Algieria: setki BMP z przeciwpancerną pięścią

25 maja 2021, 14:09
BMP-2M
BMP-2M. Fot. Xabier Eskisabel/CC BY-SA 2.0
Reklama

Według raportu dotyczącego obrotu uzbrojeniem na świecie za rok 2020 opublikowanego Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) Narodowa Armia Ludowa Algierii zmodernizowała co najmniej większość obecnie eksploatowanych bojowych wozów piechoty z rodziny BMP-1/2.

Według tych informacji algierski resort obrony miał zawrzeć w 2005 roku kontrakt z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym na dostawy łącznie 400 systemów wieżowych Bierieżok (B05S011) dla 400 egzemplarzy BMP-1 z terminem dostaw w latach 2006-2010. Następnie w 2014 roku zawarto drugi kontrakt na kolejnych 360 Bierieżoków, które zostały dostarczone między 2015, a 2017 rokiem. Równolegle do obu kontraktów zakupiono i dostarczono partię przeznaczonych dla nich 4000 przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 Kornet-E. 

Nie jest do końca jasne, który konkretnie model ani jaka dokładna liczba tych wozów eksploatowanych przez algierską armię została poddana modernizacji. Najprawdopodobniej zmodernizowane zostały wszystkie BMP-2 oraz co najmniej część, jeśli nie wszystkie BMP-1. Według deklaracji obu stron zakupione moduły Bierieżok miały posłużyć do modernizacji właśnie także BMP-1, choć system ten był projektowany pod kątem BMP-2. Bez wątpienia modernizacja  ta pozwala na skokowe podniesienie zdolności bojowych algierskich BMP-1/BMP-2. Szczególnie jest to widoczne w zakresie możliwości zwalczania broni pancernej dzięki aż czterem wyrzutniom systemu Kornet-E.

image
Reklama

BMP-2M to zmodernizowana wersja radzieckiego bojowego wozu piechoty BMP-2 opracowana i produkowana przez Kurganmaszzawod. Jej głównym celem jest dostosowanie tej starzejącej się już konstrukcji do wymagań współczesnego pola walki. W tym celu znacząco poprawiono siłę ognia poprzez wymianę  wieży, a wraz z nią uzbrojenia przeciwpancernego oraz zwiększono mobilność pojazdu. Wóz został wyposażony w nowy system wieżowy Bierieżok (B05S011) opracowany przez Biuro Konstrukcyjne KBP, który zachował dotychczasowe uzbrojenie lufowe jednak otrzymał aż cztery nowe wyrzutnie ppk 9M133 Kornet (po dwie po każdej stronie wieży). Dodatkowo zmodernizowano system stabilizacji uzbrojenia oraz dodano nowy system kierowania ogniem ze zdolnością automatycznego śledzenia celów.

Ciężkie wozy bojowe produkcji radzieckiej i rosyjskiej stanowią podstawowe uzbrojenie Narodowej Armii Ludowej Algierii. W przypadku omawianych tutaj bojowych wozów piechoty oprócz wspomnianych BMP-1M/BMP-2M wymienić można także BMP-3 (100 egzemplarzy) i BMPT Terminator (nawet do 300 egzemplarzy). W ostatnich latach praktycznie wszystkie wozy bojowe będące na uzbrojeniu algierskiej armii (z wyłączeniem kilku najnowszych konstrukcji pozyskanych w ostatnich latach) są intensywnie modernizowane. Co ciekawe, część z nich przy okazji jest przebudowywana do wersji przeciwpancernej i uzbrojona we wspomniane już wyrzutnie ppk 9M133 Kornet.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Reklama
myśliciel
środa, 26 maja 2021, 13:37

Na sąsiadów wystarczy. Chociaż Maroko mogłoby pokazać środkowy palec

Losio
środa, 26 maja 2021, 10:10

Nawet stare francuskie AML-60 uzbroili w Konkursy i Kornety.

Marek1
wtorek, 25 maja 2021, 22:49

Eeeee tam, my mamy w całym WP aż ... 264 urządzenia celowniczo-startowe(CLU) dla ppk Spike-LR z przed 20 lat. Nadzieja w tym, że Algieria chyba nie zaatakuje Polski w dającym sie przewidzieć czasokresie ;)

Tomasz34
środa, 26 maja 2021, 09:49

Polska bazuje na sprzęcie zachodnim który jest generalnie lepszy niż stare czy nowe rosyjskie odpowiedniki. Polska ma jeszcze 60 wyrzutni Javelin, a i będzie wprowadzać własne PPK, więc to nasycenie będzie jeszcze większe. A co ma Algieria do jakiegokolwiek konfliktu w Europie, w tym do ataku na Polskę? Lubię te porównania sił różnych armii, ale z całym szacunkiem, Algieria to nie jest przeciwnik dla Polski. Idą w ilość, a nie jakość. Przykłady co się dzieje ze starym rosyjskim sprzętem mieliśmy chociażby w Iraku itd.

środa, 26 maja 2021, 13:56

N czym Polska bazuje? Lepszym od kornetów? Mamy szczęście że Algieria to nie nasz sąsiad i nie ma chrapki na nasze ziemie bo by nas zjadła w 6 dni. Doprowadzili nas do stanu że nasze samoloty są bezbronne bo flar nawet nie mają. Śmigłowce to jakie uzbrojenie jeszcze mają? Teraz w takim okresie oni od turk,ów bez przetargu pare BSL kupują takich jakie nasi sąsiedzi mają rozpracowane dokładnie . W momencie kiedy turcy za azerami rozpoczęli agresja na Armenię. Juz gorszego momentu na jakiekolwiek kontakty z Turcja to nasi gieniusie wybrac nie mogli. Mogło jeszcze to nasze słoneczko ten kontrakt podpisywać tak jak podpisywał swego czasu papiery z Trumpem, na kolanach. Taka Białoruś robi z nami co chce, bo wie że jesteśmy wobec niej bezbronni i nie mamy żadnych sojuszników, do tego nas doprowadzili nasi rządzący. A teraz jeszcze po bezmyślnym związaniu się z Turcja w takim momencie, zdobyliśmy zaciekłych wrogów. Gratuluję poczucia humoru. i bezpodstawnej pewności siebie.

Davien
środa, 26 maja 2021, 21:26

Spike-LR jest pociskiem lepszym od Korneta o przynajmniej generacje, nawet polski Moskit będzie znacznie lepszy od 9M133 Kornet. Ale że rosyjskei samoloty sa bezbronne to nowość:)) Bo nasze Polskie F-16 mają uzbrojenia pod dostatkiem i jeszcze dokupujemy.

czwartek, 27 maja 2021, 17:43

To niby twierdzisz że nasi szpece zakupili te flary do F-16? Co?

Tomasz34
środa, 26 maja 2021, 15:22

.......i Polska nie sprzedaje Białorusi ropy i gazu, z których Białoruś produkuje różne produkty. Dlatego jak Łukaszenka zaczął mieć problemy, to uciekł po pomoc do Rosji, a nie do Polski. Stąd wynika to, że Polskę próbuje oczerniać. Ale ludzie na Białorusi nie dają się na to nabierać. Gdyby Polska była jakimś głównym odbiorcą, np ich nawozów potasowych lub innych produktów, to Łukaszenka dwa razy by się zastanowił co mówi.

Tomasz34
środa, 26 maja 2021, 15:03

Gdyby Algieria była sąsiadem Polski, to Polska była by jedynia atakowan przez tamtejszych uchodźców, spragnionych lepszego poziomu życia i zarobków. Trzeba znać proporcje. Algieria to nie jest dla Polski żaden przeciwnik. PPK Spike to bardzo dobrej klasy uzbrojenie, podobnie Javelin. Polska też nie spoczywa na laurach, bo w przyszłości wprowadzi kolejną już wersję PPK Spike. Polskie samoloty mają flary, a ich sprawność była niedawno podawana, wynosi 70%. Kolejne F-35 już są zamówione. Śmigłowce będą modernizowane i będą miały PPK. Najważniejsze ża zamówiono drony z Turcji, a one są uzbrojone. Kontakty z Turcją trzeba mieć dobre, bo oni również mają problemy z Rosją i wiedzą jak ją rozgrywać. Kiedy ma być ten idealny moment? Polski prezydent podpisywał kontrakt na stojąco(w USA). W Turcji wszystko odbyło się na krzesłach, sam kontrakt na drony podpisywał minister. Białoruś nic z Polską nie robi, bo nie ma potencjału. Jedyną winą Polski było to, że przez 31 lat mogła sobie zbudować lepsze możliwości w kwestii realizacji polityki wschodniej. To w Polsce studiują białoruscy studenci, a bliskość kultur sprzyja ich asymilacji. Więc to Białoruś traci, a nie Polska. Jak słyszę głosy, że Polska przy zakupie od Turcji dronów zdobyła rzekomo jakiś wrogów, to znaczy że to była dobra decyzja. Jedynym zmartwionym takiej sytuacji może być tylko Rosja.

yro
wtorek, 25 maja 2021, 17:30

ale też mają około 70sztuk t-90ms ,ł,acznie mają otszymać około 300 sztuk .

Kazik :)
wtorek, 25 maja 2021, 17:20

A WP buja dalej w obłokach - BWP Borsuk?!?! - czy też tego niemożna u nas zrobić? - nie wspominając o czeskim BVP-2SKCZ Szakal - cytat: "BMP-2M to zmodernizowana wersja radzieckiego bojowego wozu piechoty BMP-2 opracowana i produkowana przez Kurganmaszzawod. Jej głównym celem jest dostosowanie tej starzejącej się już konstrukcji do wymagań współczesnego pola walki. W tym celu znacząco poprawiono siłę ognia poprzez wymianę wieży, a wraz z nią uzbrojenia przeciwpancernego oraz zwiększono mobilność pojazdu. Wóz został wyposażony w nowy system wieżowy Bierieżok (B05S011) opracowany przez Biuro Konstrukcyjne KBP, który zachował dotychczasowe uzbrojenie lufowe jednak otrzymał aż cztery nowe wyrzutnie ppk 9M133 Kornet (po dwie po każdej stronie wieży). Dodatkowo zmodernizowano system stabilizacji uzbrojenia oraz dodano nowy system kierowania ogniem ze zdolnością automatycznego śledzenia celów."

Nie kombinuj z innymi, kiedy możesz zrobić coś sam
wtorek, 25 maja 2021, 22:10

Nic nie buja. Że robią Borsuka to bardzo dobrze. Na BWP-1 próbowano instalować zachodnie i izraelickie wieże, bo z Rosjanami z powodów oczywistych nie chcemy mieć nic wspólnego. Nic z tego nie wyszło, bo wieże albo nie nadawały się do tego pojazdu, albo zawodziły w naszym klimacie. HSW zrobiło własną wieżę do Rosomaka i Borsuka. Teraz pracuje nad lekką wieżą, która nadaje się do BWP-1.

LMed
środa, 26 maja 2021, 08:28

Robią i robią. A może celowym byłby korzystny zakup w Turcji? Bez kłopotów, szybko, z półki. Mają dobry sprzęt i są naszymi sprawdzonymi partnerami.

Hery
środa, 26 maja 2021, 13:11

Cała sztuka polega na tym żeby robić, brać kasę na kolejne badania, powoływać płatne komisję itp. Jak zrobią to wszystko się skończy.

Kazik :)
wtorek, 25 maja 2021, 23:32

ZSSW-30 niekończąca się opowieść - Ukraina robi to dużo, dużo lepiej wieża - Wola i Wola-D (artykuł D-24 pt. Ukraińska „Wola” – kolejna bezzałogowa wieża dla BMP-1? -19 styczeń 2021 r.). Nadal bujamy w obłokach!

Nie kombinuj z innymi, kiedy możesz zrobić coś sam
środa, 26 maja 2021, 07:33

ZSSW-30 to opowieść skończona. Wystarczy decyzja. Z lekką wieżą pójdzie szybciutko. Ukraina robi proste wieże z ruskim działkiem bez amunicji programowalnej i PPK naprowadzanymi w przestarzały sposób.

Kazik :)
czwartek, 27 maja 2021, 16:15

No tak, na pewno wyprodukujemy cudo!!! - jak karabinek Grot. :0

rozczochrany
wtorek, 25 maja 2021, 18:44

Przecież w Stalowej Woli powstaje nowa wieża dla BMP-1 i nie tylko.

SCYPION AFRYKAŃSKI
wtorek, 25 maja 2021, 16:50

Algieria daje znać że chce przestrzeni trochę z Sahary Zachodniej z dostępem do Oceanu Atlantyckiego trochę Mauretanii , Mali i Nigru z surowcami i miałaby to wszystko, tylko problem to Maroko i Tunezja które pilnują starego porządku nie mówiąc o Państwach które chce uszczknąć Algieria ...ale jak widać synergia sił idzie na in plus na korzyść Algierii ... w końcu kiedyś powiedzą sprawdzam stać ich to ...powstanie Algierski Maghreb a potem kto wie może i reaktywacja Kartaginy ...w końcu jak powiadają historia się nie powtarza tylko rymuje według określonych cykli

Tomasz34
wtorek, 25 maja 2021, 22:35

Z PKB 3,5 raza mniejszym od Polski? Wątpię czy ich stać. Chociaż to Afryka i inne standardy. Maroko jednak bazuje na lepszym uzbrojeniu, z USA i innych kierunków. Więc ilościowo będą odstawać od Algierii, ale jakościowo już ją przewyższać.

SCYPION AFRYKAŃSKI
środa, 26 maja 2021, 10:55

Algieria jest bezczelnie bogata w ropę i potężną demografie ...więc stać ją na awantury jej problem to nie stać ją na budowę zabawek do awantury ..więc je skupuje i modernizuje a jej priorytetem i pierwszym celem jest by mieć granicę nad Oceanem Atlantyckim

odp.
środa, 26 maja 2021, 13:41

Z tą radziecką techniką żeby nie obudzili się z ręką....

Marek1
wtorek, 25 maja 2021, 22:53

PKB ?? A co to za wyznacznik ? Polska ma PKB prawie 2x większy od Izraela i armię jakieś 12x słabszą/gorszą od izraelskiej IDF. Takie są FAKTY w odróżnieniu od bredni wygadywanych przez superhiperpatriotów-dyletantów z obozu "dobrej zmiany".

Tomasz34
środa, 26 maja 2021, 13:01

12 razy gorszą? Nie przesadzajmy. Jak to zmierzyłeś? Polska ma większy potencjał ekonomiczny niż Izrael, i to od Polski zależy jaką będzie mieć armię. I spokojnie może mieć lepszą, ale to wymaga wielu lat systematycznej pracy. Gdzie są dyletanci z obozu dobrej zmiany? A może to zwykli patrioci, którym zależy na tym, żeby Polska miała dobre siły zbrojne?

Tomasz34
środa, 26 maja 2021, 09:43

Bo Polska dopiero od niedawna wydaje większe pieniądze na zbrojenia. Izrael dostaje od USA co roku 3,8 mld dolarów pomocy. Dodatkowo Izrael wydawaje kilka procent PKB na armię. Izrael musi mieć taką armię, bo jest otoczony przez potencjalnych wrogów. Polska od niedawna podniosła swoje wydatki na zbrojenia z 2% PKB do 2,2%. Docelowo ma być 2,5%. Ale Polskę stać na to żeby ta różnica w przypadku obu krajów z roku na rok była coraz mniejsza. Polska ma po prostu więcej pieniędzy niż Izrael. A pozostałości z UW i czasów komunizmu nie ułatwiały modernizacji armii.

Kazik
środa, 26 maja 2021, 08:43

W punkt.

Davien
środa, 26 maja 2021, 07:29

Każde państwo byłego UW poza Rosją ma słabszą armie od Izraela i nie ma nic w tym dziwnego.

Artur
środa, 26 maja 2021, 13:17

Wiadomo jak bylo przedtem.

Davien
środa, 26 maja 2021, 21:28

Przedtem tez była słabsza co udowodniłIzrael roznosząc w pył armie kilku krajów arabskich naraz. A Arabowie mieli taki sprzęt jak w Polsce.

środa, 26 maja 2021, 13:16

No a za rzadow wielkiego prodojcze europejczyka a wczesniej sld to wrecz prowadzono rozbrojenie

Tomasz34
środa, 26 maja 2021, 15:17

Za rządów SLD to kupiono F-16. A za rządów PO i PSL zapoczątkowano wiele programów typu RAK, KRAB itp. Kupiono też Rosomaki. Najważniejsza jest ciągłość i kontynuacja programów zapoczątkowanych przez poprzedników.

czwartek, 27 maja 2021, 14:55

Kolego KRAB to także pokłosie zakupów za SLD .

Tweets Defence24