Reklama

Geopolityka

Ukraina otrzymała samoloty i części zamienne do samolotów

Autor. Ministry of Defense of Ukraine

Ukraina otrzymała od innych krajów samoloty i części zamienne do swoich samolotów - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby. Zaznaczył jednak, że USA pomogły w transporcie części, ale nie w przekazaniu całych samolotów. Rzecznik stwierdził, że pomoc dla Ukrainy będzie też przedmiotem środowej rozmowy ministrów obrony USA i Polski.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Powiedziałbym, nie wchodząc w to, co przekazały inne kraje, że Ukraińcy otrzymali dodatkowe platformy i części, by mogli zwiększyć rozmiar swojej floty samolotów" - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej. Jak dodał, w efekcie tej pomocy Ukraina dysponuje większą liczbą samolotów, niż dwa tygodnie temu. Zaznaczył też, że USA pomogły w transporcie części, ale nie całych samolotów.

Odnosząc się do środowej wizyty szefa MON Mariusza Błaszczaka i spotkania z szefem Pentagonu Lloydem Austinem, rzecznik zapowiedział, że sytuacja na Ukrainie i pomoc wojskowa będzie jednym z głównych tematów rozmów. W czwartek Austin będzie o tym rozmawiać również z czeskim ministrem obrony. Urzędnik stwierdził też, że na razie nie prowadzi szczegółowych rozmów na temat przyszłego stałego rozmieszczenia wojsk USA w Europie.

Reklama

Czytaj też

"Prowadzimy wstępne dyskusje tu w tym budynku na temat, jakie powinno być nasze długoterminowe rozmieszczenie wojsk i bylibyśmy głupi, gdybyśmy tego nie robili, biorąc pod uwagę zmiany w sytuacji bezpieczeństwa w Europie" - powiedział Kirby. "Ale jeśli chodzi o szczegółowe negocjacje z innymi krajami o tym, gdzie siły powinny być rotacyjne, a gdzie stałe, albo jaka powinna być liczebność, jeszcze nie jesteśmy w tym miejscu" - dodał.

Odpowiadając na pytanie o to, dlaczego pomoc wojskowa dla Ukrainy dociera "w kawałkach", Kirby oceniał, że każdy pakiet skrojony jest pod aktualne potrzeby ukraińskich sił zbrojnych i charakteru walk, a także zdolności do ich przyjęcia przez Ukrainę. Dodał, że USA są w stałym kontakcie z Ukrainą na temat potrzeb Kijowa.

Czytaj też

Pytany o sytuację w obleganym przez Rosjan Mariupolu, gdzie ukraińskie wojska bronią się na terenie zakładów Azowstal, rzecznik resortu ocenił, że upadek miasta nie musi być przesądzony.

Czytaj też

"Ukraińcy oczywiście chcą utrzymać Mariupol (...) i odważnie się o niego biją. Nie będę spekulował, ile czasu jeszcze wytrzymają i szczerze mówiąc, nie jesteśmy skłonni zaakceptować tego, co mówią niektórzy krytycy, że upadek jest nieunikniony" - powiedział.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (18)

 1. Al.S.

  @Viper. 1 euro za sztukę płaciliśmy za 15-letni szrot, zajechany na amen w czasie ćwiczeń DACT, w których z migami ćwiczyła większość sił lotniczych NATO. Z 22 do remontu nadawało 14 szt, ale na 3 z nich wkrótce wykryto zmiany zmęczeniowe, więc je zezłomowano. Pozostało 11 maszyn, czyli cena była nie jedno, ale 2 euro :-) Na poważnie, samoloty trzeba było gruntownie wyremontować i zmodernizować. Więc jeśli chcesz komentować, racz poszukać ile na ten cel wydaliśmy. Ten dar miał drugie dno- zredukował ilość zakupionych F-16. Przed przyjęciem "daru" w planach był zakup 80 szt nowych samolotów, aby przejść na samoloty zachodnie. Tą ilość zredukowano do 64 szt, a na końcu do 48 szt, które musiały być uzupełnione przez migi. Gdyby zakupiono 80 szt, mielibyśmy inną pozycję przetargową, podobną Finlandii przy zakupie F/A-18.- nabycie pełnych kompetencji serwisowych, Dochodzi koszt logistyki jaki niesie użytkowanie 3 typów maszyn w SP. W rzeczywistości, ten dar był bardzo kosztowny.

 2. RAP

  Samolot na ilustracji do postu ma polskie malowania typowe dla naszych MiiG-ów 29 i F-16,, poprostu widać że zamalowano polskie szachownice i naniesiono a na nim ukraińskie oznakowanie--zresztą nie typowe dla mysliwców ukraińskich - ot rozwiązanie tajemnicy, czyli jaki to kraj dostarczył te mysliwce! :)

  1. matrycy

   Bzdura, wyraźnie widać choćby piksele charakterystyczne dla ukrainskiego kamuflażu.

  2. Perun Shogun

   Dla niedowiarkow - porownajcie sobie malowania dostepne w internecie - haha! Brawo MON - to sluszna decyzja - to wyjasnia obecnosc f-35 z USA i Belgi w Polsce - ktos musi patrolowac niebo..

  3. Gnom

   RAP - ślepiec czy prowokator z ciebie? Polska nie używała trójkolorowego kamuflażu, a tu masz typowy dla Ukrainy trójkolorowy szary. Poza tym to najwyraźniej 9-13, spójrz za kabinę, choć przy tym ujęciu trudno powiedzieć na pewno. Czy słyszałeś aby Polska używala 9-13?

 3. viper

  Rzeczywiście nie tylko broń. Może tego nie wiesz, ale to Niemcy są głównym składkowym budżetu Unii Europejskiej, a ponadto od 2014 roku przyznali Ukrainie 2 miliardy euro pomocy bezpośredniej, w tym na stabilizację jej waluty oraz gospodarki.

  1. mc.

   no naprawdę się wzruszyłem. A teraz sprawdź sobie jaki jest "drugi" kraj pomagający Ukrainie (drugi pod względem wysokości pomocy Ukrainie i drugi jeśli liczyć pomoc wobec własnego PKB). Gdyby jeszcze do pomocy materialnej dodać pomoc polityczną i humanitarną, to tylko POLSKA w tym przoduje.

  2. viper

   @mc zamiast płakać ty mi lepiej powiedz na jaką kwotę wyliczył polski rząd wartość Migów-29, które Niemcy sprzedały nam w cenie 1 euro za sztukę. Nie mówiąc o przedpotopowych T-72M o minimalnej wartości bojowej. Pomoc humanitarna? Jakbyś popatrzył dalej swego nosa i wydarzeń ostatnich dwóch miesięcy, to byś wiedział, że Niemcy od dziesięcioleci są jednym z największych darczyńców tej pomocy na całym świecie . Zarówno jako państwo, jak i przez składki wpłacane do budżetu Unii i płynące z niego środki pomocowe w przypadkach światowych kryzysów humanitarnych, nie tylko tego w Ukrainie.

  3. Valdore

   @mc, akurat w pomocy i politycznej i militarnej przoduje USA, , w pomocy w stosunku do PKB Estonia.

 4. Muchozol

  Milczenie jest złotem. Zalecam tę maksymę wszystkim tym, co mieszkają blisko naszych lotnisk i co nieco widzą i wiedzą.

  1. Perun Shogun

   Nieprawda. Mowienie otwarcie nie pozostawia niedomowien. Jestesmy strona tego konfliktu na takim samym poziomie jak Bialorus. A MiG29 na zdjeciu to najprawdopodobniej nasz o nr bocznym 105 - prosze sobie sprawdzic. Jestem zwolennikiem przekazania wiekszosci posowieckiego sprzetu Ukrainie - bo ten konflikt bedzie trwal lata. Jestesmy bezpieczni za amerykanska garda - i potrzebujemy lepszego sprzetu niz orkowie ze wschodu. Potrzebujemy tez lat na przezbrojenie i doprowadzenie do gotowci bojowej. Jezeli Ukraincom zabraknie sprzetu to Rosja zacznie od Estonii - w dniu w ktorym Ukranina poprosi o pokoj - dlatego maja wygrac albo utrzymac ich w zwarciu.

 5. Perun Shogun

  Pisalem to juz dawno. Polska dostarcza sprzet Ukrainie. I BARDZO DOBRZE! Dla nas jest on bez znaczenia - a to oni teraz walcza za Wolnosc Nasza i Wasza. Kazdy dzien w ktorym Rosja ponosi straty i odbywa sie to nie na terenie Polski jest dla Polski za cene zlota. Samoloty rozebrane pojechaly w pociagach teraz je skladaja - z MiGami nie jest to skomplikowane po czesciowym demontarzu miesci sie w 42ft kontenerze - ciekawe czy projektujac go to wlasnie wzieli pod uwage? Gorzej, bo nie ma juz do nich amunicji - przynajmniej w Polsce

 6. Lukas

  Ukraińcy zaprzeczają jakoby otrzymali samoloty

 7. Facetoface

  Broń ważna ale są inne potrzeby bez których armia sie nie obejdzie: Według Ukraine Support Tracker z Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej, który wymienia i określa ilościowo obietnice pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy, Stany Zjednoczone przekazały Kijowowi równowartość 7,6 mld euro. Polska zajmuje drugie miejsce ze wsparciem (zarówno tym przekazanym jak i tym, które dopiero przekazane zostanie) w wysokości niemal 1 miliarda euro. UE wniosły łącznie 2,9 miliarda euro. Gospodarcza pomoc Estonia jest na 1 Polska na 2 USA na 6 a Niemcy? Kto zgadnie? Kraj sporo bogatszy od nas.

  1. Bryxx

   Facetoface proszę bez przekłamań, bo się robi zabawa w głuchy telefon. Estonia to jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o to jak wysoka jest jej pomoc w odniesienie do budżetu kraju.Moje sprostowanie niczego nie ujmuje Estonii a wręcz przeciwnie. Proszę tylko aby w tak prostej sprawie jak przekazanie dalej wiadomości jak jest dostępna prawie wszędzie nie robić przekłamań.

  2. Facetoface

   Bryxx a w którym mc jest to przekłamanie? Jest wyraźnie na podział militarny i gospodarczy. Czy boli, że Niemcy nie mają się czym wykazać !

  3. Bryxx

   A w tym że Estonia to tylko w odniesieniu do własnego PKB najwięcej pomogła Ukrainie, bowiem w wysokości samej pomocy to Niemcy na przykład mają 3 miejsce zaraz po USA i po nas. Prawda jest brutalna kolego 0.03 PKB Niemiec to dużo więcej niż 0.8 PKB Estonii. Po trzecie to od kiedy inne kraje maja obowiązek pomagania Ukrainie? Co?

 8. Extern.

  Przyznam że to trochę nie ładnie że Amerykanie się aż tak od tych samolotów odcinają, tym samym wypychają na zderzak innych, i tak już zdecydowanie bardziej od nich zagrożonych. A którzy przecież nie mogą się schować za oceanem i własną triadą atomową. Swoją drogą liczę że lada moment niektóre kraje dostaną od Amerykanów pozwolenie na okazyjny zakup kilkudziesięciu używanych F-16stych.

 9. Muchozol

  Na interiii jest informacja że Ukraina zdementowała otrzymanie całych samolotów - potwierdzili tylko otrzymanie części zamiennych.

  1. Michał A

   "Ujmijmy to w ten sposób: flota samolotów Ukrainy powiększyła się. Ale nie będziemy na razie podawać szczegółów, w jaki sposób do tego doszło" - powiedział doradca prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycz.

 10. rozbawiony

  Czyli najpierw przekazaliśmy migi Ukrainie a jutro będziemy myśleli czym je szybko zastąpić ? Jeśli minister wróci zza oceanu z niczym to tylko pogratulować roztropności .

  1. mc.

   rozbawione to będą kacapskie orki, jak im ich samoloty będą spadać na głowy. Na szczęście nie musimy polegać na "rosyjskim słowie" (takim jak zobowiązanie o nienaruszalności granic Ukrainy). Jeśli nasze Migi "poszły walczyć" lub rozebrano je na części, to na razie naszych granic bronią dodatkowe eskadry amerykańskie na naszych lotniskach, a pewnie za chwilę zobaczymy dodatkowe F-16, lub zostanie zwiększona ilość F-35

 11. Buka

  Jeśli Rosja nie zostanie pokonana to i tak nas zaatakuje prędzej czy później. Trzeba ich zniszczyć militarnie i gospodarczo niech ich dobija Chiny.

 12. nexo

  Bardzo źle. Ewidentnym celem ukraińców jest wciągnięcie innych krajów w wojnę. Wystawiamy się na strzał.

  1. Gnom

   nexo piszesz od raszysztów czy tylko dla raszysztów i z głupoty czy za pieniądze?

  2. WojciechO

   Raczej bardzo dobrze - Ukraińcy walczą z naszym największym wrogiem, Ukraińcy walczą na swojej ziemi, kupują Polsce własną krwią kilka lat spokoju. Oddanie sprzętu/zapasów, który w najlepszym razie polatałby jeszcze kilka lat to naprawdę niewielka cena którą płacimy. oczywiście - jeżeli tak się zadziało i polski rząd przekazał Ukraińcom czołgi t72 i migi29 to musimy ustawić się z USA nad przekazaniem po rabacie dodatkowych F16/F35 i obecnością ciężki brygadowych zespołów bojowych z USA do czasu uzyskania przez PL zdolności operacyjnych na abramsach

  3. Al.S.

   To Rosja wystawia się na strzał.

 13. Monkey

  Oby doszło do wiązanej transakcji po tych rozmowach. Nasze Mig-29 na Ukrainę, a jakieś amerykańskie F-16 do Polski. Fakt, ukraińscy pioci musieliby się przeszkolić w Polsce, bo jest inna awionika, łączność, oprogramowanie. Ale lata się zapewne naszymi maszynami tak samo jak każdymi innymi tego samego typu.

 14. Bullet

  Nie wierzę że od nas nic nie poszło .na wschód . MON nic nie komentuje tak jak w przypadku transportu ciężkiego sprzętu dla ukraińskich rolników .a to fakt że poszło tam więcej niż to co wysłała Słowacja oraz Czechy.

 15. Ajot

  Raczej nie nasze. Piszę to jako mieszkaniec okolic Mińska Maz., który widzi co chwilę starty i lądowania Migów. Ostatnio bardzo intensywne.

  1. block

   Jeszcze jest Malbork (nie mieszkam tam).

  2. Michał A

   gdzieś czytałem, że może chodzić o słowackie migi. Nasz ręcznik rządu był dziś o to pytany i zaprzeczył ani nie potwierdził. Ciekawe, ale lepiej że to się dzieje w ciszy.

  3. Gryfin

   O te z Malborka,to się trzeba pytać chyba Niemców i Czechów.

 16. AdSumus

  Jak nasz rząd, wdrożył by coś takiego jak manta do WB, Mógł by teraz przekazać taki system. A Ukraińcy mogli by nim wozić zaopatrzenie do Mariupola. Taka różnica, mieć, a nie mieć drony....

  1. Gnom

   Co chciałbyś przesłać Mantą, to nie transportowiec, prędzej gdyby dokończono ILX-27.

  2. Valdore

   @AdSumus, Manta ma mniejszy udźwig od TB-2 wiec raczej do wożenia zapasów się nie nadaje.

  3. Vixa

   A głowa cię przypadkiem nie boli od tego myślenia? Co ty chcesz im tą Mantą dostarczyć, kilo kiełbasy?

 17. Peterski

  Ajot: może to te same cztery migi latają wte i wewte, "żeby było jakieś życie na osiedlu" i orkowie myśleli, że wojska Rohanu nie są gotowe ;) A reszta już na Ukrainie.

 18. Esteban

  Bardzo dobrze. Broń należy wysyłać po cichu aby była ga orków zaskoczeniem. Po czasie okaże się kto i ile czego przekazał na Ukrainę.

Reklama