Rosyjscy żołnierze z przenośnymi panelami solarnymi

1 stycznia 2020, 09:08
Rosja
Fot. mil.ru
Reklama

Rosyjscy żołnierze, należący do tamtejszych formacji wojsk inżynieryjnych, mieli otrzymać pierwsze partie przenośnych źródeł energii, opierających się na specjalnych fotowoltanicznych panelach solarnych. Wojskowi mają mieć do trzech rodzajów źródeł energii, tj. 30, 50 i 100 watowych.

Jak poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, pojedyncze przenośne źródła energii elektrycznej zostały przyjęte do służby w formacjach inżynieryjnych tamtejszych sił zbrojnych. Pierwsze partie zamówionych urządzeń miały właśnie trafić do magazynów, skąd są dystrybuowane do wskazanych jednostek wojskowych. Chodzi dokładniej o wyposażenie, w którego skład wchodzi przede wszystkim przenośna i kompaktową ładowarką, która jest zasilana energią słoneczną. Pozyskuje się ją poprzez zastosowanie fotowoltanicznego, składanego panelu słonecznego. Rosjanie mają korzystać z trzech rodzajów takich ładowarek, tj. 30, 50 i 100-watowych.

Oficjalne źródła rosyjskie podkreślają przy tym, że innowacyjną cechą nowego wyposażenia, jest to, iż w przypadku wskazanych wojskowych systemów na energię słoneczną wykorzystywane są rosyjskie konwertery fotowoltaiczne.  Zdaniem Rosjan są one stworzone na bazie najnowszych rozwiązań z zakresu energii odnawialnej, pozwalających na 20-procentowe zwiększenie wydajności tego rodzaju źródeł energii. Zastosowanie tego rodzaju systemów w ramach jednostek inżynieryjnych ma pozwolić na realizację zadań wymagających energii elektrycznej, ale w warunkach, gdzie nie istnieje możliwość zastosowania scentralizowanego zasilania elektrycznego.

TASS/JR

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 56
Reklama
droma
niedziela, 12 stycznia 2020, 15:02

w dalszej kolejnosci przewidziane sa przenosne kible zastodolne /z papierem dla gieneralow / przenosna bimbrownie na pokrzywe ,pracuje sie / powoli / nad przenosnym dobrobytm niewidzialnym ...

Wania
poniedziałek, 13 stycznia 2020, 23:48

To chyba na onuca-leaks przeczytałeś. To są nasze tajne informacje i z pewnością nie podawaliśmy ich do publicznej wiadomości. Badania prowadzimy za Uralem. Widać i to nie pomogło.

edrger
środa, 8 stycznia 2020, 14:12

to bardzo ciekawa informacja, mówiąca, ze nie oplaca sie uzywac osobisci panelu mniejszego niez 30W ja uwazam podobnie, wszelkie male paneliki, ktore naladoja komorke to badziew. bez 40W-80W nie ma co startować.

Panel
czwartek, 2 stycznia 2020, 22:47

Te panele są na wyposażeniu wojsk USA od 10 lat także żadna nowość

Andrzej
czwartek, 2 stycznia 2020, 16:41

Z tą innowacyjnością w przemyśle rosyjskim bym nie przesadzał chociaż muszę powiedzieć że Rosjanie jeśli chodzi o myślenie o wyposażeniu wojska są bardzo kompleksowi czego MY niestety nie mamy a chociażby mamy KRABY i RAKI ale z amunicją to już kicha - planiści zapomnieli !.

mobilny
czwartek, 2 stycznia 2020, 09:27

Śmiejecie się śmiejecie a jak tam modernizacja naszej armii idzie? A teraz napiszcie co takiego dobrego amerykanie mają :)

Ali
czwartek, 2 stycznia 2020, 11:19

To już ci piszę : 58 tyś pkb roczne na jednego mieszkańca i kilka starych paneli w ruskiej armii nic nie zmieni :P

i
czwartek, 2 stycznia 2020, 21:19

Zapomniałeś dodać, że mają jeszcze 30 milionów biedaków na zasiłkach.

Piotr
piątek, 3 stycznia 2020, 15:20

Ruskie mają ok 150 milionów mieszkańców i 140 milionów biedaków :P

Ali
piątek, 3 stycznia 2020, 15:16

Tylko taki biedak z USA, to klasa średnia w rosji.

Ila
niedziela, 5 stycznia 2020, 10:29

Zebys sie nie dziwil.

Masza i Kasza
czwartek, 2 stycznia 2020, 08:22

Podobno rosjanie wynalezli też tabletki niwelujące uczucie głodu u żołnierzy - ważą po 2 kilo każda...

ZZZZ
środa, 1 stycznia 2020, 19:41

Przygotowują się do wojny w Afryce?

JP2GMD
środa, 1 stycznia 2020, 15:03

Doskonałe do walk za kołem podbiegunowym.

Solar
środa, 1 stycznia 2020, 19:37

Dokładnie, tak jak mówisz. Panel słoneczne produkuje najwięcej energii gdy jest oświetlony i chłodzony. Wbrew pozorom na biegunach jest dość dobre nasłonecznienie.

marcin
czwartek, 2 stycznia 2020, 14:35

Szczególnie w czasie nocy polarnej :)

Davien
piątek, 3 stycznia 2020, 19:08

A amerykańskie 4 generacji działają również w nocy!

Marek
sobota, 4 stycznia 2020, 18:13

Z tego co wiem baterki opierające się na nanotechnologii mogą korzystać z podczerwieni. Wątpię jednak, żeby mogło to działać podczas nocy polarnej. Ruscy też jakiś czas temu chwalili się, że wpadli na taki materiał, który pozwala na pracę fotoogniwa nocą. Ale nie podawali nic bliższego na ten temat. Niewykluczone, że chodziło o wyciągnięcie kasy na badania przez ten instytut, który się pochwalił.

Pajace
czwartek, 2 stycznia 2020, 00:37

Ojoj jacy wy mondralinscy, tak to przrwspaniale rosyjskie rozwiązania... pewnie i dam panel wymyślili rosjanie

klawiatura
czwartek, 2 stycznia 2020, 08:42

tymczasem Polacy jak przed wojną, zabawa i szampańskie nastroje budowane na naśmiewaniu się z innych. Efekt będzie mocno bolesny no kolejne 50 lat, ale taka rola głupiego.

Normalny Polak
czwartek, 2 stycznia 2020, 11:09

Możemy sie śmiać i bawić bo nie planujemy wysyłania kolejnych zielonych ludzików tym razem z panelami słonecznymi. My nie planujemy zabierać nikomu Krymu ani tworzyć "ludowych republik" na cudzym terytorium. Jak "pokojowa" Rosja w Czeczenii , Abchazji, Partii, a ostatnio Donbasie. A jak Rosja chce ukraść komuś coś jeszcze to i tak nigdy sami jej nie powstrzymamy.

ppp
czwartek, 2 stycznia 2020, 16:30

Przykro bardzo - ale Krym został odebrany Rosji przez satrapę Chruszczowa i to nie zgodnie z obowiązującym wówczas prawem . Zresztą ten problem był szeroko opisywany w naszej prasie na pocz. lat 90-tych XX w i na pocz. trzeciego tysiąclecia . W pierwszym okresie opisywano sytuację w tym regionie w związku z możliwością spowolnienia rozpadu Związku Sowieckiego spowodowanego kwestią powrotu Krymu do Rosji . Kwestie prawne związane z nielegalnością odkrawania części terytorium rosyjskiego na rzecz ościennej Ukrainy mogły całkowicie zahamować rozpad ZSRR tym bardziej , że w samej Rosji kwestie te były wówczas głośno podnoszone . Porozumienie białowieskie było zbyt krótkie by przeprowadzić ten proces (jedna noc) . To był bardzo gorący okres a chęć dorwania się do władzy przez grupę Jelcyna a za czym idzie do bogactw rosyjskich zbyt wielka aby dać czas władzy centralnej na zablokowanie rozpadu .Istniała jednak wśród tych kręgów świadomość , iż kwestia Krymu może ich wysadzić z siodła ze względu na możliwe protesty społeczne w Rosji z tym związane . Autonomia Krymu społeczeństwu rosyjskiemu została przedstawiona jako gwarant wolności i swobody tamtejszych Rosjan i umożliwić przełknięcie przez Rosjan faktu pozostania Krymu i innych obszarów poza Rosją co umożliwiło usankcjonowanie układu białowieskiego ( legalności tych ustaleń ) . W okresie drugim pod koniec lat 90-tych i na pocz . lat dwutysięcznych zrobiło się ponownie głośno wokół Krymu ze względu na łamanie autonomii Krymu i odrębności narodowej i językowej tego półwyspu przez Kijów . Dla Polaka sprawa Krymu jest obojętna i raczej trudno jednoznacznie opowiedzieć się po jednej ze stron .

yaro
piątek, 3 stycznia 2020, 23:42

Rosja i Ukraina stanowiły wówczas jeden organizm państwowy, więc Twoje bajdurzenie o odebraniu Krymu Rosji nie ma oparcia w faktach.

Honker Haker
piątek, 3 stycznia 2020, 19:17

Tak czy owak Ukraińcy "oddali" Krym w stanie niemal nienaruszonym - prawie żadnych inwestycji przez te wszystkie lata "niezależności". Wszystko zostało jak za sowietów, także trudno dziwić się, że wielu mieszkańców popiera rosyjskie władze. Trzeba było swego czasu udowodnić, że warto być przy Ukrainie, a nie rozkradać wszystko i każdym sposobem. Ot i prawda historyczna...

Marek
sobota, 4 stycznia 2020, 18:17

Ktoś, kto popiera radzieckie/rosyjskie władze musi być amatorem samogonu i tuszonki. W każdym miejscu gdzie oni rządzili zawsze był ucisk i bida jak czapka.

z
sobota, 4 stycznia 2020, 16:05

Pierwsze co Rosjanie zrobili po wejściu na Krym to rozkradli fabryki. Zresztą czy coś dobrego komuś Rosjanie przynieśli? Korea Południowa, Japonia, Niemcy zachodnie to kraje okupowane przez USA. A Rosja? Korea Północna, Wietnam, Laos, Kambodża. Co się bardziej opłacało?

Sarmata
środa, 1 stycznia 2020, 18:46

Oczywiscie ze doskonala w czasie dnia ktory trwa tam pól roku, troche gorzej w nocy która trwa tez pól roku.

dim
środa, 1 stycznia 2020, 13:56

No krzyk techniki, rewelacja, za kilkanaście euro w każdym sklepiku internetowym... Teraz wprowadzić powinni i ogłosić to oczywiście wojskowy, strategiczny, rdzennie i wynalazczo rosyjski papier toaletowy. Z tą szczególną cechą, że bardziej wydajny, gdyż o większej o 20% sile wchłaniająco - burzącej, następnie w całości utylizowany do ogrzewania pojazdów bojowych. Któryś z przyjaznych oligarchów, uprzejmie zapewni produkcję, bez obcych podzespołów.

Marek
sobota, 4 stycznia 2020, 18:40

Niezupełnie. Zwróciłeś uwagę na moc? Mowa jest o 30, 50 i 100 watach. Za elastyczną dla turysty o mocy 20 watów musisz zapłacić około 600 zł. Te o mniejszej mocy są mniej użyteczne od kuchenki Biolite Campstove. Ona co prawda tak samo długo ładuje sprzęt, ale prócz tego całkiem dobrze gotuje i grilluje wykorzystując do tego minimalne ilości łatwego do znalezienia drewna i szyszek.

dim
poniedziałek, 6 stycznia 2020, 09:11

O, tutaj: 50W Solar Panel kit 12V battery Charge 10A/20A/30A Controller Caravan Boat Home, Brand new - ceny od £9.78

dim
poniedziałek, 6 stycznia 2020, 09:07

Na wszelki wypadek sprawdziłem też ową Biolite Campstove. Model, który mi się spodobał (dla mnie), w Europie ofierowany jest za ok. 260+ Euro, w Amazon USA oferowany jest, w detalu, po 99 USD, 199 z wysyłką do Grecji. Czyli w fabryce kosztowałby coś około 45 USD. To na marginesie, ale faktycznie ciekawa rzecz, jeśli bezdymna. Żeby tak jeszcze nie emitowała żadnej podczerwieni :))))

dim
poniedziałek, 6 stycznia 2020, 08:57

Powiedzmy, że prawda leży pośrodku, cytuję ogłoszenia: high quality 12V solar panel 100W, elastic, China, 0.22 / Watt. Czyli kilkanaście Euro za 100W. Dodaj trochę za stabilizator-układ kontroli ładowania. I ciut za kawałek obudowy. Gdy mówimy o dużym hurcie.

Kapustin
środa, 1 stycznia 2020, 13:21

Pierwsze partie sa właśnie sprzedawane z magazynów po 100 usd ale inwentaryzacja potwiedza100% stanów Ruskie cuda

Elaf
środa, 1 stycznia 2020, 18:33

Żarty stroicie ,a prawda jest taka że oni wiedzą co robią i mimo nałożonych sankcji modernizuja armie w zastraszajacym tempie.Chcialbym ,żeby WP czy ludzie odpowiedzialni za rozwój WP zrobili chociaż 10%tego co Rosjanie

ZZZZ
czwartek, 2 stycznia 2020, 09:47

W zastraszającym tempie to ta ich armia znika. Burewestnik, Kuzniecow, cyfrowy Mi28, Su57 ...

Ali
czwartek, 2 stycznia 2020, 11:35

I dwa Mi 8 jeszcze w końcówce roku :)

wiosna
sobota, 4 stycznia 2020, 10:57

A jakież to przebiśniegu Mi-8 straciła rosyjska armia w końcówce roku?

niedziela, 12 stycznia 2020, 09:28

Gamon nie rozumie ze Mi-8 lataja tez w cywilu.

Qdanka
środa, 1 stycznia 2020, 13:08

A nasi mają helikoptery okręty podwodne dzięki czemu czuję się bezpiecznie

rafikzabki
czwartek, 2 stycznia 2020, 15:21

A jakie to bezpieczeństwo dają ci okręty podwodne bez pocisków atomowych? Kóż to zrzucił tu desant na Polskę kiedykolwiek? Nawet Szwecja nie bo maiła dookoła Bałtyk podbity. Nam grożą wojska lądowe, rakiety , artyleria i lotnictwo przeciwnika a nie okręty podwodne.

Wesolek
czwartek, 2 stycznia 2020, 11:12

Lubię ruskie trole. Jak tylko Polacy coś wytkną w Rosji , oni od razu komentują jakimiś atakami na polskie wojsko. I wtedy od razu po takim tekście wiadomo "who-is-who"!!

zdegustowany
środa, 1 stycznia 2020, 12:02

Słabo, u nas za to WOT ma przenośne prądnice na pedały.

Normalny Polak
czwartek, 2 stycznia 2020, 11:16

A po co WOT panele. Do działań w Polsce prąd WOT nie potrzebny. No gdyby WOT chciał zająć "pokojowo" jakiś Krym, a to wtedy co innego. Do napadania na sąsiadów to panele są bardzo przydatne!!

mów za siebie
czwartek, 2 stycznia 2020, 13:19

@Normalny "Polak" Nie wiem skąd piszesz, ale u nas w Polsce prąd się używa, nawet WOT, a panele słoneczne są bardzo popularne, i te stacjonarne i te turystyczne, przenośne.

czwartek, 2 stycznia 2020, 11:14

U nas WOT niczego takiego nie potrzebuje, my nie planujemy nikogo atakować, ani ukraść ja

przerażony głupotą
czwartek, 2 stycznia 2020, 14:03

Świetnie filozofie, ale czym WOT zasili swoją "sieciocentryczność" jak przeciwnik zbombarduje elektrownie i składy paliw?

Fanklub Kiksa
środa, 1 stycznia 2020, 18:03

Tych w armiach NATO nie brak (nie mówię o prądnicach)...

Błasik
czwartek, 2 stycznia 2020, 00:39

Hahaha tylko że u Was żołnierze popełniają najwięcej samobójstw, trzeci świat

Masik
czwartek, 2 stycznia 2020, 10:37

Ale przecież on nie pisze o armii USA.

Tylko pytam
środa, 1 stycznia 2020, 10:56

Skoro są wydajniejsze o dotychczas stosowanych o 20% dlaczego nie komercjalizują tego na rynku cywilnym?? Rynek fotowoltaniki to miliardy dolarów!

inż.
środa, 1 stycznia 2020, 22:41

Farmy fotowoltaiczne w Rosji powstają jak grzyby po deszczu. Na portalu "Sdelano u nas" poczytaj sobie.

Wwp
środa, 1 stycznia 2020, 21:35

Trzeba odpowiadać ?

Fanklub Daviena
środa, 1 stycznia 2020, 18:00

Rosjanie zawsze, od lat, mieli najwyższej jakości najsprawniejsze ogniwa fotowoltaiczne, choćby do programu kosmicznego. Ale droższe od chińskich... Te chińskie też wygryzły amerykańskie z amerykańskiego rynku i właśnie niedawno WTO orzekła, że cła nałożone przez USA na chińskie panele fotowoltaiczne były nielegalne i nakazała wypłatę Chinom odszkodowań. Trump zareagował po swojemu: by to się nie powtórzyło, wetuje powołanie sędziów do trybunału WTO, przy wygaśnięciu kadencji istniejących (został tylko 1 sędzia, a musi być 3 do orzekania), czym sparaliżował WTO. I ma tupet oskarżać Chiny o łamanie traktatu WTO! Ale takie niezależne ogniwa w rosyjskich wojskach to nie nowość - przecież od dawna np. mieli termoogniwa, które podgrzewane np. płonącą naftą czy benzyną dawały prąd.

Osmon
czwartek, 2 stycznia 2020, 00:41

No to przecież Chińczycy to wasz sojusznik, jak to jest?

antyOsmon
czwartek, 2 stycznia 2020, 15:25

A czemu USA panele kupuje w Chinach a nie u was w Izraelu?

anty-sranty
czwartek, 2 stycznia 2020, 22:22

Bo w Chinach wszyscy mają swoje montownie :P

pol
czwartek, 2 stycznia 2020, 22:21

Bo tam mają swoją montownie, jak iphona :P

Fanklub Daviena
piątek, 3 stycznia 2020, 19:10

To Kitajce będą miały co przejąć za długi jak USA nie wykupi swoich obligacji, a nie wykupi, bo nie ma za co... :)

rED
środa, 1 stycznia 2020, 10:32

Wiatraki, wiatraki też powinni wydać. Niech każdy nosi swój.

Tweets Defence24