Geopolityka

Syria: zmasowany atak Izraela na cele irańskie

Fot. Israel Defence Forces
Fot. Israel Defence Forces

W nocnym uderzeniu izraelskiego lotniska na cele irańskie w Syrii wzięło udział 28 myśliwców F-15 i F-16 - informują Siły Obronne Izraela. Porażonych miało zostać kilkadziesiąt celów, w tym także syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej. Był to największy atak Izraela w Syrii od wybuchu wojny domowej w 2011 roku, doszło do niego wkrótce po ogłoszeniu decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. 

Jak poinformowało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, co najmniej 23 osoby, w tym 5 syryjskich żołnierzy, zginęły w izraelskich nalotach dokonanych w Syrii. Strona izraelska utrzymuje, że atak przeprowadzono na dziesiątki celów. Zgodnie z oświadczeniem Sił Obronnych Izraela w ataku miało wziąć udział 28 myśliwców F-16 i F-16, które wystrzeliły 70 pocisków na kilkadziesiąt celów. Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że wykorzystano także ponad 10 rakiet ziemia-ziemia. Zaatakowano bazy sił Al-Kuds (inaczej Ghods) czyli jednostek specjalnych w strukturze irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, a także w ramach działań odwetowych w związku z podjętymi próbami zestrzelania izraelskich samolotów stanowiska syryjskiej obrony przeciwlotniczej (wyrzutnie rakiet SA5, SA2, SA22, SA17)

Wcześniej izraelski minister obrony Awigdor Lieberman oświadczył, że armia Izraela zaatakowała "prawie całą irańską infrastrukturę w Syrii" i ją uszkodziła. Izrael utrzymuje, że była to odpowiedź na nocne ataki rakietowe ze strony elitarnych irańskich sił Al-Kuds na obiekty izraelskie na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan.

Według Izraela jego wojska zostały tam zaatakowane ok. 20 rakietami, które przechwycił system obrony powietrznej Żelazna Kopuła lub też które nie dotarły do izraelskich obiektów.

Był to największy atak Izraela w Syrii od wybuchu wojny domowej w tym kraju w 2011 roku, w którą włączyły się Iran, sprzymierzone z nim szyickie bojówki i Rosja, by wesprzeć prezydenta Baszara el-Asada - komentuje agencja Reutera. Portal Times of Israel ocenia, że były to najpoważniejsze bezpośrednie starcia między siłami Izraela i Iranu w historii oraz najpoważniejszy izraelski atak w Syrii od czasu wojny Jom Kippur z 1973 roku.

Nocne zmasowane izraelskie ataki rakietowe na Syrię to krok w kierunku "bezpośredniej konfrontacji" i "początek nowego etapu agresji" wobec Damaszku - oceniło w czwartek w oświadczeniu dla agencji SANA syryjskie MSZ.

"To agresywne zachowanie syjonistycznego tworu (w ten sposób określono Izrael - PAP) doprowadzi jedynie do wzrostu napięć w regionie" - przekazała również SANA, cytując urzędnika z syryjskiego resortu dyplomacji.

Z kolei syryjskie wojsko podało w komunikacie, że w wyniku izraelskich nalotów zginęły trzy osoby, a dwie zostały ranne. Poinformowało również, że izraelskie pociski uderzyły w stację radarową i skład amunicji.

Syryjska obrona przeciwlotnicza "zdołała z wysoką skutecznością przechwycić oraz zniszczyć znaczną część izraelskich rakiet wystrzeliwanych kolejno w czwartek nad ranem" - głosi komunikat.

Prawo Izraela do działań obronnych poparł zarówno Waszyngton, jak i Londyn. "Stany Zjednoczone potępiają prowokacyjne ataki rakietowe reżimu irańskiego (przeprowadzone) z Syrii wymierzone w izraelskich obywateli i silnie wspieramy prawo Izraela do działania we własnej obronie" - brzmi oświadczenie Białego Domu. Z kolei brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson zaznaczył, że Wielka Brytania „stanowczo popiera prawo Izraela do samoobrony”, i ocenił, że „dalsza eskalacja nie byłaby w niczyim interesie”. Johnson zaapelował jednocześnie do Rosji o „wykorzystanie jej wpływu na siły w Syrii, aby zaprzestały destabilizujących działań i pracowały w celu osiągnięcia szerszego politycznego porozumienia” w regionie.

AH/PAP

Komentarze (36)

 1. 9maja

  Klasyczny atak za pomocą PopEye\'ów i Delilah z libańskiej przestrzeni powietrznej. Pancyry nie zareagowały prawdopodobnie Rosjanie nie dostarczyli informacji radiolokacyjnej z radarów rozpoznania a radary Pancyrów były wyłączone z powodu zagrożenia HAARMami. Nie wykorzystano elektrooptycznego kanału celowania. Współczuję Asadowi takiego sojusznika jak Putin :)

  1. Davien

   Rozumiem ze Popeye II o zasiegu 78km ma wbudowany teleporter by dolecieć znad Libanu nad zniszczone cele;)) A co do pancyra w Damaszku to Sputnik twierdzi ze rozwalił go SpikeNLOS, jak to sie ma do tego strzelania znad Libanu przy 25km zasiegu:))

 2. yaro

  Serwis prasowy Armii Obrony Izraela opublikował nagranie z rakiety Spike NLOS, które rejestruje moment ataku na przeciwlotnicze systemy rakietowe „Pancyr-S1” w Syrii. W wyniku ataku na irańskie cele zginęły trzy osoby, a dwie zostały ranne.

  1. Szeregowy Elew

   Izraelczycy pokazali to co chcieli, efekt byłby lepszy propagandowo, gdyby ten pancyr był aktywny, ale jak ktoś zauważył, załoga stała 50 m. od zestawu i chyb paliła fajki, może już nie mieli amunicji, albo, no z jakiegoś powodu ten pancyr był wygaszony. Ciekawe ile takich nagrań na których leci rakieta i zostaje zniszczona Izrael ma, ale nie udostępni, bo dla pancyra zestrzelenie takiego pocisku to żaden problem.

  2. Davien

   Sadząc po kierunku uderzenia to raczej nie był Spike NLOS ma troche mały zasięg, szybciej Delilah albo bomba kierowana. Mysliwce raczej Spike\'ów nie przenoszą a atak był odpowiedzia na próbę ostzrelania samolotu IAF

  3. Davien

   Panei\"szeregowy\" Pancyr nie ejst w stanie niszczyc pocisków tego typu, nawet pocisk rozmiarów HARM-a wykrywa z 12km a ostzrelać może z jaichs 10-8, ale nie taka drobnicę. Po drugie : jaki brak amunicji?? Na lotnisku w Damaszku którego miał bronić, i co z działkami??

 3. Pilot.

  Izrael opublikował jak ich rakiety Delilah niszczą Pantsiry. A Rosja mówiła ze Pantsiry nie do przebicia?

  1. Riddler

   Hmm, a to Pantsiry już nie potrzebują załogi do działania? Automatycznie strzelają? Czyżby ruskie opracowały SI?

  2. Davien

   Przeciez mają SI( przynajmniej na Ka-52) choć głównie do swoich stzrela:) A tak na poważnie to załoga tego Pancyra powinna byc w pojeżdzie a nie opalac sie na zewnatrz. No i gdzie w centrum Damaszku te systemy wczesnego ostzregania ze nie wiedzieli ze cokolwiek leci.

 4. Rzeszow

  Pocisk Israeli Spike, \"Pantsir po prostu nie jest chroniony przed pociskiem Spike\'a. Jest to pocisk przeciwczołgowy wystrzelony z systemów naziemnych. Pantsir jest zoptymalizowany do pracy nad celami powietrznymi, a nie pociskami przeciwpancernymi \"- kompleks nie był gotowy do walki w tym czasie nie było załogi, -------Strajk rakietowy przez izraelskie siły specjalne nie lotnicze...

  1. Stirlitz

   Te tłumaczenia to żenada. Po pierwsze Pancyr został zaatakowany rakietą Dehlila a nie Spike. Wystarczy popatrzeć na film. O reszcie nie chce mi się gadać, bo jeśli na wojnie system nie jest gotowy do walki, to żenada do kwadratu.

 5. rozgarnięty obserwator

  Jak to dobrze, że inne agencje trochę więcej faktów podają i mniej zajmuja sie dezinformacją a rzetelnosc przedkładają nad reklamy: -------------- 9 maja samoloty izraelskie zaatakowały bazę lotniczą T4, związaną z aktywnością irańską w centrum Syrii. Premier Benjamin Netanjahu bawił w tym czasie Moskwie, gdzie prócz obecności na Placu Czerwonym na Paradzie Zwycięstwa, prowadził intensywne rozmowy z Władimirem Putinem. Wydaje się, że ich celem było nakłonienie Rosjan do wywarcia presji na Syrię, aby zachowała się wstrzemięźliwie podczas nadchodzącej rozprawy z formacjami irańskimi i prośba o neutralność oddziałów rosyjskich w tym kraju. Należy przypuszczać, że doszło do pewnych uzgodnień, skoro światowe agencje podały o utworzeniu specjalnych korytarzy powietrznych nad Syrią dla lotnictwa izraelskiego, w których samoloty z gwiazdami Dawida mogły się czuć nie niepokojone przez rosyjską OP. Wedle niektórych źródeł zachodnich Izraelczycy mieli uprzedzić Damaszek, aby nie otwierał ognia, bowiem celem są tylko i wyłącznie Irańczycy. --------------

  1. cynik

   W takim razie Rosja to wspaniały i wiarygodny sojusznik, który co jakiś czas \"otwiera korytarze\" dla samolotów i rakiet krajów bombardujących jej sojuszników. :P Coraz gorzej Rosjanom idzie to ratowanie twarzy...

  2. Łukasz

   Żeby ratować twarz trzeba najpierw ją mieć. Uwielbiam kulturę rosyjską: Dostojewski, Bułhakow, Czajkowski, Strawiński długo jeszcze by wymieniać. Natomiast władze tego kraju, te poprzednie i te aktualne, to zwykli bandyci i zbrodniarze.

  3. Domin

   A Kurdowie to nie był czasem sojusznik USA?! I co zrobili kiedy kiedy zaatakowała ich Turcja?!

 6. już Basta

  Jakby nie patrzeć to w mamy remis: 1 * 1 Jeden zestrzelony F-16 podczas poprzednich ataków * 1 Pancyr zniszczony podczas obecnych. I tle w temacie ...

  1. Mojsze

   Serio? Poprzedni atak Izraela - 3 zniszczone systemy opl. Obecny 5 zniszczonych. Czyli jakieś 1:8, nie licząc reszty techniki wojskowej odparowanej przez Izrael, jak ten BM-27 Uragan z filmiku.

 7. bryxx

  Bawi mnie ta dyskusja o tym jak Rosjanie i Syryjczycy bezbronni a jakie sukcesy Izraela. Hmmm czy na pewno Izrael atakuje Rosjan i Syryjczyków? Czy ci naprawdę się bronią? Pominę Rosjan bo ich nikt (Izrael) nie atakował a śmiem wręcz twierdzić że byli uprzedzeni co będzie atakowane. Czy Syryjczyków atakowano? Ich terytorium ale czy ich? Czy Izrael ma teraz jakikolwiek powód aby atakować Asada? To chyba oni dogadali się z Rosjanami aby temu Asadowi pomóc. Rosyjskie samoloty tyle razy naruszały przestrzeń Izraelska że szok i to w jakim miejscu, i co? Żeby mi to było przedostatni raz, to chyba najgroźniejszy komentarz Izraela.Dziwnie dużo Chazarskich bojowników po stronie wojsk rządowych, przypadek? Asad jest wdzięczny za pomoc ochotników Irańskich, ale czy także za rozsiadanie się Irańczyków w bazach w Syrii? Pewne ofiary w przypadku takich ataków po stronie Syryjczyków się pojawiają, Sądzę że tylko dlatego by za bardzo podejrzane to nie było. Dlatego atak taki skuteczny . Przed atakiem Amerykańskim to starali się bronić, tutaj nie koniecznie.

  1. Davien

   Rosyjskie samoloty panie bryxx raz naruszyły przestzreń Izraela, dostały ostrzeżenie i koniec z lataniem w tamtym rejonie wiec znowu wpadka. Izrael atakuje Irańczyków a Syrii obrywa sie jak usiłują przeszkadzać wiec znowu coś ci nie wyszło. Rosja sie nie miesza bo to ostatnia rzecz jaką by chciał Putin, wpakować sie w wojne z Izraelem w obronie Iranu. I to by było tyle z twoich rewelacji.

  2. skąd się biorą fake newsy?

   ale słyszałeś o tym że Izrael jako jedyne państwo grozi śmiercią bezpośrednio Assadowi jeśli z Syrii będzie atakowany ich kraj? tyle z Twojego niepopartego niczym wywodu

 8. Veda

  Bandyckie naloty ewidentne naruszenie prawa międzynarodowego a gdzie w takim razie sankcję na Kaganat???

  1. Wania

   Jakie prawo międzynarodowe? Te kraje są w stanie wojny wywołanej przez Syrię. A że Syria została zdradzona przez Putina to inna sprawa. Nalot dzień po wizycie premiera Izraela na paradzie u Putina i rosyjska obrona plot śpi sobie...

  2. skąd się biorą fake newsy?

   tak tak - bombardowanie krwawego dyktatora, który od lat morduje swój własny naród i używa broni gazowej przeciw kobietom i dzieciom to akt bandytyzmu. Cały świat powinien tak jak Moskwa dostarczać broń temu rzeźnikowi broń, a nie niszczyć mu takie ładne supernajlepsze na świecie Pancyry

 9. Gruby Jurek

  zobaczcie film na YT nakręcony z głowicy izraelskiej rakiety uderzającej w Pancyra :) Najlepsza jest załoga paląca fajki 50m od zestawu, ciekawe czy przeżyli :)

  1. radek

   podaj link, proszę

  2. DSA

   małe szanse wszak głowica Popeye to 340 kg. Na pewno zginął ten, który wracał do stacji

  3. Davien

   To raczej był Delilah niz Popeye II . Sputnik w ogóle twierdzi że Spike NLOS

 10. Sat00

  Działo się. Poza Delilah i PopEye Izrael użył 20 rakiet taktycznych i chyba nie była to ichnia odmiana GMLRS a raczej użyto Predatorów lub zmodernizowanych Extra. Irańczycy użyli czegoś w postaci MLRS ? odmiana Grada ? Żelazna kopuła jak przyznaje izraelski MON nie przechwyciła wszystkich rakiet. Także Syryjska OPL miała przechwycić część izraelskich rakiet i z filmów wynika że nie tylko pocisków samosterujących (nowsza odmiana Buk2M ?). Doszło zatem do pojedynków artyleryjskich i użycia systemów antybalistycznych po obu stronach. Do tego Izrael po raz pierwszy ostrzelał ze swojego terytorium cele w Syrii za pomocą rakiet taktycznych. Wojna na całego.

  1. war is coming

   No cóż mit się sypie popełnili błąd zresztą nie pierwszy. W ciągu ostatnich miesięcy mamy uszkodzony niewidzialny dla radarów samolot, później zestrzelony samolot a teraz przebicie się przez żelazną kopułę. Do tego realnie niewielkie efekty nalotów jak tak dalej pójdzie, jeszcze trochę a dojdzie do walk i może okazać się że potęga izraelskiej armii wcale nie jest jednoznaczna.

  2. Marynarz

   \"Żelazna kopuła\" ma niszczyć cele bezpośrednio zagrażające ludności lub obiektom Izraela, a nie każdy cel. Poczytaj o taktyce użycia tego systemu - pociski lecące na \"na łąkę\" są przepuszczane, szkoda na nie rakiet skoro nie wyrządzą szkód.

 11. Boromir

  Myślę , że rosjanie czasami używają głowy i woleli spowodować wyłączenie irańskiego punktu obrony p-lot z Pancyrem w tle. Mając na uwadze czym dysponuje Izrael, nie wyglądałoby dobrze aby na YT pokazano aktywne stanowsko obrony made in Rosja zniszczone przez rakietę izraelską. Dla mnie fakt , że punkt obrony p-lot Pancyr prawdopodobnie był w fazie siesty popołudniowej jest tylko dowodem na to, że sprzęt rosyjski niestety nie nadąża za technologią izraelską

  1. Pilot

   Izrael opublikował film pokazujący jak ich rakiety niszczą Pancyry. Więc wyłączenie obrony plot wcale ich nie ochroniło.

  2. Nawigator

   Izrael opublikował jeden film na ktorym jest niszczony jeden Pancyr, nie rozpędzaj sie tak z tym niszczeniem Pancyrów.

 12. Gość

  Albo obsługa Pancyra się nie popisała, albo ten system jest w Syrii w roli stracha na wróble.

 13. Stirlitz

  Są już zdjęcia zniszczonych radarów systemu S-200. Ciekawe co nam przyniesą kolejne wieści. Zniszczono też conajmniej dwa syryjskie czołgi - film na stronie CNN.

 14. bcnm

  Co do \"przechwycenia\" ponad połowy izraelskich rakiet,sprzed miesiąca: \"Fałszywy alarm miał spowodować uruchomienie syryjskiego systemu obrony przeciwlotniczej. Informację podała we wtorek nad ranem niemiecka agencja dpa powołując się na źródła wojskowe w Damaszku.\" \"Syryjska obrona przeciwlotnicza miała przechwycić co najmniej dziewięć pocisków rakietowych.\" Ktoś jeszcze wierzy w rosyjską i syryjską propagandę?

 15. Dr Fred

  ile z tych 28 samolotów strąciły niezawodne rosyjskie systemy przeciwlotnicze?

  1. Davien

   Zero?

 16. Łukasz

  Przedwczoraj Natanjahu oglądał sobie Pancyry I Buki M2 na paradzie i myślał sobie - jutro już takich nie będzie :-). Niezłe. Brawo Izrael! Po tym jak poczynają sobie brawurowo nad Syrią, jak wykorzystują wszystkie luki, rzeźbę terenu i unikają zagrożeń, bez broni spuer stealth. Widać że pierwsza klasa, taktyki wyszkolenia i wykonania. A że nie wlatują w obszar chroniony - to już nie te czasy... świat przez 10 lat poszedł do przodu, nie tylko systemy przeciwlotnicze (te jak widać - nieco mniej). No, a poza tym jak już tutaj ktoś zauważył - Panycyr spał. Jeśli spojrzycie sobie na filmik, zobaczycie że radar obserwacji okrężnej się nie obraca. Zwyczajnie nie mieli szans wykryć tego pocisku. Stawiam duże pieniądze że gdyby był aktywny, zdjąłby ten pocisk który do niego leciał. Pytanie tylko dlaczego dali się (zaskoczyć?)? Wydaje się systemy przeciwlotniczę były zaatakowane w drugim rzucie - jako odwet za próbę zestrzelenia samolotów (S200?). Stąd być może rozpreżenie wśród załogi. Ale raczej ten Pancyr pozostawał w uśpieniu celowo (tak jak większość obrony) by nie zdradzać swoich pozycji. Inna sprawa że albo nie zmienili tej pozycji albo Izrael dokładnie wiedział - swoim sposobem gdzie sie przemieścili (patrz przypadek zniszczenia Irańskiego Uragana/Smierch-a) Rakieta jaka go trafiła - to był jakiś stosunkowo wolno poruszający się pocisk - naprowadzany przez operatora (Deliah, Popeye?) Trochę z innej strony. Patrząć na niedawny atak \"koalicji\" na cele w Syrii i ostatni atak - nie wdając się w dyskusję w jakie oświadczenia akurat wierzymy ( :-) ), warto odnotować fakt że Rosjanie w swoich raportach, prezentowanych niezależnie (przed) od oświadczeń drugiej strony - dokładnie wskazują liczbę samolotów i rakiet atakujących. Tak więc były 103 rakiety, vs 105 rakiet omówionych na konferencji przez US. (różnica wynika z tego że 2 z nich gdzieś zawiodły po drodze...). Teraz, też podano dokładną liczbę (chyba 24). To jasny sygnał wysyłany przez Rosjan - tym zainteresowanym: potrafimy policzyć - a to znaczy że dokładnie Was wykryliśmy i śledzimy... widać że A-50U spisują się świetnie... Oczywiscie te dane są przekazywane do strony Syryjskiej... stąd ci wiedzą dokładnie co, kiedy i gdzie (mniej więcej z dokładnością do pojedyńczych km) pojawi się. Stad - SAM-y Syrii mogą pozostawać w uśpieniu. Przedwczoraj - to nie zadziałało. Nie było ostrzeżenia. Pozostaje dywagowac czemu: nie było A-50? Pocisk leciał za wolno, kursem prostopadłym do radaru A-50, był za mały, moze zakłócenia ... może kombinacja w/w. Tak czy inaczej - brawo Izrael! Jak widać - liczy się nie tylko sprzęt - ale przede wszystkim ludzie...

  1. war is coming

   Brawo za skrajnie nieskuteczny atak zamiast wychwalać Izrael pomysł ilość osób i ile zestawów OPL mogli zniszczyć?? Tak na naszych oczach umiera opinia armii Izraela jako jednej z najlepszych na świecie. Wpadka z Hezbollahem, teraz nie skuteczne już któreś bombardowanie OPL, strata min 1 samolotu (a prawdopodobnie kilku w tym 1 zestrzelony) w ciągu ostatnich kilku mc. Syria czy tego chcesz czy nie jest suwerennym krajem i bombardowanie jej jest nie tylko niezgodne z jakimkolwiek prawem a w dalszej perspektywie powoduje realne zagrożenie wojną w regionie.

  2. Łukasz

   Można wiele dyskutować, ale v akurat skutecznosci tego ataku nie można odmówić.

  3. Givi

   Skrajnie nieskuteczny? Skrajnie nieskuteczne jest wasze zaklinanie żeczywistości. Atak za to był skuteczny. Można sobie filmy oglądać z tym jak skuteczny był. Jak zwykle wlecieli, rozwalili co chcieli i wrócili do domu. A z ruskich systemów OPL zostały zgliszcza.

 17. Wania

  Wystarczyła wizyta premiera Izraela na paradzie, żeby rosyjskie systemy w Syrii zachowały pełną zdolność bojową bez potrzeby uzupełnienia rakiet.... Jednym słowem operatorzy nawet nie włączyli radarów siedząc głęboko w schronach i trzęsąc się o swoje życie. Byłoby to ostatnie włączenie przed ich zniszczeniem.

  1. Fun Davienowskich bajek

   To, ze Natenjahu wyżebrał u Putina aby jeszcze raz Rosja pozwoliła mu postrzelać do Irańczyków w Syrii nie świadczy, że następnym razem tak będzie. To Natenjahu musiał pielgrzymować do Moskwy a więc był petentem u Putina a nie odwrotnie. I żadne wynurzenia tych faktów nie zmienią choćbyście wypisywali podobne brednie setki razy.

  2. cynik

   Czysta spekulacja. Może Natenjahu poleciał do Moskwy ostrzec Putina by nie stawiał na złego konia na Bliskim Wschodzie i ten atak miał być mocną projekcją siły, wzmacniającą przekaz? Jak pisałem spekulacje, choć wszystko wskazuje, że Izrael miał wiedzę wywiadowczą na temat planowanego ataku hezbollahu/Iranu.

  3. Peresada

   Izrale mógl sobie pozwolić na atak, bo doskonale wie że Federacji nie zależy na tym by Iran był mocny w Syrii. Syria jest zależna od Iranu a nie od Federacji, i Izrael to rozumie (w przeciwieństwie do niektórych komentatorów na tym portalu). \"Irańska\" Syria to dostęp infrastruktury przesyłowej do morza śródziemnego, a do tego nie może dopuścić Federacja do Iran ma tańsza ropę i gaz (koszty wydobycia), w sam raz dla Europy. Ale Izrael zrobił tym razem coś więcej, zaskoczył Federacje atakiem niemalże podczas parady ... nasikał im do zupy. I na wiodących rosyjskich forach ... konsternacja. Komentatorzy nie wiedza jak to rozgryźć. Izrale zrobił to po to żeby podnieść range swojej podmiotowości w kontaktach z Federacją, powiedział: to wam powinno bardziej zależeć na dobrych relacjach z nami, to tylko my możemy bezkarnie atakować Irańczyków. Ale eskalacji nie będzie. Bo czarnym koniem tych rozgrywek jest Turcja (ale nie Rosja).

 18. LW

  BYL WYLACZONY, więc nie działał..... Można nawet zniszczyć go samolotem--- WW1----------

 19. JSM

  \"W nocnym uderzeniu izraelskiego lotniska...\" Wow, lotnisko uderzeniowe to jest dopiero siła.

 20. ZZZ

  Tak odnośnie bzdur produkowanych tutaj przez niektórych o tam, jak to syryjska OPL strąca tuzinami rakiety izraelskie. Izrael opublikował nagranie z rakiety, która zniszczyła Pancyra. Pancyr był kompletnie bezradny. Tyle w temacie.

  1. anda

   To doczytaj sobie, że Pancyr jechał załadować rakiety a jak na razie to opl Syrii spisał się na medal bo jakoś w prasie nie pienia nt jakie to cele i ile zniszczono.

  2. Morgul

   a to ciekawa taktyka . Pancyr opuszcza stanowisko jedzie do bazy uzupełnić rakiety i amunicję po drodze przerwa na \"fajka\" i akurat w tym czasie JEB - SPIKE sobie przelatywał i trafił. a nie lepiej uzupełnić rakiety i amunicję dostarczając je z bazy to o połowę szybciej. no ale wy wiecie lepiej :)

  3. złośliwiec

   Jeszcze kilka takich sukcesów syryjskiej obrony przeciwlotniczej na nic z niej nie zostanie. Pancyr zniszczony Spike-iem [czyli pociskiem o zasięgu max.25km] na lotnisku prawie w centrum Damaszku... Obrona plot nic nie wie o ataku, dopóki nie pociski nie trafiają. Do tego zniszczona stacja radarowa... Izrael podał mapę z 35 celami ataku, filmik z Pancyrem, trasę przemieszczania się zniszczonej Irańskiej wyrzutni. Doczytaj sobie.

 21. cynik

  No i gdzie Ci wszyscy, którzy tak emocjonowali się przypadkowym trafieniem izraelskiego F-16 i głosili, że Żydzi teraz będą się bali latać nad Syrią? Ale zanim rusofile zaczną się rozwodzić nad wymyśloną przez propagandystów skutecznością ataku/obrony, to przypominam, że to jest tu najmniej ważne. W tym samym mniej więcej czasie premier Izraela leci do Moskwy na Dzień Zwycięstwa a Irańczycy [lub ich słudzy z Hezbollachu] odpalają rakiety na Izrael. Przypadek? W odpowiedzi Izrael przeprowadza projekcję siły nieadekwatną do rachitycznego uderzenia szyitów. Po co? Zgaduję, żeby pokazać Assadowi i Putinowi, że współpraca z Iranem niesie zbyt duże ryzyko i może kosztować zbyt wiele. Oczywiście też, choć to może w drugim rzędzie, żeby dać Iranowi nauczkę i przypomnieć o swojej dominacji wojskowej.

  1. anty cynik

   A czytałeś chociaż artykuł, cały atak przeprowadzony z przestrzeni powietrznej Libanu --- @cynik myślisz troche czy hejt przejął kontrole na twoim stanem umysłu ?

  2. abc

   W którym miejscu artykułu pisze że atak został przeprowadzony z nad Libanu?

  3. abc

   W którym miejscu artykułu pisze że atak został przeprowadzony z nad Libanu?

 22. zgredzik

  tu 70 rakiet i efekt dużo większy jak te 105. Ciekawe tylko że wczoraj Natanjahu był u Putina.

  1. dropik

   taki był plan i tu i tam

  2. kolo

   Właśnie po to. Zgodę USA już mieli teraz potrzebna była zgoda Putina. Treaz mogą hasać po całej Syrii. Assada nikt się o zdanie nie pyta.

 23. Willgraf

  Syrii przydałyby się pociski termobaryczne i wyrzutnie TOR...spróbowali by to przechwycić :)))

  1. Davien

   Willgraf a jakim pzreciwnikiem dla F-15 z Maverickami czy GBU jest przestarzały TOR a co do pocisków termobarycznych....

  2. lotnictwo rządzi

   Prawdopodobnie zostałyby zniszczone na ziemi zanim cokolwiek odpalą.

  3. Whiro

   Syrii to nic by się nie przydało, bo mogą przypadkiem dostać taktycznym pociskiem jądrowym.

 24. RZESZOW

  Israel strikes Syrian SA22 air defense battery-Pantsyr-S1-był--- wyłączony ---

  1. Pilot

   Dlaczego wyłączone? Bali się antyradarów?

  2. rozgarnięty obserwator

   Tak tylko, że o tym pisze Jerusalem Post i nikt więcej.

  3. Stirlitz

   oczywiście, że był wyłączony, bo dostał izraelską rakietą ;) tłumaczenia ruskich są żałosne ;)

 25. Łukasz

  Jeszcze jako uzupełnienie poprzedniego komentarza - polecam zernknąc na theavaitonist - calkiem sensowne wyjasnienie... Deliah albo (moim zdaniem) SPIKE NLOS - o zasięgu 50 km stosunkowo powolny pocisk (160 m/s?) o relatywnie dużym zasięgu ...