Reklama

Geopolityka

Afganistan: talibowie zabili szefa rządowego centrum informacyjnego

Fot. Lt.j.g. Joe Painter/DoD
Fot. Lt.j.g. Joe Painter/DoD

Uzbrojony napastnik zastrzelił w piątek w Kabulu dyrektora centrum informacyjnego afgańskiego rządu Dawę Chana Minapala - poinformował resort spraw wewnętrznych Afganistanu. Do zamachu przyznali się talibowie.

Minapal był szefem Rządowego Centrum ds. Mediów i Informacji, a więc głównym afgańskim urzędnikiem ds. komunikacji - podaje agencja Reutera. Był również rzecznikiem prasowym prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego.

AFP pisze, że Minapala zamordowano podczas piątkowych muzułmańskich modłów w Kabulu, kilka dni po groźbach ze strony talibów o atakowaniu przedstawicieli władz rządowych.

"Niestety, brutalni i dzicy terroryści popełnili kolejny tchórzliwy czyn i zabili podczas piątkowych modłów w stolicy afgańskiego patriotę Dawę Chana Minapala, który opierał się wrogiej propagandzie (...)" - napisał rzecznik MSW w wiadomości wysłanej do mediów na komunikatorze WhatsApp.

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid powiedział agencji AP, że talibscy bojownicy zabili Minapala, który kierował rządowymi działaniami prasowymi dla lokalnych i zagranicznych mediów. W oświadczeniu, które Mudżahid wydał później, przekazał, że Minapal "zginął w specjalnym ataku mudżahedinów" i został "ukarany za swoje czyny"; więcej szczegółów rzecznik nie ujawnił.

Afganistan jest jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie dla dziennikarzy. Do kilku ostatnich ataków na cywilów przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie, choć rząd centralny najczęściej obarcza za nie odpowiedzialnością talibów

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama