaszcza że Rosja zapewne nie szykuje się teraz na wojnę w całej Europie, a jej siły zaangażowane są w Ukrainie. Tymczasem wymogi i przepisy dotyczące rezerw amunicji nie zmieniły się w planach operacyjnych Pentagonu od kilku lat - mówią rozmówcy "FP".

W piątek prezydent USA Joe Biden wydał zgodę na przekazanie Ukrainie wartego 275 mln dolarów pakietu pomocy militarnej, obejmującego m.in. systemy wzmacniające obronę powietrzną oraz do walki z dronami, a także amunicję.

Czytaj też

To 27. transza pomocy dla Ukrainy w ramach procedury Presidential Drawdown Authority (PDA). Pozwala ona prezydentowi USA na szybkie wysłanie zmagazynowanego sprzętu w sytuacji awaryjnej, bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

  1. Filemon19

    Podsumowując 500 pocisków Excalibur dostarczyly USA tydzień temu Rezultat Ruska cywilizacja stanęła pod Bachmutem Czyli 2 grupy operacyjne Rostów centrum i Rostów Południe a każda po 14 BTG plus nowe mobiki Długość frontu 50 km I co? Kicha

  2. bc

    Amunicja kasetowa DPICM 155mm musi pójść, nie ma innej opcji, najwyżej niech Ukraińcy ogłoszą że będą używać na własną odpowiedzialność i poza terenem zabudowanym. Kilkukrotnie bardziej skuteczna więc kilkukrotnie mniejsze zużycie, a moskale i tak sypia na Ukrainę kasety z Uraganów na potęgę.

  3. stary wirus

    Dostawy są najmniejsze bo Stany są wyczyszczone z amunicji. Tak samo jak państwa europejskie. W polskich magazynach został tylko wiatr. Zajmie nam ładnych kilka lat odbudowanie się do stanu sprzed nie naszej wojny. A Kongres się spieszy bo kiedy w styczniu Izbę obejmą Republikanie to skończą się dostawy broni na Ukrainę. W ogóle ta wojenka się skończy. To dlatego Putin się okopał i nic nie robi pomimo posiadania 540 tyś świeżego żołnierza na granicach Ukr. Po co ma tracić ludzi i sprzęt kiedy to samo dostanie na drodze dyplomatycznej. Nie dali mu czego chciał rok temu to dadzą teraz a kto wie czy nie więcej.

    1. MariuszZ

      Chyba musisz przyjrzec sie sytuacji na froncie jeszcze raz, szczegolnie to co on teraz robi z tymi ludzmi. Skad ty wziales te 540 tys., zolnierz zolnierzowi nie rowny no I glowny problem jest nie z rekrutem a sprzetem I zarzadzaniem.

  4. Filemon19

    The Washington Post donosi że kongres już zaakceptował 2,5$ mld za pakiet amunicji krytycznej dla armii USA. CZYLI GMLRS ER ATAMCS, 155 mm Excalibur Stinger javelin itd.

Reklama