Siły zbrojne
Przeciwlotnicza tarcza z Korei zdobywa Bliski Wschód
Południowokoreański koncern Hanwha Systems otrzymał zamówienie na dostawę radarów wielofunkcyjnych do zestawów przeciwlotniczych MSAM-II, zamówionych przez Arabię Saudyjską.
Kontrakt, jaki właśnie otrzymała Hanwha Systems dotyczy radarów wielofunkcyjnych Cheongung-II MFR i ma wartość 867 milionów dolarów (około 3,4 mld złotych, 1,2 bln wonów). Jest to już druga umowa na dostawę tego sprzętu do państwa z Bliskiego Wschodu.
Pierwszą zawarto po zamówieniu systemu MSAM-II przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, i miała ona wartość około 1,1 mld dolarów. Natomiast cały kontrakt dla Arabii Saudyjskiej miał wartość 3,2 mld dolarów, a dla ZEA – 3,5 mld dolarów. Hyuk Park, szef dywizji biznesowej rozpoznania i nadzoru Hanwha Systems powiedział, że radary to około 30 do 35 procent budżetu całego systemu uzbrojenia, ale więcej niż 70 procent kosztów związanych z naprawami, remontami i konserwacjami.
Cheongung-II MFR to trójwspółrzędny radar, zdolny do wykrywania i śledzenia samolotów, śmigłowców oraz pocisków manewrujących i balistycznych w pełnym zakresie kątów (360 stopni). Pozwala na jednoczesne wykonywanie funkcji wykrywania, śledzenia, klasyfikacji i identyfikacji oraz kierowania ogniem pocisków przeciwlotniczych do celów powietrznych różnych typów, także w warunkach zakłóceń. Sprzęt dla Arabii Saudyjskiej ma zostać stopniowo zmodyfikowany, by lepiej być dostosowanym do warunków miejscowych, spółka Hanwha Systems zapowiada też rozwój innych rozwiązań, które mogą trafiać na eksport, jak miniaturowe radary AESA i bezzałogowe pojazdy podwodne.
Czytaj też
Z kolei sam system przeciwlotniczy M-SAM Block II (KM-SAM Block II) obok radaru wykorzystuje też wyrzutnie rakiet (po osiem na każdej) i jednostkę kierowania ogniem. Wyrzutnie przygotowała firma Hanwha Aerospace, producentem całości – i rakiet – jest firma LIG Nex1. Maksymalny zasięg zwalczania celów wynosi według dostępnych informacji około 40 km, a pułap 15 do 20 km. Część źródeł podaje, że system może zwalczać także rakiety balistyczne.
Warto dodać, że Republika Korei przyjmuje podobne podejście do systemów naziemnej obrony powietrznej, co do artylerii rakietowej. Tak jak równolegle z posiadaniem pewnej liczby amerykańskich MLRS M270A0/A1 (i produkcją niekierowanych rakiet do nich) rozwinięto i wprowadzono na dużą skalę system K239 Chunmoo, tak też system KM-SAM (i nowszy L-SAM) jest rozwijany równolegle do eksploatacji ośmiu baterii Patriot, zakupionych w Niemczech w pierwszej dekadzie obecnego wieku i stopniowo modernizowanych (ostatnio do wersji PAC-3+). Takie podejście, choć kosztowne, bo równolegle ponosi się wydatki na prace B+R i zakup oraz utrzymanie zagranicznego sprzętu, daje możliwość Koreańczykom zachowania wysokiej gotowości bojowej przez cały czas, a w perspektywie również otrzymania przychodów z eksportu.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie