Reklama

Geopolityka

Druga izraelska eskadra przezbrajana w F-35

Fot. Israeli Air Force
Fot. Israeli Air Force

Siły Obrony Izraela ogłosiło przezbrojenie drugiego dywizjonu lotnictwa taktycznego na myśliwce  F-35I Adir. Każda z tych jednostek ma dysponować docelowo 25 samolotami.

Uroczystość inaugurująca rozpoczęcie służby Nadirów odbyła się 16 stycznia w bazie Newatim w południowym Izraelu. Izrael zamówił łącznie 50 myśliwców 5. generacji i ostatnie z nich mają zostać odebrane do 2024 roku. Wszystkie wejdą na wyposażenie dwóch dywizjonów. Jako pierwszy zaczął je otrzymywać 140. Dywizjon „Złoty Orzeł”, a teraz dostawy trafiły do dywizjonu 116. „Lwy Południa”. W obydwu jednostkach piloci przesiedli się na Adiry z F-16A/B Netz.

Obecnie rozważa się dokupienie jeszcze 25 samolotów, co oznaczałoby przez uzbrojenie w nie trzeciego dywizjonu. Jak na razie jednak siły powietrzne Izraela odebrały zaledwie 14 F-35 (wg innych danych od 20 do 22) a na ten rok planowany jest odbiór kolejnych sześciu. Oznacza to, że obydwa dywizjony dysponują tylko częścią planowanego potencjału, choć mimo to są one już używane bojowo (prawdopodobnie jako pierwsze z całej światowej rodziny F-35). Wszystkie 50 maszyn ma pojawić się nad Jordanem do 2024 roku.

W niedalekiej przyszłości, w której państwa sąsiednie arabskie będą dysponowały nowoczesnym sprzętem produkcji zachodniej (F-16C/D, Rafale, Eurofighter, F-15) i nowoczesną obroną powietrzną fakt posiadania F-35, trudnowykrywalnego, a zarazem wyposażonego w potężne sensory i potrafiącego dzielić się informacjami z własnymi myśliwcami 4. generacji, będzie stanowił o przewadze Izraela nad jego potencjalnymi przeciwnikami.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Sarmata

  To dlatego Polska ma placic drozej ..i czekac 5 lat na F35 ?!

 2. gregorx

  IAF odebrał do końca ubiegłego roku 21 F-35A. 19 maszyn z pierwszego zamówienia trafiło do 140 Dywizjonu (w tym 5 dla eskadry szkolnej), a pierwsze 2 z obecnie realizowanego drugiego kontraktu (14 szt) do 116 Dywizjonu. Po zakończeniu dostaw w ramach trzeciej partii (17 szt) oba dywizjony zostaną rozwinięte do pełnego etatu czyli po 25 maszyn w każdym.

  1. Efka

   Jak zabezpieczyć F35 przed burzą piaskowa na pustyni negev?

  2. kajmat

   Może schrono-hangary po F-16, które zalewane są wodą?

 3. Przemek

  Skąd mają na to kasę

  1. fifi

   Dżentelmeni o....i tak dalej ;).

  2. Gnom

   Akurat na to - z pomocy USA.

  3. isg

   Izrael to bogaty kraj z silną gospodarką, więc ich stać. W przeciwieństwie do Rosji, która mimo że ma 15 razy więcej ludzi to PKB ma tylko 5 razy wyższe. A i to tylko dzięki wydobyciu surowców, gdyby nie one to Rosjanie by głodowali.

 4. Adam

  Podobno latają nimi gdzie i jak chcą niezauważeni. Znaczy że złom :)

  1. Mix

   No właśnie podobno....

  2. Adam

   Gdyby latali zauważeni, to byłoby "na pewno".

 5. Jacek

  Izrael nie dość, że kupuje te samoloty za amerykańskie pieniądze (38 miliardów dolarów pomocy wojskowej w latach 2019-2028), to jeszcze potrafi tak się targować, że kupuje je po najniższej możliwej cenie.

  1. LeMo

   Ale płaci za to ograniczeniami w eksporcie własnego uzbrojenia.

 6. T7g

  To świadczy o tym że f35 jest gorszy od su57

  1. Ciekawe wnioski - takie nie wynikające z artykułu.

  2. Ryszard z Piły

   Od su22

  3. Th

   Co świadczy? Su-57 po prostu się nie liczy w tej konkurencji.

 7. January.

  Pieniądze będą z naszego kraju te 300 mld dolców

 8. jolokpo

  a ostatnio oprocz info ze izrael sobie lata f35 nad iranem nie zauwoazony. pojawilo sie info ze takie samo zdarzenie mialo miejsce w arabii i izraelski f35 sobie tam latal niewykryty.

  1. Znawca

   zydzi nie lataja nad Iranem , oni za bardzo sie boja to zrobic , wola atakowac cele w syrii blisko domu , na 100% nie zaryzykuja lotu nad Iranem , USA nie jest takie glupie zeby cos takiego zrobic , bez wsparcia AWACS , F35 jest samolotem "stelth" , to nie znaczy niewidzialnym dla radaru ! ale o zmniejszonej wykrywalnosci , F117 tez jest samolotem "stelth" , ale Serbowie jeden zestrzelili z S-125 Neva ...ktore my posiadamy , a nad "arabia" (podejzewam ze chodzi ci o saudyjska) , lataja Amerykanskie F35 a za kilka lat beda pewnie arabskie saudyjskie , USA sprzedala im F15 to F35 tez sprzedadza.

  2. rED

   Nad Iranem? Ciekawe gdzie tankował? A poz a tym przecież Iran ma ruskie radary które wykrywają takie maszyny. Czyż nie?

  3. Adi

   A widziałeś kiedyś SU-57? Nie? No właśnie.

 9. Navigator

  A może dają te ich F16?

Reklama