Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Prezydent USA ogłosił redukcje US Army w Iraku; Ćwiczenia NATO na Morzu Barentsa; Most pontonowy na Wiśle już gotowy; Wywiad z byłym zastępcą szefa IU

USS "Ross" Fot. US Navy
USS "Ross" Fot. US Navy

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Mniej amerykańskich żołnierzy w Iraku”: Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił wczoraj plany dalszej redukcji wojsk US Army w Iraku. „Po znaczącym ograniczeniu zdolności bojowych dżihadystów USA ogłosiły w grudniu 2018 r., że w pierwszej kolejności zaczną wycofywać swoje wojska z Syrii. Następnie postanowiono o redukcji kontyngentu 5200 amerykańskich wojskowych stacjonujących w Iraku. Przedstawiciele administracji Białego Domu już kilka tygodni temu mówili nieoficjalnie o możliwości dalszego wycofywania żołnierzy US Army z tego bliskowschodniego kraju. Powrócić ma 30 proc. personelu. Reszta wojskowych zostanie na miejscu i będzie wspierała iracki rząd w działaniach antyterrorystycznych.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Odpowiedź na rosyjskie prowokacje”: W rosyjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Barentsa trwają ćwiczenia wojsk NATO. To pierwszy przypadek od lat 90., gdy okręty Paktu Północnoatlantyckiego biorą udział w operacji bezpieczeństwa w rosyjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej bez udziału rosyjskich okrętów. „W ćwiczeniach sił NATO bierze udział amerykański niszczyciel USS <<Ross>>, brytyjska fregata HMS <<Sutherland>> oraz statek pomocniczy RFA <<Tidespring>>. Norwegię reprezentuje fregata KNM <<Thor Heyerdahl>>. Cała operacja jest wspierana z powietrza przez duńskie myśliwce. - Ważne, aby nasi sojusznicy poprzez regularne ćwiczenia poznali warunki, jakie występują w najbliższej okolicy - podkreślił minister obrony Norwegii Frank Bakke-Jensen.”


Nasz Dziennik, „Most pod rurociąg”: Przedstawiciel wojska przyznał, że operacja połączenia mostu została przyspieszona, gdyż firma, która buduje bypass, podciągnęła już rury na brzeg rzeki. „Most o długości 245 metrów połączył stołeczne Bielany i Białołękę. Został zbudowany z 90 pontonów. - Samo zmontowanie konstrukcji mostowej nie jest zakończeniem operacji przez wojsko. Musimy czekać na firmę, która doprowadzi rurociągi, musimy nadzorować właściwe ich zamontowanie, a następnie kontrolować przepływ ścieków - powiedział dowódca 2. Pułku Inżynieryjnego płk Artur Gruszczyk.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Zakupy broni wymagają stabilizacji”: Wywiad z Pawłem Mączką, który w latach 2015-2020 był zastępcą szefa Inspektoratu Uzbrojenia. „Na przykład w ramach kolejnej fazy procesu zakupu, tzw. fazy analityczno-koncepcyjnej, gdy rozmawia się z producentami o tym, co jest możliwe, powinniśmy wprowadzić narzędzia, na podstawie których będziemy przeprowadzać praktyczne sprawdzenia sprzętu. Za to trzeba będzie płacić wykonawcom, ale w ten sposób sprawdzimy deklaracje wykonawców. [...] Bo teraz opieramy się tylko na deklaracjach producentów, które bywają z różnych przyczyn nieprawdziwe.[…]”

Reklama

Komentarze

    Reklama