Afganistan: negocjacje między rządem, a Talibami ws. "przekazania władzy"

15 sierpnia 2021, 12:36
BG1O8439
Pałac prezydencki w Kabulu. Fot. president.gov.af
Reklama

Agencja AP podaje, że negocjatorzy talibów udali się do pałacu prezydenckiego w Kabulu, by przygotować "przekazanie władzy”. Wcześniej talibowie zaczęli wkraczać z różnych kierunków do stolicy Afganistanu, Kabulu, ale otrzymali rozkaz, by pozostać u bram miasta.

Przywódcy talibów przebywający w Katarze ogłosili, że nakazali bojownikom powstrzymanie się od przemocy w Kabulu i zezwolenie wszystkim, którzy chcą, na wyjazd z miasta. Wezwali kobiety w stolicy kraju, by schroniły się w bezpiecznych miejscach." Nie chcemy, by nawet jeden afgański cywil został zraniony lub zabity, gdy przejmiemy kontrolę, ale nie ogłosiliśmy zawieszenia broni" - powiedział agencji Reutera przedstawiciel talibów.

Agencja AFP podała jednak, powołując się na mieszkańców miasta, że talibowie weszli do stolicy. Urzędnik NATO przekazał Reuterowi, że część personelu z Unii Europejskiej ewakuowano do "bezpiecznego miejsca" w Kabulu. Wkrótce potem rzecznik talibów oznajmił, że trwają zabiegi o "pokojowe poddanie Kabulu", a kancelaria prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego poinformowała, że prowadzi on konsultacje z najwyższej rangi przedstawicielami NATO i amerykańskim wysłannikiem na rozmowy pokojowe z talibami Zalmayem Khalilzadem.

Pełniący obowiązki szefa MSW Afganistanu Abdul Sattar Mirzakwal powiedział, iż nie będzie szturmu Kabulu, a zmiana rządu odbędzie się pokojowo. Przedstawiciel talibów oznajmił, że siły regularnej armii afgańskiej mają pozwolenie, by "wrócić do domu"; talibowie obiecują ponadto "amnestię" dla osób pracujących dla rządu. Wcześniej afgańscy urzędnicy podali, że talibowie zajęli Chost, stolicę prowincji o tej samej nazwie, Majdanszahr, stolicę położonej w środkowym Afganistanie prowincji Wardak i opanowali bez walki Dżalalabad, stolicę prowincji Nangarhar, kluczowe miasto na wschodzie kraju.

image
Reklama

Przejęli też kontrolę nad drogami łączącymi kraj z Pakistanem. Talibowie kontrolują już wszystkie przejścia graniczne a Afganistanie, jedynym sposobem na opuszczenie kraju jest wylot z lotniska w Kabulu. Ministerstwo spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii poinformowało, że podjęło kroki, by zapewnić Brytyjczykom i innym osobom, które mają do tego prawo, bezpieczny transport z Afganistanu do Zjednoczonego Królestwa. W związku z sytuacją w Afganistanie zwołana zostanie w przyszłym tygodniu, mimo letniej przerwy, sesja brytyjskiego parlamentu — podaje telewizja Sky News.

Władze Rosji podały, że omawiają z "partnerami" konieczność zwołania w trybie natychmiastowym sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Afganistanu. Wcześniej poinformowały, że nie będą ewakuować swej ambasady. Amerykanie zarekomendowali, by ambasady w Kabulu działały przy zredukowanym personelu i "z bezpiecznych miejsc". W Kabulu trwa ewakuacja ambasady USA, śmigłowce CH-47 Chinook transportują dyplomatów; w budynku trwa niszczenie wrażliwych dokumentów — podaje AP. Do Afganistanu wysłano dodatkowych 1 tys. żołnierzy, by osłaniać ewakuację.

Prezydent USA Joe Biden polecił w sobotę wysłać dodatkowy kontyngent w sobotę. Ewakuowani będą amerykańscy dyplomaci i Afgańczycy, którzy pracowali dla sił USA. Łącznie wysłanych ma być do tego kraju około 5 tys. żołnierzy.W piątek "Financial Times" podał, że "pojawiły się już doniesienia, iż Ameryka stara się przekonać talibów, by nie zaatakowali ambasady USA w Kabulu, aby uniknąć powtórki scen znanych z upadku Sajgonu w 1975 roku".

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Reklama
Niuniu
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 13:47

Panie Kordian naprawdę obawia się Pan bardziej lgdt niż rodaków z gnatem w kieszeni? Kół. Paradoks w Afganistanie walczył ZSRR dziś jest Rosja to nie to samo. Właśnie podano, że rosyjska ambasada w Kabulu pozostaje na miejscu a jej ochronę przejęli Talibowie. Gwarantują, że żadnemu Rosjaninowi włos z głowy nie spadnie. Po co więc mają tam wkraczać.

Paradoks
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 05:20

Do 38 milionowego Afganistanu bez armii i bez gospodarki Rosjanie boją się wejść. Polskę mówią że pokonają w 48 godzin. Nie nadążam :/

Kordian
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 10:27

Z fanatykami i krajem który w stanie wojny jest od 20 lata (to tylko ostatnia wojna) raczej trudno wygrać. Całe pokolenia nie znają nic innego - poza tym to bardzo trudny teren, górzysty - idealny do walki partyzanckiej - Rosjanie się o tym przekonali w latach 80 (kiedy toczyli wojnę w tym kraju przez 10 lat). A u nas wzmocnienie wojska ślimaczy się od lat, ludzie są bezbronni, bo jak starasz się o broń to traktowany jest jak przestępca. Zamiast realnego wzrostu możliwości obronnej u nas rośnie tylko liczba osób z problemem natury tożsamości płciowej.

KAR
niedziela, 15 sierpnia 2021, 19:39

Nowa fala imigracji do Europy tuż za progiem...

yaro
niedziela, 15 sierpnia 2021, 19:28

prezydent Afganistanu Aszraf Ghani jakieś ponad 4 godz temu odleciał samolotem linii Kam Air do Tadżykistanu skąd ma później udać się w dalsza podróż.

Ech
niedziela, 15 sierpnia 2021, 23:21

wakacje?

Roman
niedziela, 15 sierpnia 2021, 18:30

Talibowie zajęli cały Kabul w ciągu 4 godzin. Rozmowy o "przekazaniu władzy" będzie lepiej nazwać "bezwarunkową kapitulacją" po tym jak prezydent Aszraf Ghani ze swoimi przybocznymi uciekł do Tadżykistanu, gdyż zarówno Pakistan jak i Iran nie zgodziły się na przelot samolotu Ghaniego w swojej przestrzeni powietrznej w drodze do jednego z państw nad Zatoką Perską. W niedzielę zaś miały przylecieć do Kabulu samoloty z amerykańskimi żołnierzami, jednak jest to bardzo wątpliwe, gdyż talibowie zgadzają się tylko na wyloty z Kabulu samolotów zabierających ewakuowany personel dyplomatyczny i cudzoziemców, a lotnisko jest już otoczone przez talibów i ewentualne zablokowanie pasów startowych jest bardzo proste. Baza Bagram i olbrzymie lotnisko tamże jest też zajęte przez talibów. Niestety cała operacja afgańska zakończyła się kompletną klapą dla państw NATO w niej uczestniczących.

Ech
niedziela, 15 sierpnia 2021, 23:23

W sumie glupi nie jest. Widzial ze sa juz w stolicy to w ostatiej chwili wylecial. Logiczne postepowanie. Co prawda mogl czekac na zolnierzy z USa ale lepiej jednak nie liczyc na nich.

Piotr ze Szwecji
niedziela, 15 sierpnia 2021, 22:13

Ale za to Amerykanie policzą nam Polakom na plus nasz udział w Afganistanie i w razie czego wręcz umrą w obronie interesów Polski z wdzięczności. (patrz Nordstream 2 haha!) ---------- Jako Polak, z powodu że Polska jest bardzo, bardzo, bardzo bliskim sojusznikiem USA, czuję się super bezpiecznie tutaj w neutralnej Szwecji i jestem z tego bardzo zadowolony. ---------- Przypomina się komuś może sojusz Polski z Rosją i Sejm Niemy z 1721 roku? Do tego proszę połączyć linią dwa punkty w historii Polski. PRL po Jałcie z członkostwem RP3 w NATO. Z tego wynika wizja więzienia NATO, gdzie naga Polska pochyla się nad amerykańskim mydłem bezpieczeństwa. Polska uważaj, śliski sojusz to jest! ---------- Od 200 lat wszelcy politycy wrzeszczą o sojusz Polski z Rosją lub z Niemcami, bo Polska sama oczywiście nie ma prawa się obronić. Obok nich zamiast ludzi mądrych i szlacheckich, którzy by zapewnili Polsce bezpieczeństwo własnymi siłami Polski, pojawili się politycy sugerujący, że sojusz z USA albo z Chinami to następne cudowne lekarstwo bezpieczeństwa. Czyżby Polska pod rządami tak wybrakowanych polityków, pierwszych lepszych popularnych z ulicy, była zupełną klapą jako organizacja państwowa? Może czas na powrót stanu szlacheckiego? Grupa etniczna Słowian nadal większością Polaków, więc da się stan szlachecki sformować i nawet większość Polaków tą szlachtą dziś będzie.

Grd
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 07:13

I podstawowy warunek - płacisz podatki - głosujesz, decydujesz. Z tą szlachtą całkiem ciekawy pomysł.

Monkey
niedziela, 15 sierpnia 2021, 17:55

Godzinę temu BBC News podało, że prezydent Aszraf Ghani opuścił Kabul i jest w drodze do Tadżykistanu. A wojska Talibanu jednak rozpoczęły wkraczanie do stolicy żeby zapobiec rabunkom. Rzecznik Talibanu zapowiedział też że nie będzie żadnej zemsty (w to akurat nie wierzę). Co do powtórki sytuacji z Sajgonu z 1975 to nie sądzę, żeby do czegoś doszło. Jednak Talibowie nie mają takiej siły jak Wietnam Północny wtedy miał, a do tego mogą skierować Amerykanie całkiem znaczne siły. I zapewne uzyskaliby pomoc Brytyjczyków, a być może i Australijczyków. Polski zapewne by się tym razem nie pytali, bo już przebąkują o możliwych sankcjach za Lex TVN i za nowelizację k.p.a., jeśli te wejdą w życie. I całe szczęście, że nie będziemy musieli tam pchać naszych żołnierzy. To nigdy nie była nasza wojna.

Wawiak
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 10:19

TVN to dużo mniejsza kasa, niż F-35, Patrioty, Himarsy i Abramsy oraz energetykę jądrową. Muszą się odezwać, że względu na kapitał amerykański (przypomnijcie sobie "geniuszy", którzy twierdzili, że on nie ma narodowości...). Swoją drogą, warto się zastanowić, czemu Amerykanie są u nas. Po co? Aby ocenić naszą pozycję negocjacyjną. Przecież nie siedzą tu dlatego, że jesteśmy "grzeczni", czy nam coś obiecali lub nas lubią, tylko dlatego, że widza w tym swój interes.

Omg
niedziela, 15 sierpnia 2021, 23:49

Ta ustawa medialna jest zbyt miękka. Powinna być na wzór niemiecki czy francuski.

Zenek
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 10:03

umiejscowienie w tej ustawie najważniejszego naszego sojusznika w gronie państw terrorystycznych uważasz za zbyt miękkie?

Patrycja
niedziela, 15 sierpnia 2021, 17:24

Ameryka - upadające mocarstw o. A jak będzie z Polską?

10
niedziela, 15 sierpnia 2021, 19:28

Polska będzie nowym wielkim mocarstwem jak mówią przepowiednie ! Klucz to dochowanie wierności Królowej Polski !

generator
niedziela, 15 sierpnia 2021, 16:54

Daremne było poswiecenie żołnierzy koalicji

SAS
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 09:42

Czy Afganistan dziś nie jest zjednoczony, jak mało kiedy? Nienawiścią do Amerykanów i kolaborantów. Co prawda wojna domowa jest kwestią czasu, ale cel został osiągnięty.

Melworn
niedziela, 15 sierpnia 2021, 18:37

Niektórym pozostało tylko robić dobrą minę do złej gry i mantrować, że się ,, wyćwiczyli" w warunkach bojowych.

BUBA
niedziela, 15 sierpnia 2021, 16:19

Totalna kleska amerykanow i kolicji.

Melworn
niedziela, 15 sierpnia 2021, 18:34

Inaczej tego się nie da nazwać. Widać ich postępującą niemoc.

Riddler
niedziela, 15 sierpnia 2021, 16:01

Gdzie jest armia afgańska? Ktoś wie?

tak
niedziela, 15 sierpnia 2021, 23:25

A w Polsce po wyjsciu Szfedow po "potopie szfedzik" - co sie stalo? Zwolnnicy szfedow nagle znikli.

klaun-szyderca
niedziela, 15 sierpnia 2021, 17:14

Sądząc z tempa ofensywy talibów, to wygląda na to że ci co nie zginęli w czasie ostatnich 6 tygodni w walkach to są albo za granicą, albo już w domach, albo zwyczajnie dołączyli do talibów. Wygląda że faktyczna zmiana władzy w Afganistanie już nastąpiła, a formalne przyklepanie zmiany to kwestia kolejnych kilku dni. I ciężko to nawet nazwac 'negocjacjami', bo talibowie i tak prawie wszystko już wzięli, a to czego jeszcze nie wzięli to mogą wziąć w kazdej chwili siłą, i obecny rząd nie ma kompletnie nic do powiedzenia. Zanim ta konferencja NATO sie odbędzie, to już jedynym tematem do omawiania będzie formalne uznanie nowej władzy w Afganistanie i okreslenie polityki sojuszu wobec niej.

OO
niedziela, 15 sierpnia 2021, 16:47

Wczoraj jeszcze przekraczała grenicę z Iranem i Uzbekistanem

Marcin
niedziela, 15 sierpnia 2021, 16:37

Rozsypała się jak domek z kart, co pokazuje że teoretycznie silniejszy i liczebnie i sprzętowo bez dobrego wyszkolenia, dowodzenia i morale nic nie znaczy.

Wawiak
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 10:28

To wiadomo nie od dziś. Wojna ZSRS z Finlandią dobrze to pokazała, ale w historii nie brak także innych przykładów.

Melworn
niedziela, 15 sierpnia 2021, 18:32

W punkt.

yaro
niedziela, 15 sierpnia 2021, 16:32

część w Uzbekistanie reszta przeszła na stronę Talibów ....

Tweets Defence24