Reklama

Geopolityka

Biały Dom wkrótce ogłosi kolejny duży pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Autor. U. S. Army

Administracja Bidena ogłosi w ciągu najbliższych dni kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - podały we wtorek m.in. telewizja NBC News i agencja Reutera. W nowej transzy, wartej ok. 800 mln dolarów, mają znaleźć się m.in. tysiące pocisków artyleryjskich.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podała NBC News, powołując się na źródła w administracji, w nowym pakiecie znajdą się dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich. Łączna wartość transzy ma wynieść ok. 800 mln dolarów, czyli tyle, ile warta była poprzednia, ogłoszona niecały tydzień temu. W tamtym pakiecie po raz pierwszy znalazły się systemy artylerii - 18 holowanych haubic 155 mm wraz z 40 tys. pocisków. Jak podaje telewizja, taka ilość może starczyć jedynie na ok. tydzień. Administracja ma ponadto zachęcać inne kraje do przesłania Ukrainie artylerii, która ma odegrać ważną rolę w bitwie o Donbas.

Czytaj też

Pentagon w poniedziałek zapowiedział, że wkrótce rozpocznie szkolenia z użycia amerykańskich haubic. Rzecznik resortu John Kirby stwierdził, że choć działa różnią się od tych ukraińskich, zaznajomienie się z nimi nie powinno zająć wiele czasu.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Łączna wartość zadeklarowanej dotąd przez USA pomocy wojskowej od początku wznowionej rosyjskiej inwazji to ok. 2,6 mld dolarów, czyli kwotę równą niemal połowie całego rocznego budżetu obronnego Ukrainy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Także powinniśmy się zastanowić nad przekazaniem np. naszych 2S1 Goździk i RM-70. A Grady zmodernizować do standardu Langust.

    1. Sky

      Powinnismy, drugiej okazji na pozbycie sie nieprzyszlosciowego sprzetu i amunicji nie bedzie. Tylko czy jestesmy w stanie uzupelnic powstałe braki "na wczoraj" ?

Reklama