Geopolityka

Angela Merkel chce zaostrzyć sankcje wobec Rosji

Fot. European People's Party\Wikimedia (CC BY 2.0)
Fot. European People's Party\Wikimedia (CC BY 2.0)

Niemiecka gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" podała, iż Angela Merkel chce na najbliższym szczycie w Brukseli nakłonić Unię Europejską do zaostrzenia sankcji wobec Rosji . Powodem jest udział Moskwy w wojnie w Syrii.

Redakcja powołuje się na źródło w otoczeniu Merkel. Relacje z Rosją mają być jednym z tematów rozpoczynającego się w czwartek spotkania na szczycie Rady UE.

Merkel zdaje sobie sprawę - czytamy w "FAS" - że uzyskanie zgody partnera koalicyjnego SPD na nowe sankcje, a następnie uzgodnienie ich w gronie 28 krajów będzie trudne. W Europie narasta jednak gniew na Rosjan z powodu zbombardowania konwoju ONZ z pomocą dla Syrii oraz bezwzględnych działań Moskwy wobec syryjskiego miasta Aleppo.

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z Merkel zapewnił ją o poparciu Stanów Zjednoczonych dla "twardej reakcji" Europejczyków.

Rozważana jest możliwość kolejnych sankcji w dziedzinie przemysłu lotniczego i w innych dziedzinach związanych z rosyjskim ministerstwem obrony.

Za nowymi sankcjami wobec Moskwy opowiedział się w zeszłym tygodniu przewodniczący wpływowej komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen.

We wrześniu, krótko po załamaniu się tygodniowego rozejmu, armia syryjska, wspierana przez szyickie milicje i rosyjskie lotnictwo, rozpoczęła nową ofensywę w celu odbicia wschodnich dzielnic Aleppo z rąk zbrojnej opozycji. Nowy etap działań zbrojnych objął bombardowania miasta, jedne z najcięższych w ponad pięcioletniej historii syryjskiego konfliktu.

Współrządząca w Niemczech SPD domaga się stopniowego znoszenia sankcji wobec Rosji, uzależniając jednak złagodzenie restrykcji od postępów w realizacji porozumienia z Mińska dotyczącego uregulowania konfliktu we wschodniej Ukrainie. Zniesienia sankcji chce też niemiecki biznes.

PAP - mini

Komentarze (5)

 1. yaro

  W Europie narasta jednak gniew na Rosjan z powodu zbombardowania konwoju ONZ z pomocą dla Syrii -------------------- Dobre, sprawa juz zamknięta i wiadomo, że to Amerykanie do tego rączkę przyłożyli a my piszemy, że Rosjanie ..... D24 zastanówcie sie trochę co Wy wypisujecie ....

  1. Marek1

   Wiemy, wiemy towarzyszu ... z Moskwy tylko sama dobroć i humanizm od wieków na świat płynie ;)))). Ileż to razy ci wredni jankesi naszą biedną Polskę niszczyli i okupowali mordując Polaków ... :))))

  2. Davien

   Bo tak Sputnik napisał czy znowu Konaszenkow miał zwidy:)) Moze juz skończ wypisywac bajki, jak to USA zaatakowało konwój bo się tylko ośmieszasz. jedyny dron w okolicy był rosyjski i wyniósł się tuz przed atakiem, ciekawe...

  3. bender

   Jaka zamknieta sprawa? To, ze odmawiasz uznania argumentow innych niz moskiewskie moze zamyka sprawe dla Ciebie, ale dla nikogo innego. Slady na ziemi wskazuja na Suczki od Assada lub Putina, ale nie, scieme trzeba siac, ze to zli amerykanie bombarduja ONZowskie (czyli wlasne) konwoje za pomoca Predatora, ktory ma 2 hellfire'y ale nie ma dzialka czy WKMu. A zdjecia strat wskazuja, ze konwoj ucierpial od ostrzalu z broni maszynowej.

 2. yaro

  Żaden z krajów UE nie zaproponował nałożenia sankcji na Rosję za sytuację w Syrii, oświadczyła szefowa europejskiej dyplomacji Federica Mogherini.

 3. janek

  Niemcy jak dziewica: chce zaostrzenia sankcji wobec Rosji i równocześnie budować Nord Stream 2. To wygląda na jakieś działania dezinformacyjne czyli my, Polacy musimy uważać.....

  1. Roy

   Obóz rządzący wraz ze swoimi zwolennikami nie rozumieją, że w Niemczech są różne grupy interesu i trzeba grac na tych z którymi możemy coś uzyskać a nie być opcja antyniemiecką iw dodatku antymerkelową.

  2. R3ne

   My Polacy nie musimy uważać tylko musimy poprzec ew projekt nowych sankcji na Rosje. Uważać musicie wy Rosjanie, bo denerwujecie nawet zazwyczaj przychylnych wam Niemców.

  3. sdfg

   Lepsze to niż samo budowanie Nord Stream. Będzie jakaś przeciwwaga dla rosnących cen ropy.

 4. mich

  i na co ci to było putinie? ukraincy sami by ci oddali krym bo unia nigdzie ich nie przyjmnie w ciągu 20 lat

 5. Berger

  Merkel zdaje sobie sprawę z roli Rosji w generowaniu fali uchodźców w 2015 roku i chce dać wyraźny sygnał Putinowi, że drugi raz ten sam numer nie przejdzie.