Reklama

Geopolityka

Putin pomoże Tadżykistanowi w kwestii przybywających afgańskich żołnierzy?

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał w poniedziałek telefonicznie o sytuacji na granicy afgańsko-tadżyckiej z prezydentem Tadżykistanu Emomali Rachmonem - poinformował w poniedziałek Kreml. Putin zadeklarował pomoc Rosji dla Tadżykistanu.

Kreml przekazał w komunikacie, że Putin i Rachmon mówili o "niełatwej sytuacji na granicy tadżycko-afgańskiej", wynikającej z eskalacji na terytorium Afganistanu. Putin "potwierdził gotowość udzielenia Tadżykistanowi niezbędnej pomocy", zarówno ze strony samej Rosji, jak i kierowanej przez nią organizacji obronnej - Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB).

W nocy z niedzieli na poniedziałek ponad 1000 afgańskich żołnierzy uciekło do Tadżykistanu, by ratować się po starciach zbrojnych z talibami. Talibowie przejęli kontrolę w sześciu powiatach w północno-wschodnim Afganistanie, które na długości około 910 km sąsiadują z Tadżykistanem.

Talibowie zintensyfikowali ofensywę w Afganistanie od czasu rozpoczęcia w maju wycofywania wojsk USA, które powinno zakończyć się w ciągu najbliższych dni. Pentagon zapowiedział możliwe "spowolnienie" operacji w obliczu kolejnych porażek afgańskiej armii, zwłaszcza w północnych prowincjach. Dowódca sił USA w Afganistanie generał Scott Miller nie wykluczył ataków lotniczych na talibów - podała AFP.

Tymczasem siły rządowe Afganistanu planują kontrofensywę w północnych prowincjach kraju po utracie tych terenów na rzecz talibów - poinformowała w poniedziałek rosyjska agencja prasowa RIA Nowosti, cytując doradcę prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Hamdullah Mohib powiedział, że siły rządowe nie spodziewały się ofensywy talibów, ale "absolutnie, zdecydowanie" będą kontratakować.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama