Reklama

Geopolityka

Japonia obawia się nowych pocisków rakietowych KRLD

System THAAD, który planuje docelowo pozyskać Japonia. Fot. Ralph Scott/U.S. DoD
System THAAD, który planuje docelowo pozyskać Japonia. Fot. Ralph Scott/U.S. DoD

Japoński minister obrony Nobuo Kishi wyraził zaniepokojenie z powodu rozwoju ofensywnego uzbrojenia Korei Płn. i prezentacji jej nowych, większych międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) - przekazała japońska agencja prasowa Kyodo.

Kishi zapowiedział również zacieśnienie współpracy ze społecznością międzynarodową, by powstrzymać północnokoreańskie zbrojenia, w tym poprzez egzekwowanie sankcji nałożonych na reżim przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Minister odniósł się w ten sposób do sobotniej parady wojskowej w Pjongjangu, na której pokazano nowe ICBM, ulepszone pociski balistyczne wystrzelane z okrętów podwodnych (SLBM), pociski balistyczne krótkiego zasięgu i wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet. Kyodo zauważa, że zaprezentowane w sobotę ICBM są większe niż wszelkie pociski tego rodzaju, jakie Korea Płn. ujawniła do tej pory.

Japońskie ministerstwo obrony poinformowało również, że kanadyjska marynarka wojenna na początku października rozpoczęła nadzór na wodach otaczających Japonię, by powstrzymać Koreę Płn. przed przeładowywaniem towarów objętych sankcjami ze statku na statek.

Resort obrony Korei Płd. oświadczył we wtorek, że w przypadku ataku południowokoreańskie wojsko będzie w stanie „natychmiast odpowiedzieć i unieszkodliwić” zaprezentowane przez Koreę Płn. rakiety krótkiego zasięgu.

Źródło:PAP

Komentarze