Afganistan: dwie kolejne stolice prowincji w rękach Talibów

15 sierpnia 2021, 10:05
Afganistan
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Tech. Sgt. Sharida Jackson/Resolute Support Headquarters
Reklama

W niedzielę rano Talibowie opanowali bez walki Dżalalabad, stolicę prowincji Nangarhar, kluczowe miasto na wschodzie Afganistanu. Przejęli też kontrolę nad drogami łączącymi kraj z Pakistanem — poinformowały źródła oficjalne. Zdobyli także Majdanszahr, stolicę położonej w środkowym Afganistanie prowincji Wardak. Rząd kontroluje już tylko stolicę kraju i prowincji Kabul oraz pięć innych spośród 34 stolic prowincji — podaje Associated Press, powołując się na afgańskiego deputowanego.

"Obecnie w Dzalalabadzie nie toczą się walki ponieważ gubernator poddał się talibom" - powiedział Reuterowi przedstawiciel miejscowych władz. "Pozwolenie na przyjście talibów było jedynym sposobem na uratowanie życia cywilów" - dodał. W niedzielę rano talibowie umieścili w sieci zdjęcia ukazujące ich w biurze gubernatora prowincji Nangarhar.

Deputowany do parlamentu z tej prowincji Abrarullah Murad powiedział Associated Press, że talibowie przejęli kontrolę nad miastem po tym jak miejscowa starszyzna porozumiała się z nimi w sprawie odsunięcia od władzy lokalnych oficjeli. Opanowanie Dżalalabadu potwierdził też anonimowy funkcjonariusz zachodnich sił bezpieczeństwa, na którego powołuje się Reuter. Dżalalabad był jednym z ostatnich dużych miast Afganistanu, poza Kabulem, które pozostawały jeszcze pod kontrolą wojsk rządowych.

image
Reklama

Zdobycie miasta — jak podkreślają eksperci — oznacza odcięcie stolicy kraju Kabulu — od wschodu. W ubiegłym tygodniu talibowie dokonali błyskawicznych zdobyczy, opanowując szereg prowincjonalnych stolic, a w sobotę czwarte największe miasto kraju Mazar-i-Szarif. W ich ręce wpadła cała północna część kraju, a po opanowaniu Dżalalabadu także wschodnia. W Kabulu, dokąd przybywają tysiące uciekinierów, trwa pospieszna ewakuacja zagranicznych dyplomatów. USA, Wielka Brytania i Kanada wysyłają wojska w celu ich ochrony. Wspomniany Majdanszahr znajduje się z kolei około 90 km na zachód od Kabulu.

Mimo iż w niektórych miejscach afgańska armia miała wsparcie amerykańskiego lotnictwa, w ciągu kilku dni talibowie przejęli kontrolę nad większością stolic prowincji, w tym nad czwartym co do wielkości, strategicznie ważnym miastem w kraju Mazar-i-Szarif. Podjęta w trybie pilnym decyzja wysłania kilku tysięcy żołnierzy odzwierciedla tragiczną sytuację afgańskich wojsk rządowych przegrywających z talibami, którzy kontynuują ofensywę w kierunku stolicy — Kabulu. Ponadto budzi to wątpliwości co do szans na wycofanie amerykańskiego kontyngentu zgodnie z planem — ocenia Associated Press.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
as
niedziela, 15 sierpnia 2021, 12:45

Bez powszechnego wsparcia ludności nie da się opanować kraju w 2 tygodnie. 20 lat okupacji czy tam misji pokojowej i Afgańczycy nie potrafili dostrzec zalet wypranej z zasad demokracji. Może to co im przyniesiono wcale nie jest takie dla nich atrakcyjne?

Autor Widmo
niedziela, 15 sierpnia 2021, 19:25

Na pewno będzie dla nich bardziej atrakcyjne wprowadzone już wcześniej przez Taliban Prawo Szariatu.

Roman
niedziela, 15 sierpnia 2021, 12:23

Talibowie są już w Kabulu, a Amerykanie ewakuują (uciekają) pracowników ambasady wg znanego już wcześniej wzoru (śmigłowce lądują na dachu ambasady). Jak widać koniec reżimu Aszrafa Ghaniego nastąpi wcześniej niż wszyscy przewidywali.

Trol
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 09:22

To niby gdzie ma ładować ten śmigłowiec jak po to ma zrobione lądowisko na dachu? Uciekali z Afganistanu twoi pracodawcy w latach 80, zostawiając za sobą setki dymiących czołgów i śmigłowców.

tofaszysze
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 15:06

To jak mi się wydaje byli tez twoi pracodawcy.

CCCP
niedziela, 15 sierpnia 2021, 22:50

To teraz czas na koniec rezimu Putina i Łukaszenki. Prawda?

łoś to łoś
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 09:31

Raczej widząc co się dzieje za oceanem "reżimu Bidena".

Boczek
poniedziałek, 16 sierpnia 2021, 15:53

Za oceanem widać koniec marzeń Trumpa o powrocie.

Tweets Defence24