Ukraina wzmacnia siły na granicy z Krymem i reformuje obronę terytorialną

18 lipca 2020, 07:59
T-64 Ukraina Piechota Morska 2
Fot. 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej
Reklama

Nie jestem gotowy do podawania liczb, ponieważ są to bardzo wrażliwe informacje, ale obecność Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie chersońskim wzrośnie – powiedział szef regionalnej administracji państwowej obwodu chersońskiego Jurij Gusiew. Na mocy porozumienia pomiędzy ministerstwami obrony Ukrainy i Estonii w obwodzie tym, graniczącym z Krymem, ruszył pilotażowy program tworzenia obrony terytorialnej na wzór estońskiej formacji ochotniczej Kaitseliit (pol. Liga Obrony).

W rozmowie z portalem LB.UA Jurij Gusiew, kierujący administracją obwodu chersońskiego, podkreślił — nasz region jako jedyny ma granicę administracyjną z Krymem, dlatego wzmocnienie Sił Zbrojnych w naszym regionie jest moim zdaniem ważnedodając, że decyzja o zwiększeniu liczebności wojsk zapadła na zamkniętym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Tematem było wzmocnienie zdolności obronnych na południowych granicach kraju oraz ewentualnym wyzwaniom, w tym zmianie klimatu na Krymie i wstrzymaniu dostaw wody z Dniepru do północnego Krymu. Efektem tego posiedzenia ma być wzmocnienie jednostek Wojsk Lądowych (których trzon stanowi w obwodzie chersońskim 57. Samodzielna Brygada Zmotoryzowana) i Marynarki wojennej Ukrainy (w tym 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej) jak również formowanie nowych jednostek.

Osobną kwestią jest pilotażowy program realizowany w 124. Samodzielnej Brygadzie Obrony Terytorialnej, która działa w obwodzie chersońskim, będący efektem współpracy z Estonią. Celem jest reforma ukraińskiej obrony terytorialnej, której system opiera się na starych zasadach formowania jednostek złożonych z rezerwistów mieszkających na danym terenie.

Będziemy przyciągać zarówno rezerwistów, jak i inne siły i środki niezbędne do skutecznej obrony regionu Chersoniu na wzór Estońskiego Związku Obrony Kaitseliit – wyjaśnia szef regionalnej administracji państwowej obwodu chersońskiego Jurij Gusiew.

Chodzi o podobne jak w Estonii stworzenie obrony terytorialnej opartej o ochotników i doświadczanych rezerwistów, znających teren i dysponujących odpowiednim sprzętem. We wrześniu, częściowo w czasie rosyjskich ćwiczeń Kaukaz-2020, chersońska obrona terytorialna ma realizować duże ćwiczenia sztabowe i poligonowe, obejmujące również współdziałanie z jednostkami regularnych sił zbrojnych.

Doświadczenia dotyczące nowego sposobu formowania i szkolenia obrony terytorialnej mogą wpłynąć na jej planowaną reformę. W Siłach Zbrojnych Ukrainy i administracji państwowej od pewnego czasu trwają prace nad ewentualną reformą systemu obrony terytorialnej złożonej z rezerwistów, który nie sprawdził się w czasie rosyjskiej agresji w 2014 roku. Na reformę dopuszczającą np. wcielanie ochotników, naciskają też organizacje proobronne i stowarzyszenia, które aktywnie wspierały i wspierają siły zbrojne oraz gwardię narodową. Obszar graniczący z Krymem jest pod tym względem ważny dla ewentualnych testów i analiz rozwiązań.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 88
Reklama
prven aval
czwartek, 24 września 2020, 16:00

No prosze, nikt nie hejtuje tego ze na ukrainie jest obrona terytorialna? Oczywiscie jak polska ją formuje to to nie jest wojsko? Przypadek?

Łowca trolli
czwartek, 23 lipca 2020, 00:35

Wielka konsternacja przechodząca w rosnącą frustrację, to efekt niepokojących informacji przychodzących z Ukrainy i nie tylko. Dlatego członkowie, o ile to właściwe określenie tzw. kółka wzajemnej adoracji w propagandowej akcji, coraz bardziej są zaniepokojeni. Jedyna dla nich nadzieja, że wiadoma centrala niezwłocznie podejmie stosowne kroki dla uspokojenia mętliku w umysłach propagandystów osłabionych rusofobią...

yike
wtorek, 21 lipca 2020, 01:40

Co będzie z Ukrainą kiedy skończy się drukowanie pozyczek z IMF i trzeba będzie je spłacić pomimo tej "drugiej armii w Europie", jak twierdził Poroszenko

Kopara
poniedziałek, 20 lipca 2020, 15:17

Perekop to granica,z krymem szeroka na,5km w środku jezioro preobrazenko NAWET spychaczem bym zaoral Ruski lubi zaporę ogniowa i zapewne ja,postawi i zaminuje ,te,5km na 3-km w głąb

Obrigado
poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:31

Ten portal ma w nazwie "defence" trolle. ru. Nikt tu nie popiera mordów na Wołyniu i nie gloryfikuje ich sprawców. Uzasadnioną jest natomiast obrona swojego terytorium przez Ukrainę. To właśnie rusofile na tym forum uzasadniają i gloryfikują wojnę imperialną Moskali, łamanie międzynarodowego prawa. Pretekst Rossija zawsze znajdzie, w 1939 była to ochrona "prawosławnych" etc. Wstyd i hańba, że moderator blokuje rozsądne komentarze a te nawołujące do łamania prawa nie!!!

hmm
poniedziałek, 20 lipca 2020, 18:54

To dlaczego davienek i reszta neoliberalnych naganiaczy gloryfikuje amerykański międzynarodowy terroryzm, na tej rzekomo obronnej stronie, której wcale nie finansują reklamami amerykańskie koncerny zbrojeniowe?

dd
poniedziałek, 20 lipca 2020, 08:28

Gloryfikacja upowskich ludobójców przez ukraińskie władze to doskonały pretekst dla Putina do zaatakowania "faszystów ukraińskich".

Rhotax
poniedziałek, 20 lipca 2020, 01:34

Podoba mi się pomysł uczestniczenia Estończyków w ćwiczeniach na terenach o jakie będzie toczyła się walka -- mam nadzieję że Rosja nie przestraszy się obecności sił NATO (to może być nawet 30 żołnierzy !!! ) i zrealizuje swój plan kradzieży wody z Dniepru !!! (co za naród nawet wodę kradną !!! ).

vydra
poniedziałek, 20 lipca 2020, 08:21

A my (rząd plus tacy jak ty) wspieramy wyznawców UPA i Bandery. Co za naród ciemny co?

Massud
poniedziałek, 20 lipca 2020, 08:50

A my ich wspieramy, bo i tam i tu rządzą ci sami starsi bracia w wierze, a banderyzm to tylko taki pretekst do ewentualnego izolowania Ukrainy, na wypadek, gdyby proces jej przejmowania poszedł niezbyt gładko.

Zbigniew
poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:02

Oni są fachowcami w korumpowaniu! Zaczęli działać w naszym wojsku!! Zaczęli od GROMU!!!

Jastrzębiec
poniedziałek, 20 lipca 2020, 09:57

Ukraina poważnie potraktowała obecne zagrożenie ze strony Rosji, wzmacnia obronne siły i eliminuje wrogie elementy - wreszcie zamknęli Nowaka i odsuwają Balcerowicza. Co zrobi Tusk, wali się plan obsadzenia rekomendowanymi przez niego ludźmi biznesów w regionie?

Wania
niedziela, 19 lipca 2020, 20:27

Czyli miłująca pokój Rosja znowu chce napaść na sąsiada. Czy słowo bandyci jest dobrym określeniem? W dalszej kolejności jesteśmy my i Litwa Łotwa i Estonia. Biedę trzeba w końcu jakoś uzasadnić. A konieczność wyprzedzającej obrony czyli napaści na sąsiada jest zawsze dobrym pretekstem. Dziwię sie społeczeństwu Rosji - ciagle wierzą, że NATO chce na nich napaść. Nie widzą za to Chin - ich prawdziwego wroga. Wspierają ich gospodarczo jak Hitlera w latach 1939-1941 r.

vydra
poniedziałek, 20 lipca 2020, 08:22

A banderowcy wspierani przez nas wiecznie wyją że chcą ich napaść a trzeba troszkę ruszyć głową- Rosja dalej już nie pójdzie

WL
poniedziałek, 20 lipca 2020, 09:17

Trollu .ru , widać was z daleka, nie tylko dlatego że nie piszecie poprawnie po polsku (Wyręczam moderację D24)

Niuniu
niedziela, 19 lipca 2020, 18:56

W Katyniu czy Miednoje stoją pomniki zamordowanych Polaków. A w rocznicę mordów kwiaty składają delegacje z Polski ale i Rosjanie. Na Wołyniu też są pomniki ale pomniki morderców, Bandera z kolegami to Bohaterzy Ukrainy. I to pod ich pomnikami są kwiaty i honorowe warty. Pomników ofiar nie ma. Wolna i niepodległa Ukraina jest budowana na ludobójstwie tysięcy polskich kobiet i dzieci bestialsko mordowanych przez UPA. Teraz te jednostki skrajnych nacjonalistów są powtórnie powoływane do życia. Mają już nowożytną historię z wojny domowej w Donbasie czy z Odessy nie gorszą niż z Wołynia.

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 20:43

W Odessie to zfajczyli Kremlowskich rozrabiaków wynajętych do oderwania Odessy od Ukrainy . Spalonym - Kreml nie musiał płacić - tanio wyszło . Zmienili mapy na jakich Noworosjia była i w Odessie na takie gdzie jest Tylko ŁRL I DŁR . (jak tam odbudowa lotniska w Doniecku .....taaakie były plany że już za 2 lata a tu dalej zgliszcza a taki miał być ładny...wg. władz "separów")

hmm
poniedziałek, 20 lipca 2020, 00:24

Kolejny przykład gloryfikowania mordu przez atlantystyczne świnki, zaślepione żądzą europejskiej krwi

carl fath
niedziela, 19 lipca 2020, 20:21

Dla jednych ludobójcy dla innych bohaterowie, nie znasz historii, zapisz się do szkoły potem pisz...

vydra
poniedziałek, 20 lipca 2020, 08:17

Znam i rozumiem kolego. UPA to zbrodnicza organizacja a Bandera to zbrodniarz. Rzeź Wołyńska. Mordy na Polakach. Poczytaj. Obecnie w 2020 roku zarówno on jak i jego organizacja są na Ukrainie uznawani za bohaterów. Dziękuję

tylko pytam...
poniedziałek, 20 lipca 2020, 07:25

@carl fath Rozumiem że ludobójcy upa to dla Ciebie bohaterowie ?

WL
niedziela, 19 lipca 2020, 19:30

Skoro moderacja dopuszcza taki tekst - nic na temat- pozostaje tylko go skomentować: troll .ru

vydra
poniedziałek, 20 lipca 2020, 08:17

Serio? A z czym się nie zgadzasz napisz please

sża
niedziela, 19 lipca 2020, 20:57

A gdzie napisał nieprawdę?

WL . Don't feed trolls .ru anymore
poniedziałek, 20 lipca 2020, 09:57

Wy nie czytawszyj ? Napisanno -nic na temat- Manipulacja i prowokacja.

Obrigado
niedziela, 19 lipca 2020, 09:50

Można zrobić wylicznkę gdzie są Wojska Macierewicza, jak mawia POlitycznie poprawna część obywateli RP.!!! Szwajcaria, Japonia..... Estonia, teraz Ukraina!!! A przecież to dla tych POtriotów wyrzucone pieniądze w błoto!!! :) A tak poważnie to dobry ruch Ukrainy. Gdyby Rossija była normalnym krajem szanowałaby sąsiadów, mieszkańcy Krymu mieliby wodę i most kerczeński. Krym w Ukrainie miał swoją autonomię i w drodze pokojowej Donbas by się też tego doczekał. Niestety mentalność Rossijan od czasów podległości Złotej Ordzie polega na rozwiązywaniu takich kwestii za pomocą imperialnych podbojów. Polscy rusofile może kiedyś to zrozumiecie!!!

Cit
niedziela, 19 lipca 2020, 11:31

Od banderowca by się doczekał? Pewnie tego samego co Polacy w 1943 na Wołyniu.

Obrigado
niedziela, 19 lipca 2020, 13:34

A co spotkało polską elitę wojskową w Katyniu, Miednoje itd. Rusofil ma pamięć wybiórczą!!!!!

vydra
poniedziałek, 20 lipca 2020, 08:20

Człowieku ale my historie znamy. Temat to UKR. a tam gloryfikuje się UPA i Banderę. A teraz doczytaj kim są ci ludzie i czego się dopuścili. Dziekuje

HeHe
niedziela, 19 lipca 2020, 16:54

Polska elita wojskowa w Katyniu i Miednoje została wymordowana przez SOWIECKIE NKWD którego ówczesnym szefem był Gruzin Beria a rozkaz do wymordowania wydał inny Gruzin Dżugaszwili "Stalin". Zresztą wykonaniem tego rozkazu zajęło się kijowskie NKWD. Poza tym tamtejsze groby noszą imiona, nazwiska i stopnie wojskowe pomordowanych a wszelkie uroczystości mają asystę armii rosyjskiej. Szczątki ok. 160 tys. ludzi pomordowanych przez Ukraińców na Wołyniu, Polesiu i w Małopolsce Wschodniej leżą w nieoznaczonych dołach a ich mordercy są na Ukrainie bohaterami narodowymi. Tak wygląda pamięć wybiórcza rusofoba i ukrainofila.

Lord Godar
poniedziałek, 20 lipca 2020, 14:09

Typowa ruska argumentacja , jak coś dobrze to Stalin był Rosjaninem , a jak źle to już Gruzinem . Te dobre NKWD było to z Moskwy , a Kijowskie było już złe . Dosyć że Rosja to stan umysłu , to jeszcze z rozdwojeniem jaźni ... A te oznakowane groby to kiedy się pojawiły ? Jak ich chowali po kuli w tył głowy ? Wtedy spychacz ich zasypywał jak bydło ... bo tak zostali przez Stalina i bandycką Rosję potraktowani ... No a Ci co mordowali i co przeżyli jeszcze teraz co roku defilują lub siedzą na trybunie honorowej obok Putina . Weź już skończ z tą swoją propagandą . Nikt w Polsce , w tym i ja nie przebaczymy zarówno ZSRR/Rosji jak i Ukraińcom zbrodni popełnionych na Polskim narodzie , ale wy bezczelnie wykorzystujecie ten fakt do uprawiania własnej polityki i czerpania korzyści i do tego próbujecie swoje mordy na nas przykryć jak czapką ich mordami . Ukraińcy na razie mają swój "głupi" okres po uniezależnieniu się od was , czasem wychodzą różne demony z przeszłości , ale to się z czasem unormuje i zmieni . A te demony z przeszłości wyciągnęliście wy towarzysze i wy swoją agresją na Ukrainę w 2014 roku doprowadziliście do aktywizacji różnych zachowań skrajnie prawicowych i to był właśnie skutek i odpowiedź na wasze działania w jakimś stopniu obronna. Nie tłumaczę ich w jakimkolwiek stopniu , tylko chłodno oceniam z perspektywy czasu.

śmieszek
poniedziałek, 20 lipca 2020, 20:34

Tacy ludzie jak ty, i o takim sposobie myślenia zawsze tworzą nienawiść i wielkie nieporozumienia międzynarodowe. Właśnie tacy ludzie muszą odejść w niebyt aby nastąpiło porozumienie i zarazem przebaczenie. Innego sposobu pomprostu nie ma.

dim
niedziela, 19 lipca 2020, 22:39

Sowieckie, czy niesowieckie, tamto było kiedyś. My patrzmy raczej co jest dziś. Dziś likwiduje się tablice pamiątkowe, pamięci ofiar, ze ścian dawnych katowni NKWD. Czyli stare wraca. ///// piszę ten post o 23,38 czasu greckiego, czyli 22.38 czasu polskiego. Ciekawe z jaką godziną się ukaże ?

Obrigado
niedziela, 19 lipca 2020, 18:10

Kto pochwała mordy na Wołyniu?! A do czego odwołuje się obecny car, I sekretarz KPZR Putin jak nie do tradycji ZSRR, Stalina i innych morderców. Jeśli rusofilu tak cenisz ten kraj to jest proste rozwiązanie: czemadan, wakzau, Rossija. Jednego gł..a mniej!!!

HeHe
niedziela, 19 lipca 2020, 22:44

W drodze pokojowej Donbas doczekałby się tego czego od Ukraińców doczekali się obywatele II RP, mieszkańcy polskich Kresów a gdyby ruscy nie byli szybsi to tego samego doczekaliby się mieszkańcy Krymu. Ale skoro ukrainofilu tak cenisz Ukrainę to polecam ci także czemadan, wakzał, "batkiwszczyna" i jednego ma....ła mniej :)

Lord Godar
poniedziałek, 20 lipca 2020, 14:12

Jakoś żyli w zgodzie dopóki ruscy nie zaczęli mieszać . A największa krzywda ludzka jaka się dzieje zarówno w Rosji jak i na Ukrainie to z rąk oligarchów i to za nich się zabierzcie .

yyyy
niedziela, 19 lipca 2020, 18:04

Etniczni Rosjanie mordowali Powstańców w Warszawie (rzeź Ochoty)

HeHe
niedziela, 19 lipca 2020, 22:48

Ukraińcy, ULS płk. Petro Diaczenki w czasie powstania urządzili rzeź na Czerniakowie a Poroszenko w rocznicę dnia śmierci Diaczenki urządził "dzień pamięci patriotów ukraińskich".

K.O.
niedziela, 19 lipca 2020, 17:31

Towarzyszu, ja piszę swój komentarz w niedzielę 19 lipca, o godzinie 17:29. A widzę, że towarzysza post ukazał się w niedzielę 19 lipca o godzinie 18:54. Interesujące. Piszecie kolego z przyszłości? Czy po prostu z innej strefy czasowej? Tej na wschód od Polski?

HeHe
niedziela, 19 lipca 2020, 22:50

A może zegarki w rejonowym prowydzie ZUwP macie z ukraińskim czasem ... ? :)

Lord Godar
poniedziałek, 20 lipca 2020, 14:13

W Petersburgu jest jeszcze bardziej do tyłu .

Polsky!
sobota, 18 lipca 2020, 22:10

Może warto wysłać chociaż coś słodkiego dla wsparcia? Przeciez Pilsudski chcial aby cos nas oddzielalo od Rosjan. A Jak pozwolimy Ukraine rozbierać to potem tez będą sie przygladali jak nas skubią.

ito
sobota, 18 lipca 2020, 19:25

Skoro uważają, że maja problem- dlaczego nie armia regularna? Z batalionami ochotniczymi doświadczenia mają słabe- okazały się waleczne, ale też samowolne- i mające ciągoty do gangsterki. Dlaczego tym razem ma być inaczej? Tym bardziej, że podobne doświadczenia mają np. Rosjanie- "Wostok" okazał się bitny, skuteczy, bardzo profesjonalny- i bardzo szybko skręcił w stronę "inicjatywy prywatnej".

spoko
sobota, 18 lipca 2020, 17:59

Putin bylby idiota gdy teraz zatakowal Ukraine Zniszczyl by tym wszystkie prorosyjskie sily i sympatie na Ukrainie A na razie sa szanse ze sily prorosyjskie dojda do wladzy i zmienia kurs Kijowa z zachodniego na wschodni

y
sobota, 18 lipca 2020, 20:09

To co piszesz to prawdziwe SF! Prawie jak u Sapkowskiego! :-)

Chris
niedziela, 19 lipca 2020, 00:01

To ostatnia szansa na zaatakowanie Ukrainy, dopóki USA rządzi pionek Putina Trump. Po wyborach nowy prezydent Biden zaostrzy kurs wobec Rosji i armia ukraińska otrzyma miliardowe wsparcie

Fanklub Daviena
niedziela, 19 lipca 2020, 14:09

Prędzej w upadających USA (już 30-40% Nowojorczyków nie płaci czynszu, bo nie ma za co...) dojdzie do nowej Wojny Secesyjnej i wzajemnego się tam wyżynania i Ukraina będzie ostatnią sprawą, o którą się będzie martwił rząd USA... Już w amerykańskich firmach jak Cisco zwalniają pracowników z pracy, którzy ośmielili się krytykować BLM twierdząc, że każde, a nie tylko czarne życie ma znaczenie... :-)

Roket
niedziela, 19 lipca 2020, 15:43

Upadasz coraz niżej z tymi kłamstwami. 30-40% nowojorczykow nie płaci czynszu? Hahaha. No skoro Rosjanie tak twierdzą to pewnie prawda tylko że ci nowojorczycy o tym nie wiedzą i płacą. Musisz tam pojechać i ich poinformować o tym.

yike
wtorek, 21 lipca 2020, 00:39

Po co, żeby dać się zabić w zamieszkach i zostać okradzionym w bezrobotnym mieście?

PATRIOTA
sobota, 18 lipca 2020, 13:41

powiecmy wport rosjii nie tac na pelnoskalowa wojne , zotaje im co najwyzej straszyc i organizowac prowokacje , co do ukrainy to juz nie te ama z czasow zajeccia krymu i donbasu , nie dada sie zaskoczyc. Coprawda eca na lep slupki Putlerowi i potrzebuje propagandy sukcesu i jedyna perspektywa wydaje sie odbicie lub zniszcenie tamy bo wody na krymie slodkiej brak, czy to poprzez separaystow czy przez specnaz , i wmawiajac zachodowi ze to wramach akcji humanitarnej bo ludzie na krymie bez wody zostaja , i w tym wypadku to rosji problem oni chcieli krym wiec niech sie martwia, a jaki kolwiek jawny atak w celu zniscenia badz odbicia tamy oznaczl by wejscie w faze wojny . Choc wedlug mnie jak by tak aprosili ukraincy amerykanow do siebie tworzac jakas baze w pobliu donbasu i krymu to by Putinowi cisnienie skocylo

rozbawiony
niedziela, 19 lipca 2020, 11:07

Patriota ale z jakiego kraju / ? / cię przyniosło . Musisz ewidentnie poprawić polską pisownię .

Jacek
sobota, 18 lipca 2020, 12:41

Żart ukraiński: Dlaczego wojsko ukraińskie walczy w Donbasie? Ponieważ podobno jest tam armia rosyjska. Dlaczego więc wojsko ukraińskie nie walczy na Krymie? Ponieważ armia rosyjska jest tam naprawdę...

Lord Kodart
sobota, 18 lipca 2020, 20:08

I to jest trafne w 100 procentach.

sobota, 18 lipca 2020, 18:05

W Donbasie ruscy soldaty są nie podobno tylko na pewno . To po pierwsze ,po drugie Donbas nie został przylaczony bezprawnie do Raszki tak jak krym. Po 3 Ukraina nie koncentruje wojsk w celu ataku ale w obawie przed dalszą agresją Putlerka

Psd
sobota, 18 lipca 2020, 12:35

Hej, ruski trolu. Idź i powiedz matuszkę Rosji że my tutaj będziemy bronić Polski do ostatniej kropli krwi. Jeżeli kiedykolwiek tu wejdziecie to urządzimy Wam piekło na ziemi.

ito
sobota, 18 lipca 2020, 19:06

I nie oddamy ani guzika. Ogarnij się- takie arabskie groźby są najwyżej żałosne. I idź zaciągnąć się do wojska żebyś nie skończył na gadaniu.

Leszek
sobota, 18 lipca 2020, 17:15

Do jakiego lekarza na głowę chodzisz ?

Amerykanskie cwoki
sobota, 18 lipca 2020, 20:32

Widac ze nie chodzi i dlatego tak bredzi

Stary Wiarus z Reggio
sobota, 18 lipca 2020, 14:19

Popieram !!! Powiedz Jeszcze , Tym Rosyjskim Onucom ... Ze Nie Zobacza Juz Nigdy , Ani Mamy i Taty ... Oraz Swoich Dzieci ... Nigdy !!!! ... Pozdrawiam !

Piotr ze Szwecji
sobota, 18 lipca 2020, 11:13

Bankruta Ukrainę nie stać na nowoczesny polski WOT. Decydują się więc na starsze rozwiązanie Kaitseliit z Estonii. A jak Rosjanie reagują na obydwa? Rosjanie żyją w przekonaniu wiecznej wiary, że obrona to wyłącznie atak. Jednak skuteczna obrona uniemożliwia skuteczny atak, a więc i skuteczną obronę Rosji. Z tego co czytałem w odpowiedzi na Kaitseliit, Rosjanie ćwiczyli na poligonie przez wiele lat jeno pacyfikację leśnych partyzantów paroma dywizjami. Tak nie było w Rosji w odpowiedzi na polski miejski WOT. Rosjanie wpierw powołali do życia całą nową armię pancerną pod Moskwą. W następnym kroku Rosjanie powołali do życia własne wojsko OT, głównie z jednostek policyjnych MSW, które jest podporządkowane prezydentowi Rosji (armia Rosji nie jest mu bezpośrednio podporządkowana). Niestety wielu komentujących tutaj nie zastanawia się nad potencjałem drzemiącym w polskim WOT ani go rozumie w obecnym kształcie (brak im w miejskim WOT bwp-mobilności po lesie). W tym samym czasie WOT na Kremlu wzbudził prawdziwie emocjonalne poruszenie. WOT pokazał Rosjanom alternatywne rozwiązanie, które jak widać z podporządkowania prezydentowi Rosji. WOT nadal nie znajduje zrozumienia rosyjskiej generalicji (i nie tylko ich zresztą), poza pełną grozy wiedzą (szczególnie po interwencji sowieckiej w Afganistanie), że po spacerku rozbicia WP przez całe długie 9 miesięcy okupacji Polski zupełnie nie będą panować nad okupowanym przez siebie terytorium.

Szczery
sobota, 18 lipca 2020, 15:36

Ale jaja sobie robisz z wot-u?

sża
sobota, 18 lipca 2020, 17:32

Dlaczego jaja? Przecież powszechnie wiadomo, że gdyby nie WOT, to Ruscy już dawno by nas zaatakowali, aby przejąć nasze najnowsze technologie.

red
sobota, 18 lipca 2020, 21:16

Dlaczego mówisz (mówicie) o WOT jako o czymś abstrakcyjnym !? Przecież służba w WOT będzie dotyczyła ciebie ,sąsiada ,brata , rodziny itp . Jak cie powołają to będziesz postępował i walczył tak jak to tu oczekujesz od innych ?????

sża
niedziela, 19 lipca 2020, 09:03

To do WOT będą powoływać? Może niech najpierw przywrócą Zasadnicza Służbę Wojskową, bo z cywila nie zrobisz w kilka niedziel żołnierza.

kj1981
sobota, 18 lipca 2020, 19:42

...i nasz lotniskowiec, bo ich Kuzniecow się spalił.

Amerykanskie cwoki
sobota, 18 lipca 2020, 20:34

Pieczarkarnie, biedry, lidle,wytwornie krasnali ,europalet .

Maciek
sobota, 18 lipca 2020, 14:59

Osobiście uważam, że planowanie działań partyzanckich w miastach, w wykonaniu WOT to działalność zbrodnicza i antypolska. Mieliśmy Powstanie Warszawskiebi wystarczy. Miasta są najwartościowsze że względu na infrastrukturę i mieszkańców. Lepiej je oddać bez walki niż dopuścić do kolejnej rzezi polskiej inteligencji. Poświęcać należy obszary wiejskie, które są zasiedlone przez najmniej wartościową ludność.

F1245
sobota, 18 lipca 2020, 21:49

Jak ktoś myśli że ludzi można warościować uznając za kryterium podziału miejsce zamieszkania to osiągnął dno. Trzeba być intelektualną i społeczną miernotą żeby wypisywać takie bzdury. Jeżeli naprawdę napisałeś to co myślisz o ludziach ze wsi i miasta to jesteś żałosnym człowiekiem. NIE SZERZ PODZIAŁÓW

y
sobota, 18 lipca 2020, 20:17

:...obszary wiejskie, które są zasiedlone przez najmniej wartościową ludność." Rozumiem, że Ty jesteś tym bardziej wartościowym z miasta. Pewnie z Warszawy lub innego podobnego POznania... Tylko ciekawe co byś jadł jakby nie ta "najmniej wartościowa ludność". No chyba, że Ty z tych co uważają, że jedzenie jest ze sklepu, a pieniądze z bankomatu... I że trzeba się obrazić na wieś, że nie poparła Rafała T.

Stan
sobota, 18 lipca 2020, 19:36

Yhy w miastach ludzie dużo gorsi od mieszkańców wsi, cwaniaki i oszuści.

Filemon
sobota, 18 lipca 2020, 16:10

A co do wartości ludzi, to nie oceniłbym kto ma większą wartość i raczej patrzyłbym na ilość potencjalnych ofiar wśród cywilów bez względu na "wartość"

codybancks
sobota, 18 lipca 2020, 15:56

Ruskie będą chciały dotrzeć do Stolicy i RTV , żeby ogłosić , że zdobyli ! A w miastach i miasteczkach oraz lasach nasza partyzantka WOT !! Tu nie będzie przebacz , żadnych jeńców i rannych i poddających się !!!

Filemon
sobota, 18 lipca 2020, 15:49

Zacznijmy od genezy powstania WOT. Wróg, żeby zaatakować musi mieć w tym swój cel, musi nas zaatakować i musi zdobyty teren utrzymać. Zakładamy, że nikt z NATO nas nie zaatakuje, więc jedyne zagrożenie to Wschód. Ukraina i Białoruś są zbyt słabe, więc jedyna inna możliwość to Rosja. Z rosyjską armią nikt nikt nie wygra, a napewno nie Polska, nie dzisiaj. Przed atakiem broni nas armia zawodowa, a WOT ma być największym wrzodem na dupie wroga - mają działać za linią frontu: przejmować/niszczyć pojazdy z zaopatrzeniem, dostarczać informacje wywiadowcze, prowadzić akcje dywersyjne i nie pozwolić, żeby Polacy zostali złamani, tak jak Ukraińcy kiedy odcięto im gaz i prąd, a w niektórych przypadkach również wodę. Nikt nie mówi o powstaniach dużego kalibru w dużych aglomeracjach, gdzie jest tak dużo cywili.

say69mat
niedziela, 19 lipca 2020, 01:29

Hmmm ... czyżby wot, efektywnie działając na zapleczu sił inwazyjnych potencjalnego agresora miałby się skrywać za konwencjami Haską v/s Genewską??? Bo jak to powszechnie wiadomo szacunek do rzeczonych konwencji jest niezbywalnym atrybutem sił inwazyjnych potencjalnego agresora. A zwłaszcza jednostek drugiego rzutu, szkolonych do eksterminacji ludności cywilnej i eliminacji zaplecza militarnego oporu.

Filemon
niedziela, 19 lipca 2020, 03:41

W zasadzie to konwencje dotyczyłyby WOT w aspekcie traktowania jeńców wojennych. WOT to nie Obrona Cywilna tylko wojsko (patrz nazwa) więc będą traktowani jak wojsko.

Zaba
poniedziałek, 20 lipca 2020, 07:32

Ruskie i honorowo? Haha

ŻABA
poniedziałek, 20 lipca 2020, 07:31

Ruskie zawsze traktują jeńców honorowo haha

say69mat
niedziela, 19 lipca 2020, 08:42

... z lasku Katyńskiego??? ... akcji Burza??? ... z Czeczenii??? ... Syrii??? ... itp, itd.

Filemon
niedziela, 19 lipca 2020, 10:29

Katyń był skutkiem akcji "Burza", co do której historycy są zgodni, że była błędem strategicznym. Czeczenia ma całkiem inne położenie, była pogrążona w wojnie domowej, a terroryści dysponowali "charakterystycznym" dla terrorystów wyposażeniem, a i poziom wyszkolenia powstańców był "charakterystyczny". Syria była wewnętrznie skłócona i wyniszczona i nie słyszałem o żadnym tworze podobnym do WOT, który by tam działał... Straty są zawsze i zawsze są duże bo to jest wojna. Pytanie ile za wolność jesteśmy w stanie jako naród zapłacić bo zawsze możemy ocalić całe społeczeństwo, infrastrukturę i jeszcze oszczędzić amunicję, poddać się zanim konflikt się zacznie, żeby skończyć jako niewolnicy w Rosji czy jakimś bantustanie "bo chcemy chronić ludzi i infrastrukturę"

Lord Godar
niedziela, 19 lipca 2020, 15:15

Co ty Filemonie za farmazony pitolisz ??? Katyń był skutkiem akcji "Burza" ? Brednie totalne . Najpierw był mord w Katyniu i innych miejscach , a potem dopiero po ujawnieniu tych grobów i faktu mordu naszych przez NKWD podjęto decyzję o akcji "Burza" aby spróbować nie dać ZSRR wolnej ręki do rządzenia się na naszych ziemiach po ich wyzwoleniu. Sam to wymyśliłeś ?

Filemon
niedziela, 19 lipca 2020, 17:25

Oczywiście, że jest źle. Mój błąd. Dzięki

ngiv
sobota, 18 lipca 2020, 23:28

to co opisałeś to raczej partyzantka, a nie WOT. Poza tym obejrzyj sobie jak kilkanaście lat temu AH-64 rozwalał w nocy taką "partyzantkę" bo widział wszystkich jak na dłoni w kamerze temowizyjnej. A od tego czasu technika poszła znacznie do przodu.

Filemon
niedziela, 19 lipca 2020, 03:42

To od czego Twoim zdaniem jest WOT jeśli nie od tego?

say69mat
niedziela, 19 lipca 2020, 09:11

WOT jest od budowania zaplecza odciążającego działanie sił manewrowych w warunkach dynamiki konfliktu militarnego. I jeżeli będą szkoleni wyłącznie do operacji nieregularnych na zapleczu sił zbrojnych agresora. To kto zorganizuje i zabezpieczy ewakuację ludności z terenu walk??? Kto zapanuje nad niewątpliwą paniką wywołaną konfliktem zbrojnym??? Kto zabezpieczy odbudowę infrastruktury komunikacyjnej zniszczonej w efekcie agresji??? Dalej, kto zorganizuje i zabezpieczy łańcuch dostaw, paliwa, amunicji z południa Polski do jednostek walczących na północno wschodniej flance??? Bo ... stacje benzynowe i składnice paliwa oraz amunicji na północ od Narwi i na wschód od Wisły zostaną zniszczone. Dalej, kto zabezpieczy szlaki komunikacyjne oraz ewakuację rannych i uszkodzonego sprzętu z teatru działań??? Kto zorganizuje prowizoryczne warsztaty służące do naprawy uszkodzonego w efekcie walk uzbrojenia??? Pomoc Drogowa??? Policja??? Nasi sojusznicy??? Ratownicy Medyczni??? Straż Pożarna??? Junacy z OHP??? Harcerze??? Czy ... chłopaki z Klonowej v/s markietanki z obszaru Cywilnej Kontroli nad Armią???

Filemon
niedziela, 19 lipca 2020, 10:08

Z tą odbudową infrastruktury bym nie przesadzał...

aad154
sobota, 18 lipca 2020, 12:50

Po prostu WOT według ciebie to 25k specjalsów Delta Force! Możliwe że tylko GROM może im się równać! Władza na Kremlu już dawno narobiła w portki

Wter
niedziela, 19 lipca 2020, 08:32

Ruscy twierdzą że maja 30 tys soecjalsow w Specnazie a to takie NKWD które trzyma pokój w zdemoralizowanej ruskiej armii

Lord Godar
niedziela, 19 lipca 2020, 15:21

Specnaz to nie NKWD , coś ci się chłopie pomyliło . Dla ochrony własnych 4 liter i ustroju , który jest to organizują teraz gwardię . To w sumie po części takie "hitlerjugend" ...

Tweets Defence24