Koreański poseł: Korea chce zwiększyć współpracę z Polską i Ukrainą [WYWIAD]

Autor. Kancelaria posła Yu Yong-weona
Jako członek NATO Polska dysponuje silnymi zdolnościami wojskowymi, ma potencjał do zacieśnienia współpracy wojskowej z Koreą Południową - podkreśla w rozmowie z Defence24.pl Yu Yong-weon, poseł rządzącej w Korei Południowej Partii Władzy Ludowej, członek komisji obrony narodowej Republiki Korei. W wywiadzie mowa także o rozmowach o współpracy koreańsko-ukraińskiej oraz o tym, co mówią północnokoreańscy żołnierze wzięci do niewoli przez siły zbrojne Ukrainy.
Jędrzej Graf: Dziękuję za możliwość przeprowadzenia wywiadu. Jak ocenia Pan relacje między Polską a Koreą, w tym wspólne projekty obronne? Jaki jest status umowy dotyczącej nowej partii czołgów K2 negocjowanej z Polską, uwzględniając współpracę przemysłową?
Yu Yong-weon, poseł rządzącej w Korei Południowej Partii Władzy Ludowej, członek komisji obrony narodowej Republiki Korei: Współpraca obronna między Koreą Południową a Polską stale się umacnia, pomimo zmian rządów i zewnętrznych zawirowań politycznych. Oba kraje wspólnie stawiają czoła wyzwaniom, takim jak kwestie finansowego wsparcia, wzmacniając tym samym swoją współpracę w obrębie przemysłu obronnego.
Dla Korei Południowej eksport uzbrojenia do Polski ma ogromne znaczenie z punktu widzenia ekspansji na rynek europejski, wymiany technologicznej, korzyści gospodarczych oraz współpracy polityczno-wojskowej. Polska to nie tylko kluczowy odbiorca południowokoreańskiego uzbrojenia – wasz kraj odgrywa również kluczową rolę w budowaniu wojskowego partnerstwa między naszymi państwami i zwiększaniu globalnej konkurencyjności południowokoreańskiego przemysłu obronnego.
Obecnie południowokoreańska Agencja Programu Zakupów Obronnych (DAPA) oraz firma Hyundai Rotem prowadzą negocjacje z polską Agencją Uzbrojenia oraz państwową Grupą PGZ w sprawie podpisania drugiej umowy wykonawczej dotyczącej czołgu K2, omawiając szczegóły związane z lokalną produkcją polskiej wersji tego czołgu – K2PL. Choć konkretne ustalenia w sprawie lokalizacji zakładów produkcyjnych, obsługi technicznej i transferu technologii K2PL nie zostały jeszcze sfinalizowane, oba kraje wykazują silne zaangażowanie w celu wzmocnienia polskich Wojsk Lądowych poprzez zawarcie drugiej umowy. Oczekuje się, że w najbliższym czasie zostaną osiągnięte pozytywne rezultaty.

Autor. kancelaria posła Yu Yong-weona
Jak ocenia Pan sytuację polityczną w Republice Korei, w tym kwestię odwołania z urzędu prezydenta Yoona? Czy może to wpłynąć na politykę obronną kraju? I czy może mieć wpływ na dostawy sprzętu dla Polski?
4 kwietnia zdecydowano o wszczęciu procedury impeachmentu wobec prezydenta Yoona. W Korei Południowej zaplanowano wybory na 3 czerwca, w których zostanie wybrany nowy prezydent. Nawet po wyborze nowego przywódcy polityka obronna Korei Południowej najprawdopodobniej nie ulegnie istotnym zmianom. W przeszłości, mimo różnych zawirowań politycznych, Korea utrzymywała silny sojusz ze Stanami Zjednoczonymi i skutecznie odstraszała prowokacje militarne Korei Północnej.
Prawdopodobnie również w przyszłości ta polityka obronna nie ulegnie zmianie. Podobnie polityka wobec przemysłu obronnego pozostanie stabilna. Większość południowokoreańskich polityków – w tym opozycjoniści – wspiera rozwój przemysłu obronnego oraz innych sektorów zaawansowanych technologii, niezależnie od swojej afiliacji politycznej. Przemysł obronny, obok motoryzacji czy półprzewodników, jest kluczowy dla wzrostu gospodarczego Korei Południowej.
Podsumowując, choć sytuacja polityczna w Korei Południowej stała się bardziej skomplikowana, zostanie ona ustabilizowana po nadchodzących wyborach prezydenckich. Niezależnie od tego, kto przejmie władzę, nie dojdzie do gwałtownych zmian w polityce obronnej, a przyjazne relacje z Polską – ważnym partnerem przemysłu obronnego – będą się nadal rozwijać.
Niedawno odwiedził Pan Polskę, ale także Ukrainę. Podczas wizyty w Ukrainie rozmawiał Pan z północnokoreańskimi jeńcami wojennymi schwytanymi przez siły ukraińskie. Jakie są Pana wrażenia? Czy Korea Północna stosuje dezinformację, zanim wysyła swoich żołnierzy do walki przeciwko Ukrainie?
Jeden z dwóch północnokoreańskich żołnierzy zatrzymanych w Ukrainie stanowczo wyraził chęć ucieczki do Korei Południowej. Zgodnie z konstytucją Republiki Korei, żołnierze północnokoreańscy są uznawani za naszych obywateli i rząd południowokoreański powinien przyjąć taką prośbę. Rząd ukraiński oficjalnie zadeklarował gotowość do aktywnej współpracy w zakresie repatriacji tych żołnierzy do Korei Południowej.
Podczas moich rozmów z północnokoreańskimi żołnierzami zeznali oni, że zostali wysłani nielegalnie i wbrew swojej woli. Ujawniono również, że armia Korei Północnej zdobywa znaczne doświadczenie w prowadzeniu nowoczesnej wojny poprzez udział w rzeczywistych działaniach zbrojnych. W szczególności armia północnokoreańska opanowała taktyki walki z użyciem dronów – to doświadczenie w przyszłości może stanowić istotne zagrożenie dla Korei Południowej.
Zarówno Korea Północna, jak i Rosja wciąż nie przyznały się oficjalnie do obecności północnokoreańskich żołnierzy na froncie (wywiad przeprowadzono jeszcze przed przyznaniem się do ich obecności 28 kwietnia br. – red.). Wojsko rosyjskie wyposażyło ich w rosyjskie dokumenty wojskowe i karabiny, skutecznie podszywając ich pod rosyjskich żołnierzy. To ewidentny akt dezinformacji wymierzony w społeczność międzynarodową. Ta nielegalna współpraca militarna negatywnie wpływa na bezpieczeństwo w Azji Wschodniej. Powinna zostać stanowczo potępiona, a Korea Północna powinna ponieść konsekwencje w postaci surowszych sankcji.

Autor. Kancelaria posła Yu Yong-weona
Jakie były rezultaty Pana rozmów z przedstawicielami Ukrainy? Czy istnieje przestrzeń do szerszej współpracy między Republiką Korei a Ukrainą, na przykład w zakresie przemysłu obronnego?
Przedstawiciele Ukrainy podczas spotkania ze mną wyrazili chęć do aktywnej współpracy i wymiany z Koreą Południową – nie tylko w obszarze wojskowości, ale także gospodarki i przemysłu obronnego. Szczególne zainteresowanie wzbudziły koreańskie systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, co jest zrozumiałe w kontekście trwającej wojny z Rosją.
Ukraina zdobyła cenne doświadczenie bojowe, zwłaszcza w zakresie wykorzystywania zaawansowanych technologii takich jak drony. Korea Południowa posiada silne kompetencje w nowoczesnych dziedzinach wojskowości, takich jak technologie bezzałogowe, walka w domenie cyber i walka radioelektroniczna. Wymiana technologiczna i wspólne projekty mogą wzmocnić oba przemysły obronne.
Ukraina zacieśnia obecnie współpracę z NATO, a Korea Południowa jako partner NATO, może nawiązać strategiczne relacje z Ukrainą w zakresie współpracy obronnej. Co więcej, Republika Korei aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz pokoju i stabilności militarnej na świecie – współpraca z Ukrainą mogłaby wzmocnić rolę Korei Płd. w tych międzynarodowych działaniach.
W jaki sposób Polska i Korea mogą jeszcze bardziej pogłębiać współpracę obronną w obszarach takich jak marynarka wojenna, logistyka czy systemy bezzałogowe? Jakie były kluczowe tematy Pana wizyty w Polsce?
Niektóre kraje europejskie w ramach UE zaczęły dostrzegać rosnące znaczenie Korei Południowej na europejskim rynku zbrojeniowym. Korea doszła już do punktu, w którym konieczne jest odejście od tradycyjnych metod sprzedaży, takich jak sam transfer technologii czy szybka dostawa. Drugi kontrakt eksportowy na czołgi K2 firmy Hyundai Rotem dla Polski może być doskonałym przykładem tej zmiany.
Lokalna produkcja południowokoreańskiego uzbrojenia w Polsce to również silny argument przemawiający za tym krajem jako partnerem. Mocno wierzę, że jeśli Polska stanie się hubem eksportu południowokoreańskiej broni do Europy, oba państwa będą czerpać z tej współpracy długofalowe korzyści. Korea Południowa i Polska mają duży potencjał współpracy w różnych sektorach obronnych. Na podstawie własnych kompetencji technologicznych i potrzeb militarnych można znaleźć liczne obszary współdziałania.
Szczególne znaczenie wydaje się mieć sektor sił morskich. Obecność militarna Rosji w regionie Morza Bałtyckiego stale rośnie, co może stanowić poważne zagrożenie dla Polski. Polska musi wzmocnić swoje siły morskie, by odpowiedzieć na te zagrożenia i zapewnić stabilność na morzu. Polska, jak wiemy, pracuje obecnie nad modernizacją swoich sił morskich. Korea Południowa może jej w tym pomóc, oferując nowoczesne technologie morskie – posiadamy własne, nowoczesne niszczyciele, okręty podwodne, okręty klasy KDX-III, FFX czy systemy Aegis.
Jestem osobą, która w Zgromadzeniu Narodowym aktywnie wspiera promocję eksportu przemysłu obronnego Korei Południowej bardziej niż ktokolwiek inny. Podczas mojej niedawnej wizyty w Polsce miałem okazję zapoznać się z wyzwaniami, przed jakimi stoją południowokoreańskie firmy obronne działające w Polsce oraz z kwestiami wymagającymi wsparcia na szczeblu parlamentarnym. Dodatkowo, dzięki spotkaniom z wysokimi rangą przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej, mogłem uzyskać cenne wskazówki dotyczące wzmocnienia możliwości eksportowych przemysłu obronnego Korei Południowej. Dołożę wszelkich starań, aby wnioski wyciągnięte z tych spotkań znalazły odzwierciedlenie w przyszłej polityce eksportu uzbrojenia rządu Korei Południowej.

Autor. Kancelaria posła Yu Yong-weona
Rozwija się współpraca między Rosją a Koreą Północną, a Korea Północna zdobywa doświadczenie bojowe. Jak powinna na to zareagować Republika Korei? I czy współpraca z Polską odgrywa tu jakąś rolę?
Zbliżenie wojskowe między Rosją a Koreą Północną, wraz ze zdobywaniem doświadczenia bojowego przez armię Korei Północnej, w przyszłości może mieć katastrofalny skutek nie tylko dla Korei Południowej, ale także dla regionu Azji Wschodniej. Korea Południowa powinna wysłać zespół monitorujący lub analityczny ds. działań bojowych na Ukrainę, aby na bieżąco analizować rzeczywiste doświadczenia bojowe i taktyki armii Korei Północnej na polu walki. Nie oznacza to wysłania regularnych oddziałów, lecz podjęcie minimalnych działań umożliwiających bezpośrednią obserwację działań armii Korei Północnej i opracowanie odpowiednich środków zaradczych.
Jako członek NATO Polska dysponuje silnymi zdolnościami wojskowymi, ma potencjał do zacieśnienia współpracy wojskowej z Koreą Południową. W szczególności, aby zapobiec zacieśnianiu współpracy między Koreą Północną a Rosją, Polska może zwiększyć intensywność szkoleń wojskowych, wymianę informacji oraz współpracę obronną.
Jeśli Korea Południowa ściśle współpracowałaby z Polską, która jest kluczowym graczem zarówno w Unii Europejskiej, jak i NATO, to dodatkowo moglibyśmy wzmocnić nasze więzi dyplomatyczne z UE. Odegrałoby to kluczową rolę w zapobieganiu międzynarodowej współpracy wojskowej między Koreą Północną a Rosją.
Poza Polską i Ukrainą jakie są główne kraje i obszary współpracy dla Republiki Korei w Europie? A skoro Polska jest największym partnerem przemysłu obronnego dla Korei, czy Korea i Polska mogłyby wspólnie eksportować sprzęt do krajów trzecich?
Zgodnie z informacjami DAPA, obecnie istnieje 16 krajów europejskich, z którymi Korea Południowa podpisała porozumienia o współpracy obronnej i logistycznej (MOU) lub prowadzi aktywną współpracę. Od stycznia tego roku DAPA uczyniła swoim priorytetem zacieśnienie współpracy obronnej z państwami członkowskimi NATO i UE, a jej przedstawiciele nieustannie odwiedzają takie kraje jak Polska, Norwegia, Rumunia czy Szwecja angażując się w działania sprzedażowe.
Po przeglądach obronności w 2017 i 2022 roku Norwegia rozważa dodatkowy zakup haubic samobieżnych K9, podczas gdy Rumunia wyraziła duże zainteresowanie importem czołgów K2 i opancerzonych pojazdów Redback w ramach narodowego programu modernizacji sił zbrojnych. Korea Południowa dysponuje wieloma atutami w sektorze obronnym, w tym zaawansowaną technologią, szybkimi dostawami oraz niezawodnym wsparciem logistycznym po sprzedaży.
Polska jako rosnąca potęga w Europie zdobywa coraz większy wpływ w ramach UE i NATO, co czyni ją optymalnym centrum dla eksportu obronnego Korei Południowej. Uważam, że współpraca między Koreą Południową a Polską w sektorze obronnym może przybrać różne formy, w tym współpracę technologiczną, wspólną produkcję, produkcję w Polsce, czy wspólny eksport. Jestem przekonany, że przyniesie to znaczące synergie. Dzięki tej współpracy oba kraje podniosą swoją konkurencyjność na europejskim i globalnym rynku obronnym oraz stworzą możliwości wspólnego eksportu na dalsze rynki.
Dziękuję za rozmowę.
prawnik
Szkoda że wywiad dotyczył tylko i wyłącznie kwestii technologicznych .Dobrym pytaniem / a może tematem na artykuł / było by jak Korea Płd / kraj bądź co bądź frontowy/ realizuje temat szkolenia wojskowego i OC , szkolenia rezerw oraz jakie stosuje systemy motywacyjne. Facet na pewno ma taką wiedzę jako członek komisji ON