Francja: "morskie" testy wozów bojowych

17 listopada 2019, 09:02
les-essais-de-qualification-des-capacites-de-transport-par-voie-maritime-des-vehicules-griffon-et-jaguar-2
Fot. Armée de Terre
Reklama

Francuskie kołowe transportery opancerzone VBMR Griffon oraz kołowe bojowe wozy rozpoznawcze EBRC Jaguar, które są obecnie wdrażane do służby we francuskiej armii w ramach programu Scorpion przeszły pozytywnie testy kwalifikacyjne w zakresie zdolności do przerzutu drogą morską w rejonie Tulonu we Francji.

Wspomniane próby odbyły się z wykorzystaniem pierwszych dostarczonych egzemplarzy obu typów wozów należących do francuskich wojsk lądowych z wykorzystaniem okrętów transportowych francuskiej marynarki wojennej. W ramach testów pojazdy dokonywały próbnych wjazdów i zjazdów z pokładów do szybkich barek desantowych oraz bezpośredniego desantu na plaże.

Zakres prowadzonych badań i testów został ustalony przez ekspertów  francuskiej Generalnej Dyrekcji ds. Uzbrojenia (DGA) i został przeprowadzony w porozumieniu i współpracy z producentami obu tych pojazdów. Wyniki prób potwierdziły rezultaty uzyskane wcześniej za pomocą cyfrowych symulacji komputerowych, świadczące o zdolności tych wozów do transportu morskiego. Kolejnym etapem prób morskich będą analogiczne badania i testy prowadzone z wykorzystaniem okrętu desantowego na początku 2020 roku.

Dostawy kołowych transporterów opancerzonych VBMR Griffon i kołowych bojowych wozów rozpoznawczych EBRC Jaugaur rozpoczęły się w br. zgodnie z zapisami pierwszej umowy, która opiewa odpowiednio na 780 egzemplarzy Griffonów i 110 egzemplarzy Jaguarów. Docelowe plany zakupowe oraz zapotrzebowanie na te wozy jest szacowane odpowiednio na 2080 (w tym 1722 w układzie 6 × 6 i 358 w układzie 4 × 4) i 248 egzemplarzy.

Griffony w założeniu mają zastąpić "flotę" obecnie używanych blisko 2650 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych VAB w kilku różnych wersjach, a Jaguary odpowiednio 248 egzemplarzy kołowych bojowych wozów rozpoznawczych AMX-10RC i 59 egzemplarzy kołowych bojowych wozów rozpoznawczych ERC 90 Sagaine.

Scorpion stanowi przykład umiejętnie prowadzonego programu masowej i generacyjnej wymiany podstawowego, starzejącego się uzbrojenia będącego na wyposażeniu sił zbrojnych na nowoczesne i przystosowane do wymagań współczesnego pola walki odpowiedniki przy jednoczesnym zachowaniu potencjału ilościowego i jakościowego. W ostatnim czasie oba wozy doczekały się pierwszego odbiorcy eksportowego, jakim jest Belgia, która podpisała umowę na dostawę 382 Griffonów i 60 Jaguarów dla rodzimych wojsk lądowych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Fanklub Daviena
niedziela, 17 listopada 2019, 11:02

A dlaczego ten pojazd na zdjęciu ma 40mm zamiast najlepszejszych na świecie wg tutejszych "znafców" 30mm? Przecież wg was 30 mm "jest optymalne" bo "rozwala wszystko co ruskie" i ma duży zapas amunicji? :)

Davien
niedziela, 17 listopada 2019, 18:52

Funku jakbys nie zauwazył to francuski pojazd uzbrojony w standardowe we Francji i WB działko CTA CT40 znacznie lepsze od waszych 57mm. A jakbys nie wiedział ATK44 to broń z USA, ale niby skąd miałbys miec taka wiedzę:)

Clan of Xymox
niedziela, 17 listopada 2019, 17:30

Zapytaj się producenta albo zamawiającego.

Tweets Defence24