Reklama

Geopolityka

Japoński niszczyciel zawitał do portu w Republice Korei

Autor. 防衛省・自衛隊ホームページ/Wikipedia/CC BY 4.0

Japoński niszczyciel JS Hamagiri przybył 29 maja do Republiki Korei, by wziąć udział w wielonarodowych ćwiczeniach morskich mających na celu zapobieganie handlowi broni masowego rażenia – informuje Yonhap News Agency

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

29 maja do portu Pusan w Republice Korei wpłyną japoński niszczyciel JS Hamagiri niszczyciel typu Asagiri w celu wzięcia udziału w międzynarodowych ćwiczeniach „Eastern Endeavor 23" na wodach międzynarodowych na południowy wschód od południowokoreańskiej wyspy Jeju.

Czytaj też

W ćwiczeniach bierze udział: Republika Korei, Stany Zjednoczone, Australia, Japonia, Kanada i Singapur pod dowództwem siódmej morskiej flotylli marynarki wojennej Republiki Korei. Ćwiczenia odbędą się dzień po forum wysokiego szczebla Inicjatywy Bezpieczeństwa Proliferacji (30 maja) czyli 31 maja.

Reklama

Czytaj też

Uczestniczące kraje zmobilizują łącznie siedem okrętów i sześć samolotów, a także planują utworzenie „wielonarodowego centrum koordynacyjnego" do współpracy w zakresie wymiany informacji i innych procedur morskich.

Czytaj też

W mediach Koreańskich dość głośno podkreślano kwestię podniesienia kontrowersyjnej - według nich – flagi japońskiej na okręcie, która ma być postrzegana jako militaryzm Japoński. Jednak władze koreańskie uznały, że problem flagi nie jest kwestią problematyczną. W ostatnich miesiącach stosunki dwustronne poprawiały się pod rządami prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeola, który objął urząd w maju 2022 r., zobowiązując się do rozwiązania napięć z Japonią po tym, jak stosunki spadły do najniższego punktu od dziesięcioleci za jego poprzednika, Moon Jae-ina. W marcu prezydent Yoon zaproponował rozwiązanie długotrwałego sporu o odszkodowania dla robotników przymusowych. Na znak odwilży w stosunkach Japonia i Korea Południowa wznowiły wzajemne wizyty swoich przywódców po zawieszeniu takich wizyt w grudniu 2011 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama