Ewakuować i odremontować. Ukraińskie tyły w wojnie o Donbas. [ANALIZA]

2 sierpnia 2020, 11:49
harkiv_modern_t-64_-7-scaled
Fot. АрміяInform CC 4.0 via mil.gov.ua

W czasie konfliktu w Donbasie jednostki pancerne i zmechanizowane Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU) poniosły duże straty w sprzęcie pancernym. Jednakże wiele czołgów porażonych więcej niż jeden raz powróciło do służby liniowej, gdyż zostały ewakuowane i odremontowane. Wysiłek ukraińskich tyłów, czyli różnego rodzaju jednostek remontowo-naprawczych wojska, zakładów zbrojeniowych i wolontariackich, pozostaje niedoceniany, a miał bardzo poważny wkład w przywracanie sprawności bojowej czołgom, czy innemu sprzętowi wojskowemu.

Jeśli chodzi o ewakuację porażonego sprzętu pancernego (i nie tylko pancernego) kluczowym okazały się dwa czynniki – utrzymanie terenu oraz zdolność do ewakuacji. Pierwszy czynnik jest oczywisty – w przypadku pozostawienia czołgów i transporterów w kotłach sprzęt sprawny lub uszkodzony przejmowali separatyści. W ten sposób w tzw. południowym kotle przy granicy, pod Iłowajskiem, czy Debalcewe utracono duże ilości sprzętu, w tym także pokaźne liczby czołgów.

Sama ewakuacja także mogła nieść problemy, np. z powodu braków dedykowanych środków ewakuacji. np. pojazdów ewakuacyjnych, czołgowych lin holowniczych etc. Oczywiście największe trudności sprawiała ewakuacja z pola walki na tyły czołgów, jako najcięższego sprzętu, wymagającego specjalistycznego sprzętu technicznego.
Podstawowym ciężkim wozem zabezpieczenia technicznego użytkowanym przez ukraińskie siły zbrojne jest BREM-1 na bazie T-72. Ukraiński przemysł opracował też własny WZT zwany "Lew", również na bazie T-72.

image
WZT Lew przekazane wraz z innym sprzętem Siłom Zbrojnym Ukrainy w grudniu 2018. Fot. Ukroboronprom

 

Jeśli chodzi o remonty uszkodzony sprzęt wycofywano na tyły, gdzie zajmowały się nim brygady remontowo-naprawcze. W tym celu zaangażowano na froncie i tyłach różnego rodzaju jednostki specjalistyczne, zasadniczo na kilku poziomach, uzależnionych od stopnia uszkodzenia czołgu (pojazdu opancerzonego). Biorąc pod uwagę liczne uszkodzenia i niesprawności wynikające z walk, wysłużenia techniki i błędów ludzkich brygady remontowe w zasadzie pracowały na okrągło, nierzadko kilkukrotnie remontując/naprawiając te same egzemplarze uzbrojenia.

Remont wszelkiego rodzaju techniki i uzbrojenia, która odniosła uszkodzenia bojowe lub niesprawności eksploatacyjne w strefie ATO prowadzony był na trzech poziomach:
- bezpośrednio w jednostkach i pododdziałach bojowych - szacunkowo 60-65% uszkodzonego i niesprawnego sprzętu;
- na punktach zbiorczych uszkodzonych maszyn (remont siłami wojskowych i specjalistów z zakładów zbrojeniowych podległych "Ukroboronprom") - szacunkowo 25-30%;
- bezpośrednio w podmiotach zbrojeniowo-przemysłowych podległych "Ukroboronprom", gdzie remontowano najbardziej uszkodzony sprzęt – szacunkowo 5-15%.
Łącznie do wykonywania zadań związanych z ewakuacją, remontem i naprawami przeznaczono 31 oddziałów zabezpieczenia technicznego i 55 pododdziałów remontowo-ewakuacyjnych.
Na tyłach zorganizowano 7 zbiorczych punktów dla uszkodzonych i zepsutych maszyn.

image
Fot. АрміяInform CC 4.0 via mil.gov.ua

 

We wrześniu 2014 r. w strefie ATO pracowało 18 wyjazdowych brygad specjalistów z zakładów przemysłowych (78 osób). Konieczność wysyłania do strefy ATO wysoce wyspecjalizowanych pracowników zakładów zbrojeniowych oczywiście wynikała z potrzeby chwili i słabego wyszkolenia technicznego personelu pododdziałów tyłowych i bojowych (spory procent uszkodzeń i niesprawności wynikał z niskiej kultury technicznej eksploatacji
sprzętu wojskowego). Generalnie jednak specjaliści zakładów zbrojeniowych zamiast remontować sprzęt w swoich zakładach przemysłowych musieli być wysyłani do strefy ATO, żeby zdiagnozować rodzaj uszkodzenia/niesprawności, następnie poczekać na przybycie części zamiennych i agregatów, wreszcie przeprowadzić remont/naprawę i zabezpieczyć wejście pojedynczego egzemplarza sprzętu do służby operacyjnej w jednostce liniowej. Była to dość nieefektywna praca, jednakże często konieczna, bowiem słabo przeszkolony personel nie był w stanie poradzić sobie na przykład z nietypowymi i niebezpiecznymi uszkodzeniami. Jako przykład tego typu nietypowej interwencji może być zadanie rozbrojenia czołgu T-64 przed jakim stanęła brygada wyjazdowa z zakładu charkowskiego - nabój został dosłany z automatu do armaty, a później sama lufa armaty uszkodzona, co wymagało rozbrojenia czołgu przez specjalistów.

image
Fot. АрміяInform CC 4.0 via mil.gov.ua

 

O wysiłku ukraińskich "tyłów" może świadczyć fakt, że tylko w okresie marzec-grudzień 2014 r. odremontowano 18078 różnego rodzaju sprzętu i uzbrojenia, w tym większą część pojazdów pancernych i nieopancerzonych, które uszkodzono w wyniku działań bojowych, ale także niesprawnych z powodów niebojowych (eksploatacyjno-technicznych).
W pierwszej fazie konfliktu ogromną rolę w remoncie i naprawach sprzętu, także pancernego, odgrywały grupy i organizacje wolontariackie. Wolontariusze wspierali poszczególne jednostki i związki taktyczne nie tylko poświęcając swój czas na remont, ale także "załatwiając" narzędzia, podzespoły, agregaty, części zamienne, akumulatory itd.

Mimo tak dużego wysiłku tyłów czołgi, bojowe wozy piechoty, czy kołowe transportery opancerzone często wykazywały niesprawności i zmuszały załogi do walki na sprzęcie niesprawnym. Duża część uszkodzeń i niesprawności wynikała z powodów eksploatacyjnych, ale także z powodów bojowych (np. ostrzały). Nawet w kluczowych momentach i miejscach czołgi nie dojeżdżały do linii frontu, odnotowywały wypadki, miały poważne uszkodzenia elementów uzbrojenia. Autor zna przypadki, gdy do akcji wkraczały czołgi czy bojowe wozy z uszkodzoną/niesprawną bronią główną – np. lufą. Zdarzały się tak niezwykłe sytuacje, że jednostki liniowe nie były w stanie odebrać odremontowanych pojazdów z braku wykwalifikowanych załóg.

Na tyłach frontu działały polowe bazy remontowe (tzw. rembazy), gdzie dokonywano najbardziej pilnych napraw sprzętu. Do ataku na „wilczy most” w Doniecku 18 stycznia skoncentrowano niepełną kompanię pancerną - 6 T-64BW. Czołgi przybyły pod Wodjanoje 17 stycznia jednakże zaraz po ostrzale z BM-21 Grad, jeden z nich utracił sprawność bojową i został ewakuowany do rembazy w Żełannoje – jednakże w akcji 18 stycznia nie wziął udziału. Zapewne został szybko odremontowany, jednakże czas potrzebny do remontu i powrotu do służby operacyjnej, zależał nie tylko od ciężkiej pracy personelu rembazy, ale i dostępu do części zapasowych, a z tym – mimo uprawianej kanibalizacji – nie było łatwo.

image
Fot. АрміяInform CC 4.0 via mil.gov.ua

 

Każdego tygodnia do służby operacyjnej w Donbasie (ATO) brygady remontowo-naprawcze SZU i brygady remontowe państwowych zakładów przemysłowych przywracały dziesiątki i setki sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego, od czołgów zaczynając, przez wozy opancerzone i środki artyleryjskie, a na środkach przeciwpancernych i samochodach kończąc.

Przykładowo w ciągu jednego tygodnia maja 2015 r. wyremontowano/naprawiono i tym samym przywrócono do służby w ramach ATO m.in.: 5 czołgów T-64, 2 BMP-1, 19 BMP-2, 2 BRM-1, 2 BTR-70 itd. Z kolei w innym tygodniu sierpnia m.in.: 10 T-64 i 1 T-72, 8 BMP-1, 12 BMP-2, 9 BRDM-2, 1 BTR-60, 8 BTR-70, 8 BTR-80, 3 BRM-1K itd.

Zupełnie wyjątkowym zjawiskiem, charakterystycznym dla Donbasu, jest szerokie wsparcie organizacji wolontariackich dla armii. Dotyczy to także remontów polowych ciężkiego sprzętu. Przykładowo w ramach projektu wolontariackiego w 2015 r. odremontowywano sprzęt kołowy i gąsienicowy dywizjonu przeciwpancernego 28 Brygady Zmechanizowanej. W ciągu dwóch miesięcy siłami tej polowej wolontariackiej bazy remontowej wysłano na front ok. 30 sztuk techniki dywizjonu, w tym samobieżne wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Szturm-S. Prace remontowo-naprawcze prowadzone były od rana do wieczora, a finansowanie ze zbieranych środków publicznych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 315
Reklama
mesta
poniedziałek, 23 listopada 2020, 08:46

miód na serce gdy dwaj odwieczni wrogowie Polski walczą ze sobą. Tylko po jakie licho Polska ma pomagać nazistowskiej uKrainie? A taka informacja do płaczków ukrofilskich Donbas i Krym to nie są tereny ukrainy tak jak nigdy nie będą ziemię skradzione Polsce Rumunii i Węgrom.

inti
niedziela, 27 grudnia 2020, 15:44

Donbas i Krym są integralną częścią Ukrainy, tak jak Śląsk czy Mazury są integralną częścią Polski - mimo że jeszcze 150 lat temu było inaczej. Tyle w temacie.

VOX15
piątek, 21 sierpnia 2020, 21:23

JAK WIDZĘ TEN ZŁOM UKRAIŃSKI TO CIEPLEJ MI SIĘ ROBI NA SERCU, SZKODA TYLKO ,ŻE TYLKO TYLE ZOSTAŁO USTRZELONYCH PRZEZ RUSKIE ONUCE . ZA NASZĄ KASĘ 2 MLD EURO Z PREZENTU DUDY ZROBIĄ NAM SZEROKI UŚMIECH I TO PEWNIE JUŻ NIEDŁUGO . NA RAZIE MAJĄ DARMOWĄ NAUKĘ W POLSCE , DOTACJE I SAME UŁATWIENIA NA WYŁUDZONE KARTY POLAKA - DOSYĆ TEGO.

ss
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:19

Wysłać Polskie Siły Zbrojne na Ukrainę. Dogadać się z Rosjanami. Tworzyć nowe sojusze.

Wania
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:41

Już Ukraińcy dogadali się z Rosjanami w ramach memorandum budapesztańskiego. Teraz ruscy na nich napadli okupując część terytorium za nic mając jakiekolwiek porozumienia. Od Rosjan trzymamy się z daleka pokazując tylko bagnety. Nic poza tym na nich nie działa.

ito
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:14

Z powyższego jasno wynika, że do radzenia sobie z UA separatyści, którzy "przejęli znaczne ilości sprzętu"- w znacznej części wyszkoleni rezerwiści nieboszczki Armii Radzieckiej oraz UA wsparci o niezłe zaplecze przemysłowe i dopływ części przez granicę bezwzględnie musieli mieć pomoc oddziałów AR. Powtórka z rozrywki, w Czeczenii (I wojna) było tak samo, tylko tam w roli przywracacza "legalnej władzy" występowała AR, a w roli rebeliantów i separatystów Czeczeńcy. Efekty też były podobne, choć w końcu Rosji udało się zagnieśc przeciwnika samą masą i liczebnością. 

Jan
wtorek, 4 sierpnia 2020, 11:32

Kiedy się dowiemy o stratach rossyjskich na Donbasie .Jak działała ukraińska artyleria lufowa i rakietowa.

Cóż
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:29

W zeszłym numerze NTW albo Wojska i Techniki było napisane o jej "skuteczności". 2/3 strat zadała im artyleria separatystów, do tego musieli uzywać dział samobieżnych na pierwszej linii, po tym jak w kotłach oddali im i stracili setki czołgów :D Więc tracili je tez od ognia bezpośredniego.

Seb
wtorek, 4 sierpnia 2020, 07:43

Drodzy ludkowie, skoro was tak bardzo boli, że Krym i Donbas zostały odłączone od Ukrainy to przecież możecie w tej sprawie działać. Zamiast siedzieć przed komputerem i się produkować możecie pojechać walczyć za Ukrainę do Donbasu na ochotnika. Chętnie was tam przyjmą. Albo zróbcie zbiórkę pieniędzy dla armii ukraińskiej. W czym problem. Od pisania na forum niczego nie zmienicie - dawajcie na Donbas! Już ...!!!

Wania
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:34

Ciebie niedługo wyślą z Rosji na ochotnika. Was wszystkich tam wysyłają w ramach urlopu w wojsku albo wagnerowcow. A później wrzucają zwłoki do bezimiennego grobu.

Wania
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:34

Ciebie niedługo wyślą z Rosji na ochotnika. Was wszystkich tam wysyłają w ramach urlopu w wojsku albo wagnerowcow. A później wrzucają zwłoki do bezimiennego grobu.

Gvalch'ca
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:51

typowa sowiecka mentalność - dlatego, że was tak bardzo boli utrata Ukrainy czy Gruzji czujecie się usprawiedliwieni by napadać na inne narody. żenująca argumentacja

Seb
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:43

ty masz sowiecką mentalność, skoro piszesz w jednym z postów poniżej "wujaszek Stalin" - gratuluję koneksji rodzinnych. A takich jak ty boli, że pisze się prawdę o waszej Ukrainie

Gvalch'ca
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:36

określenie "wujaszek Stalin" to cytat z amerykańskich gazet lat 30. gdzie "pożyteczni idioci" pisali za pieniądze bałwochwalcze artykuły nt. Stalina - myślałem, że jest to oczywiste, ale widzę że mamy tu sporo osób bez choćby podstawowej wiedzy. PS: jestem z Podlasia, więc do Ukrainy mi daleko, niemniej to żałosne, że jedynym argumentem jaki masz by usprawiedliwić bandycki napad Moskwy na Ukrainę i okupację Krymu oraz Donbasu jest wyciąganie dawno zapomnianych nacjonalistycznych kotletów

???
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:33

"mamy tu sporo osób bez choćby podstawowej wiedzy" - o tak oczywiście daleko nie trzeba szukać "to żałosne, że jedynym argumentem jaki masz by usprawiedliwić bandycki napad Moskwy na Ukrainę" - no ciekawe, w którym miejscu to zrobiłem ???? "wyciąganie dawno zapomnianych nacjonalistycznych kotletów" - ???? po prostu brak słów, żeby to skomentować - skoro Rzeź Wołyńska to dla ciebie "zapomniany nacjonalistyczny kotlet" .... po prostu dno

Gvalch'ca
niedziela, 9 sierpnia 2020, 13:02

to urocze, że przyznajesz się do pisania pod wieloma nickami - bo zakładam że nie jesteś osłem, który komentuje nie swoje wpisy myśląc że to on je napisał :-P

???
czwartek, 6 sierpnia 2020, 17:41

Zamiast się tiu wymądrzać ruszaj na Donbas, do boju !!! Co odwagi brakuje? Najlepiej jak na Wołyniu mordować bezbronnych ludzi - kobiety, dzieci, starców; a jak trzeba walczyć z silniejszym przeciwnikiem to odwagi brak.

Gvalch'ca
piątek, 7 sierpnia 2020, 12:50

nie moja ojczyzna i nie wojna - co nie zmienia faktu, że widzę kto na kogo napadł i z jakich prymitywnych pobudek. a zamiast wycierać sobie gębę Wołyniem przypomnij sobie kto spowodował Wielki Głód - ile wspomnianych przez ciebie kobiet, dzieci i starców zagłodził idol twojego kochanego Putina: wujaszek Stalin ze swoją kryminalną bandą miernot?

???
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:31

Nie wycieram sobie gęby Wołyniem tylko podłogę banderowską flagą. A skoro ci twoi Ukraińcy tacy wspaniali to czemu nie poszli mordować tych, którzy ich zagłodzili??? Poszli za to mordować polskie kobiety i dzieci o czym będziemy pamiętać i przypominać. Widocznie są tacy odważni, że potrafią w nocy napadać bezbronnych cywili ale brakuje im odwagi, żeby bronić Krymu i Donbasu.

???
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:59

Wycieram to podłogę banderowską flagą

???
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:36

Stalin nie był wujkiem Putina ba nawet nie był Rosjaninem tylko Gruzinem. A jak ci Twoi Ukraińcy tacy wspaniali to dlaczego nie poszli mordować tych którzy ich głodzili tylko poszli mordować polskie kobiety i dzieci??? Bo taka jest ich odwaga - zresztą pokazali to w Donbasie i na Krymie. A o Rzezi Wołńskiej będę przypominał zwłaszcza, że na twojej Ukrainie dużo pomników mordercó polskiej ludności cywilnej. Nawet więcej - sponsoruję imprezy upamiętniające rzeź wołyńską - na przekór takim jak ty.

Gvalch'ca
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:46

Putin wielokrotnie mówił jak wspaniały był ZSRS i jego wielki wódz Stalin, jakim dramatem był rozpad tego zgniłego imperium, jak ludobójca Stalin odzwierciedlał ducha rosyjskiego narodu, jak bardzo chciałby iść w jego ślady "jednocząc" słowiańskie narody - o takich mordercach jakoś "przypadkiem" nie chce ci się pisać, a z historii jak każdy kłamca wybierasz tylko te fragmenty które są ci użyteczne. niestety kłamstwo ma krótkie nóżki kolego

???
sobota, 8 sierpnia 2020, 21:26

Tak i ten sam Stalin dołączył Kresy Polskie do Republiki Ukraińskiej, nawet po wojnie skorygował granicę zabierając Polsce kawałek terytorium bogatego w surowce na rzecz Ukrainy a oddając małowartościowe. Taka prawda! O Stalinie nie muszę pisać, bo zrobili to inni, a Wołyń był skrzętnie ukrywany i przemilczany przez lata i w dalszym ciągu się go pomija - żeby nie urazić naszych pseudo-przyjaciół Ukraińców. Ty też nie piszesz o ludobójcach - wyznawcach Bandery i Szuchewycza. Śmiesz nazywać mnie kłamcą??? A kim ty jesteś? Zakłamywanie historii na niekorzyść Polski - jak to robią Ukraińcy ci nie przeszkadza? "niestety kłamstwo ma krótkie nóżki kolego" - więc "kolego" powiedz to swoim ukraińskim idolom, którzy zakłamują historię i prawdę o Wołyniu.

Gvalch'ca
niedziela, 9 sierpnia 2020, 13:05

każdy naród ma swoje ciemne karty, ale tylko jeden ma w historii praktycznie same zbrodnie i jeszcze uznaje się za lepszy od innych, usprawiedliwiając w ten sposób napadanie na kolejnych sąsiadów, podsycając kolejne wojny, wspierając kolejnych ludobójców

spoko
czwartek, 6 sierpnia 2020, 22:03

??? Czy ty przypadkiem \Wolyniem geby sobie nie wycierasz \ w obronie kremlowskich interesow?

???
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:27

Wycieram podłogę banderowską flagą

złośliwy
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:17

Oczywisie Mykola,bo kazdy kto wspomni o Wolyniu wpisuje sie w kremlowska narrację. Czyż nie?

???
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:59

Wycieram to podłogę banderowską flagą

???
czwartek, 6 sierpnia 2020, 23:32

Nie kremlowskich tylko polskich interesów.

Juri
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:12

A po co na Donbas? Historycznie to Królewiec był Polski (jak podobno kiedyś KRYM). Lepiej na Królewiec uderzać.

kuba
czwartek, 6 sierpnia 2020, 09:14

Kiedy Królewiec był polski?

z Braniewa
wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:54

Uderzajcie.Rzuć okiem na mapkę na wiki,mniejszość ukrainska w Polsce. Przy granicy z okręgiem jest aż granatowo.Macie blisko.Do boju.

Seb
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:58

A może na Lwów ???

Adam
wtorek, 4 sierpnia 2020, 09:41

W Polsce jest duża diaspora ukraińska mająca swe korzenie w akcji "Wisła", ciekaw jestem jak oni wspierają rodaków w Donbasie.

vox15
piątek, 21 sierpnia 2020, 21:30

TAK I TA DIASPORA ODZYSKUJE ;LASY POD GORLICAMI - OT BANDROWSKA ZACHŁANNOŚĆ - ZJEŚĆ I MIEĆ CIASTKO, MAJĄC GOSPODARSTWA PONIEMIECKIE DO DZISIAJ W ZAMIAN ZA LEPIANKI JAKIE ZOSTAWILI .

Seb
wtorek, 4 sierpnia 2020, 13:37

Kartkę z życzeniami do Donbasu wysłali na święta

złośliwy
wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:48

Ujadają tu gwałtownie jak sie tylko pojawi ukrainski temat.Poznasz ich po tym że nazwą cię ruską świnią .

:O
czwartek, 6 sierpnia 2020, 10:22

Jak już to sabaką

Davien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:22

Uderz w stół a prawosławni się odezwą. Coś wam powiem: nieważne ile by wasz papież Cyryl ujadał ZSRR nie powróci.

Marek
wtorek, 4 sierpnia 2020, 22:58

Sprawa jest bardziej złożona niż myślisz. W Polsce zaczęło się od tego, że towarzystwo zbliżone do bardzo swego czasu poczytnej i niestety opiniotwórczej gazety postarało się o to, żeby Operację Wisła uznać za zbrodnię mimo, że nią nie była. To samo towarzystwo tupało nogami, kiedy w polskim sejmie chciano sprowadzić Zbrodnię Wołyńską do tego czym była. Czyli ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach. Rodzimi neobanderowcy, a zaręczam ci, że są tacy tutaj. Niektórzy z nich, nie za Solidarność, tylko za zabawę w OUN-UPA trafili w stanie wojennym do "internatu". Razem z kolegami z bliskiej zagranicy wyczuli, że mogą sobie w Polsce pozwolić na to, co sami chcą. Było przyzwolenie w końcu. Zaczęły się więc prowokacje. Łącznie z próbą zorganizowania rajdu rowerowego po Polsce śladami Bandery, marszem po Przemyślu w UPowskich mundurach, pod czarno czerwoną flagą i nielegalnym stawianiu pomników zbrodniarzom. Odbywało się to wszystko za milczącą zgodą kolejnych ekip rządzących w naszym państwie. Ktoś najwyraźniej przeoczył, że w tym kraju są miejsca gdzie doskonale pamięta się "wyczyny" ukraińskich siepaczy. To w czym i z czym Ukraińcy łażą u siebie, to ich wola. Nie mamy na to zbyt wielkiego wpływu. W Polsce jednak od początku nie powinno być przyzwolenia na podobne rzeczy. Niestety były. Dlatego czerwono czarna "chorągiewka" dopiero niedawno trafiła tam, gdzie powinna być od samego początku. Czyli tam, gdzie są runy SS, hitlerowska swastyka i to, co przynieśli tutaj ze sobą Rosjanie. Nie dziw się więc, że prócz autentycznych ruskich trolli masz rodzimych pożytecznych idiotów, którzy kochają od zawsze wrogą nam Rosję, z tego powodu, że dała Ukraińcom w nos. Zbieramy teraz tylko to, co przez durniów będących pod wpływem pismaków z wymienionej gazety i im podobnych bezkrytycznych miłośników Ukrainy zostało w tym kraju zasiane. Jasna sprawa, że powinna działać zasada "wróg mojego wroga". Jeśli chodzi o zaufanie zaś, Ukraińcom powinniśmy wierzyć mniej niż butelce po piwie. Za nią przynajmniej można dostać kaucję.

Cóż
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:30

Daviś już o to zadba swoimi heroicznymi postami ;D

Seb
wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:21

Dlatego ich namawiam do wyjazdu do Donbasu

Jakiś tam
wtorek, 4 sierpnia 2020, 12:10

Zanim pewien Rektor tego zakazał zbierano mleko w proszku dla dzieci, leki nasercowe , insulinę,antybiotyki ,środki higieny, koce, odżywki dla dzieci.Gdy zaczęto B.rygorystycznie kontrolować wracających do siebie studentów i młodszych pracowników naukowych akcja samoczynnie wygasła.

ciekawy
wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:58

A gdzie to było?

dkdk
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:45

czy używa się drukarek 3d? wiem, że terroryści na bliskim wschodzie używali do robienia dronów (elementów) ale niektóre drukarki do metalu robią cuda.

Deff
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 15:35

Ma ktoś wiedzę czy sprzedajemy jakiś poradziecki sprzęt na Ukrainę. Może nie bezpośrednio Rządowo ale przez firmy zewnętrzne? Jakiś rok temu zatrzymano chyba 2 T-72 kto wie może jechały na Ukrainę.

hmm
wtorek, 4 sierpnia 2020, 04:20

Tak, zarejestrowane w Czechach przedsiębiorstwo Excalibur Army kupiło od AMW wozy BWP-1, kilkadziesiąt sztuk i wysłało je już na Ukrainę, gdzię uzywaja ich nacjonalistyczne bataliony ochotnicze. Ostatnio kupili od huty stalowa wola kilkanaście goździków do wysłania w te samo miejsce

Gvalch'ca
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:08

ja mam informację, że sprzedajemy im BUKi M1 i T-72B3 - przecież z Księżyca tam nie spadły

podatnik
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:04

Z artykułu wyziera nędza - chwalenie się że "wolontariat" naprawia sprzęt mocarnej armii . W realu ten wolontariat to prywaciarze co mają spawarkę, dźwig i spychacz do holowania i zapewne zostali do tego przymuszeni. Tak jak u nas w planach jest rekwizycja terenówek, traktorów i sprzętu budowlanego itp.

.
wtorek, 4 sierpnia 2020, 18:59

Taka jest ukrainska rzeczywistość .Nędza.

Maksio
wtorek, 4 sierpnia 2020, 11:33

A co? Zdziwiony jesteś- myśl chłopie.

ryba
wtorek, 4 sierpnia 2020, 06:57

jest czas wojny to sie nie dziw wszyscy na wysokości zadania a nie z łaski .Co do terenówek to nie rekwizycja a rekwirowanie ,rekwizycja to w muzeum.

złośliwy
wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:50

Wojna wyglada tam tak,że Ukraińcy otoczyli innych Ukraińców, rosyjskojezycznych.

Obawiam się....
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:11

U nas byłoby nie lepiej

Gvalch'ca
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:52

ale przyszło ci do głowy, że ludzie (nie tylko żołnierze) chcą dobrowolnie, bez NKWDzisty za plecami, bronić swojej ojczyzny? czy to przekracza twoją ruską mentalność...?

Zaleszczyki
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 22:47

Gvalch'ca. Chodźmy stąd, co tak będziesz tu sam stał, nie ma do kogo gęby otworzyć.

Gvalchca
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 20:23

Brawo

złośliwy
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:47

Moja ruska mentalność czesto styka się z wasza ukrainska mentalnością. W koncu jest was w Polsce...Bóg wie ilu.Po pierwsze diengi po drugie diengi,po trzecie...

Wania
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:37

Wy ruscy macie kolejny kraj, który was nienawidzi. Dzięki waszym działaniom i mentalności. Ukraina była bratem dla Rosji przez dziesięciolecia. Teraz na ulicy gdy Ukrainiec widzi Rosjanina to rodzi się w nim agresja. Jeden z nich powiedział po uspokojeniu przez Polaka, że jego kolega został zabity przez Rosjan w Donbasie.

red
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:20

JA będę jako NKWDzista za plecami żeby ci co obiecali bronić swojej ojczyzny nie spierdoli przez jakieś Zaleszczyki .... czy to przekracza twoją polską mentalność ...?

Davien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:26

To Putin chce zwiewac przez Zaleszczyki?? No, no ciekawe....

Gvalch'ca
wtorek, 4 sierpnia 2020, 01:23

tak, przekracza - bo wg mnie zryte berety, którym się marzy strzelanie w plecy rodakom powinny lądować w zakładzie bez klamek. na szczęście Polska to nie Sowiety i prędzej trafisz do czubków niż spełnisz swoje chore fantazje

spoko
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 22:30

Czerwoni lubia nawijac o Zaleszczykach zapominajac o 17\09\1939 Tak nkwdowska mentalnosc

złośliwy
wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:54

Ja lubię nawijać o Ukraincach ktorzy sie do nas dzisiaj łaszą,a jednoczesnie stawiają pomniki mordercom Polaków. To ci dopiero szpagat.Do czego tacy są zdolni?

archipelag Gułag
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:08

Kaliningrad,miasto nazwane na cześć Kalinina,ludobójcy który podpisał wyrok na polskich oficerów w Katyniu

spoko
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:32

Zlosliwy a ja lubie nawijac o oczerwonych ktorzy caly czas pier........a o Zaleszczykach a zapominaja o 17\09\1939

Danisz
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:17

ciekawe kto remontuje czołgi i inny sprzet separatystom - przecież wg tutejszych trolli wojsk rosyjskich nie ma w Donbasie - pewnie same się naprawiają, tak samo jak samolot pasażerski nad Donbasem sam się wg Hanysow i innych Fanklubów zestrzelił

Sarmata
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:53

Akurat Donbas to taki nasz Sląsk tak że przemysłu mają wiecej niż banderowcy.

Gvalch'ca
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:23

no to ile na tym naszym Śląsku jest WZT? ano właśnie... - sprzęt jest serwisowany przez Rosjan którzy używają swojego zaplecza technicznego i swoich części. z resztą na zdjęciach niejednokrotnie było widać sprzęt którego ukraińska armia nigdy nie miała także słaba propaganda kolego trollu

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:21

Kuzyn nie opowiadał?Tak jest sporo zakladow przemyslowych, w tym fabryki amunicji.Zdaje sie ze uruchomili jakiś czołg ktory stał jako pomnik.

poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:20

A opowiadał jak czołgi rosyjskie z Donbasu na remonty jechały do Rosji:))

:)
wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:55

Wasz problemos Mykołos.

Hanys
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:54

Nic nowego, z pół pod Kurskiem też ściągano dużo czołgów i potem naprawiano, tylko Niemcy swoich naprawić nie mogli, bo musieli wypinkalać :) Inna sparwa, że gdyby rzeczywiście było coś takiego jak wojna ukraińsko-rosyjska, to taka ukraińska hala remontowa, no raczej długo by nie postała, albo szybko zostałaby zajęta, więc, pozdrawiam bajarzy sugerującymi się starymi mapami, bo na nowych Krym należy do Rosji, przypominam, Krym odzyskany bez jednego wystrzału z pomocą miejscowej ludności, która nie chciała jak widać słusznie - nazi-dobrobytu z Kijowa ;)

fanek kacapkow
wtorek, 4 sierpnia 2020, 01:04

Hanys. Cały normalny świat (z wyjątkiem Kuby) jeździ na starych mapach, tylko ruskie na nowych, >>>>>cały chrześcijański świat (z wyjątkiem Serbii) obchodzi święta wg starej daty, tylko u ruskich 2 tyg. później, >>>>>cały normalny świat (z wyjątkiem Korei Pn) doskonale wie, że II WŚ wybuchła 1.IX.1939r., tylko u ruskich, że w 1941r., >>>>>cały normalny świat (z wyjątkiem Wenezueli) wie, że ruscy strzelali tysiącom polskich oficerów w tył głowy w Katyniu, tylko ruscy twierdzili, że to chyba kosmici byli, bo oni na pewno NIE, albo cały normalny świat spokojnie bierze udział w uroczystościach z okazji zakończenia II WŚ: historyczne pokazy, przemówienia, pikniki, a u nich Plac Czerwony, dekoracje w starym sowietskim stylu, tyle że na bogato, wiadomo blichtr Bizancjum , przywitanie z putcarem tradycyjnym 'Uraaa', okrzykiem w stylu przypominającym wrzaski dzikich hord ze średniowiecznej Azji Centralnej, a potem już tylko pokaz siły, ilość i siła, siła i ryk silników. Homo sovietikus ciągle żyje, Matrix by Russia, Anno Domini 2020.

spoko
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 22:56

Hanys Mieli co sciagac straty sowietow pod Kurskiem ponad 6tys czolgow i dzial niemieckie 1300 Zabitych i zaginionych 250tys po stronie sowietow i 57tys po niemieckiej stronie Rannych 600tys po sowieckiej stronie i 180tys po niemieckiej Ps czy to prawda ze dzis juz prawdziwych hanysow nie ma

poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 22:43

Hanys Ty o bitwie pod Kurskie cos czytales Czy tylko wiesz o tej bitwie to co liznales w PRLu?

Hehe
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 21:39

A na mapie z igrzysk w Soczi kaliningrad jest polski rozumiem ze juz możemy tam wieszać nasze flagi dzięki świetnej znajomości granic swojego państwa rosyjskich kartografow

Maciek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:04

Na waszych ruskich mapach może sobie być rosyjski. Na wszystkich innych jest albo ukraiński albo jako terytorium sporne.

ppp
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:23

I w Polsce jeszcze żyją starsze osoby , które ze zdziwieniem przyjęły informację ,iż w 2014 roku Krym wrócił do Rosji . Pamiętały bowiem , że w młodych latach uczono je , że Krym należy do Rosji . A jako Polacy nie interesowały ich cuda dziejące się u Sowietów za Chruszczowa czy Breżniewa i nie miały świadomości tego , że ukrainiec Chruszczow oddzielił Krym od Rosji i oddał go upadlinie . W serszym kontekście trzeba też brać pod uwagę podział dokonany na Kozakach Dońskich dokonany z inspiracji Lejby Bronsztejna , a co w konsekwencji pchnęło znaczą ich część do walki przeciwko bolszewikom u boku III Rzeszy podczas IIWŚ . Czy mówiąc o Kozakach Dońskich czy też oddziałach Piotra Krasnowa mamy na uwadze Rosjan czy może też Ukraińców . We wszystkich publikacjach na Zachodzie mówi się o nich raczej jako o Rosjanach i też nawet w masowej kulturze . Mówiąc o Kozakach z Lienzu raczej wszyscy mają na myśli ludność mentalnie i kulturowo tożsamą z Rosjanami .

Davien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:31

No i pokazałes tym zwrotem :"oddał go upadlinie" ze jestes zwykłym rosyjskim najmita. Ale jakbys nei wiedział to w 1994r Rosja uroczyscie potwierdziła ze Krym jest ukraiński wiec moze skończ.

ziew
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:08

Nie tup tak swoją ukraińską nóżką bo ci z niedożywienia pęknie

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:23

I co z tego macie ze na waszych jest ukraiński:)?Na niektorych niemieckich Szczecin nadal jest niemiecki.

ryba
wtorek, 4 sierpnia 2020, 07:00

o widać Wowa zapyszczył juz bez ogródek ,wywieziemy na gnoju wywieziemy.

Pol
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 17:42

Na niektórych Królewiec jest Polski kacapku.

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:23

Nigdy nie był, Mykolka.

:O
wtorek, 4 sierpnia 2020, 01:20

Zawsze był, Władimir, zawsze, tyle że ostatnio ruskie nakradli, >>>>>>>...ten troll to jakiś niedouczony jełop z kazachskich stepów, >>>>>...nieee, przysłali go z Moskby, z jakiegoś instytutu histeryczno-wojskowego,

fanek kacapków
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 23:08

:) wasz bastion już niedługo ruski nie będzie, :0, zdziwiony Władymir? tak, tak, jak USA skończą Redzikowo, ruskim moriakom w Bałtijsku zaczną się portki trząść ze strachu, jak kiedyś bandera na rufie OP sowietskowo fłota, zanim poszła na dno..., a mieszkańcy byłego Królewca, obecnie Kalileningradu, przyjeżdżający na zakupy do Polski, otwarcie zastanawiają się kiedy w końcu wymienią im tablice w mieście na polskie, bo mają już dość tej biedy, nędznego życia pod panowaniem putinowskich oligarchów, mafii i terroru FSB.

???
wtorek, 4 sierpnia 2020, 19:23

bander to nie na rufie tylko bandera na piedestale we Lwowie stoi

Autor widmo
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:59

Hanys, wojna nie polega tylko na walce totalnej i zajmowaniu terenu, ale na prowadzeniu działań zmierzających do destabilizacji kraju lub regionu. I z takim rodzajem wojny mamy do czynienia na Ukrainie. Najlepsze w tym jest to, że oficjalnie do podsycania tego konfliktu FR nie przyznaje się, a mimo to poprzez zaopatrzenie i finansowanie płatnych najemników i " separatystów " to robi. Co do Krymu sprawa jest jednoznaczna i definiuje ją nie jakieś tam referendum na Krymie, tylko prawo międzynarodowe, które jednoznacznie określa obecność wojsk FR jako okupację, podobnie jak Wschodniej Ukrainy. I nie ma co na ten temat dyskutować, chyba że pisanie o tym inaczej jak okupacja ma na celu zakłamywanie prawdy.

:(
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:25

Znowu ukradles moj ulubiony nick.Co z tobą?Do tematu.Oficjalnie nie wspieralismy naszych na Śląsku i Wielkopolsce. Załapał, czy lopatologicznie?

spoko
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 23:08

W Warszawie tych powstan nie nazywano \Wojna Domowa\ Zalapal czy lopatologicznie?

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:46

Hanysku jak na razie nazistów pomieszanych z mafiozami to masz na Kremlu wiec dawno tak sie z twoich bredni nie usmiałem:) Krym jest okupowanym terytorium Ukainy i zadne zmiany na ruskich mapach tego nei zakłamią.

Gvalch'ca
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:56

zwłaszcza że tych zmian nie ma i nie będzie na żadnych innych mapach- równie dobrze mogliby na swoich rysować całą Arktykę, jako "odwiecznie radziecką, którą tylko Chruszczow przez pomyłkę podarował" Duńczykom iraz Kanadyjczykom

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:48

Uwiera trochę ta darowizna?

Gvalch'ca
wtorek, 4 sierpnia 2020, 01:25

jak zwykle trafiłeś w punkt - strasznie mnie uwiera darowanie przez Chruszczowa Grenlandii Duńczykom. myślę, że z takim intelektem masz szansę zostać prawą ręką "kucharza Putina"

:O
wtorek, 4 sierpnia 2020, 01:24

:) uwiera trochę mówienie prawdy?

:)
wtorek, 4 sierpnia 2020, 15:59

Zrob Mykolaj pa pa Krymowi.Taka jest smutna,dla was prawda.

Czytelnik
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:00

kolejny ruski trol z olegino

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:26

To pilnuj go.Po to tu jesteś.

:O
wtorek, 4 sierpnia 2020, 01:39

:) Na długo w Polsce? A tak... no to szkoda, że wiza się kończy i trzeba wracać do Moskwy, a potem na placówkę, gdzie? ....Władykaukaz? :O to nie miło będzie, bardzo niemiło, Czeczeni, Dagestan, trzeba nosić kamizelkę, ruskich nie lubią, a tak miło było w Europie.

:)
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:00

Od 60 lat.A ty po Akcji Wisła?

Gvalch'ca
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:57

a ty po co? muszisz w tym Petersburgu zarobić na dziewczynę?

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:49

Ja nadaje z Przemyśla. Znasz :)?

Gvalch'ca
wtorek, 4 sierpnia 2020, 01:29

i w Przemyślu durnymi komentarzami zarabiasz na dziewczynę? prawie mi ciebie szkoda trollu

:O
wtorek, 4 sierpnia 2020, 01:26

:) A ja nadaję z Królewca. Pamiętasz?

Fascynującą szczerość
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 11:45

Bardzo ładnie się przedstawiłeś.

Prawda w oczy kole
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:53

Przecież od dawna wiadomo, że to ruski troll, albo działający na ich rzecz "użyteczny idiota".

Sailor
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 08:54

Wania przestań nam tu wciskać Waszą alternatywną historię, która nie ma analogów na świecie.

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:27

Stary Grzyb incognito:):).Nic o samogonie i słoninie?

January.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 06:43

Zgadzam się w stu procentach. Natomiast gdyby doszło do wojny do Rosjan pewnie po kilku wystrzałach opanowali by całą Ukrainę, tylko po co, aby ich utrzymywać.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:48

Widzisz trollu ale akurat wypowiedzenie wojny to coś czego Putin boi się jak ognia, bo oznacza zę USa zostanei za uszy wciągnięte do tej awantury.

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:29

USA?Chlopcze,przeceniesz wartość swoich rodzinnych Dzikich Pól.

Marek
wtorek, 4 sierpnia 2020, 08:31

Wpisz sobie w Google "Light Pollution Map" To mapa używana przez ludzi zajmujących się robieniem zdjęć nocnego nieba. Pokazuje tak zwane zanieczyszczenie światłem. Wejdź na swoją rosję i pooglądaj sobie jak to tam wygląda. W nocy jest tam światła tyle, co nic. Trudno w cywilizowanym świecie znaleźć bardziej dzikie pola jak tam. Śmiało więc można napisać, że gdzie zaczyna się rosja, tam kończy się cywilizacja.

Cóż
wtorek, 4 sierpnia 2020, 20:33

Więc twoim ideałem jest wiecznie oświetlone i wybetonowane mrowisko w stylu pekinu albo nowego jorku? Cieszę się że nie wszyscy jeszcze chcą żyć jak udomowione zwierzęta w wielomilionowych klatkach

Aras
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 01:00

Taki z Ciebie Hanys jak ze mnie profesor filologii, takie trollowanie to w Rosji może się sprawdzić

Ktoś
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 00:59

A ta "miejscowa ludność" kupiła broń, mundury, ekwipunek oraz pojazdy w sklepach z militariami.

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:30

Jesteś upośledzony?Wklejasz to po kilka razy w tygodniu.Reszta kartek z wklejkami ci się zapodziala?

tomek 1980
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 00:15

ludność Krymu chciała oglądać non-stop w TV "pobiedę". byłem świadkiem tego prania mózgów kiedyś tam na urlopie w wynajętym domu.

Rain Harper
niedziela, 2 sierpnia 2020, 23:30

Krym historycznie jest tatarski.

Grzegorz
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:21

Jeżeli już to bardziej gocki ,a wcześniej nawet grecki

Hanys
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:10

Natomiast Algieria historycznie jest kartagińska, a Izrael fenicki i co z tego ? :)

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:50

A no to ze Rosja gwarantowała nienaruszalność granic Ukrainy, kartagińczycy zostali unicestwieni przez Rzym na wieki wcześneij zanim powstała Algieria a izraelici byli u siebei na tysiace lat wczesneij niz powstała wioska o nazwie moskwa:)

Sarmata
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:56

Izraelici to ludnosc napływowa. Przecież byliscie niewolnikami w Egipcie i pewnie tak skonczycie też.

Davien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:35

Wow zdecydujcie sie w końcu, Montana, Izrael, egipt, Ukraina... Kilku z was już dostało od tego pomieszania zmysłów, teraz kolej na Sarmate;0

Sarmata
środa, 5 sierpnia 2020, 13:13

Davien z tobą sprawa jest oczywista. Żyd ukrainski, mieszkasz gdzies pod Odessą. Z Tym że Żyd to nic złego, tym bardziej że podobno jestes inwalidą to tylko ci wspólczuć. Być żydem inwalidą na ukrainie......... Ale marzysz jak wszycy ci podobni na tamtych terenach o USA i jestes fanboyem tego kraju, masz prawo' Salo ukrainie herojom sała.

BUBA
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:37

Wolyn tez byl ( jest etnicznie Polski ) ale pomimo tego nasi ukrainscy braciszkowie w 43 pokazali co potrafia.

SOWA
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:58

Wołyń nigdy nie był etnicznie polski, byliśmy tam mniejszością. Natomiast naszym obowiązkiem jest pamiętać o Rzezi Wołyńskiej masowym ludobójstwie dokonanym przez ludzi którzy obecnie na Ukrainie uważani są za bohaterów. Szkoda, że Ukraina obrała taką narrację historyczną która uniemożliwia pojednanie. W sumie może i dobrze...

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:29

Tylko dlatego ze w 39 twoi rosyjscy braciszkowie wywołali IIWŚ.

Marek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:15

To z tego, że jak się za zgodą obydwóch stron zrobił ukraiński to rosjanie, którzy zresztą gwarantowali nienaruszalność granic temu państwu nie mieli prawa tam wleźć. A skoro już wleźli to znaczy, że zachowali się jak zwyczajny bandyta.

Olo
wtorek, 4 sierpnia 2020, 05:32

nie było żadnej zgody tylko decyzja Chruszczowa

Davien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:36

Rok 1994 Rosja uroczyście gwarantuje neinaruszalnośc granic Ukrainy. masz cos jeszcze do dodania?

Sarmata
środa, 5 sierpnia 2020, 13:14

Ile razy USA gwarantowały nienaruszalnosc granic Meksyku a i tak zajeły połowę tego kraju.

ktokolwiek
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:16

Autorze, wielkie dzięki za poruszenie tak ważnego dla prowadzenia działań a tak niedocenionego tematu!

rrr
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:32

Jeszcze w latach 90 elementy remontowe, zaopatrzenia i medyczne były w każdym batalionie, pułku i Dywizji WP, odpowiednio pluton, kompania, batalion a teraz...

J23
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 08:28

W POM-ach były przechowywane w skrzyniach zestawy naprawcze do czołgów umożliwiające zrobienie kapitalnego remontu silnika bez prądu (ręczne honowanie cylindrów i przetaczanie wałów)

y
niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:28

A teraz też są...

46
niedziela, 2 sierpnia 2020, 23:05

Jednostki są ale mechanicy już nie tacy.

:)
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:03

A teraz tego co jeszcze jest i tego czego już nie ma pilnują emeryci i rencisci.

czesioczesław
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:54

No przecież lepiej niech pilnują żołnierze zamiast się szkolić,co nie?

rydwan
wtorek, 4 sierpnia 2020, 07:31

to jest właśnie to zderzenie dwóch swiatów kturego poprzednicy wychowani za czerwonej zarazy nie rozumieja ( czemu niby emeryci i renciści nie mieli by pilnować skoro te czesci i tak nimomu sie nie przydadza ) i do byle pierdoły beda najdrższe wojska wysyłać.

KrzysiekS
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:12

Można lubić lub nie lubić Ukraińców. Kilka rzeczy jest pewnych Ukraina jest niejednorodna w sensie opinii i wyborów zasadniczych. Większość Ukraińców nie lubi Banderowców pomimio tego że są w mniejszości mają silny głos. Generalnie Ukraina ma problem historyczny o co oprzeć swoją państwowość i niepodległość ?(korzysta na tym Rosja). Polska nie prowadzi odpowiedniej polityki historycznej. Powinniśmy pokazywać jak silnie Polska była związana z Ukrainą i ile Ukraińcy tracili na związkach z Rosją. W Polsce też brak polityki pokazującej jak silni byliśmy razem i jak wielkim zabeczeniem dla naszej niepodległości jest wolna powiązana z Polską Ukraina. Mam kolegę którego rodzina została przesiedlona w akcji "WISŁA" (Ojciec jego nas co najmniej nie lubił). Jednak on już jest Polakiem ale tez gdzieś Ukraińcem. Na zgodzie była budowana wielkość Polski i Ukrainy. Do tego potrzebna jest prawda historyczna a to chyba niedoceniane jest przede wszystkim na Ukrainie ale i czasem w Polsce.

Sarmata
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:00

Wszystkie ukrainskie partie uważają Banderę i UPA za bohaterów, taka jest prawda. W koncu ktoś te pomniki buduje i ktoś daję na nie pieniądze. W Kijowie i Lwowie są restauracje gdzie można zjesc potrawy o fajnych dla ukrainców nazwwach. Na przykład Polskie dziecko po Wołynsku itd.

fifi
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:30

Pokazywać jak silnie Ukraina była zwiazana z Polską :)?Liczysz na to ze Ukraincy nie znają swojej historii?

i tyle
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:41

Zabawny tekst,zreszta jakby znajomy.Cóż...Z historii która ja znam Ukraińcom nigdy nie było po drodze z Polską. Niech sie harataja z Rosją.

Sailor
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 08:58

Podobnie jest w Polsce. Prawie nikt nie lubi narodowców ale mają silny głos poprzez robienie zadym i hajlowanie podczas świąt narodowych. Teraz też paru się znalazło co pozdrawiało się nazistowskim gestem na tle barw narodowych.

autor widmo
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:33

Kojarzę, kilku mlodych Ukraińców na tle banderowskiej szmaty w Rzeszowie.Konsekwencje?Cóż, zdaje się że są traktowani poblazliwie,jak osobnicy z lekkim niedoborem intelektualntm.

Sarmata
środa, 5 sierpnia 2020, 13:16

To byli na dodatek ukraincy z Kartą Polaka, większość oprócz dwóch. A jesli ci z kartą Polaka to robią to co robią ci bez karty?

SOWA
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:02

Podziękuj patriotom z MSZ i organizacji polonijnych od Ukrainy do Kazachstanu kwitnie handel Kartą Polaka.

rydwan
wtorek, 4 sierpnia 2020, 07:35

bo hyba nie powiesz ze przyjeżdżanie do obcego kraju i robienie fotek na tle znienawidzonych przez rodzimych mieszkanców znaków to zdrowy rozsadek , to lekkie upośledzenie umysłowe.To samo tyczy polaków machajacych prze nosem emblematami polskości mieszkańcom innych nacji europejskich kiedy u nich znalezli schronienie i prace .

:)
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:04

To zdaje się byli studenci z Dzikich Pol.Darmiwy akademik,stypendia.

January.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 06:48

Tak pokazać i utrzymywać. Może jesteś z Ukrainy? Dlaczego mamy wojować z Rosją i utrzymywać Ukraińców. Cóż za pomniki bandery, za roszczenia do naszych podkarpackich oraz wschodnich ziem kiedy nasze Kresy wschodnie są okupowane

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:38

Roszczenia?Niech najpierw tryzuby pokażą że potrafia zagospodarować to co im zostało po Sojuzie.Na razie marnie im idzie.

Ojej rustrolla
czwartek, 6 sierpnia 2020, 11:14

Wam ruskie nie lepiej

asdfghjkl
niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:13

Akcja Wisła była po to aby Banderowców/ upowców odciąć od ludności im przychylnej (wspierającej ich z własnej woli lub z przymusu ( jedzenie)). Stalin wiedział co robi. To w jaki sposób przesiedlano budzi jednakże wielkie wątpliwości. Komuniści bardzo skutecznie wyłapywali partyzantów - dwa razy oszukali AK w postaci obiecanej amnestii . Pamiętajmy także o obławie augustowskiej. Do dziś nie znamy miejsca pogrzebania lub uprowadzenia około 600 osób.

Pim
niedziela, 2 sierpnia 2020, 23:09

Dowódcą i planistą Akcji Wisła był płk. Stefan Mossor, świetny oficer sztabowy. Współautor z Tadeuszem Kutrzebą "Studium planu strategicznego Polski przeciwko Niemcom". Nie wdając się w ocenę moralną tej akcji, płk. Mossor to jeden z niewielu dowódców, który skutecznie rozwiązał kwestę aktywnej partyzantki na dużym obszarze. Władza ludowa mu się odwdzięczyła, zamykając w więzieniu w wyniku sfingowanego proceu. W ramach "odwilży" z niego wyszedł, lecz wkrótce zmarł. Taki los czasów stalinizmu.

autor widmo
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 18:35

Moim zdaniem błąd w sztuce,trzeba było ich przesiedlić na sowiecką Ukrainę. Mamy teraz piątą kolumnę.

poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:31

A kazał wam ktos napadac na Ukrainę w 2014r??

autor widmo
wtorek, 4 sierpnia 2020, 16:05

Tryzub rżnie głupa ?

CdM
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:57

Owszem, Rzeczpospolita stała się potęgą dopiero wtedy, gdy stała się multinarodowym, multikulturowym projektem Jagiellonów. Obawiam się jednak, że ta wiedza nie mieści się w nurcie obecnej oficjalnej polityki historycznej RP.

gaba
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:55

To se ne vrati. Nie po to wychodzili z sojuza, żeby wchodzić w kolejnego. Zresztą do czego mieliby wracać? My nie potrafimy uporządkować spraw wewnętrznych, nie mamy polityki zagranicznej. Co mielibyśmy do zaoferowania, czego nie mogliby osiągnąć bez nas?

Sailor
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:02

Ten aspekt historii został starannie wygumkowany. Niektórym przeszkadzało to, że Polska była wtedy tolerancyjna, a katolicyzm był największą mniejszością religijną i skutecznie zapieli się z ościennymi mocarstwami doprowadzając do zaborów.

SOWA
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:10

Była większa tolerancja niż na zachodzie ale nie przesadzajmy. Polska dwukrotnie nie uznając prawosławia jako oficjalnej religii straciła szansę budowy imperium. Raz po zajęciu Moskwy drugi raz jeszcze przed wybuchem powstań na Ukrainie. Gdyby w 1612 uznano prawosławie prawdopodobnie mielibyśmy dzisiaj granicę z Chinami-to taki żart.

SyøTroll
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 00:18

Przede wszystkim obecnie stara się zapomnieć o długo istniejącym w Rzeczypospolitej, podziale tożsamościowym na Litwę i Koronę Polską; teraz się upraszcza, że cała rzeczypospolita była Polską, co skutkowało na początku Dwudziestolecia, dążeniem do zajęcia Kresów, "bo to przecież Polska".

Kasander
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:37

Zajęcie Kresów było przede wszystkim spowodowane względami strategicznymi i chęcią pozyskania obszarów buforowych chroniących Polskę przed Rosją (wówczas już bolszewicką). Ale obok tego Piłsudski dążył do utworzenia buforowego suwerennego państwa ukraińskiego , które miało trwać w sojuszu z Polską przeciw Rosji. Stąd ukraińska armia Petlury walcząca u boku Polaków.Powinniśmy wspólnie szukać szukać dobrych relacji historycznych pomiędzy naszymi krajami. Sojusz polsko-ukraiński 1918-1920 i wspólna walka z Rosją jest tego dobrym przykładem. Jeśli Ukraina będzie w opozycji do Polski bądź będzie ją pomijać w swej polityce to z czasem nieuchronnie wpadnie w łapy Rosji.Bez Polski nie ma wolnej Ukrainy i tyle.

SOWA
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:20

Skończymy z tym mitycznym sojuszem polsko-ukraińskin. Po pierwsze ilu Ukraińców popierało tego Petlurę? To była mniejszość. Tzw. sojusz a bardziej umowa była wymuszona. Ukraińcy nie mieli wyjścia. Zresztą po wyparciu Bolszewików z Kijowa, Ukraińcy nie potrafili dogadać się między sobą. Stracili mnóstwo czasu a sam "święty" Petlura wolał polować na Żydów niż walczyć z czerwonymi. Niestety stosunki polsko-ukraińskie nigdy nie były dobre (konflikt interesów) i zapewne nie będą. Co nie wyklucza zwykłej przyjaźni między przyzwoitymi ludźmi.

Pablo
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:09

Z całym szacunkiem ale zajęcie kresów na litwie czy ukrainie polegało na zabezpieczeniu strategicznych punktów inwazji sowieckiej. Chyba nie trzeba przypominać dlaczego sowieci weszli w ukrainę jak w masło za Petlury? Ani Litwa ani Ukraina nie były w stanie oprzeć się sowietom.

Rolf
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:15

Można lubić czy nie lubić Ukraińców, ale to przestaje mieć znaczenie. W jakim kilkuset tysięcznym mieście poza Polską, albo po prostu jednym z największych w swoim kraju, co siódmy mieszkaniec ma polskie obywatelstwo, jest Polakiem? Bo we Wrocławiu mieszka nieco ponad 100 tysięcy Ukraińców. "Można się z tego cieszyć, ale trzeba sobie zdawać sprawę z czających się problemów, związanych z taką sytuacją" - dostrzega kilka dni temu nawet rozmówca bezgranicznie liberalnej i ponadnarodowej GazWyb. Nie powiemy oczywiście, że dopuściliśmy do niekontrolowanej sytuacji, gdy Wrocław jest już w jednej siódmej ukraiński. Ale oni jednak się nie integrują, do siebie nie wracają a ich dzieci rozmawiają na podwórku po ukraińsku.

fifi
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:46

Są jak Zydzi w międzywojennej Polsce.

jajko
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:09

Detroit, Chicago

sól
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 20:32

Nieprawda. Co do liczb i obywatelstwa. Tam jest po kilka procent (a nie kilkanaście jak w w.w. Wrocławiu) mieszkańców POCHODZENIA polskiego, którzy tak jak inni, pochodzenia irlandzkiego, niemieckiego, włoskiego itd. wspólnie lepili tożsamość i społeczeństwo AMERYKAŃSKIE od XVII czy XVIII wieku. Abstrahując od tego, że sytuacja kompletnie inna a oba przykłady, porównanie, do kitu.

January.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 06:51

Podobne w Gdańsku, na Pomorzu, Warmi i Mazur oraz Śląsku. To nie tylko Wrocław. Kto z nami rządzi? Pan Schetyna Kowal itd to Ukraińcy.

ja to ja
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:36

Wielkość Polski i Ukrainy?O powstaniu Chmielnickiego zapewne słyszałeś?A to byla tylko jedna z wielu erupcji.Rozsmieszyles mnie.Ukraina dziś to studnia bez dna.I takową bedzie przez dziesiatki lat. O ile sie nie rozpadnie,bo to zlepek kilku nacji.

Marek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:11

Tego, co było w czasach Chmielnickiego w ogóle nie należy rozpatrywać w kategoriach narodowościowych ani nawet wyznaniowych. Chmielnicki to był szlachciura. Tak samo zresztą jak Iwan Wyhowski. Pośród kozactwa wielu było im podobnych. Jednym z głośniejszych atamanów kozackich był "kniaź kozak" Dymitr Wiśniowiecki. Czerń nie liczyła się tu wcale. A właściwie liczyła się jako sterowane przez kozaków mięso armatnie. Poza tym kozacy podobnie jak szlachta mieli ją w "głębokim poważaniu" uważając się za wyższy od niej stan. Cyrk z Chmielnickim to w dużej mierze zasługa Wazów, którzy chcieli ukrócić szlachtę. Z tym tylko, że jak Chmielnicki obrósł w piórka to mu się kompletnie w głowie przewróciło. Zaczął prowadzić własną politykę. W tym także zagraniczną. Tak samo zresztą, jak robili magnaci, na których się wzorował.

Sailor
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:10

Weź Iwan doucz się troszkę polskiej historii bo się kompromitujesz. Oczywiście były powstania na Ukrainie ale wynikały z konkretnych problemów i Polacy, a raczej polska szlachta maja tutaj brudne pazurki. Natomiast oprócz powstań kozackich były też piękne karty naszej wspólnej walki. Przeciw Turcji ale i Rosji. Nic nie jest czarno białe. Natomiast faktem jest, że Rzeczpospolita była największą potęgą gdy była multi kulti.

ja to ja
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:48

Nie tykaj mnie Mykola.

Marek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:54

Z tym tylko, że to była głownie szlachta o ruskich korzeniach. I tutaj Ukraincy mają dziwne rozdwojenie jaźni. W zależności od tego, jak im wygodnie w stosunku do przedstawicieli tej szlachty a i nawet tej samej osoby raz mówią "polski pan. Drugim razem mówią, że to był Ukrainiec.

Wawiak
niedziela, 2 sierpnia 2020, 23:02

Może, ale samo jej istnienie wiąże konkretne rosyjskie siły - co dla nas jest korzystne. Sprawy historyczne (mam na myśli Rzeź Wołyńską) musimy wreszcie uregulować - choćby po to, by Rosja nie mogła tą kartą grać (o obowiązku wobec tych, co stracili wtedy życie chyba nie muszę pisać). Warto podkreślić, że byli tacy Ukraińcy, którzy w czasie rzezi na Wołyniu ostrzegali lub ratowali. To jest karta, na której warto by się oprzeć. Pamiętajmy, że ukraińskie organizacje były mocno zinfiltrowane przez sowietów. Pytanie jaki udział mieli w szczuciu nas na siebie - i to pewnie jeszcze w 20-leciu międzywojennym. Sowieci doskonale rozgrywali animozje między narodami do swoich celów. Współczesna Rosja równei sprawnie gra tą kartą.

Sailor
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:04

Najnowsze badania wskazują, że Rzeź Wołyńska była inspirowana przez NKWD. Bandera wówczas nie miał nic do gadania bo siedział pod kluczem u Niemców.

SOWA
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:50

Za to dziesiątki tysięcy nacjonalistów ukraińskich (z tego 46% to kolaboranci Hitlera) i setki tysięcy chłopów nie próżnowało w rezaniu a potem grabieniu Żydów a później Polaków. To, że na niektóre działania mieli wpływ Niemcy i Rosjanie nie ulega wątpliwości ale nie zdejmuje odpowiedzialnośći z Ukraińców bo ta zbrodnia została dokonana ich rękami. Każdy człowiek ma rozum i sumienie. My Polacy tego ludobójstwa nie zapomnimy tak jak nie zapomnieli Ormianie. Dla mnie Ukraińcy mogą sobie we własnym kraju stawiać pomniki komu chcą. Moja ocena tych działań może być tylko jedna bo jestem Polakiem.

Sarmata
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:05

Najnowsze ukrainsko-banderowskie badania? Wiesz ze za wspieranie banderowwców możesz dostac deport z Polski?

Davien
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:41

Nie, normalne a nie wasze kremlowskie:)

Marek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 14:08

No siedział. Za to niejaki Roman Szuchewycz i Dmytro Klaczkiwski którzy NKWDzistami byli biegali sobie po wolności razem z takimi samymi jak oni.

January
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 06:54

Co ty piszesz? Pewnie gdyby doszło do wojny to z Ukrainy nie padłby jeden strzał, a Rosjanie zajęliby w ciągu jednego dnia. Tylko po co? Aby ich utrzymywać.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:55

No popatrz, pod Iłowajskiem i w Debalcewie musieliście az swoim terrorystom pomagac wysyłając regularną armie rosyjską wiec siedż lepeij cicho

Marek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:58

Widocznie twoim zdaniem ruscy, co ich stamtąd wywozili w workach pewnie na złość Putinowi po pijaku spadli ze schodów i sami się zabili?

.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:51

Yes.

Rhotax
niedziela, 2 sierpnia 2020, 18:17

W razie Wojny z FR sprzęt po wschodniej stronie Wisły zostanie tak skutecznie porażony że nie będzie sensu ani czasu na jego naprawę ze względu na błyskawiczne zajęcie (2 dni do Wa-wy od Białorusi obstawiam ze względu na to że kto niby ma ich zatrzymać ??? gdzie te jednostki ?) a sprzęt po zachodniej będzie można na błysk wypucować bo wg.USA około 180 dni zabierze zebranie sił do odbicia RP i Bałtów a i lotnictwo USA rozniesie wiele sztuk techniki FR z powietrza . Tak czy inaczej fajnie że Ukraina się ogarnęła i zatrzymała ofensywy FR . Zobaczę jak im teraz we Wrześniu pójdzie w Wojnie o Wodę i lądowy dostęp do Krymu .

January.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 06:57

Pewnie nie wiesz i czym piszesz. USA to pokazało Kurdom co dla nich znaczy przyjaciel. Obecnie USA nie ma takich szybkich rakiet jakie posiada Rosja. Poza tym taki konflikt byłby ostatni konflikt na ziemi

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:56

Wow, no popatrz, ma szybsze:)) Ale jak chcecie koniecznei wyparowac to zaczepiajcie NATO.

Pim
niedziela, 2 sierpnia 2020, 23:16

A co FR ma z zajęcia Polski? Metale ziem rzadkich? Ropę? Gaz? dobrze zorganizowane gałęzie produkcji jakich sami nie mają? Ile trzeba wojska do zajęcia kraju tej wielkości a potem do skutecznej okupacji (kłania się Irak). Celem ma być chałda węgla w Ostrowie? Jabłka pod Grójcem i Lublinem? Wyngiel w Bełchatowie? Fabryka "Izery" ? Melexy? A jak już zajmą te ziemię i te nie przebrane dobra to co dalej? Okupacja jest niestety kosztowna i zabiera pieniądze, ludzi, sprzęt i generuje straty. A na Syberii chiński coraz bardziej popularny...

y
niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:31

Wybitna i gruntowna analiza. Poparta wszechstronną wiedzą i doświadczeniem z planowania operacji wojskowych. Pewnie jesteś analitykiem wojskowym? Albo ruskim trollem...

January.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 06:58

Ty pewnie potomkiem z akcji Wisła.

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:54

Nie dokuczaj mu.W Polsce poza zawodowym Ukraincem Tymą nie ma Ukraińców.

poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:57

To akurat twoi przodkowie z Moskwy mordowali polaków w katyniu trollu.

Sarmata
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:07

Razem z ukraincami, bo ukraincy to tez sowieci.

Tomasz33
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:40

Wojny z FR czyjej? Bo chyba nie Polski? Polska nie zostanie zaatakowana z wielu powodów. Musiały by nastąpić potężne zmiany w geopolityce. Białoruś, Ukraina i Kraje bałtyckie są niepodległe. A Polska graniczy tylko z Okręgiem Kaliningradzkim który ma za słaby potencjał. Polska z roku na rok wydaje coraz więcej na armię i jest coraz silniejsza, mimo tego że ta modernizacja idzie różnie.

Kuba
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 08:32

Zapraszam do lektury dostępnej o Obwodzie Kaliningradzkim jak jest mocno uzbrojony i zmilitaryzowany a chyba zmienisz swój komentarz o jego potencjale

Tomasz33
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:41

Rosjanie w niego nie inwestują specjalnie, lub tylko mówią że inwestują, bo wiedzą że jest nie do obrony. Jest całkowicie w zasięgu Polskiej artylerii lufowej i rakietowej oraz pocisków JASSM, JASSM ER oraz NSM.

Wojciech
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:29

Dlaczego piszesz jak analfabeta?

złośliwy
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:22

Pójdzie im jak dotychczas. A dotychczas stracili Krym i Donbas.

po trzecie sankcje
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:00

Jak na razie to FR jest z każdym rokiem coraz biedniejsza, a każdy sprzęt się starzeje. Poza tym na kierunku polskim w zasadzie nigdy nie będą mieli przewagi ilościowej, bo do upilnowania mają granice mierzące tysiące km.

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:57

Czyli śpij spokojnie. Twoja Biedronka jest bezpieczna.

abc
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:10

Jeśli chodzi o armię to w Polsce sprzęt starzeje się szybciej niż w Rosji. Wystarczy spojrzeć ile nowego lub zmodernizowanego sprzętu wprowadziła Polska a ile Rosja. Zaczynamy wyliczankę? marynarka wojenna: Polska: 1 patrolowiec ( Ślązak) i 1 "niszczyciel" min + dwa w budowie Rosja: 6 fregat, kilkanaście korwet/małych okrętów rakietowych okręty podwodne: atomowe 6, klasyczne: 8 Samoloty Polska 8 szkolnych Masterów Rosja: >200 bojowych śmigłowce: ... No rzeczywiście Rosja nie ma przewagi ilościowej ....

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:59

No i znowu ruski troll porównuje armie Polski i Rosji:)) Porównaj swoją Rosję z USA tylko sie nie zalam:)

abc
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:09

Z chamami nie dyskutuje

fifi
niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:30

"Załatwiać "?Jak mozna załatwiać narzędzia, części, agregaty?Może któryś z tak tu licznych Ukraińców rozwinie temat?

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:00

Fifik, ale to przecież wy rabowaliście co sie dało, nawet Kible z ukraińskich okrętów:)

fifi
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:59

Nie wcinaj sie placzliwy ukrainski trollu.

Jack Luminous
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:19

@fifi- W terminologii wojskowej za moich czasów (wczesne lata 90-te ubiegłego wieku) mówiło się "naruch...ć". To takie określenie słynnej polskiej zaradności jak czegoś brakowało. Może dzisiaj coś się zmieniło ale wątpię.

fifi
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 20:01

Rezerwa1983.Więc:)...Ale to było ładnych parę lat temu.Chyba ze tam czas się zatrzymał.?

Dudley
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:10

A po co angażować do odpowiedzi Ukraińców? Zapytaj się rodziców, wujka, stryjka lub sąsiada.

poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 05:01

Ja bym chcial

fifi
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:38

Bo to co prawda dosyć blisko ale jak rozmawiam z pracującymi w mojej firmie Ukraincami to dziwny,odległy świat.

Marek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:52

Tylko, że do "załatwiania" nie trzeba szukać Ukraińców. Wystarczy Eicke z jego „Totenkopf”. Jak nie mogli dostać oficjalnie tego, co on chciał, to na jego polecenie najzwyczajniej kradli z cudzych magazynów.

Krolewicz
niedziela, 2 sierpnia 2020, 15:52

I rozwijaja z wydatnia pomoca europejczykow metro w charkowie, a w odessie turystyka sie toczy pelna para

złośliwy
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:48

Wycieczki z Izraela?

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:01

na pewno ruskich bandziorów i terrorystów tam nei wpuszczą, raz wleżli i narobili sobie kłopotu wygrywajac nagrode Darwina.

fifi
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 20:02

Palenie ludzi to taka stara banderowska tradycja.

Fanklub Daviena
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:18

"pozostaje niedoceniany" - a za co mamy doceniać nazistowskich neobanderowców?

Baba Jaga
niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:03

Neobanderowcy dostali na Ukr. 2%. A w Rosji neofaszyści Żyrynowskiego 10%, a on sam posadę wiceprzewodniczącego Dumy i został tzw koncesjonowaną opozycją Kremla, mówiąc to czego Putinowi nie wypada osobiście.

Dudley
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:18

Fanklub Daviena, niczym nie różnisz się od Daviena, tylko stoicie po przeciwnych stronach. Natomiast cele i metody macie takie same. Dla ciebie każdy który walczy w obronie Ukrainy to banderowiec, dla Daviena każdy który nie włazi w ...... amerykanom to ruski troll. Uogólnianie świadczy o jednym ... o ograniczeniu umysłowym.

January.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:03

Jednakże musimy pamiętać o mordowaniu w sposób sadystyczny Polaków. Ukraińcom najlepiej walczy się z ludnością bezbronną. Z Rosją nie mamy kontaktów i także musimy unikać Ukraińców, bo jeżeli doszłoby do potęgi Ukrainy to mamy wojnę i Przemyśl oraz Zakarpacie

SyøTroll
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 00:25

Bo to bardzo skuteczna i popularna metoda stosowana m. in. przez mainstream.

Fanklub Fanklubika
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:45

Ty w każdym wpisie doceniasz NKWDzistów i komunistów jakoś z tym fanklubiku problemu nie masz, hipokryta z ciebie niezły.

Observik
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:39

Proszę weż duży rozpęd i strzel baranka o kaloryfer. To powinno pomóc.

Daswidynuuua
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:31

O pojawił się nasz Fanklub Daviena z Rosiji od wujka pitina ...standardowy rosija kabareciarz forumowy. Eh ten Davien ile dostajesz rubli za wpisy Misza

sdsdfgfghjhj
niedziela, 2 sierpnia 2020, 18:38

@FAnklubiku jesteś niesprawiedliwy. Neobanderowscy nacjonaliści to Azow i prawy sektor - nie mają cieżkiego sprzętu . A czołgiw artykule to ukraińska regularna armia i mają prawo walczyć o odzyskanie zbuntowanej prowincji , tak jak każde państwo na świecie.

January
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:08

To Rosjanie także powinni walczyć o swoje ziemi. Polska o Kresy wschodnie, bo Ukrainy nigdy nie było w Europie. Tylko dzięki Rosji powstało takie państwo, a mogli zrobić tak jak Turcji robi Kurdom. Cóż nikt nie zapytał się tychże ludzi do kogo chcą należeć, ponieważ jak pisałem wcześniej takiego kraju nigdy nie było w historii Europy.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:06

Widzisz ruski najmito ale Ukraina była, jest założycielem ONZ a uwolnila sie sama od ZSRS w tym samym momencie co powstała Rosja wieć skończ z ta załosną propaganda.

:)
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 20:04

Melisy.

SyøTroll
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 00:26

Problemem jest to że UE i USA poparły na Ukrainie dokładnie to samo co potępiły w Syrii. Niech żyją spójne standardy !

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:07

Doprawdy?? No popatzr więc wg ciebie trollu na Ukrainie doszło do zamachu stanu przeprowadzonego pzrez jedna partię i jej przywódce?? Ech ruskei trolle robia sie coraz głupsze.

niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:20

Na przykład Serbia i Kosowo.

red
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:17

Nareście !!!regularna armia i mają prawo walczyć o odzyskanie zbuntowanej prowincji , tak jak każde państwo na świecie. Serbia ma prawo do odzyskania Kosowa jako etnicznie jego terytorium zagrabione przez USA I EU !!! Kosowo należy do Serbii !!!!!!!!!!!!

January.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:11

Zapomniałeś i Chorwacji, Słowenia. Poza tym Ukrainy nigdy nie było w Europie. Więc jak można pisać i państwach, które istnieją id zarania dziejów Europy. Należałoby przeprowadzić plebiscyt do kogo mieszkańcy chcą należeć czy do Rosji, albo Ukrainy.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:09

Jakos Czeczeni, Dagestanowi i innym narodom w Rosji tego odmawiacie ruski najmito. Wiec moze tak zrobimy plebiscyt gdzie chca należec czeczenii, oj zapomniałem, juz ich mordowaliscie jak chcieli własnego państwa tak ze gestapowcy mogli sie od was uczyc.

SOWA
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:58

Z tymi plebiscytami byłbym ostrożny bo jeszcze Texsas odłączy się od USA...

niedziela, 2 sierpnia 2020, 23:33

A Krym do Ukrainy!

Stary i mądry
niedziela, 2 sierpnia 2020, 18:33

Zobacz ile banderowcy dostali głosów w wyborach, 95 procent ukraincow ich nie popiera, nie troluj już.

No
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:03

Co to zmienia. Mają broń i poparcie zachodu. Są potrzebni w walce z Rosja

Sarmata
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:03

No to kto buduje te pomniki Bandery u UPA ? Ci co nie popierają banderyzmu? W każdym ukraińskim mieście są te pomniki i ulice,szkoły poświęcone banderowcom.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:11

Taak, a co z pomnikami największych morderców czyli lenina i stalina?? Pełno ich u was w Rosji:)

January.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:12

Kolego nie ma sensu dyskutować z potomkami z Ukrainy.

Sramata
niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:34

Oj Sramata zgadnij gdzie jest najwięcej pomników zbrodniarzy ? W twojej ukochanej Rosji, Lenin na każdym rogu ;)

January
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:14

Lenina kto Rosji podrzucił? Poza tym Lenin nie mordował widłami polskie niemowlaki. Rosja nie okupuje nasze Kresy wschodnie. To Ukraina okupuje nasze polskie Kresy wschodnie.

Marek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 20:58

Lenin osobiście co prawda nie mordował. Ale wystarczyło, że robiła to jego dzicz, którą razem Trockim pod przywództwem Tuchaczewskiego i Budionnego posłał tutaj. Tak samo zresztą mordowali swoich w Kronsztadzie, guberni tambowskiej oraz wielu innych miejscach. W nowożytnych czasach trudno jest znaleźć gorszych od Rosjan morderców.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:13

Lenina nikt nei podrzucał kłamco. Niemcy jedynie umozliwili mu dotarcie do Rosji. Tolenin i Stalin odpowiadają za bolszewizm, wywołanei IIWŚ w której zamordowano miliony istnień, to lenin i Stalin odpowiadają za zagłodzenie ponad 7 mln Ukraińców, napaść na Polskę w 1919r, długo by wymieniac wasze mordy i zbrodnie.

Baba Jaga
niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:17

A ci co budują pomniki królom są koniecznie monarchistami? Bandera ma zasługi dla Ukrainy, choć jest postacią kontrowersyjna, zwłaszcza z naszego punktu widzenia. My np. stawiamy pomniki niemieckiemu agentowi, autorowi zamachu stanu, uznając jego inne wielkie zasługi. Nazywamy lotnisko imieniem osoby która na pewnym etapie życia była TW bezpieki. Czcimy osobę latami kierującą instytucją odpowiedzialną za największe na świecie afery pedofilskie. Historia nie zna 100% kryształowych bohaterów.

January
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:16

Jeżeli tak piszesz to jesteś Ukraińcem. Tu chodzi o rzeź Polaków, którzy w sposób sadystyczny byli mordowani od kołyski do starców

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:16

Wisdzisz ruski najmito, ale OUN-B mordowała kazdego kto nei był z nimi, obojetne czy to Polak, czu Ukrainieć. I tak to była zbrodnia., A jak nazwiesz zagłodzenie przez was Rosjaninie ponad 7 mln Ukrainców, jak nazwiesz Katyn, akcję polska NKWD, jak nazwiesz inicjowanie i podjudzanie do mordów na Wołyniu przez oddziały specjalne NKWD, jak w koncu nazwiesz wywołanei przez Rosjie i Niemcy IIWŚ?

Nikt
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:46

Bo znają ich tylko z walki z okupantami, nie mordowania cywili. U nas wcale nie lepiej, choć zdecydowanie mniejszymi zbrodniami możemy sie pochwalić

Marek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:03

Swoich cywili załatwili nie mniej niż krasnoarmiejców. Tylko, że o tym na Ukrainie się głośno nie mówi.

Sarmata
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:51

Przed sowiatami to ukraincy z UPA uciekali a nie walczyli. Ciekawe czy zabili chociaz 1% żołnierzy sowieckich w porównaniu do polskich dzieci.

Marek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 21:07

Tłukli się z nimi też. Choć fakt, że dostawali w d... Poza tym nie każdy sowiet to żołnierz. Likwidowali sowiecką administrację i partyjniaków oraz tych, co im sprzyjali. Przy okazji wytłukli do cholery własnych bogu ducha winnych cywilów, którzy z sowietami nie mieli nic wspólnego. W bardzo podobny zresztą sposób w jaki mordowali naszych. Wydłubywanie oczu, obcinanie nosów zanim się zabije i tym podobne.

:)
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:41

To pewnie putinowska prowokacja.

January
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:17

Albo banderowska.

Kurt
niedziela, 2 sierpnia 2020, 18:21

Za to, że walczą z nieznającą toalet swołoczą.

Sarmata
niedziela, 2 sierpnia 2020, 21:19

Widze kolego ukraincu ze spodobały ci sie polskie toalety, pewnie tam pracujesz w Polsce? Masz ciekawą pracę .

Jerry
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:55

Lepiej pracować w polskiej toalecie niż być ruskim trolem

PL.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:25

Za to tobie rusku pewnie się w Polsce nie podoba bo jak już wiesz my w Polsce już rozebraliśmy wszystkie pomniki twoich czerwonych braci :)

Sarmata
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:52

To ukraincy rozbierają pomniki? Ile za godzinę? A sało dają czy swoje?

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:39

Skończyłes całować mumie swojego bozka Lenina i modlic sie do niego?

Mirr
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:42

Jest i mój ulubiony kibloman.

Gość
niedziela, 2 sierpnia 2020, 17:59

spadaj ruski trolu.

niedziela, 2 sierpnia 2020, 17:58

za przeciwstawienie się putinowskim mordercom.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 09:57

Wolę Rosjan od Ukraińców i możesz mi naskakać! Co mi zrobisz? Naślesz służby w ramach "Akcji Sputnik"? :)

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:40

A po co , sanitariusze z kaftanikeim bezpieczeństwa juz po ciebei jadą:))

Clan of Xymox
niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:57

@Fanklub Daviena Zapytaj swojego oficera prowadzącego, ruski trollu.

Kryniu
niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:40

niemieckiej techniki oraz inżynierii też nie doceniasz ponieważ naziści a potem wsiadasz do niemieckiego auta albo auta które w 50% jest niemieckie

Marek
wtorek, 4 sierpnia 2020, 08:45

Obecnej niemieckiej techniki motoryzacyjnej nie doceniam. Nie dlatego, że Niemcy to naziści, tylko dlatego, że ta technika jest eko. Mam to do siebie, że jak coś co jest ekologicznym bublem stoi na jednej stronie ulicy, to przechodzę na przeciwną.

Nemo
niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:39

Tak samo jak i nie mamy za co doceniać czerwonych neokomuchów z Rosji którzy wspólnie ze swoim sojusznikiem Hitlerem napadli na Polskę

January
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:20

Masz rację, ale także Ukraińców

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:18

Wow, to Ukraincy napadli na Polskę?? A keidy? Bo wojne wywołaliscie wy razem z Niemcami.

Sarmata
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:05

A w tej armi sowieckiej to nie było Ukraińców? Zdaje się że były ich setki tysięcy.Jedni Ukraińcy mordowali w UPA a drudzy jako NKWD.

January
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:21

Zgadzam się z tobą. Tam także byli Ukraińcy

Sramata
niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:37

Putin oskarżył Polskę o holocaust i wywołanie II WŚ, już nie mogę się doczekać jak wytłumaczysz mi że to Ukraińcy zmusiło Putina do takich słów ;)

January
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:22

Ukraina ma roszczenia do polskich ziem. Ściana wschodnia i Zakarpacie. Jak to mi wytłumaczysz

February
piątek, 7 sierpnia 2020, 00:04

Litości, spójrz Pan na aktualną mapę...

:)
niedziela, 2 sierpnia 2020, 20:48

Od młodej Ukrainki jakiś czas temu słyszałem fajny tekst odnośnie Wołynia. W skrócie,to sowieci z NKWD przebrani w mundury UPA.Można?No można :).

poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:20

Taak, a ta Ukrainka w rzeczywistosci była rodowita rosjanka z FSB i twoją przełozona;)

Sarmata
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 12:24

To stara spiewka banderowców, tylko że wtedy to były tereny pod okupacją niemiecką. A radziecka partyzantka pomagała Polakonm w walce z ukraincami. Na przykład podczas obrony Przebraża. Teraz na miejscu walk w Przebrazu jest pomnik ku czci........ 400 herojóow ukrainskich których zamordowali Polacy i NKWD. A ci heroje szli mordowac Polskie kobiety i dzieci.

poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:23

Też tak słyszałem.

poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 00:26

całkiem w styku NKWD

Stop farmerom.
niedziela, 2 sierpnia 2020, 15:50

Za to że walczą z wrogimi nam formacjami do których ty też należysz. Twoja aktywność na Polskich forach to przykład agresji obcych wojsk na Polskę. Prowadzisz przeciw nam wrogie działania cybernetyczne (na szczęście nieskuteczne) sterowane przez obcą armię.

Marek1
niedziela, 2 sierpnia 2020, 15:28

Pasujesz jak ulał do określenia troll-dyletant. Nawet się nie chce komentować bredni jakimi zaśmiecasz forum ...

Wania
niedziela, 2 sierpnia 2020, 15:20

Za gruz 200. Robią z ruskimi dobrą robotę.

Sarmata
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:54

A wiesz Wania ze Gruz 200 jest tez u ukrainców? Mają takie same okreslenia jak Rosjanie. Tak że Gruz 200 to wspólne ukrainsko-rosyjskie znaczenie.

Wania
niedziela, 2 sierpnia 2020, 15:11

Za to, że tłuką ruskich aż miło. Specnaz od tych cywili oberwał przy zdobywaniu lotniska. Dobrze, że walczą z sowieckim najeźdźcą.

Sarmata
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:56

Ukraincy tłuką Rosjan? Chyba cywili. Bo jak spotkają uzbrojonego Rosjanina to uciekają całymi plutonami.Na Krymie ani jeden heroj z ukrainy nie odważył się strzelic.... nawet w powietrze. A 90% tych herojów zgłosiło chęć służenia w Rosyjskiej armii, tacy heroje. Sała ukrainie, herojom sała.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:42

Taak, no popatrz na lotnisku w Donbasie wasz osławiony Specnaz nei mógł dac rady wiec czekoisto skoncz te brednie bo ruskich terrorystów i bandziorów od wagnera w Donbasie wybijaja cały czas.

złośliwy
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:50

Juz nie walczą. Nie bylo nowych wiadomości z centrali?

Anty rusofil
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:52

Powtarzasz brednie za rodzimą rosyjską propagandą. Na Ukrainie mniej jest faszystów i neobanderowcow, niż w twojej Rosji faszystów i stalinistów. Rosja nawet dziś mówi oficjalnie że chce dać innym narodom alternatywę dla demokracji Europejskiej . Czyli wchłonięcie ich ziem, zruszczenie i Pacyfikacje niepokornych. Patrz Krym i donbas, Czeczenia, za niedługo Białoruś. Ale dla ciebie faszystami są ci którzy bronią się przeciw najeźdźcy, który chce ich okraść i spacyfikować. Żal mi cię...

Sarmata
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:57

No to kto buduje te pomniki UPA? Pewnie Rosjanie na złosc dobrym ukraincom.

January
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:26

Stalinowców już nie ma bo Gruzja odeszła od Rosji. Jak wiesz to Stalin był Gruzinem. Poza tym Ukraina nie potrafi walczyć. Walczy tylko z cywilami, a myśmy to przeżyli. Następna sprawa to okupacja polskich kresów wschodnich.

Marek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 14:37

No i co z tego, że Stalin z pochodzenia był Gruzinem skoro później zrobił się z niego ruski nacjonalista i za to Putin go kocha? Hitler też nie był Niemcem tylko Austriakiem.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:22

Stalinowców w Rosji jest pełno więc skoncz kłamac:0 Ukraina jak udowodniła potrafi pogonic ruskich terrorystów tak ze az musieliście tej swołoczy od wagnera pomagac wysyłając własna armię.

Stop farmerom.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 11:03

Widać jakie masz zadanie do wykonania zlecone Ci ze sztabu operacyjnego: spowodować antagonizmy polsko-ukrainskie. Jesteś jednak nieskuteczny. Jeżeli nadal tak będzie to Twój sztab ześle Cię do zadania ocieplania wizerunku rosjii na forach w Burkina Faso. Tam łatwiej wykonasz otrzymany rozkaz.

MeeeM
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:38

nie rozumiem dlaczego admini nic nie robią z takimi syfami w komentarzach... przecież po przeczytaniu takich wpisów poziom strony spada po równi pochyłej ...

:)
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:51

Poziom juz szoruje ptaszkiem po kamienistym dnie

Nikt
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:28

Za walkę z neosowiecką rasiją

January
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:27

Piszesz jak Ukrainiec.

Juliusz Cezar
niedziela, 2 sierpnia 2020, 18:15

Walczyć to można z równorzędnym przeciwnikiem, a Ukraina to co najwyżej stara się nie być rozjechana przez Rosję i kiepsko jej to wychodzi. Wielu ludzi tu pisze, że Rosja nie dała rady, bo zatrzymała się na dwóch okręgach, ale jakoś nie widzę żeby bohaterska ukraińska armia (która notabene jak tylko widziała Specnaz na Krymie to zaraz się poddawała) dawała radę odzyskać utracone ziemie, a Rosjanie swoje cele osiągnęli - odzyskali Krym i zdestabilizowali Ukrainę. Ukraińcy dwoją się i troją, ale nastroje w narodzie takie sobie, bo część to nie wie, czy chce być Europejczykami a część to najchętniej by rozłożyła czerwony dywan przed Ruskimi :) Taki to naród i trzeba przestać próbować z nimi budować sojusz, bo to jest skazane na klęskę.

Cezar
niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:13

To jednak Rosjanie zajęli Krym? A Putin mówił, że to zielone ludziki, ubrane w mundury które można kupić w każdym sklepie.

Juliusz Cezar
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 21:26

A ja myślałem, że na Majdanie to ludzie naturalnie wyszli, a nie USA wsadziło swoje pieniądze i zrobiło rozróbę. No popatrz, jaki ten świat jest jednak szary.

January
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 07:30

Krym był zawsze rosyjski. Kiedy był ukraiński kiedy w historii takiego kraju nigdy nie było. Powinni dziękować Rosji, że zezwoliła na taki kraj, bo mogli postąpić jak postępują z Kurdami. Poza tym na Krymie ludzi sami chcieli do Rosji

Marek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 14:40

Zawsze? A mnie się widzi, że dopiero od tego czasu, kiedy Katarzyna, która była niemrą tam wlazła i odebrała go Tatarom.

Davien
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 13:25

1954 r Krym zostaje przekazany oficjalnie Ukraińskiej SFRR, 1994, Rosja uroczyscie i oficjalnie potwierdza własnym podpisem że Krym jest częścią Ukrainy i ze nie naruszy granic Ukrainy. masz cos jeszcze do dodania? Aha to wy w Rosji dizekujcie na kolanach Ukrainie ze mio iz wymordowaliście i zagłodziliście na śmierc ponad 7 mln Ukraińców oni was żywili przez cały czas,

vox15
piątek, 21 sierpnia 2020, 21:34

TO BYŁA DECYZJA CHRUSZCZOWA -UKRAIŃCA /WYZWOLEŃCA POLSKI W 1939 OD STRONY WSCHODNIEJ/ DAŁ SWOIM NIESWOJE. KRYM BYŁ I JEST ROSYJSKI .

Stop farmerom.
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 11:13

Jakimi siłami atakujecie Polskę w cyberprzestrzeni? Macie więcej jak kompanię?

Jacek
niedziela, 2 sierpnia 2020, 17:21

@Nikt - trafiony zatopiony.

qwert
niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:40

Chyba żartujesz?

ja to ja
niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:28

A ty nie na froncie?

Bystry z Opola
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:15

MON JUŻ ma jeden taki punkt na badziewie W bumarze 2 lata temu zgromadzono 150 sztuk do remontu Ukraina ROBI z nich kopareczki NIEZŁY manewr

SOWA
niedziela, 2 sierpnia 2020, 15:13

Problem w tym, że nasze zakłady mają obecnie niewielkie możliwości remontowe w przypadku wozów T-72 a także nie mogą samodzielnie remontować Leopardów. Jesteśmy więc w zdecydowanie gorszej sytuacji niż Ukraińcy, którzy podeszli bardziej odpowiedzialnie do utrzymania produkcji specjalnej we własnym kraju. Może nie jest to najlepszy sprzęt ale przynajmniej gotowy do użycia.

Kasander
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:57

I zapewne dlatego przedstawiono choćby głęboką modernizację tego czołgu w postaci PT-16 ?

Marek
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 10:51

Ja wiem czy odpowiedzialnie? Janukowycz i nie tylko on zlewali ten temat. Tylko, że tam w czasach ZSRR była jedna wielka fabryka zbrojeniowa. Trudno to na szybko zniszczyć. Poza tym nie działała kompania znana u nas pod nazwą "spec od popiwków i spółka". Gość tam co prawda pojechał z innymi podobnymi do siebie , ale podejrzanie szybko "zakończyli misję".

Tweets Defence24