Afganistan: więcej amerykańskich żołnierzy do osłony ewakuacji

15 sierpnia 2021, 09:18
1024px-Flickr_-_The_U.S._Army_-_Afghanistan_hike
Fot. U.S. Army
Reklama

W Kabulu rozpoczęła się w niedzielę ewakuacja ambasady USA, na jej dachu lądują śmigłowce CH-47 Chinook, które transportują dyplomatów; w budynku trwa niszczenie wrażliwych dokumentów — podaje AP. Prezydent USA Joe Biden polecił wysłać do Afganistanu dodatkowych 1000 żołnierzy, w celu osłony ewakuacji dyplomatów amerykańskich i Afgańczyków, którzy pracowali dla sił USA.

Większość personelu jest gotowa do wyjazdu, ale placówka funkcjonuje — poinformował Reutera, przedstawiciel amerykańskiej administracji. Według źródeł w Pentagonie wysłanie 4 tys. żołnierzy Biden zaaprobował już wcześniej, a dodatkowy tysiąc mają stanowić żołnierze 82 dywizji powietrzno-desantowej. "Część żołnierzy dotarła już na miejsce, ich przerzucanie będzie trwało do jutra" - powiedział w sobotę agencji Reutera przedstawiciel amerykańskiej administracji. Przerzucanie amerykańskiego kontyngentu do Afganistanu rozpoczęło się w piątek.

W obszernym oświadczeniu Biden bronił swojej decyzji zakończenia militarnej obecności USA w Afganistanie, argumentując, że przedłużanie jej w nieskończoność byłoby bezcelowe. "Kolejny rok, czy kolejne pięć lat, nie miałoby znaczenia jeśli armia afgańska nie będzie mogła, lub nie będzie chciała, utrzymać swojego kraju. Poza tym niekończąca się amerykańska obecność (militarna) w szczytowym okresie kolejnego konfliktu społecznego w tym kraju jest dla mnie nie do przyjęcia" - powiedział Biden.

Dodał, że jego administracja oświadczyła przedstawicielom talibów podczas rozmów w Katarze, że jakakolwiek akcja, która narazi amerykański personel na niebezpieczeństwo "spotka się z natychmiastową i silną odpowiedzią". Prezydent chce oficjalnie zakończyć misję wojskową USA w Afganistanie już 31 sierpnia, wycofując się tym samym z konfliktu zbrojnego, który zapoczątkowały ataki terrorystyczne Al Kaidy na USA 11 września 2001 r.

Zdaniem Associated Press podjęta w trybie pilnym decyzja wysłania kilku tysięcy żołnierzy odzwierciedla tragiczną sytuację afgańskich wojsk rządowych przegrywających z talibami, którzy kontynuują ofensywę w kierunku stolicy — Kabulu. Ponadto budzi to wątpliwości co do szans na wycofanie amerykańskiego kontyngentu zgodnie z planem.

W ciągu zaledwie kilku dni talibowie przejęli kontrolę nad kolejnymi stolicami prowincji, w tym nad czwartym co do wielkości miastem w kraju Mazar-i-Szarif. W sobotę rano talibowie przejęli stancję radiową w Kandaharze, stolicy prowincji o tej samej nazwie i rozpoczęli nadawanie własnego programu. Według AP siły talibów znajdują się około 80 km od Kabulu.

image
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Hanys
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 10:37

To paniczna ucieczka przegranych wojsk amerykańskich, a ewakuować to sie można z płonącego budynku albo przewróconego autobusu itp ;)

easyrider
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 07:01

Chyba giganci intelektualni z lewackich elit, dyrygujących rządami nie przewidzieli takiego szybkiego rozpadu domku z kart, który budowali w Afganistanie przez 20 lat. Takie same domki z kart są w innych państwach islamskich, które - jak nam się wydaje - kontrolujemy. To wroga nam religia i cywilizacja. Każdy pieniądz tam zainwestowany, to inwestycja przeciw nam samym. To ostatni gwizdek żeby usunąć wszystkich z tamtego kręgu kulturowego z naszych ziem. Co do sztuki. W pakiecie z tymi elitami. W Afryce może się spełnią budując czarnym drogi, szkoły, mosty, bo ci, sami jak widać nie potrafią albo nie chcą tego robić.

Marcyk
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 10:50

To "lewackie elity" wysyłaly wojsko do Afganu ?! Widzę, że niektórzy widzą "lewaków" za każdym rogiem. Zwłaszcza w Polsce ! A co do usuwania kogoś z naszych ziem byłbym ostrożny ! Bo ktoś może uznać że "nasza ziemia" wcale nie jest taka nasza.

easyrider
wtorek, 17 sierpnia 2021, 19:20

A co zrobił w takim razie lewak Obama w czasie 8 lat swojej prezydentury? Wycofał armię ten werbalny pacyfista? A czy lewactwo jest za każdym rogiem? Jest tam gdzie da się wcisnąć jego chorą ideologię. A to, że ktoś sobie coś o naszej ziemi uroi, to jego problem. Ziemię zawsze zdobywało się w walce i my też to zrobiliśmy w walce i nie musimy tej ziemi oddawać tym, którym we własnych krajach się nie chce zrobić porządku. To tak jakby z ruiny wprowadzić się do willi sąsiada, bo u niego ładniej i pełniej w lodówce. Na to żebyśmy mieli dostatni i bezpieczny kraj pracowali nasi przodkowie i my pracujemy. Państwo i naród to jedno. Tylko wówczas ma to sens. W przeciwnym wypadku państwo staje się organizacją bez żadnych wspólnych wartości, które powinny spajać wspólnotę.

Niuniu
niedziela, 15 sierpnia 2021, 12:35

Talibowie są szybsi niż Nasze wpisy. Delegacja talibów przybyła do pałacu prezydenckiego w Kabulu na rozmowy z władzami, donosi telewizja Al-Arabiya powołując się na swe źródła. Ich oddziały (Talibów) są już na przedmieściach Stolicy. Spodziewane jest ustąpienie jeszcze dziś Prezydenta Afganistanu i powołanie Rządu przejściowego który przekaże ostatecznie Afganistan Talibom - to wersja optymistyczna. Pesymistyczna mówi, że Talibowie po prostu zjawili się pałacu Prezydenckim aby przyjąć kapitulacje i zabezpieczyć kasę przed wywiezieniem z Kraju.

pablos
niedziela, 15 sierpnia 2021, 11:30

Powtórka z Sajgonu

Kot
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 09:18

Sajgon to 1980... Z kolegami waszymi.

klawiatura
niedziela, 15 sierpnia 2021, 13:08

To im wychodzi najlepiej.

Tani
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 04:59

Bo tego nikt nie zalatwi. Talibowie wezma niziny ,gory pusztuni czyli tzw sojusz polnocny czyli bedzie pat. To juz bylo i tak musi byc. Padli sowieci padli amerykanie i wszyscy padna. Jest rozwiazanie? Nie ,nie ma. Gdyby to byl kazdy inny kraj tzw arabski jedynym wyjsciem byla by armia. Afganistan to plemiona w sumie wszyscy to Talibowie. Nie dotyczy to tzw sojuszu polnocnego to inne plemiona i oni Talibom sie nie poddadza. To nie Sajgon,to powinno byc juz dziesiec lat temu. Nie nauczysz krowy latac i nie zrobisz z Taliba demokraty.

Marcyk
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 10:52

Dokładnie ! USA i NATO mogłoby tam siedzieć jeszcze 10 lat a koniec byłby taki sam jak dziś.

xXx
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 09:52

Tylko, że tym razem Talibowie przezornie zaczęli właśnie od pozamiatania północy, więc żadnego Sojuszu Północnego tym razem nie będzie.

NIK
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 09:42

I nikt tego nie chce. Ale Rosja czy Chiny w popłochu nie uciekają. Tak z nas potęga

Tweets Defence24