Reklama

Geopolityka

Japonia i Wietnam zacieśnia współpracę obronną

Zdjęcie poglądowe. Fot. Jeffrey Jay Price/U.S. Navy
Zdjęcie poglądowe. Fot. Jeffrey Jay Price/U.S. Navy

Premier Japonii Yoshihide Suga uzgodnił w Hanoi z szefem rządu Wietnamu Nguyenem Xuanem Phuc zacieśnienie współpracy obu krajów w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Komentatorzy łączą to z rosnącymi wpływami Chin w regionie.

Suga poprosił Phuc o bliską współpracę na rzecz „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”. Wietnamski premier wyraził nadzieję, że oba kraje połączą siły w staraniach o pokój i stabilność w regionie – podała publiczna japońska stacja NHK.

Zgodnie z oczekiwaniami Suga i Phuc doszli do wstępnego porozumienia dotyczącego umożliwienia eksportu japońskiego sprzętu wojskowego i technologii do Wietnamu – podała agencja AP, przypominając, że w ostatnich latach Tokio zabiegało o zwiększenie współpracy w tej dziedzinie z państwami Azji Południowo-Wschodniej.

„Wietnam jest kluczowy dla realizacji naszej wizji "wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku" i naszym cennym partnerem. Jako kraj Indo-Pacyfiku, Japonia będzie w dalszym ciągu przyczyniała się do pokoju i stabilności w tym regionie” – oświadczył Suga po godzinnym spotkaniu z Phuc.

AP i NHK wiążą te rozmowy z rosnącą aktywnością wojskową Chin na Morzu Południowochińskim, gdzie kolidują ze sobą roszczenia terytorialne Pekinu i Hanoi, a także na Morzu Wschodniochińskim, o którego obszary ChRL spiera się z Japonią.

Wśród tematów pojawiły się prawdopodobnie także kwestie współpracy gospodarczej, w tym wzmocnienia łańcuchów dostaw maseczek ochronnych i innych towarów do Japonii w czasie pandemii Covid-19, a także wznowienia podróży biznesowych pomiędzy obu krajami – podała NHK.

Wizyta w Wietnamie jest pierwszą zagraniczną podróżą nowego premiera Japonii, odkąd w połowie września objął to stanowisko po ustąpieniu swojego poprzednika Shinzo Abego. Suga przybył do Wietnamu w niedzielę, a we wtorek uda się do Indonezji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama