Reklama

Geopolityka

Szwecja przerzuca setki żołnierzy do Finlandii

Autor. maavoimat.fi

Finlandia przeprowadza właśnie ważne ćwiczenie wojskowe, pk. Vigilant Knife, które ma miejsce w północnej części swojego państwa. Część scenariuszy może odbywać się nawet ok. 90 km od granicy z Rosją. Obejmuje ono udział 200 żołnierzy ze służby czynnej, ale przede wszystkim 1300 poborowych oraz rezerwistów. Co więcej, w manewry rejonie Rovaniemi i Rovajärvi, zaplanowane na okres 29 sierpnia – 2 września 2022 r., włączone zostały również formacje mundurowe na czele z fińską strażą graniczną z okręgu lapońskiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Oprócz samych gospodarzy, do Finlandii zostaną przerzuceni żołnierze ze Szwecji oraz Wielkiej Brytanii (80 wojskowych). Organizatorzy nie ukrywają, że oprócz szkolenia się w aspekcie interoperacyjności, ważne dla Finów jest przygotowywanie się do roli państwa przyjmującego wsparcie zagraniczne na wypadek kryzysu. Jak poinformował „The Barents Observer" w ramach manewrów pk. Vigilant Knife do Finlandii ma trafić wręcz rekordowa grupa 880 szwedzkich żołnierzy. Ich przerzut obejmuje wykorzystanie szlaków drogowych, włącznie z ćwiczeniem transferu przez granicę i następnie przemarsz w rejon ćwiczeń.

Czytaj też

To już kolejne manewry międzynarodowe, podnoszące zdolności w zakresie współpracy wojskowej Finlandii z państwami należącymi do NATO oraz właśnie Szwecją. Całkiem niedawno, właśnie w wakacje 2022 r. można było zaobserwować szereg ćwiczeń fińsko-amerykańskich, a także tych z udziałem chociażby innego państwa nordyckiego, członka NATO czyli Norwegii. Co więcej, już teraz Finlandia planuje wysłanie własnych żołnierzy na ćwiczenia pk. Reccex 22 w Szwecji. W dniach 5-14 września 2022 r. mają się tam odbywać manewry formacji w zakresie przeciwdziałania skażeniom CBRN. 40 fińskich żołnierzy ma obsługiwać w Szwecji przenośne laboratorium CBRN i wystawić jednostkę EOD. Reccex 22 wpisuje się w inicjatywy szkoleniowe państw nordyckich właśnie z zakresu przeciwdziałania zagrożeniom CBRN, które są rozwijane od 2009 r.

Reklama

Czytaj też

Tak dużą ilość różnych manewrów wojskowych w regionie zyskuje na znaczeniu w obliczu toczącego się postępowania akcesyjnego Finlandii i Szwecji do NATO. Oba państwa zerwały z polityką neutralności i nie uczestniczenia w sojuszach obronnych, mając na uwadze agresję Rosji na Ukrainę i rosyjską politykę wobec Arktyki czy też Morza Bałtyckiego. Muszą więc obecnie być przygotowane na różne scenariusze rosyjskich retorsji, bowiem Kreml uznaje włączenie Finlandii i Szwecji do NATO za zagrożenie dla swoich interesów regionalnych. Stąd nie jest zaskoczeniem szereg ćwiczeń z partnerami z NATO, ale też sprawdzanie własnych krajowych zdolności obronnych widzianych z perspektywy zagrożeń konwencjonalnych (militarnych), ale również tych poniżej progu wojny (np. w domenie cyber lub z wykorzystaniem działań dywersyjno-sabotażowych).

Czytaj też

Generalnie, w dniach od 2 do 9 września w całej Finlandii planowana jest seria ćwiczeń lokalnych, które mają angażować żołnierzy, poborowych, rezerwy, ale także administrację samorządową, policję, służby ratownicze, służbę zdrowia oraz przemysł i infrastrukturę krytyczną. Ćwiczenia są wkomponowane w koncepcję obrony totalnej, która łączy przygotowywanie odporności na kryzysy wojskowe i niewojskowe, w tym doskonalenie działań z zakresu obrony cywilnej. Chodzi również o umożliwienie sprawdzania odpowiedniej relacji między wojskowymi i strukturami cywilnymi, przede wszystkim w wymiarze lokalnym. Celem ćwiczeń są m.in. sprawy związane z utrzymaniem sieci komunikacyjnej, łączności, dostaw energii, ale też utrzymania kanałów informowania. Już teraz poinformowano Finów, że w przestrzeniach zurbanizowanych w kraju mogą zobaczyć wojskowych, a nawet być świadkiem działań z użyciem ślepej amunicji.

YouTube cover video

Istotne jest również zauważenie, że Finlandia i Szwecja nie tylko wspólnie wystąpiły o akcesję do NATO, ale także w wymiarze praktycznym militarno-politycznym wspierają się trudnym okresie przed samą akcesją. W przypadku manewrów pk. Vigilant Knife widać to w najlepszy sposób. Istotny jest też udział Brytyjczyków, którzy obok Amerykanów mocno włączyli się w budowanie gwarancji bezpieczeństwa przed akcesją do NATO obu państw nordyckich do NATO. Stąd w regionie aktywne są różne brytyjskie jednostki wojskowe, ale też chociażby samoloty bojowe. Jest to sygnał o włączeniu się w obronę Finlandii i Szwecji jeszcze przed pojawieniem się zobowiązań zgodnie z Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

Czytaj też

Ważna jest też praktyczna strona manewrów, gdzie Finlandia ćwiczy mobilizację własnych sił lecz przede wszystkim umiejętnie podnosi kompetencje państwa-gospodarza. W Polsce, szczególnie obecnie chyba najlepiej wiadomo, że jest to działanie o randze strategicznej, bez którego wręcz niemożliwe jest odpowiednie reagowanie na kryzysy o różnej skali. Odnosi się to do sprawdzenia szlaków przerzutu wojsk wsparcia z innych państw, procedur czy łączności.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. SpalicKreml

    Nawet 90km od granic Mordoru.. To jest blisko? Kacapy rzucali rakietami o wiele bliżej polskiej granicy.

    1. Chyżwar

      Masz i nie masz racji. Oni robią te ćwiczenia tak blisko, żeby mordor wiedział, gdzie Finowie mają jego groźby, ale jednocześnie na tyle daleko, żeby w Finlandii rodzime przygłupy, których znajdziesz w każdym kraju nie plotły bajeczek o prowokacji.

  2. rwd

    A już myślałem, że Szwedzi Potop robią Finom a to tylko ćwiczenia.