Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Rozpoczęto instalację pocisków w Redzikowie; Talibowie przejmują Afganistan; Rosja ostrzelała brytyjski okręt; Zaostrzenie konfliktu w Birmie

SU-24M z podwieszonymi pociskami Ch-25M. Fot. NATO/HQMARCOM
SU-24M z podwieszonymi pociskami Ch-25M. Fot. NATO/HQMARCOM

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Redzikowo: nasza pępowina z USA”: Rozpoczęto instalację pocisków w jedynej stałej amerykańskiej bazie wojskowej w Polsce. „Informację o rozpoczęciu prac przy rozmieszczaniu systemu rakietowego Aegis w podległemu Marynarce Wojennej USA ośrodku na Pomorzu podała w środę amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA). Deklaracja zbiega się z zapowiedzią zasadniczego przyspieszenia dostawy pierwszej z zamówionych przez polski rząd baterii Patriot - ma dotrzeć nad Wisłę już pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. To ważne sygnały pokazujące, że administracja Bidena, mimo chłodu w relacjach dyplomatycznych z polskim rządem, dotrzymuje podjętych zobowiązań wojskowych wobec naszego kraju.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Talibowie u bram Azji Środkowej”: Islamiści dotarli do północnych granic kraju, budząc panikę wśród sąsiadów i niepokój w Moskwie. „Tylko od maja talibowie zajęli 50 z 370 powiatów kraju - podliczyła specjalna wysłanniczka ONZ ds. Afganistanu Deborah Lyons. Ich atak zaczął się wraz z początkiem wycofywania się z kraju wojsk amerykańskich i ich sojuszników z NATO i trwa do chwili obecnej. Prezydent Joe Biden chciałby zakończyć odwrót do 11 września, w 20. rocznicę ataków na Nowy Jork, które stały się przyczyną interwencji w Afganistanie. Ciężar walki z talibami spadł obecnie na armię podległą rządowi w Kabulu. A ta - mimo że formalnie liczy ok. 350 tyś. żołnierzy - nie daje sobie rady z 7O-tys. oddziałami islamistów. Specjaliści uważają, że jedynie 40-50 tyś. rządowych żołnierzy jest w stanie walczyć przeciw nim, pozostali najczęściej rozbiegają się po pierwszych strzałach.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Brytyjski okręt ostrzelany przez rosyjski bombowiec”: Londyn odrzuca stwierdzenie Rosji dotyczące strzałów ostrzegawczych, jakie zostały oddane przez bombowiec frontowy Su-24M.„Wczoraj rosyjski bombowiec frontowy Su-24M oddał ostrzegawcze strzały w kierunku niszczyciela rakietowego HMS Defender, który miał rzekomo naruszyć morską granicę państwową Federacji Rosyjskiej. [...] W środę po godz. 12 czasu lokalnego w kierunku brytyjskiego okrętu wojennego bombowiec frontowy Su-24M wystrzelił cztery pociski OFAB-250. Wcześniej zaś strzały ostrzegawcze w kierunku niszczyciela rakietowego znajdującego się w okolicy przylądka Fiolent oddał rosyjski okręt patrolowy. Powodem tych agresywnych działań strony rosyjskiej miało być rzekome naruszenie morskiej granicy państwowej Federacji Rosyjskiej. Warto zauważyć, że od nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję wody oblewające ten półwysep kontrolowane są przez rosyjską Flotę Czarnomorską. Do ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej w związku z tym incydentem został wezwany brytyjski attache w Moskwie.”


Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Birmańczycy chwycili za broń”: Ponad 300 bomb eksplodowało w komisariatach policji, bankach i urzędach państwowych w Birmie. „We wtorek po raz pierwszy doszło do wymiany ognia w dużym mieście. [...] W Mandalaju armia starła się z lokalną milicją używającą nazwy Ludowe Siły Zbrojne (PDF). Żołnierze dokonali nalotu na szkołę z internatem wykorzystywaną przez PDF jako bazę, doszło do wymiany ognia. Według rządu zginęło czterech rebeliantów, ośmiu aresztowano, kilku żołnierzy zostało rannych. PDF potwierdziły w mediach społecznościowych, że doszło do starcia, konfiskaty broni i aresztowań. Według niej była to odpowiedź armii na atak przeciwników junty na jedną z baz wojskowych. Wcześniej wojsko reagowało na takie ataki przy użyciu artylerii i nalotów, powodując ucieczkę tysięcy ludzi z domów, ale działo się to na terenach wiejskich lub w małych miejscowościach.”


Reklama

Komentarze (2)

 1. Nie Jasnowidz

  Te Patrioty niech instalują przed *Zapad2021 *czyt. Napad2021 .... dobra rada

 2. XYZ

  Czas zacząć ostrzeliwać Rosyjskie samoloty naruszające przestrzeń powietrzną NATO,

  1. jkkk

   najwyższa pora:)

Reklama