Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Zmiany w wojskowym sądownictwie?; Włamanie na prywatnego e-maila szefa kancelarii premiera

Fot. KPRM
Fot. KPRM

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Małgorzata Kryszkiewicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Osłabianie sędziowskiej samorządności pod lupą RCL”: Czy czekają nas zmiany w wojskowym sądownictwie, wzorem sądów powszechnych? „Prezes Rządowego Centrum Legislacji pyta o konstytucyjność zmian w sądownictwie wojskowym. Wcześniej identyczne wprowadzono w sądach powszechnych [...] W uzasadnieniu projektu stwierdza się bowiem wprost, że proponowane rozwiązania są motywowane potrzebą dostosowania regulacji dotyczących wojskowego samorządu sędziowskiego do tych obowiązujących w sądach powszechnych, a wprowadzonych nowelizacją z grudnia 2019 r. Tak więc po wejściu w życie proponowanych rozwiązań zmianie ulegnie skład kolegiów wojskowych sądów okręgowych (patrz: grafika), a Zgromadzeniu Sędziów Sądów Wojskowych - na rzecz kolegiów właśnie - zostanie odebrane uprawnienie do opiniowania kandydatów na sędziów sądów wojskowych.”


Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Atak na Dworczyka, czyli fałszywki i dezinformacja”: Po opublikowaniu na Telegramie dokumentów z prywatnej skrzynki e-mail szefa KPRM Michała Dworczyka, minister nie skomentował, czy dane są autentyczne. „[...] Na pytania, czy można potwierdzić, które z dokumentów ujawnionych w serwisie Telegram są autentyczne i mogą pochodzić z poczty ministra Dworczyka, usłyszeliśmy, że rząd chce uniknąć publicznej dyskusji na ten temat. - Jeśli potwierdzimy jeden dokument, to za chwilę podrzucą kolejny. Być może fałszywy. Taki jest cel dezinformacji, by mieszać jedno z drugim - podkreśla osoba z KPRM.”


Hubert Kowalski, Gazeta Polska Codziennie, „Michał Dworczyk na celowniku Rosji”: Cyberatak na Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „We wtorek doszło do ataku hakerskiego na Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Za włamaniami m.in. na jego skrzynkę mejlową najprawdopodobniej stoi Rosja. [...] Włamano się także na facebookowe konto Agnieszki Dworczyk, żony ministra. Na jej profilu pojawił się wpis z informacją o przejęciu skrzynki mejlowej Michała Dworczyka. Opublikowano również oświadczenie, którego autorem miał być szef KPRM. <<Sprawcami zostały skradzione dokumenty służbowe, które zawierają informacje niejawne i mogą być wykorzystane do wyrządzenia szkody bezpieczeństwu narodowemu RP, a także mogą być wykorzystane jako dowód rzekomej polskiej ingerencji w sprawy wewnętrzne Białorusi>> - napisano (pisownia oryginalna).”


Mariusz Kania, Gazeta Wyborcza, „MON niechcący dzieli się informacjami”: Czy Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej ujawniło poufne dane w korespondencji z dziennikarzem? „Imiona i nazwiska pracowników MON, zajmowane stanowiska, adresy e-mail, fragmenty łańcucha dowodzenia, używane do komunikacji telefony, systemy operacyjne na urządzeniach mobilnych, adres IP strony służącej do logowania na wewnętrznym systemie pocztowym - takie dane udało mi się uzyskać w trakcie rutynowej pracy dziennikarza, zadając jedno proste pytanie przedstawicielom instytucji podlegającej Ministerstwu Obrony. Osoba odpisująca na moją wiadomość przekazała mi komunikację wewnętrzną dotyczącą mojego zapytania. Po prostu nie usunęła jej z e-maila. Takie informacje, przekazane w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane do wielu celów. Informacja o używaniu konkretnej marki telefonu jest ważna w momencie doboru narzędzi z arsenału hakerów.”


Reklama

Komentarze

    Reklama