Technologie
Izrael opracowuje broń laserową
Directorate of Defense Research and Development (DDR&D) z Izraela od dłuższego już czasu realizuje program rozwoju zaawansowanych systemów laserowych przeznaczonych dla IDF. Mają one na celu zapewnić znaczne podniesienie zdolności obronnych.
Jak podają przedstawiciele Izraelskiego Ministerstwa Obrony, państwo to wykonało już olbrzymi krok naprzód w opracowywaniu systemów laserowych. Szczegónie jeśli chodzi o możliwości precyzyjnego skupienia wiązki laserowej na obiektach położonych w znacznych odległościach. Ponadto poinformowano, że udało się skutecznie i bez zakłóceń naprowadzać laser w różnych warunkach atmosferycznych.
Już w bieżącym roku mają zostać zaprezentowane wybrane możliwości badanych systemów. Wraz z DDR&D w programie uczestniczą firmy Rafael i Elbit Systems oraz wytypowany szereg placówek naukowych i badawczych.
Czytaj też: "Laserowe Hydry" przeciwko pociskom manewrującym
Zdaniem przedstawicieli Sił Obrony Izraela posiadanie broni wysokoenergetycznej kolejnej generacji to jeden z zasadniczych priorytetów armii a Izrael pozostanie tutaj w światowej czołówce.
Jak na razie nie przekazano żadnych danych taktyczno -technicznych budowanej broni wysokoenergetycznej. Wiadomo tylko tyle, że całkowicie zrezygnowano z rozwoju technologii lasera chemicznego na rzecz źródeł elektrycznych. Ponadto uruchomiono trzy nowe programy rozwoju zaawansowanej broni laserowej – naziemny (mający być uzupełnieniem dla systemu przeciwrakietowego Iron Dome), mobilny (przeznaczonego do zwalczania celów typu RAMM dla wojsk lądowych) oraz powietrzny (do zwalczania taktycznych pocisków rakietowych małego i średniego zasięgu oraz zapewnienia osłony większego obszaru).
Czytaj też: USAF z antydronowym działem laserowym
Z ujawnionych wizualizacji wynika, że zasadniczym elementem systemu naziemnego będą dwie przyczepy kontenerowe. W jednej znajdować się będzie moduł głowicy laserowej z systemem jego zasilania i sterowania wiązką a w drugiej stanowisko dowodzenia (system wykrywania i śledzenia).
Natomiast system mobilny to kilka rożnych wariantów jak np. podobne kontenery przewożone na ciężarówkach czy już dostosowane stanowiska zabudowane na KTO lub transporterach gąsienicowych. Te ostatnie wozy pełnić będą w ramach pododdziałów rolę strefowych systemów obrony nie tylko wobec celów typu RAM czy BSP, ale również jako Aktywny System Ochrony Pojazdów zapewniając ochronę całej grupie wozów.
Natomiast lasery powietrzne jak na razie zamontowane będą na BSP co ma nie tylko zapewnić zwalczanie różnego rodzaju rakiet, ale również zadanego obszaru przed atakiem moździerzowym i artyleryjskim.
Już wcześniej ujawniono, że izraelska armia rozpoczęła próbną eksploatację laserowego systemu rażenia Iron Beam, który służy do walki z celami typu RAM. Zestaw będzie wyposażony w stację radiolokacyjną oraz elementy systemu dowodzenia i przekazywania danych.
Wojmił
a my nawet dialogu technicznego w tej sprawie nie odpaliliśmy.. a miało być inaczej...
gość
To są zupełnie nowe technologie dopiero raczkujące...czego Oczekujesz ?
Zbigniew
A Rosjanie podobno myślą o wyłączaniu laserem siły żywej przeciwnika - o oślepianiu operatorów laserem.
Wpr
Już działają w Polsce, mają kasetki po 20 zł i świecą w kokpit
Edmund
Od wystartowania do obecnie omawianych w artykule wyników minęło kilkanaście miesięcy. Wszystko bez zbędnej gadaniny i biurokracji.
Adr
Laser był od paczatku konkurentem Iron Dome. Ostateczna dezyzje podjol ich uwczesny szef mon Amir Peretz o co wielu go w tedy atakowalo. Później przyznali mu rację. Prace badawcze trwały od lat tylko systemy nie były jeszcze dojrzałe. Jak na 110 lecie Bitwy Warszawskiej chcemy mieć coś swojego, innowacyjnego to czas start. Na 100 lecie będzie salut armatni.
dim
działające i mobilne "działo laserowe" Izrael przedstawił na targach w Singapurze, już w roku 2014.
rododendron
Przydałyby się takie dla WP. Kwestia tylko ich skuteczności w trakcie złej pogody; deszczu, mgły itd.
dim
Laserowa OPL ma uzupełniać, a nie zastępować tę istniejącą. Tam, gdzie algorytm oceni szansę na skuteczny atak laserowy, po pół sekundzie zostanie wykonany taki właśnie atak. Co praktycznie nic dodatkowo nie kosztuje. Po następnych sekundach startować może (jeśli jeszcze potrzeba) także konwencjonalna rakieta. Która trafi tym pewniej, że cel został dopiero co mocno rozgrzany. Czyli oszczędność plus podwyższenie skuteczności także broni konwencjonalnych. Ostatnie, ale nie najmniej ważne - przy okazji także lepsze rozśrodkowanie efektorów OPL. Nie wystarczy teraz trafić samą wyrzutnię rakiet, trzeba także zniszczyć kilka nadajników lasera. A jeszcze także efekt co najmniej oślepiający głowice pocisków nieprzyjaciela - jeśli są to te najbardziej nowoczesne, z umieszcxzoną kamerą. Same korzyści ! Poza ceną oczywiście, skoro zamierzamy nabywać to potem izraelskie i jeszcze koniecznie także za pośrednictwem marki z USA. Zamiast własne, polskie. I wtedy wystrczy akurat na defilady. Co już świetnie znamy.
Niebieski laser
Kiedyś to my byliśmy w ścisłej czołówce państw pracujących nad bronią laserową , ale wszystko zaprzepaszczono .
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
to może było w czasach kiedy laser to był używany ale przez Imperium na srebrnym ekranie bo obecnie to zbieramy żniwo dania ciała w tej dziedzinie jak i nie tylko.
Edmund
A gdzie dialogi techniczne i faza analityczno - koncepcyjna? Nie pomyśleli o wcześniejszym mianowaniu tuzina dyrektorów? Gdzie jakieś ustawy i konsultacje w Izraelskim MON, które trzeba uzgadniać i uchwalać w 2 lata?
Olo75
a potem uwalać? ;)
Reaper
A, coś takiego to działalność na niekorzyść państwa. Inaczej tego tam nie klasyfikują, gdy od momentu powstania są otoczeni przez jawnych lub potencjalnych wrogów.
MAZUR
Fakt opracowuje od 60 lat i dalej opracowuje, ale źródła promieniowania nie mają zdolnego topić plastik, ale opracowywują.
Młodzi ludzie z Toruniu
Widać tutaj wzór DARPA Ciekawe czy mają dostęp do ich dysków