Zmodernizowane MiGi-31BM w Arktyce i na granicy z USA

22 stycznia 2021, 14:51
MiG-31BM Flota Północna
Fot. mil.ru
Reklama

Ciężkie myśliwce dalekiego zasięgu w zmodernizowanej wersji MiG-31BM zostały rozmieszczone na Nowej Ziemi, aby kontrolować Arktykę oraz na Czukotce, którą od Alaski oddziela jedynie Cieśnina Beringa. W obu przypadkach chodzi o zwiększenie kontroli nad Arktyką i tak zwaną „Północną Drogą Morską”. Na Północ trafiły również systemy przeciwlotnicze S-400.

"Obecność zmodernizowanych myśliwców przechwytujących MiG-31BM na archipelagu Nowa Ziemia znacznie rozszerzy zasięg działania samolotów myśliwskich Floty Północnej w Arktyce i znacznie zwiększy kontrolowaną przestrzeń powietrzną nad Północnym Szlakiem Morskim" – głosi komunikat dowództwa Floty Północnej, która od 1 stycznia stała się odrębnym okręgiem wojskowym.

Zgodnie z komunikatem zmodernizowane samoloty MiG-31BM należące do Samodzielnego Pułku Myśliwskiego Floty Północnej w grudniu 2020 roku zostały rozlokowane w bazie lotniczej Rogaczewo na archipelagu Nowa Ziemia, znajdującym się nad Morzem Barentsa. Maszyny rozpoczęły natychmiast działania operacyjne.

Warto nadmienić, że od 2015 roku w tym samym rejonie rozlokowano pierwsze w Arktyce rosyjskie systemy przeciwlotnicze dalekiego zasięgu. Początkowo były to S-300PMU2, a obecnie jednostka w Rogaczewie dysponuje wyrzutniami S-400 i dostosowanymi do eksploatacji w Arktyce zestawami artyleryjsko-rakietowymi Pancyr-SA.

Również w grudniu ubiegłego roku dowództwo należącej do Wschodniego Okręgu Wojskowego Floty Pacyfiku poinformowało o rozmieszczeniu maszyn dalekiego zasięgu MiG-31BM w Anadyrze, administracyjnym centrum Autonomii Czukotki. Jest to Najdalej na wschód wysunięta część Syberii, graniczące przez Cieśninę Beringa z terytorium USA na Alasce. Również w tym przypadku celem jest zwiększenie możliwości oddziaływania na Północny Szlak Morski do Azji, przebiegający przez cieśninę między Czukotką i Alaską.

Działania te wiążą się bezpośrednio z trwającą co najmniej od 2015 roku ekspansją Federacji Rosyjskiej na obszarach Arktycznych. Chodzi zarówno o zwiększenie kontrolowanego obszaru dla potencjalnej eksploatacji złóż surowców kopalnych jak też tras komunikacyjnych, które ze względu na zmiany klimatyczne są drożne znacznie dłużej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Warto zaznaczyć, że od niedawna myśliwce MiG-31BM zyskały możliwość przenoszenia hipersonicznych pocisków Kindżał, które mogą służyć od rażenia celów strategicznych na dystansie 1000 km. 

Ciężki myśliwiec przechwytujący MiG-31 był produkowany od końca lat 70. do 1994 roku i nadal pozostaje podstawową, a w zasadzie jedyną maszyną w swojej klasie. Są to jedyne seryjnie produkowane samoloty, które mogą poruszać się z naddźwiękową prędkością przelotową bez użycia dopalaczy, a ich zasięg to ponad 1450 km. Jest to maszyna opracowana do prowadzenia długotrwałych patroli nad terenami, gdzie brak jest infrastruktury, szczególnie na obszarach wschodniej Rosji czy Dalekiej Północy. 

Najnowszy wariant MiG-31BM po modernizacji posiada m.in. radar Zasłon-M (w układzie PESA) umożliwiający śledzenie jednocześnie 24 celów powietrznych i atak na 6 z nich. Zasięg wykrywania wynosi ponad 320 km, a ich niszczenie możliwe jest, przynajmniej teoretycznie, na dystansie 280 km z użyciem pocisków rakietowych R-37 (RWW-BD). Część maszyn dostosowano również do przenoszenia hipersonicznych pocisków balistycznych Ch-47M2 Kindżał o zasięgu do 1000 km.

Nowy system kierowania ogniem wraz z radarem oraz układem kodowanej łączności szerokopasmowej umożliwiają też pełnienie roli samolotu dowodzenia i wczesnego wykrywania (AWACS) przez maszyny MiG-31BM. Pozawala on na śledzenie jednocześnie wielu celów - zarówno powietrznych, jak i naziemnych oraz wskazywanie ich dla innych samolotów bojowych. Do końca 2020 roku łącznie w rosyjskich siłach powietrznych modernizację miało przejść 80 z około 250 maszyn MiG-31 znajdujących się nadal w służbie. Wiadomo jednak, że dostawy samolotów MiG-31BM nadal trwają.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 203
Reklama
Tani
niedziela, 31 stycznia 2021, 18:25

29 stycznia Ruskie sily powietrzno kosmiczne otrzymaly kolejny egz Mig31 po gruntownym remoncie i modernizacji. Jest to realizacja zamowienia rzadowego na remonty i modernizacje tych maszyn. Z tego co sie pisze Armia jest zadowolona z tego produktu ktory ma cyfrowe nie analogowe wyposazenie i bedzie w dalszym ciagu je pozyskiwac. Taka ciekawostka jeden z ruskich konstruktorow ocenil poziom wyposazenia kabiny ruskich samolotow bojowych czyli wskazniki wszelkiego rodzaju i rejestratory na poziom amerykanskiego F-18. Gdyby to byla prawda co duzy sukces ruskich. Gonia najlepszych. Ale gdyby..... to bylo na blogu ile prawdy ile propagandy nie wiem.

Autor15
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 07:26

Na archipelagu Nowa Ziemia swego czasu wybuchła największa bomba termojądrowa w historii, współczuję lotnikom migów

Ekspert
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:38

W Japońskich miastach, w Hiroszimie i Nagasaki także wybychły bomby atomowe. W Hiroszimie żyje prawie 1,3 miliona ludzi, w Nagasaki żyje prawie 450 tysięcy ludzi. Im też wspóczujesz? Czy na twoje "współczucie" zasługuja tylko "lotnicy" MiGów?

Gnom
wtorek, 26 stycznia 2021, 07:49

Nie bądź Napoleonem ani Hitlerem, nie mierz Rosji (a nawet tego archipelagu) miarą polska - zmierz Rosyjską, bo tam Szczecin jest obok Warszawy (jak u nas Grodzisk Maz.).

wtorek, 26 stycznia 2021, 14:15

A ja przypomnę za amerykanie w tamtych czasach także tak jak rosjanie prowadzili manewry na terenach po wybuchu jądrowym oraz specjalnie napromieniowywali ludność cywilną, aby badać skutki wybuchy jadrowego.

H2O
sobota, 23 stycznia 2021, 13:23

Swego czasu F22 podleciał do dwóch "Suczek" w Syrii i zajrzał im wzorem Toma Cruise z Top Gun z bliska do kabin. Bezpośrednio. F22 podleciał na kilkadziesiąt metrów od Suk zupełnie nie wykryty!! Ciekaw jestem z jakiej odległości dziś współczesny radar na F35 czy F22 wykryje tego Miga, będąc kompletnie niezauważonym?

niedziela, 24 stycznia 2021, 21:12

Będąc kompletnie nie zauważonym to tak z 2 metrów.

O2H
sobota, 23 stycznia 2021, 17:04

innym razem Su35 podleciał do Raptora i fotografował jak się pilot w F22 zachowuje. F22 kompletnie nie wiedział o tej sytuacji, firm dostępny w inecie.

Stary zgred
niedziela, 24 stycznia 2021, 20:40

Podleciał blisko do Raptora i zrobił fotkę przy pomocy OLS. Tylko dlatego bo pilot Raptora na to pozwolił.

Ekspert
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 06:39

A skad wiesz, ze pilot Raptora na to pozwolil? Opowiadal ci o tym ten pilot?

Stary zgred
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 13:03

"Dla celów porównawczych Suchoj twierdzi, że OLS-35 MWIR IRST na swoim myśliwcu Su-35 może wykryć cel rozmiaru Su-30 w odległości 90 km (56 mil) od tyłu i 35 km od przodu. Ale Su-30 to duży, dwusilnikowy samolot bez znaczącego tłumienia sygnatury IR. Teksty teoretyczne podają również, że kierowane w podczerwieni pociski ziemia-powietrze namierzają cele w odległości około 10 km od tyłu." Żeby zrobić zdjęcie F-22 ten Su-35 musiał znaleźć się w zasięgu wzroku pilota.

Ekspert
wtorek, 26 stycznia 2021, 15:11

Po tym jak czytalem twoje brednie o tym , jak to turbomaszyna T/EMM chlodzi gazy wylotowe w F-35, a potem po przeczytaniu kolejnych bzdor o tym, jak to systemem chlodzenia spalin sa otwory nawiercona w "lopatlkach" dyszy silnika, obiecalem sobie, ze nie znize sie wiecej do twojego poziomu i nie bede wdawal sie w toba w dyskusje. Ale czytajac kolejne bzdury o zestrzeleniu Su-35 nad dajwanem stwierdzilem, ze po raz kolejny musze obalic twoje bzdurki, bo tego wymaga zwykla ludzka przyzwoitosc. A ze obalanie twoich bzdurek przychodzi mi z taka latwoscia, to obalilem ja w 4,61 sekundy.

środa, 27 stycznia 2021, 11:36

Łopatki turbiny wysokiego ciśnienia to raczej we wszystkich silnikach turbowentylatorowych posiadają otworki służące do ich chłodzenie, to nic nowego ani odkrywczego.

Stary zgred
środa, 27 stycznia 2021, 09:26

Jeszcze raz o silniku F135 aby udowodnić, że panie Ekspert nie masz pojęcia o chłodzeniu gazów wylotowych i taki z Ciebie ekspert jak że mnie kosmonauta. Silnik samolotu F-35 posiada nisko obserwowalną dyszę asymetryczną Low Observable Axisymmetric Nozzle (LOAN) opracowaną przez firmę Pratt & Whitney. To bardzo złożony system technologiczny redukujący RCS i IR. W dalszym opisie oprę się na materiale Dana Katza p.t. "The Physics And Techniques Of Infrared Stealth". Łatwo go znaleźć w necie. Wystarczy wpisać w Google tytuł, link drugi od góry. Firma przetestowała nisko-obserwowalną dyszę asymetryczną (LOAN) na F-16C, która wykazała znaczne zmniejszenie RCS i IRSL. LOAN był znany z tego, że zawierał kształt, specjalne powłoki wewnętrzne i zewnętrzne oraz „zaawansowany system chłodzenia”, który miał ponad dwukrotnie zwiększyć żywotność klap dysz. W klapach dysz znajdują się drobne otwory doprowadzające powietrze chłodzące, takie jak w F119, i zachodzą na siebie, tworząc piłokształtną krawędź spływu, która wprowadza wiry do wydechu i zmniejsza smugę spalin. Ich wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie są wykonane z niskoemisyjnej, pochłaniającej radary ceramiki. Dysze „klinowe” dodatkowo spłaszczają spaliny, co skraca smugę mieszając ją z powietrzem otoczenia i zwężając ją z boku. Dysza F135 składa się z dwóch zachodzących na siebie zestawów po 15 klapek, przesuniętych tak, aby klapki zewnętrzne były wyśrodkowane w szczelinach między klapkami wewnętrznymi. Wewnętrzne klapy są cienkie, mają metaliczne powierzchnie zewnętrzne i proste boki i kończą się odwróconym „Vs.”. Boki tworzą między nimi prostokątne szczeliny z całkowicie rozchyloną dyszą. Zewnętrzne klapy, które Pratt nazywa „piórami ogonowymi”, są grubsze i pokryte płytkami z mieszanymi fasetami. Kończą się szewronami, które zachodzą na końce wewnętrznych klap, tworząc krawędź piłokształtną. W kierunku kadłuba płytki kończą się czterema szewronami i są pokryte dodatkowymi płytkami, które kończą się z przodu i z tyłu w jodełki i łączą się z sąsiednimi płytkami w kształcie zębów piły. Dysza F135 tłumi sygnaturę IR na wiele sposobów. Jodełki na krawędzi spływu tworzą zawirowania, skracając smugę, podczas gdy ich ostrzejszy kąt osiowy prawdopodobnie kieruje chłodniejsze powietrze z otoczenia do ścieżki przepływu spalin. Wewnętrzne powierzchnie obu zestawów klap są białe i zawierają drobne otwory podobne do tych w F119, które mogą dostarczać powietrze chłodzące. Niektóre raporty sugerują obecność wyrzutników między piórami ogona a szewronami, aby zapewnić jeszcze więcej chłodzącego powietrza. Płytki i wewnętrzne powierzchnie klap są prawdopodobnie wykonane z kompozytów RAM o niskiej emisyjności. Tylna krawędź środkowego kadłuba również kończy się małymi jodełkami, prawdopodobnie dodatkowo zwiększając wirowość przepływu powietrza. Ale chłodzenie powietrzem spalin w silniku zaczyna się już za turbiną niskiego ciśnienia na wydechu spalin. Cytat: "The horizontal tails of both aircraft extend well beyond the nozzles, restricting the view of the exhausts and plume core in the azimuthal plane from the side and into the rear quadrant. The engines of both also have stealthy augmenters. Aft of the low-pressure turbine are thick, curved vanes that, when looking up the tailpipe, block any direct view of the hot, rotating turbine components. Fuel injectors are integrated into these vanes, replacing the conventional afterburner spray bars and flame holders. The vanes mask the turbine and contain minute holes that introduce cooler air.". Za turbiną niskiego ciśnienia znajdują się grube, zakrzywione łopatki, które patrząc w górę rury wydechowej zasłaniają bezpośredni widok na gorące, obracające się elementy turbiny. Wtryskiwacze paliwa są zintegrowane z tymi łopatkami, zastępując konwencjonalne listwy rozpylające dopalaczy i uchwyty płomienia. Łopatki maskują turbinę i zawierają drobne otwory, które wprowadzają chłodniejsze powietrze." ... łopatki zawierają drobne otwory, które wprowadzają chłodniejsze powietrze. Silnik F-35 to szczyt technologii w kategorii silników odrzutowych, implementyjący zaawansowane systemy pozwalające zredukować IR i RCS. Jeszcze masz coś do dodania panie Ekspert?

Ekspert
czwartek, 28 stycznia 2021, 14:14

No i rzuciłem okiem na to co ty tutaj "przytaczasz". Sugerował bym tobie, aby ktoś ci ten tekst porządnie przetłumaczył, ale sam powinieneś dojść do tego, że najczęstszymi słowami i wyrażeniami pojawiającymi się przy opisie tej twojej "technologii" są": "prawdopodobnie", "raporty sugerują", "przypuszczalnie". I pod koniec jest tez takie zdanie: "It is hard to quantify the success of these IR suppression efforts". Napisane jest, że zdjecia w podczerwieni F-35 wykonane na pokazach lotniczych SUGERUJĄ obniżenie sygnatury termicznej płatowca i emisji dysz. Tak, że to wszystko o czym piszesz to domysły, sugestie i przypuszczenia. Poza tym, nie są to żadne zaawansowane technologie, jak ty to tutaj przedstawiasz. Takie są fakty. I doucz sie w końcu, że silnik F135 nie jest silnikiem piątej generacji, jest to zmodyfikowany silnik F119, który także nie był silnikiem piatej geeneracji. Silnikiem rewolucyjnym i piatej generacji mozna było by nazwać silnikGeneral Electric YF120 z tak zwannym zmiennym cyklu przepływu (variable Cycle), który zapoiewniał by znakomite osiągi (zuzycie paliwa) zarówno na prędkościach naddźwiekowych i poddźwiekowych. Silnik F135 ma dobre osiagi na preędkościach poodżwiekowych, alę już słabe na prędkościach naddźwiekowych i duzych wysokościach. Ale żeby to zrozumieć, musiał bys znać i rozumieć takie pojecia jak sprawność silnika albo sprawność napędu. Generalnie chodzi o zużycie paliwa, bo to przekłada się na zasięg i czas przebywania w powietrzu. Ale ja wiem, ty gdzies przeczytałeś, że F-35 lata Mach 1,6 z 9g i jest juz najbardziej manewrowym samolotem we wszechświecie.

czwartek, 28 stycznia 2021, 09:37

Tak, wklej jeszcze dłższego gotowca i pięć razy tyle wklej po angielsku. Będziesz wtedy jeszcze bardziej "wiarygodny".

Ekspert
środa, 27 stycznia 2021, 16:03

O silnikach nie masz pojecia, o czym świadcza dowody w postaci twoich komentarzy, które publikowałeś na Defence 24 pod artykułem: "Rosja: Bezzałogowy ochotnik w roli bombowca". Twierdziłeś że turbomaszyna T/EMM chłodzi spaliny. Zmieniłeś zdanie dopiero po tym, jak udowodniułem ci, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Potem wypisywałeś, że w łopatach dyszy wylotowej nawiercone są otwory. Kolejna bzdura, którą musiałem obalić. A teraz znowu coś napisałeś, ale jak się czyta twoje słowa, jak "klapki zewnętrzne" i tym podobne kwiatki, to nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać. Kłapki to jak ubieram pod prysznic, jak jestem w hotelu...

Ekspert
środa, 27 stycznia 2021, 15:49

Tak, teraz udajesz znafce. Wczesniej zaklinałeś rzeczywistośc i wypisywałeś, że turbomaszyna T/EMM chłodzi gazy wylotowe, zmieniłes dopiero zdanie, jak ci udowodniłem, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Potem wypisywałeś, że nawiercone sa otwory w łopatach dyszy, też ci udowodniłem, że nie masz racji. A teraz kolejnym gotowcem chcesz mnie zakrzycze? A dowoduy tego, że ja mówie prawdę sa oczywiste, w postaci komentarzy moich i twoich na Defence 24 pod artykułem "Rosja: Bezzałogowy ochotnik w roli bombowca".

Stary zgred
środa, 27 stycznia 2021, 16:26

Posłuchaj panie Ekspert. Cała Twoja wiedza ekspercka polega na improwizacji i kłamstwach. Naprawdę trudno uwierzyć abyś dysponował lepszą wiedzą o sposobach tłumienia IR niż autor artykułu na Aviation Week. Dobrze, że chociaż nie próbujesz podważać treści artykułu. Wpadłeś na całego twierdząc że LOAN to tylko mniej nagrzewajace się materiały z jakich jest zbudowana dysza. Jak już pisalem nie jestem ekspertem od silników odrzutowych ale nie trzeba być ekspertem aby z sekwencji słów "zaawansowany system chlodzacy" zrozumieć, że system to coś więcej niż materiały. Ty tego panie Ekspert nie chciałeś przyjąć do wiadomości, a szkoda przynajmniej byś wyszedł z twarzą. A tak kompromitacja bo udawadniasz swoją niewiedzę nie tylko z tematu silników ale innych informacji o F-35 choć za takiego znawcę się kreujesz. W rzeczywistości jesteś zwykły amator którego jedynym celem jest zagłuszyć lawiną postów prawdę o zacofaniu technologicznym Rosji do Zachodu. W rzeczywistość twoja wiedza jest bardzo ograniczona albo celowo wypaczana i zaklamywana. Teraz próbujesz zwrotem T/EMM zatuszować swoją wpadkę i pokazać jakim to jestem znawcą, że czapki z głów. Nie panie Ekspert. Jesteś małym zakompleksionym człowiekiem, który za wszelką cenę chce udowodnić, że w USA nic nie potrafią zrobić, a w Rosji już wszystko co najlepsze. Bardzo Was boli ten F-35 i F-22. Jak można z czystym sumieniem wypisywać brednie o wyższości technologii MiG-31BM nad F-22? Czy Ty kolego wstydu nie masz? Piotr Butowski na końcu artykułu "MiG-31" o którym wspomniałem w innym poście pisze: "Nie jest także przeznaczony do prowadzenia walki powietrznej i ma ograniczoną zwrotność – ale do tego służą w Rosji lżejsze Su-27 i MiG-29. Piotr Butowski". Wysyłać MiG-31 przeciwko rasowym myśliwcom noe tylko F-22 to jak rzucać się z motyką na słońce.

czwartek, 28 stycznia 2021, 11:52

Skąd w tobie tyle agresji? Wydaje mi się, że powinieneś podziekować mi, że wyprowadziłem cię z tak wielu błędów, jak chociażby z tego, że turbomaszyna T/EMM chłodzi gazy wylotowe w F-35. A ty jeszcze mnie obrażasz i zarzucasz mi kompleksy czy nieiwedzę. Normalnie czuje sie urazony.

czwartek, 28 stycznia 2021, 09:46

I to napisał gosciu, co wmawiał, że Tajwan zestrzelił F-35. Dobre. Ty zawsze zasłaniasz sie cytatmi z prestizowych źródeł, tylko jakoś nigdy nie potrafisz podac tego źródła, a kiedy trzeba, to dla ciebie nawet Sputnik jest wyrocznią. A na twoim Aviation Week to ci eksperci wypisywali juz takie niestworzone rzeczy i widzielu cuda, jak na przykład chińkie silniki w chińskich samolotach i to w czasie, kiedy tes ilniki jeszcze nie istniały. Patrz JF -17 napędzane silnikiem WS-13. Takie właśnie sa źródła twoich refelacji.

Ekspert
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:43

Skąd w tobie tyle agresji? Wydaje mi się, że powinieneś podziekować mi, że wyprowadziłem cię z tak wielu błędów, jak chociażby z tego, że turbomaszyna T/EMM chłodzi gazy wylotowe w F-35. A ty jeszcze mnie obrażasz i zarzucasz mi kompleksy czy nieiwedzę. Normalnie czuje sie urazony.

czwartek, 28 stycznia 2021, 08:25

Czy ty jestes Jaca vel Th vel JW vel z netu vel abc (technologii)_ Ja jestem przekonany na 99,56214%, że jesteś jednym z nich. bardzo podobny poziom "wiedzy".

Ekspert
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:20

Na pewno mam wieksza wiedzę od ciebie, bo przynajmniej potrafie czytac schematy elektryczne, hydrauliczne i wiele innych i w zyciu nie napisał bym, że turbomaszyna T/EMM służy do chlodzenia gazów wylotowych bo napisane jest "cooling turbine". A teraz poproszę o źródło twoich informacji na temat silnika F135, ponieważ musze sprawdzić i zweryfikować, czy znowu nie dopusciłes sie jakiejś manipulacji.

Ekspert
czwartek, 28 stycznia 2021, 08:06

Teraz dopiero zmusiłem się, żeby przeczytać twój komentarz i stwierdzam, że jesteś zwyczajnie beszczelny. Piszesz, "Teraz próbujesz zwrotem T/EMM zatuszować swoją wpadkę i pokazać jakim to jestem znawcą, że czapki z głów. Nie panie Ekspert. Jesteś małym zakompleksionym człowiekiem, który za wszelką cenę chce udowodnić, że w USA nic nie potrafią zrobić, a w Rosji już wszystko co najlepsze". I ja się skompromitowałe,m p[isząco T/EMM to dopiero. No jescze nikt tak nie odwracał kota ogonem. A jezli ktos jest zakompleksiony to ty, bo nikt tak jak ty z uporem maniaka nie stara się wmawiać, że F-35 to cud nad cudy. Zrozum, F-35 to konstrukcja nieudana i wklejanie peanów pochwalnych i wklejanie starych broszurek reklamowych nie zmienia tego faktu. Zacytuj jeszzce moje słowa, gdzie napisałem, że USA nie potrafi niczego zrobic a Rosja robi wszystko co najlepsze. Zawsze pisałem, że jest wiele lepszych maszyn od F-35, w tym najnowsze wersje F-15 czy F-18, a od YF-22 znacznie lepszy był YF-23. Piszesz o MiGu-31, że "Nie jest także przeznaczony do prowadzenia walki powietrznej i ma ograniczoną zwrotność – ale do tego służą w Rosji lżejsze Su-27 i MiG-29. Piotr Butowski". Ale ty nie rozumiesz co to jest walka powietrzna. I na koniec, przy tobie jestem Ekspertem, co potwierdza łatwość z jaka obaliłem wszystkie twoje bajki. A pretensje o to, że F-35 ma osiagi gorsze od wiekszości samolotów z lat sześćdziesiatych, to juz nie do mnie.

czwartek, 28 stycznia 2021, 07:13

Jaca, poopowiadaj o swoich badaniach F-35 przez CAGI.

Stary zgred
wtorek, 26 stycznia 2021, 19:57

Panie Ekspert. Nie jestem specjalistą od silników ale brednie o braku chłodzenia powietrzem spalin silnika F119 to Ty specjalisto od silników próbowałeś przeforsować z uporem maniaka. Tymczasem okazuje się samozwańczy ekspercie że F135 posiada system chłodzenia powietrzem w dwóch miejscach na ścieżce wydechu spalin. Pierwszy jest za turbiną niskiego ciśnienia, drugi na dyszy. Potrafisz przetłumaczyć na polski to krótkie zdanie panie Ekspert? "The video of Su-35 crashing at an unknown building in Taiwan." "Rosyjska agencja informacyjna Avia.pro uzyskała unikalny materiał wideo z miejsca katastrofy chińskiego samolotu bojowego" - pisze jak byk: "The Russian news agency Avia.pro has obtained unique video footage of the crash site of a Chinese combat aircraft." Pojawiły się informacje że Su-35 został obezwładniony przez amerykańskie systemy walki elektronicznej z pokładu amerykańskich okrętów wojennych ale to bzdury. Chińskie portale militarne jak Global Defense Corp podają szczegóły z wydarzenia utrzymując że Su-35S został zastrzelony przez system Patriot rakietą PAC-3. Mysle że Chińczycy wiedza lepiej co się stało na Tajwanie niż pan panie Ekspert.

Ekspert
środa, 27 stycznia 2021, 06:45

Przestań. Wykorzystujesz jakieś brukowce w swojej propagandzie. Cytujesz jakies plotki z forum? To twierdzisz, ze Minister Obrony Tajwanu nie wieddział co mówi, kategorycznie zaprzeczając zestrzelenie Su-57? Co do silnika, jakie opływające powietrze za turbina niskiego cisnienia_ Mówisz o dwuprzepływowości. Ty wypisywałes o dziurach w lopatkach, a ja znowu wytłumaczyłem, ze nie masz racji. Mam zacytować? Tak samo jak wmawiałeś, że turbomaszyna T/EMM chłodzi te gazy wylotowe. Zmieniłes dopiero zdanie, jak wytłumaczyłem ci bardzo obszernym komentarzem, że nie masz racji. Widzę, że stalos sie twoi standarted wkleja czegoś co ci wygodnie, z byle jakich źródeł, aby tylko oidpowiadało linii twojej propagandy.

Stary zgred
środa, 27 stycznia 2021, 11:04

Jeszcze raz o silniku F135 aby udowodnić, że Panie Ekspert nie masz pojęcia o chłodzeniu gazów wylotowych i taki z Ciebie ekspert jak że mnie kosmonautów. Silnik samolotu F-35 posiada nisko obserwowalną dyszę asymetryczną Low Observable Axisymmetric Nozzle (LOAN) opracowaną przez firmę Pratt & Whitney. To bardzo złożony system technologiczny redukujący RCS i IR. W dalszym opisie oprę się na materiale Dana Katza p.t. "The Physics And Techniques Of Infrared Stealth". Łatwo go znaleźć w necie. Wystarczy wpisać w Google tytuł, link drugi od góry. Firma przetestowała nisko-obserwowalną dyszę asymetryczną (LOAN) na F-16C, która wykazała znaczne zmniejszenie RCS i IRSL. LOAN był znany z tego, że zawierał kształt, specjalne powłoki wewnętrzne i zewnętrzne oraz „zaawansowany system chłodzenia”, który miał ponad dwukrotnie zwiększyć żywotność klap dysz. W klapach dysz znajdują się drobne otwory doprowadzające powietrze chłodzące, takie jak w F119, i zachodzą na siebie, tworząc piłokształtną krawędź spływu, która wprowadza wiry do wydechu i zmniejsza smugę spalin. Ich wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie są wykonane z niskoemisyjnej, pochłaniającej radary ceramiki. Dysze „klinowe” dodatkowo spłaszczają spaliny, co skraca smugę mieszając ją z powietrzem otoczenia i zwężając ją z boku. Dysza F135 składa się z dwóch zachodzących na siebie zestawów po 15 klapek, przesuniętych tak, aby klapki zewnętrzne były wyśrodkowane w szczelinach między klapkami wewnętrznymi. Wewnętrzne klapy są cienkie, mają metaliczne powierzchnie zewnętrzne i proste boki i kończą się odwróconym „Vs.”. Boki tworzą między nimi prostokątne szczeliny z całkowicie rozchyloną dyszą. Zewnętrzne klapy, które Pratt nazywa „piórami ogonowymi”, są grubsze i pokryte płytkami z mieszanymi fasetami. Kończą się szewronami, które zachodzą na końce wewnętrznych klap, tworząc krawędź piłokształtną. W kierunku kadłuba płytki kończą się czterema szewronami i są pokryte dodatkowymi płytkami, które kończą się z przodu i z tyłu w jodełki i łączą się z sąsiednimi płytkami w kształcie zębów piły. Dysza F135 tłumi sygnaturę IR na wiele sposobów. Jodełki na krawędzi spływu tworzą zawirowania, skracając smugę, podczas gdy ich ostrzejszy kąt osiowy prawdopodobnie kieruje chłodniejsze powietrze z otoczenia do ścieżki przepływu spalin. Wewnętrzne powierzchnie obu zestawów klap są białe i zawierają drobne otwory podobne do tych w F119, które mogą dostarczać powietrze chłodzące. Niektóre raporty sugerują obecność wyrzutników między piórami ogona a szewronami, aby zapewnić jeszcze więcej chłodzącego powietrza. Płytki i wewnętrzne powierzchnie klap są prawdopodobnie wykonane z kompozytów RAM o niskiej emisyjności. Tylna krawędź środkowego kadłuba również kończy się małymi jodełkami, prawdopodobnie dodatkowo zwiększając wirowość przepływu powietrza. Ale chłodzenie powietrzem spalin w silniku zaczyna się już za turbiną niskiego ciśnienia na wydechu spalin. Cytat: "The horizontal tails of both aircraft extend well beyond the nozzles, restricting the view of the exhausts and plume core in the azimuthal plane from the side and into the rear quadrant. The engines of both also have stealthy augmenters. Aft of the low-pressure turbine are thick, curved vanes that, when looking up the tailpipe, block any direct view of the hot, rotating turbine components. Fuel injectors are integrated into these vanes, replacing the conventional afterburner spray bars and flame holders. The vanes mask the turbine and contain minute holes that introduce cooler air.". Za turbiną niskiego ciśnienia znajdują się grube, zakrzywione łopatki, które patrząc w górę rury wydechowej zasłaniają bezpośredni widok na gorące, obracające się elementy turbiny. Wtryskiwacze paliwa są zintegrowane z tymi łopatkami, zastępując konwencjonalne listwy rozpylające dopalaczy i uchwyty płomienia. Łopatki maskują turbinę i zawierają drobne otwory, które wprowadzają chłodniejsze powietrze." ... łopatki zawierają drobne otwory, które wprowadzają chłodniejsze powietrze. Silnik F-35 to szczyt technologii w kategorii silników odrzutowych, implementyjący zaawansowane systemy pozwalające zredukować IR i RCS. Jeszcze masz coś do dodania panie Ekspert?

Ekspert
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:20

No i rzuciłem okiem na to co ty tutaj "przytaczasz". Sugerował bym tobie, aby ktoś ci ten tekst porządnie przetłumaczył, ale sam powinieneś dojść do tego, że najczęstszymi słowami i wyrażeniami pojawiającymi się przy opisie tej twojej "technologii" są": "prawdopodobnie", "raporty sugerują", "przypuszczalnie". I pod koniec jest tez takie zdanie: "It is hard to quantify the success of these IR suppression efforts". Napisane jest, że zdjecia w podczerwieni F-35 wykonane na pokazach lotniczych SUGERUJĄ obniżenie sygnatury termicznej płatowca i emisji dysz. Tak, że to wszystko o czym piszesz to domysły, sugestie i przypuszczenia. Poza tym, nie są to żadne zaawansowane technologie, jak ty to tutaj przedstawiasz. Takie są fakty. I doucz sie w końcu, że silnik F135 nie jest silnikiem piątej generacji, jest to zmodyfikowany silnik F119, który także nie był silnikiem piatej geeneracji. Silnikiem rewolucyjnym i piatej generacji mozna było by nazwać silnikGeneral Electric YF120 z tak zwannym zmiennym cyklu przepływu (variable Cycle), który zapoiewniał by znakomite osiągi (zuzycie paliwa) zarówno na prędkościach naddźwiekowych i poddźwiekowych. Silnik F135 ma dobre osiagi na preędkościach poodżwiekowych, alę już słabe na prędkościach naddźwiekowych i duzych wysokościach. Ale żeby to zrozumieć, musiał bys znać i rozumieć takie pojecia jak sprawność silnika albo sprawność napędu. Generalnie chodzi o zużycie paliwa, bo to przekłada się na zasięg i czas przebywania w powietrzu. Ale ja wiem, ty gdzies przeczytałeś, że F-35 lata Mach 1,6 z 9g i jest juz najbardziej manewrowym samolotem we wszechświecie.

Ekspert
środa, 27 stycznia 2021, 16:45

O silnikach nie masz pojecia, o czym świadcza dowody w postaci twoich komentarzy, które publikowałeś na Defence 24 pod artykułem: "Rosja: Bezzałogowy ochotnik w roli bombowca". Twierdziłeś że turbomaszyna T/EMM chłodzi spaliny. Zmieniłeś zdanie dopiero po tym, jak udowodniułem ci, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Potem wypisywałeś, że w łopatach dyszy wylotowej nawiercone są otwory. Kolejna bzdura, którą musiałem obalić. A teraz znowu coś napisałeś, ale jak się czyta twoje słowa, jak "klapki zewnętrzne" i tym podobne kwiatki, to nie wiadomo, czy śmiać się czy płakać. Kłapki to jak ubieram pod prysznic, jak jestem w hotelu...

Ernst Stavro Blofeld
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 23:44

Jako to są cudowne metody tłumienia sygnatury termicznej samolotu? polewają go w locie zimną wodą czy przed startem zanurzają w ciekłym azocie ??

Ekspert
wtorek, 26 stycznia 2021, 15:10

On ci moze zaraz opowie o chlodzenia tych gazow w F-35 za pomoca turbomaszyny T/EMM albo dziurek wywierconych w platach dyszy silnika.

Stary zgred
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 11:20

"Dla celów porównawczych Suchoj twierdzi, że OLS-35 MWIR IRST na swoim myśliwcu Su-35 może wykryć cel rozmiaru Su-30 w odległości 90 km (56 mil) od tyłu i 35 km od przodu. Ale Su-30 to duży, dwusilnikowy samolot bez znaczącego tłumienia sygnatury IR. Teksty teoretyczne podają również, że kierowane w podczerwieni pociski ziemia-powietrze namierzają cele w odległości około 10 km od tyłu." Żeby zrobić zdjęcie F-22 ten Su-35 musiał znaleźć się w zasięgu wzroku pilota.

HeHe
sobota, 23 stycznia 2021, 14:24

Skąd wiadomo, że podleciał "zupełnie niewykryty"? :)

Stary zgred
sobota, 23 stycznia 2021, 16:55

Su-35 został wezwany przez pilota Su-25 kiedy Raptor ostentacyjnie wykonywał wokół niego manewry. Su-35 nie miał wcześniej zielonego pojęcia o obecności Raptora i dopiero Su-25 musiał drogą radiową przekazać współrzędne F-22. Raptor, o którym mowa nie był w dodatku sam. Rzecznik rosyjskiego MON Igor Konaszenkow twierdził po incydencie o obecności tylko jednego myśliwca F-22. Ale w praktyce jest to zasadniczo niemożliwe. W pobliżu znajdował się drugi F-22 który z oddali obserwował całe zajście (tak zresztą twierdzi Aviation Week i The Aviationist) o którym Rosjanie nic nie wiedzieli bo systemy wykrywania ich samolotów nie były w stanie wykryć Raptora.

Ekspert
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 06:43

To sa niepotwierdzone informacje. Udowodnij. Najlepiej jakbys zacytowal wypowiedz Konaszenkowa, najlepiej z jakigos oficjalnego zrodla. Na jakiej podstawie twierdzisz, ze systemy Su-35S nie byly w stanie wykryc Raprora? Masz na to jakies dowody. Poza tym, wedlog tego co donosila prada, tyo Su-35 przegonily wtedy te Raptory.

Stary zgred
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 13:03

Co mam udowadniać panie Expert? Incydent został opisany przez Aviation Week i The Aviationist. Jest faktem niezaprzeczalnym, że to Su-25 wezwał Su-35 podając mu dokładne dane współrzędne Raptora. Samoloty koalicji nie latają w Syrii pojedynczo gdyż zabraniają to rygorystyczne przepisy. Sam fakt, że Konaszenkow mówił o jednym "przepędznym" F-22 świadczy, że nie miał pojęcia o drugim Raptorze śledzącym całą sytuację. Według rzecznika CENTCOM-u, pułkownika Damiena Pickarta drugi F-22 z pewnej odległości niepokojony przez Rosjan uważnie śledził tego Su-35.

środa, 27 stycznia 2021, 06:47

Chodzi o to, że ty niczego nie jesteś w satnie udowodnić. Gdzie są cytaty wojskowych?

wtorek, 26 stycznia 2021, 11:09

Specjaliści z Aviation Week to widzieli chińskie JF -17 napędzane silnikiem WS-13 już parę lat temu mimo że do dzisiaj wszystkie JF-17 napędzane są silnikami produkcji rosyjskiej. Gratuluje źródła.

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:28

No popatrz, w Chinach JF-17 napedza silnik WS-13, jedynie Pakistańskei JF-17 sa napęzane silnikiem RD-93:))

piątek, 29 stycznia 2021, 12:47

Kłamiesz, wszystkie JF-17 latają z rosyjskimi silnikami. Dotąd wyprodukowano 157 JF-17 a Chińczycy zakupili do nich w sumie 250 silników RD-93 i mają opcje na kolejne 400 , nawet Chińczycy przyznają że nowe maszyny block3 będą latały z silnikami RD-93MA. Więc po prostu kłamiesz Davienku. Popisz o tym jaki to tani jest F-35 lepiej. Albo że USA odchodzi od F-16.

Fan eksperta od badan F-35 przez CAGI.
środa, 27 stycznia 2021, 06:48

No właśnie, cytuje jakies blogi pisane przez amatorów, a potem wychodzą takie kwiatki, że "Rosjanie z CAGI badali F-35 i stwierdzili, że przyspiesza lepiej od Su-35".

Stary zgred
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 11:02

Co mam udowadniać panie Expert? Incydent został opisany przez Aviation Week i The Aviationist. Jest faktem niezaprzeczalnym, że to Su-25 wezwał Su-35 podając mu dokładne dane współrzędne Raptora. Samoloty koalicji nie latają w Syrii pojedynczo gdyż zabraniają to rygorystyczne przepisy. Sam fakt, że Konaszenkow mówił o jednym "przepędznym" F-22 świadczy, że nie miał pojęcia o drugim Raptorze śledzącym całą sytuację. Według rzecznika CENTCOM-u, pułkownika Damiena Pickarta drugi F-22 z pewnej odległości niepokojony przez Rosjan uważnie śledził tego Su-35.

Pit
sobota, 23 stycznia 2021, 13:52

Kompletnie nie zauważonym? Nie ma takiej opcji. A co miał go zestrzelić.?

Naiwny
sobota, 23 stycznia 2021, 12:46

USA rozmieszcza właśnie w Alasce F35 - docelowo 50 sztyk. Może Mig31 na Czukotce to odpowieź rosjan? Podobno jego radar wykrywa F35 z odległości 170 km.

madox
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 08:34

Mig31 po prostu ucieknie rakiecie wystrzelonej z F35 bo ma aż taki zapas prędkości i pułapu. Jeśli zsumować możliwą odległość ataku i parametry maszyny to zestrzelenie Miga może być niewykonalne. F35 to jak wóz z węglem przy motocyklu

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:29

Taak, podobnie jak uciekał Mig-25 pociskom z F-16?:)) No niedaleko z reguły:)

beka
niedziela, 24 stycznia 2021, 20:11

W jaki sposób Mig-31 ma być "odpowiedzią" na F-35, skoro nie zobaczy go na swoim lampowym, ważącym podad tonę radarze, nawet jakby przeleciał mu między statecznikami.... Swoją drogą po co Su-57 skoto Mig-35 jest odpowiedzią na F-35...

Ekspert
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 06:46

O mozliwosciach takiego MiGa-31 F-35 moze sobie pomarzyc. MiG-31 jest poza zasiegiem nielota, a to dzieki prawie dwukrotnie wiekszej predkosci i pulapowi operacyjnemu, wiekszemu o 10000 metrow.

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:38

Tak samo mysleli piloci MiG-25 strącani Sparrowami i AMRAAM-ami, albo Phoenixami:))

:D
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:18

Devi, USAF bedzie kupowac F-16 po 20 latach od soattniego zakupu tej maszyny. Czyli jednaj F-35 to taki F-104 XXI wieku :D.

Ekspert
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:17

Mowisz o tych pilkotach MiGow-25 co stracaliF-18C?

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:30

Było jedno przypadkowe zestzrelenie F-18 przez MiG-25PD i masakra MiGów przez F-15 z Iranu i pózniej przez F-15/16 w Iraku:))

Ekspert
piątek, 29 stycznia 2021, 06:34

A kiedy to Iran używał F-15? Widzę, że coraz bardziej się rozkręcasz. I wytłumaczm jak ten F-18 został zestrzelony przypadkowo? Pocisk sam sobie zszedł z szyny i się naprowadził?

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 15:51

Ciekaw co mówił pilot F-117 zestrzelony stareńkim S-125

niedziela, 24 stycznia 2021, 23:48

Mig-31 był pierwszym seryjnie produkowanym myśliwcem z radarem o wiązce sterowanej fazowo, zachodnie miały wtedy radary z anteną skanującą mechanicznie a jego odpowiedni F-14 miał antenę paraboliczna można śmiało powiedzieć że prymitywną, Chyba nikt rozumny nie myśli że sowieci przez ponad 30 lat nic nie ulepszyli. Co do układów lampowych to wiem od człowika co się zajmował Mig21 że lampowe są odporne na silne impulsy EM a delikatne mikroprocesorowe nie koniecznie a w przypadku wielkiej wojny takie silne EM mogą się zdarzyć i może się okazać że nowoczesne padną a żenchy z lat 70 pozamiatają.

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:36

Po pierwsze MiG-31BM czyli najnowsza wersja dysponuje radarem Zasłon AM o mozliwości wykrycia RCS 20m2 na 400km( tryb dalekiego wyszukiwania) lub 200km( Stanardowo) Po drugie na Zachodzie nei było radarów PESA na mysliwcach od razu przeszli ze szczelinowej na AESA. Radary PESA były uzywane na maszynach AWACS E-3 przed MiG-31, ale istotnie MiG był pierwszym mysliwcem z tym radarem. Po trzecie jaka jest awionika na MiG-31 to było ładnei widac jak jeden zestzrelił drugiego przypadkiem podczas ćwiczeń, był pokazany kokpit MiG-31 w wersji BM.

Ekspert
piątek, 29 stycznia 2021, 06:36

Tak, a F-18 zestrzelił bomba grawitacyjna lecącego wyżej A-4. Ładna awionikę musiał mieć ten F-18. Nad Irakiem w czasie Pustynnej Burzy F-15C zestrzeliły Black Hawk. Ładną awionikę maja te F-15C.

Ciekawostki
sobota, 23 stycznia 2021, 20:27

Na Alasce już dawno stacjonują F-22, Rosjanie po wielu latach w końcu jakiś sprzęt znaleźli by go tam dać.

rozsądny
sobota, 23 stycznia 2021, 17:07

Ostatnio F35 chciały przechwycić Tu-160M, niestety ale ten bombowiec złożył skrzydła włączył dopalacze i odleciał F35 usiłowały go ścigać ale zobaczyły tylko szybko oddalającą się sylwetkę bombowca. Mogą nawet jeszcze kolejnych 50 dorzucić i to niczego nie zmieni.

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:39

Ale wiesz że to tylko bajka bo Tu-160M po pierwsze istneje w jednym egzemplarzu, po drugie poza Rosja nie lata:)

niedziela, 24 stycznia 2021, 20:12

A Tu-160 jak wykrył F-35? Radarem?

niedziela, 24 stycznia 2021, 21:18

A F-35 jak wykrył Tu radarem ? bo to działa w 2 strony.

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:40

Radarem, systemem EOTS, systemem WRE Barracuda, do wyboru do koloru:)) A Tu miął do dyspozycji jedynie oczy pilota:)

:D
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:18

EOTS, Rarracuda ktore nie dzialaja poprawnie? O tym mowisz?

Th
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:09

Naprawde nie działają? Zasięg czujnika IRST samolotu F-35 do identyfikacji celów systemu AN / AAQ-40 EOTS wynosi wg norweskich pilotów znacznie powyżej 50 mil morskich tj znacznie ponad 90 km. Cytat: "This was great! We had hoped to see out to 50 nautical mil, but this was surpassed by a very wide margin, "said a satisfied Evensen." Oprócz EOTS, F-35 posiada jeszcze dookólny system AN / AAQ-37 DAS także integrujący IRST o jeszcze większej rozdzielczości i zasięgu niż EOTS. Producent systemu DAS koncern Northrop-Grumman podał już w 2014r. na swojej stronie internetowej wynik testu jakie przeprowadzono na samolocie doświadczalnym o numerze BAC 1-11 w stanach Maryland i Virginia za pomoca sensorów pokładowych DAS. Okazało się, że może on wykrywać i śledzić za pomocą AAQ-37 startujące na Florydzie rakiety balistyczne. System DAS wykrył podczas testów wystrzelenie pięciu pocisków na terenie Florydy i był w stanie śledzić je z odległosci ponad 1300 km. DAS wykrył, zidentyfikował (jako TBM) i śledził rakietę SpaceX Falcon 9 v1.0 z odległości około 1000 km w 2010 r. Patrolujący przestrzeń powietrzną na poligonie w Arizonie F-35 wykrył z odległości 400 mil odpalenie pocisku rakietowego, przekazał automatyczie dane o celu bezpośrednio do wyrzutni HIMARS i systemu antyrakietowego poprzez łącze danych, a jej obsadzie pozostało jedynie naciśniecie guzika i wystrzelenie pocisku wedle podanych współrzędnych. System DAS samolotu F-35 dysponuje takimi możliwościami przetwarzania informacji i taką rozdzielczością, że może być stosowny w ramach tarczy antyrakietowej BMD wskazując cele dla systemów przeciwbalistycznych np. morskich systemów AEGIS. Takiej jakości systemami elektrooptycznymi nie dysponuje żaden inny samolot na świecie.

Fan eksperta od dramatycznych manewrow powietrznych.
czwartek, 28 stycznia 2021, 11:50

No i o czym ma świadczyć fakt, że wkleiłeś gotowca z przed siedmiu lat? Skoro według najnowszych raportów F-35 dalej posiada 871 wad, a prawdopodobnie zostanie wznowiona produkcja F-16, które to F-35 miał zastapić. Warto wspomnieć, że F-35 miał także zastapić samolot A-10, ale juz dawno temu okazało się, że kompletnie sie do tego nie nadaje. Nie tak dawno ptrzyznano, że F-35C, najmniej udany ze wszystkich F-35 na Chiny już nie wystarczy, gdyż zwyczajnie posiada za mały zasię. Według najnowszego raportu GAO, hełm pilota dalej nie działa poprawnie i byc może zostanie to naprawione do 2023 roku. A ty tutaj dziecko piszesz o wykrywaniu pocisków balistycznych z 1300 km. Ochłoń troche i nie łykaj wszystkich bajek jakie napisane sa na blogach. Juz raz popisałeś się swoja "wiedzą" wypisując, że F-35 wykonuje dramatyczne manewry powietrzne, w tym kobrę która okazała się Low Speed Pass, który to z kolei Low Speed Pass według ciebie może być wykonywany tylko przez samoloty supermanewrowe. Skoda tylko, że piloci F-16, F-18, MiGów-29, Su-27/30/30, Eurofighterów, "Rafałków", Gripenów o tym nie wiedzieli, wykonując ten element pokazu. A może zwyczajnie wszystkie wymienione typy są samolotami "super manewrowymi"?

Stary zgred
środa, 27 stycznia 2021, 13:54

Dzieki:))

Welcome back :D
środa, 27 stycznia 2021, 07:14

Poopowiadał bys lepiej o tym jak to F-35 "robił" Kobrę Pugoczowa która okazało się Low Speed Pass, albo jak to wedlug ciebie "rudder pedal" czyli po polsku "pedał orczyka" to "pedal turn", albo jak to wedłu ciebie @Low Speed Pass" może byc wykonywany tylko przez samoloty supermanewrowe, albo jak to ODIN był już operacyjny w 23 bazach w połowie 2020 roku. To o wiele ciekawsze.

Fan eksperta od dramatycznych manewrow powietrznych.
środa, 27 stycznia 2021, 06:51

A ty ekspercie od dramatycznych manewrów powietrznych znowu wklejasz starego gotowca? A widziałes ostatni rapport GAO. Tam helm pilota nie działa poprawnie, a ty bajasz o całej reszcie. I dalej powtarzasz bajeczki o wykrywania rakiet balistycznych?

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 26 stycznia 2021, 18:39

Daj spokój z tymi bajkami, takie rakiety co śledził to moja babcia jak by żyła to też by zobaczyła i to bez sensorów.

Welcome back :D
środa, 27 stycznia 2021, 07:10

@Th to @Jaca, ale takze @JW vel @abc (technologii) vel @z netu. Tutaj wklejam dowod. Defence 24, artykul "Su-35S z pociskami o zasięgu ponad 200 km": Th, wtorek, 6 października 2020, 14:49: "Z wykształcenia jestem inżynierem elektronikiem ze specjalnością awionika lotnicza po szkole w Dęblinie panie felon. Jeszcze raz postaram się w prostszy i krótszy sposób wytłumaczyć najważniejszą różnicę pomiędzy antenami PESA i AESA bo wyraźnie pan nie zrozumiał o czym piszę. Z pominięciem budowy bo nie chce się powtarzać, a opisałem dość szczegółowo ten temat. Nie błysnąłeś wystarczającym poziomem wiedzy technicznej, wykazując kompletną ignorancję w temacie znajomości zasad pracy radarów pokładowych choć wywnioskowałem, że za takiego znawcę się uważasz". A tak na Defence 24, pod tytulem „Raptory na spotkanie rosyjskim Delfinom”. 10 kwietnia 2020, o godzinie 10:30 Jaca napisal tak: „Ja jestem inżynierem po studiach z zakresu awioniki na Wyższej Szkole Oficerskiej Sił powietrznych w Dęblinie. Dla mnie jesteś cienki Bolek, zwykły niedouczony amator-laik z tematu lotnictwa”. Jakie to szczescie ze mamy na forum dwoch ekspertow z dziedziny radarow AESA po szkole w Deblinie. A z nich sa tacy eksperci, ze JW wypisywal, ze F-22 w komorach wewnetrznych przenosi 8 AIM-120, takze w komorach bocznych, dedykowanych tylko i wylacznie dla AIM-9. Dlugo by jeszcez wymieniac, ale szkoda soboty, lepiej isc z dziecmi na plac zabaw.

środa, 27 stycznia 2021, 07:01

On kiedys pisal pod innym nnickiem, ze rosjanie z CAGI badali F-35 i stwierdzili ze przyspiesza lepiej od Su-35 i ze F-35 wyposazony jest w technologie zwiekszania maksymalnej wytrzymalosci platowca na wieksza maksymalnej dopuszczalnej poprzez zmiane oprogramowania. Pisal tez gdzies ze F-22 przenosi 8 AIM-120 w komorach, w tym takze w komorach bocznych przeznaczonych tylko na AIM-9, teraz dochodzi "Low Level Pass" jalko "Kobra Pugaczowa", jakies salta. Jest coraz lepiej.

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 17:24

Twierdzisz że Tu-160 nie ma WRE? A EOTS to wątpię bo to wbudowany Sniper tylko że nie patrzy w górę to i średnio się nadaje do śledzenia celów powietrznych, po za tym to nie jest IRST co omiata przestrzeń samodzielnie wyszukując celów, EOTS jak sama nazwa wskazuje to system celowniczy tak jak Sniper czy Litening, oczywiście może wykryć samolot jak pilot nakieruje kamerę tam gdzie trzeba albo wskaże cel radarem.

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:42

Po pierwsze co ci da prymitywne i przestarzałę WRE na Tu-160 przeciwko radarowi AESA w trybie LPI, alo systemom EOTS/DAS?? EOTS/DAS ma pokrycie 360 stopni wokół samolotu, nie jak prymitywne rosyjskei OLS tylko z przodu:) Do tego wszystkie systemy F-35 są ze soba połaczone wiec moze sie poszkol na przyszłość:)

piątek, 29 stycznia 2021, 06:39

Doucz się najpierw co to jest LPI, DAS i EOTS, bo to co tutaj wypisujesz, nijak ma sie do rzeczywistości. Puki nieposiądziesz tej wiedzy, nie ma i czym z toba dyskutować.

W3-pl
niedziela, 24 stycznia 2021, 23:01

A prawisz o sobocie, w marcu 2020?! A to Ci prowokowali Norwedzy, wykrycie...wielkiego MiGacza, przy pomocy...link. takie "cosik" jest, wiesz? I Tu- ale 142!

Ot co
niedziela, 24 stycznia 2021, 10:00

Przy okazji jak wiadomo TU160 zgubił trochę części. Coz, jaką, technologia takie efekty. Rosjanie mają zmodernizowany złom.

Ekspert
niedziela, 24 stycznia 2021, 16:55

Z tego co wiadomo, to nie tak dawno B-52 zgubil jeden silnik. A o gubieniu czesci przez Tu-160 jak narazie nic nie wiadomo. Jezeli masz dowody na zaistnienie tego faktu, to udowodnij.

Ekspert
niedziela, 24 stycznia 2021, 12:43

Z tego co wiadomo, to nie tak dawno B-52 zgubil jeden silnik. A o gubieniu zcesci jak narazie nic nie wiadomo. Jezeli masz dowody na zaistnienie tego faktu, to udowodnij.

January.
sobota, 23 stycznia 2021, 11:46

Agresja Rosji. Gdzie ta agresja przecież bazy znajdują się na terenie swojego terytorium.

asdf
sobota, 23 stycznia 2021, 08:58

Dziwne ze nie Su57 tylko 44 letnie Migi31, rosyjscy eksperci chyba tak bardzo skupili sie na wynajdywaniu wad F35 ze im wlasny samolot nie wyszedl.

Polak
sobota, 23 stycznia 2021, 05:36

Mig 31 BM nie jest zagrożeniem dla żadnego myśliwca Ameryki, to bardziej demonstracja obecności w rejonie.. Ani USA ani Rosja nie może i nie pozwoli sobie na żaden konflikt... Bo tego żadna strona nie wygrałaby..

niedziela, 24 stycznia 2021, 21:24

MiG 31 nie jest do walki z myśliwcami, jest do zwalczania bombowców, to samolot do obrony terytorium a tak daleko myśliwce z USA nie dolecą bo paliwa braknie no chyba że się zadowolą atakiem na las czy lodową pustynię.

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:42

Nie dość ze dolecą to z MiG-31 nie będą miały najmniejszego problemu.

wtorek, 26 stycznia 2021, 14:19

Ty nawet nie wiesz gostku gdzie te samoloty operują, jakich terenów bronią, nie masz pojęcia o taktyce ich użycia. Ty po prostu nie masz pojęcia o tym do czego służą te samoloty.

wtorek, 26 stycznia 2021, 06:19

Nie doleca i beda mialy ogromne problemy. A taki F-35 nie ma nawet i czym marzyc.

Olo
niedziela, 24 stycznia 2021, 12:54

Jak pokazuje historia użycia tego samolotu, jest on zagrożeniem przede wszystkim dla innych MiG-31.

:D
niedziela, 24 stycznia 2021, 17:17

Za to F-35 jest najwiekszym zagrozeniem dla powietrznych tankowcow.

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:41

Istotnie, rosyjskie tankowce wybije bez litości, o ile jeszcze jakeiś macie:)

:D
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:22

Tankowce to bedzie wybijal MiG-31, i to nie rosyjskie. F-35 to jest najwiekszym zagrozeniem dla KC-130 i no dla pasow startowych, ktore ora po tym, jak skladaja mu sie kola zaraz po wyladowaniu :D.

Rafal
sobota, 23 stycznia 2021, 11:56

Bo nigdy nie mial byc.

January
sobota, 23 stycznia 2021, 11:49

Myślę że migi mają mniej elektroniki co jest dużym plusem w bardzo zimnym i klimacie warunkach

Jaca
sobota, 23 stycznia 2021, 14:40

Mądra uwaga.

January
sobota, 23 stycznia 2021, 11:45

Może jest zagrożeniem, ponieważ ma mało elektroniki. W warunkach arktycznych taka elektronika może zawodzić. Poza tym służy do wynoszenia rakiet hipersonicznych.

beka
niedziela, 24 stycznia 2021, 20:15

W kindżałach nie ma elektroniki? Mechaniczne, bezwładnościowe układy naprowadzania jak w V-1 i V2? Czy może to elektronika oparta na lampach?

wtorek, 26 stycznia 2021, 10:57

A gdzie on napisal ze nie ma elektroniki? Zacytuj.

Wania
niedziela, 24 stycznia 2021, 08:01

Wystarczy mieć hangary podgrzewane. W powietrzu temperatura jest podobna. Te migi mają wzmacniacze lampowe. To dopiero się psuje od wstrząsów i temperatury.

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 15:59

Temperatura w powietrzu jest podobna?

dyndas
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 08:38

lampowe- czyli jedyne odporne na EMP

czytelnik D24
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 06:50

No i co z tego wanko, ze w powietrzu temperatura jest podobna. Ale chyba samolot nie porusza sie w prozni, tylko w powietrzu o pewnej gestopsci, gdzie platowiec nagrzewa sie w wyniku tarcia. Nie wiesz tego?

F3555
piątek, 22 stycznia 2021, 19:35

to odpowiedź Rosji na chęć Amerykanów do przejścia północnym szlakiem morskim, czekamy na potwierdzenie przez amerykanów swoich słów

Davien
piątek, 22 stycznia 2021, 21:25

Jak na razie to niezły żart: Przestarzałe MiG-31BM kontra F-22:) Czyli w razie czego masakra Migów.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
sobota, 23 stycznia 2021, 06:55

One nie sa przestarzale, sa zmodernizowane. Przestarzaly to jest F-22.

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:43

Nawet po modernizacji ten wielki latający cel jakim jest MiG-31 jest przestarzały nawet w porównaniu do F-15C A F-22 wypprzedza go o dekady:)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 10:58

Mowisz o tych F-15C to rozpadaja sie w powietrzu ze starosci i maja zakaz gwaltowniejszego manewrowania zeby sie nie rozpadly?

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:47

Nie, mówię o tych F-15C co manewrujące za pomoca TVC Su-30 zestzreliwują z działek na ćwiczeniach i o tych F-15C co masakrowały rosyjskeij produkcji maszyny a MiG-31 to dla nich łatwy cel, który nawet nei ucieknie:)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
piątek, 29 stycznia 2021, 06:43

Łatwy cel to jest F-22, który na ćwiczeniach dostał baty nawet od Mirage 2000 i Growlera. A co moga zrobić F-15 ze swoimi AIM-120, to kuż zobaczylismy nad kaszmirem. Co prawda tam strzelały F-15, ale używali AIM-120, który wobec Su-30MKI okazał sie nie skuteczny. Pilot MiGa-31 musiał by być pijany, żeby dać się zestrzelić F-15C i AIM-120, zwłaszcza, że ten F-15 to ma RCS stodołu, całe 25m2.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:23

Mowisz o tych F-15C to rozpadaja sie w powietrzu ze starosci i maja zakaz gwaltowniejszego manewrowania zeby sie nie rozpadly?

fx
niedziela, 24 stycznia 2021, 23:58

F-22 to jest trup, dychwi tylko dzięki narządom z innych F-22.

niedziela, 24 stycznia 2021, 20:15

Mig-31 są przestarzałe ale zmodernizowane :)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 06:53

No tak, one sa tak samo przestarzale jak F-16 czy F-15 gdyz pochodza z tego samego okresu. Racja. Zreszta postep w lotnictwie jest tak ogromny, ze nawet F-35, ktory jeszcze nie wyszedl poza stadium prototypu jest juz przestarzaly.

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:45

Poza stadium niekompletengo prototyp[u to u was Su-57 wyjść nie może. F-35 sa od lat produkowane seryjnie:)

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 16:01

Czym różni się wyprodukowanie 3 prototypów od 600? I tak to są tylko prototypy.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:24

A tutaj okazuje sie, ze USAF bedzie kupowalo nowe F-16. Czyli jednak nie chca F-35.

wtorek, 26 stycznia 2021, 14:20

Mają po prostu dość koszmarnie drogich prototypów.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 27 stycznia 2021, 07:16

Pełna zgoda.

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:48

Istotnie, Rosjanei mają dość koszmarnie rogich prototypów Su-57:)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
piątek, 29 stycznia 2021, 06:46

Nie Davidku, program Su-57 kosztował do tej pory ułamekk tego co kosztował program F-35. Nie wiesz tego? Nie czytałeś ostatnich artykułów, według których możliwe jest zastapienie F-35 przez NGAD i wznowienie produkcji F-16 bo F-35 jest zbyt drogi? Takie sa fakty, których nie zakrzyczysz.

Tomek
sobota, 23 stycznia 2021, 06:21

Albo odwrotnie

Janek
sobota, 23 stycznia 2021, 00:25

Tak jak byla masakra MiG-25 w Iraku.. Mieli Amerykanie szczęście, że irackie dowodztwo nie zezwoliło pilotowi MiGa na większą swobodę działania, nakazując mu szybki powrót do bazy, bo zestrzelilby nie jednego F-18, a trzy amerykańskie maszyny.. Cała analiza do poczytania w necie

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:46

Była i to potezna:) Min 10 MiG-25 spadło zestzrelonych przez F-14 Irańczyków, potem 3 MiG-25 spadły po spotkaniu z F-16 i F-15 a te przypadkowe zestzreenie F-18 to JEDYNY sukces irackiego lotnictwa w ogóle iwan:)

wtorek, 26 stycznia 2021, 11:12

Ile tych Mig-25 zestrzelili Irańczycy? Odleciałeś koleś .

wtorek, 26 stycznia 2021, 11:00

Wcale nie spadlo tyle MiGow-25 ile tutaj wypisujesz. Jezeli tak, to udowodnij. A F-18C nie zostal zestrzelony przez przypadek. No bo jak mogl zostyav zestrzelone przez przypadek? Pocisk sam sie odpalil i naprowadzil? A F-18C spadlo by wiecej, tylko pilot MiGa dostal rozkaz powrotu do bazy. Poczytaj zanim zaczniem wypisywac.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:27

Wcale nie spadlo tyle MiGow-25 ile tutaj wypisujesz. A F-18C nie zostal zestrzelony przez przypadek. No bo jak mogl zostyav zestrzelone przez przypadek? Pociska sam sie odpalil i naprowadzil? A F-18C spadlo by wiecej, tylko pilot MiGa dostal rozkaz powrotu do bazy. Poczytaj zanim zaczniem wypisywac.

W3-pl
niedziela, 24 stycznia 2021, 22:32

Analiza czyja, szarika? Dawaj konkretnie ,gdziesz To????

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 12:26

Nawet amerykanie do tego się przyznają, więc przestań .

lotnik astronauta
piątek, 22 stycznia 2021, 23:00

Devi a jak ten F22 doleci do celu i rejonu działania? 2 zbiorniki i lot 900 km/h bo inaczej to zaraz po starcie musi szukać tankowca - tyle w temacie. MIG-31 ma zapas wysokości i prędkości i paliwa - F22 to może próbować go "dogonić" aby wypracować pozycję do strzału. I pilot MIG-a ma w nosie czy F22 go widzi czy nie widzi - bo i tak nic mu nie zrobi. To f22 musi się spinać kiedy zaświeci na radarze MIG-a

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:52

Wizisz dzieciaku ale prymitywny i przestarzały radar MiG-a nie jest w stanie wykryć F-22 lecącego mu 5 m przed dziobem:) Zasięg bojowy F-22 to 1000km na paliwie wewnetrznym wiec ten antyczny MiG nie ma zadnej przewai, dla F-22 jest jedynie wielkim, nieruchawym, slepym celem:)

NEZ srez
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 21:53

Zasięg bojowy - to nie promień bojowy i co to oznacza? z jaką prędkością się porusza i na jakiej wysokości? skąd te dane jak zwykle z VIKI - czyli może dolecieć z prędkością 900 km/h na 11 tys m 500 km-600 km od lotniska i do niego wrócić - lecąc 900 km/h to nie wypracuje pozycji do strzału żadną rakietą pow-pow - bo z prostego prawa fizyki jak rzuciś piłeczkę z pędzącego pociągu to poleci dalej niż jak rzucisz ją stojąc - więc im większa prędkość nosiciela tym rakieta poleci dalej i szybciej bo ma zapas energii - a jak f22 przyspieszy to jego promień bojowy robi się dramatycznie mały. I teraz może zrozumiesz dlaczego MIG lecący na granicy stratosfery powy 2 Ma powoduje że jego rakiety pow-pow mają ogromną przewagę. I dlaczego F22 o F35 nie mówiąc nie ma szans wypracować pozycji do zestrzelenia MIG-a a ten wybije wszyskie awacsy, tankowce, i F15/EF200 bez problemu - i tego w viki nie napiszą

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:55

Zasięg bojowy i promień bojowy to jedno i to samo ( combat radius), z tego 180mil to z supercruise Ma1,8:) MiG lecący z prędkoscia Ma2 ma zasięg całe 720km i dalej zerowa szansę wykrycia tego F-22 który wizi ta krowę z ponad 400km:) I dlatego mIg nie ma najmniejszych szans by doleciec na odpalenie tych swoich pocisków zanim zostanie po nim spadający wrak:))

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
sobota, 30 stycznia 2021, 21:27

Davidku, wczesniej to MiG powystrzela tankowce i F-22 soadnie zwyczajnie z braku paliwa, gdyz F-22 bez tankowca co najwyżej nad lotniskiem może sobie polatać.

czwartek, 28 stycznia 2021, 07:16

Niejaki Jaca wypisywał kiedyś, że "NEZ to strefa śmierci gdzie trzeba się katapultować". Dobrze, że piloci Su-30MKI którzy brali udział w zdarzeniach nad kaszmirem nie czytali komentarzy Jacy, bo inaczej to może katapultowali by sie ze swoich maszyn. A okazało by się, że niepotrzebnie, gdyż te AIM-120 okazały sie całkowicie nieskuteczne.

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:56

Nie, oni zwiewali w takiej panice że mało dopalaczy nie pogubili, a zyli tylko dlatego że AIM-120 były odpalone na granicy zasięgu balistycznego:) Trafiony z ponad 70km MiG-21 Bison nawet nei wiedział że jest atakowany:)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
sobota, 30 stycznia 2021, 21:26

Davienku, ale wczesniej wypisywałes, że te AIM-120 były odpalane na granicy NEZ. To jak to w sumie było? A co MiGa-21, to jeden wiedział że nie jest atakowany, a drugi z pary (no bo oni latali w parach) uniknął trafienia gdyż wymanewrował pocisk. To jak to oni nie wiedzieli?

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
sobota, 23 stycznia 2021, 06:59

MiG-31 ma nad F-22 przewage zasiegu, lpeszy bojowy promien dzialania, pulapu i predkosci. Ma lepsze uzbrojenie i lepszy radar. F-22 to bez tankowca i zbiornikow podwieszanych to sobie moze nad lotniskiem polatac. A z podwieszanymi zbiornikami to jest zwyklym widocznym na radarach celem.

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:04

No to sie pobawmy:) radar AN/APG-77v1 zasięg wykrycia dla RCS 1m2 to ponad 400km, radar Zasłon AM wykrywa RCS 20m2 na 200km( 400 w trybie dalekiego wyszukiwania) MiG-31BM przenosi pociski R-37/37M o zasięgu do 300km nie nadajace sie do zwalczania mysliwców i pociski R-77-1 o zasięgu balistycznym 110km. F-22 przenosi pociski AIM-120C-7/D o zasięgu 140/180+km bez problemów zwalczające mysliwce. Zasieg bojowy dla F-22 to 1100km, dla MiG-31BM to 1400km, naddżwiękowy dla MiG-a to 720km Jak widac poza zasiegiem MiG jest tak przestarzały ze dla F-22 jest ślepą nieruchawa kaczka:) Oj, bo zapomniałem: MiG-31 moze manewrowac z maks 5g i to przy prędkościach poddżwiękowych:))

beka
niedziela, 24 stycznia 2021, 20:17

Jeszcze awionikę ma lepszą. Dzięki niej zestrzelił drugiego miga na ćwiczeniach. Co dopiero działo by się na wojnie ;)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 06:55

No widzisz, a F-22, podobbnie jak F-35 niczego nigdy nie zestrzeliliy. Potrafia tylko latac na pokazach i otwierac klapki od komor uzbrojenia ku uciesze redneckow.

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:50

No jak dla ciebie fakt ze MiG-31 jest zdolny jedynie do zestzreliwania swoich to plus....

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 16:04

F-35 musi taranować bo zestrzelić nie potrafi.

Zdziwony
sobota, 23 stycznia 2021, 20:35

Jakież to lepsze uzbrojenie do walki z innymi samolotami ma mig 31 ?? Ten radar to tak na dwa razy chyba też

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 06:56

MiG-31 przenosi caly zakres uzbrojenia pow. - pow. dostepnogo dla lotnictwa FR.

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 12:58

Czyli ma uzbrojenie gorsze o kilka kategorii od F-22, co w połaczeniu z archaicznym radarem przystosowanym do zwalczania B-52 i niemożliwością manewrowania z prędkoscia ponaddżwiękowa robi z niego duzy, ślepy i łatwy cel dla każdego:)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
sobota, 30 stycznia 2021, 21:24

Davidku, nie masz pojęcia o manewrowaniu samolotów bojowych na prędkościach ponaddźwiękowych. A co do uzbrojenia, to F-22 przensoicnieskuteczne AIM-120 co nie poradziłey sobie z Su-30MKI i nieskuteczne AIM-9, z których to najnowszy AIM-9X nie porazdił sobie z Su-22.

Wowo
sobota, 23 stycznia 2021, 12:03

Jak na razie to MiG-31 wyszło dobrze tylko zestrzelenie innego MiG-31.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
sobota, 23 stycznia 2021, 12:30

Dobre chociaz i to, bo jak do tej pory to F-22 niczego nie zestrzelil. To cos strach do prawdziwej walki wysylac, bo albo sie popsuje, albo po godzinie lotu jest juz widoczny na radarze, bo degradacji ulegaja powloki RAM. Dobry jest do latania na pokazach lotniczych, gdzie otwiera sobie klapki od komory uzbrojenia ku uciesze gawiedzi.

Stary zgred
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 11:08

Współczynnik miedzyprzegladowego czasu eksploatacji MTBM (skrót od Mean Time Between Maintenance) Raptora z 1.7 godzin wydłużył się do 3.2 godzin już w 2012r. Wypisywanie rewelacji o szybkiej degradacji powłok RAM jest totalną bzdurą. Prestiżowa brytyjska agencja d/s obronności Defence Evaluation and Research Agency (DERA) opracowała kilka lat temu obszerny raport dotyczący samolotu F-22. Skuteczność Raptora w zwalczaniu celów powietrznych określono na 93% (100% oznacza same zwyciestwa). Co ciekawe, w raporcie stwierdza sie, że same własnosci stealth nie wpływaja znaczaco na skuteczność samolotu. Nawet bez stealth F-22 pokona każdego przeciwnika. Z kolei MiG-31 wg pana P. Butowskiego nigdy nie był przeznaczony do prowadzenia walki powietrznej z myśliwcami wroga, służy wyłącznie do prowadzenia działań w osłonie najważniejszych obiektów przed atakiem strategicznych bombowców B-1B uzbrojonych w rakiety samosterujące. To następca TU-128 i MiGa-25 które nie spełniały w sposób zadowający powyższych warunków i w związku z tym że nie mogłyby przechwycić nisko lecącego bombowca B-1B, bowiem stworzono je do walki raczej z maszynami typu B-52G i B-58A, a więc celami dość dużymi i latającymi wysoko. MiG-31 zachował ogólny układ, technologię produkcji oraz rozmiary MiG-25P. Podobnie jak MiGa-25P, charakteryzuje go bardzo mała zwrotność, zarówno w pionie, jak i w poziomie co przy obciążeniu powierzchni nośnej wynoszącej aż 665 kG/m2 nikogo nie powinno dziwić. W MiGu-31 w stosunku do poprzedniej wersji nie zostały zmodernizowane silniki ani płatowiec przez co samolot z takim RCS jest celem nawet jeszcze bardziej łatwo wykrywalnym przez nowoczesne systemy aktywne i pasywne nowoczesnych myśliwców niż przed 30 laty. MiG-31 to typowy sprinter, jego rolą jest rozpędzić się do powyżej 2 Ma, odpalić pociski dalekiego zasięgu i uciekać poza NEZ rakiet przeciwnika. To taka latająca wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych, tyle że lecąca na pułapie ~10 km i rozpędzona do ponad 2 Ma. To ma sens przy potrzebie obrony dużego terytorium jak Rosja i dlatego samolot ten nigdzie na świecie nie ma odpowiednika. Sam MiG-31 nadal posiada ogromną sygnaturę radarową odpowiednią do jego gabarytów wynoszącą gdzieś ze 30 m2 (plus do tego 6 jasno święcących jak latarnie w nocy podwieszanych rakiet R-37) pozostaje łatwy do wykrycia z dużej odległości. Sam MiG-31BM nie dysponuje żadnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, które pozwalałyby mu działać na współczesnym polu walki. Prymitywny termonamiernik 8TP przeznaczony do pasywnej obserwacji przestrzeni wokół samolotu o zasięgu 50km do wykrywania bombowca w podczerwieni będący na wyposażeniu samolotu waży ponad 1 tonę. Podobnie wagę ciężką reprezentuje radar Zasłon o masie 1000kg. Główny cel modernizacji MiGa-31 to umożliwienie użycia nowych typów rakiet "powietrze-powietrze", a także wydłużenie zasięgu radaru oraz wdrożenie nowych zakresów jego pracy. Zmodernizowany radar Zasłon-AM otrzymał nowy komputer Bagiet-55-06 (zamiast starego Argon A-15A) oraz nowe oprogramowanie. Antena z pasywnym skanowaniem elektronicznym pozostała bez zmian. Zasięg zmodernizowanego radaru wynosi 400 km w stosunku do celu o RCS20m2. Radar został więc zoptymalizowany do wykrywania i zwalczania dużych celów jak bombowce strategiczne. Większość rozwiązań elektronicznych pochodzi nadal z przełomu lat 70-tych i 80-tych. Nie ma tam nowoczesnych magistrali danych, radar jest nieodporny na zakłócenia, a systemy przekazywania danych nie wystarczają już do prowadzenia operacji bojowych. Zanim systemy wykrywania MiGa coś wykryją będą do niego pędzić już rakiety AIM-120 z prędkością Mach4. Porównywać ten antyk do F-22 może tylko skończony ignorant.

wtorek, 26 stycznia 2021, 11:10

Jaca, dlaczego opisujesz piersze MiGi-31.Chyba samoloty przez te lata ulegaly modernizacji. A wiadomo, ze powloki RAM w 1,5 godziny lotu nadaja sie do wymiany. A jak skutefczne sa AIM-120, to pokazaly wydarzenia nad Kaszmirem, gdzie nawet jeden AIM-120 nie zdolal podjac walki z Su-30MKI.

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:05

Opisał ci MiG-31BM czyli najnowsze, już archaiczne MiG-31:))

piątek, 29 stycznia 2021, 07:00

Nie puchatku, doczytaj sobie. A archaiczny to jest F-35, o osiagach większości samolotów z lat 60-tych.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:36

Jaca, dlaczego opisujesz piersze MiGi-31.Chyba samoloty przez te lata ulegaly modernizacji. A wiadomo, ze powloki RAM w 1,5 godziny lotu nadaja sie do wymiany. A jak skutefczne sa AIM-120, to pokazaly wydarzenia nad Kaszmirem, gdzie nawet jeden AIM-120 nie zdolal podjac walki z Su-30MKI.

Stary zgred
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:37

Kłamstwo po raz kolejny panie manipulant. W przypadku MiG-31 wykorzystałem artykuł Piotra Butowskiego p.t. "Zmodernizowany MiG-31BM" (Lotnictwo nr 5/2009). Bzdury jakie kolega wypisuje przechodzą już ludzkie pojęcie. O wyższości MiGa-31, samolotu przechwytujacego nad Raptorem, najbardziej wyrafinowanym myśliwcu przewagi powietrznej może pisać tylko całkowity ignorant albo troll. F-22 to najbardziej zaawansowany technologicznie samolot myśliwski na najbliższe dziesięciolecia i nikt nie jest tego w stanie zmienić. Zostanie pokonany dopiero przez samolot projektu NGDA który ma być jego następcą. Sprawdź MTBM Raptora bo po raz kolejny kręcisz i kłamiesz jak najęy. Dopiero po 300 godzinach lotu każdy F-22 przechodzi przegląd techniczny w centrum logistycznym Ogden Air Logistics Complex w bazie Hill AFB w stanie Utah. Dla tego skończ bajki opowiadać panie o bardzo wielu nickach. Naprawdę bez trudu idzie za każdym razem Cię zidentyfikować po kłamstwach w każdym poście. Ciężko przełknąć prawdę o wydarzeniach nad Kaszmirem kiedy to indyjskie Su-30MKI i MiG-21 Bizon wiały ile sil w dopalaczach przed pakistanskimi rakietami AMRAAM odpalonymi z pakistańskich F-16. Same zaś nie byly w stanie wykryć, śledzić i zaatakować rakietami samolotów pakistańskich o czym mówił indyjski pilot MiG-21. Fakty ujawnione przez indyjskiego pilota, bezpośredniego uczestnika wydarzeń i dowódcę skrzydła są nieubłagane dla oficjalnej rządowej wersji i nie do PODWAŻENIA. Pisały o tym NIEZALEŻNE i BEZSTRONNE zagraniczne agencje informacyjne jak Reuters, BBC News czy portale militarne jak ten chiński portal China Military. Wszyscy na podstawie relacji pilota mówią tym samym głosem. Zaś wiarygodność rządowej India Today jest taka jak informacja o zestrzeleniu pakistańskiego F-16 co okazało się bujdą na resorach i udowodnia jaka jest wiarygodność indyjskiej propagandy. Najprawdopodobniej pakistańskie F-16 odpalily 5 pocisków AIM-120C-5 do zbliżających się dwóch MiG-21, dwóch Su-30MKI i jednego Mirage 2000 z czego MiG-21 zaliczył glebę, reszcie udało się zbiec. Uwolniony przez Pakistan pilot MiG-21 upublicznił i opowiedział o swoim doświadczeniu w bitwie powietrznej i to są fakty nie do obalenia na podstawie tego co twierdzi indyjski pilot.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 27 stycznia 2021, 08:20

Tak, wiem, każdy kto nie potwierdzi, że F-22 to cud nad cudy to troll. Po tej wypwoiedzi jestem przekonany, że ty jesteś Jaca vel Th vel JW vel cala reszta innych nicków luba na pewno jednym z trzech pierwszych wymienionych. Zdradziło cię też zarzucanie pisania pod kilkoma nickami panie wielonickowy. F-22 nie jest najbardziej wyrafinowanycm technologicznie samolotem na nastepne dziesięciolecia. Najbardziej wyrafinowanymi konstrukcjami bedą NGAD, F/A-XX, Tempest, FCAS, Japoński F-X. F-22 to konstrukcja schyłkowa, która jeszcze lata dzięki kanibalizacji części z innych egzemplarzy. Nie twierdze, że jest to samolot zły. jest to samolot, który miał byc tańszy i mniej czasochłonnym myśliwcem od F-15 którego miał zastapić. rzeczywistość okazała sie zupełnie inna , a mianowicie jest to samolot koszmarnie drogi i kłopotliwy w eksploatacji, dlatego nisi miano "Hangar Queen". Wlasnie między innymi dzieki obietnicą tańszej i mniej czasłonnej eksploatacji YF-22 wygrał z dużo lepszym i bardziej zaawansowanycm technologicznie YF-23. F-35 to kolejny bubel. Po czternastu latach od oblotu awaryjny i naszpikowany wadami, o osiagach mysliwca z lat sześćdziesiatych, przenoszący mikre ilości uzbrojenia, drogi w eksploatacji. A ten nielot miał byc tak samo tani w obsłudze jak F-16. Nie dziwota, że musza wznowidc produkcje F-16 i kupują nowe F-15EX. I nie mów że kupują F-35. F-104 też kupowali. A potem samoty ulegały katastrofą w ilościach hurtowych, niektóre państwa straciły prawie 50% stanu F-104. Odnośnie Kaszmiru. Żaden AIM-120 C5 nie był w stanie nawiązać walki z Su-30MKI, a i MiGa-21 trafili tylko jednego w parze. Jak oświadczyła oficjalnie indyjska armia, AIM-120 zostały zakłócone i wymanewrowane i jest to dla mnie wiarygodne, a nie przytaczane przez ciebie bajki z jakiegoś bloga. Gdybyś miał kiedykolwiek do czynienia z Hindusami, wiedział byś, że hierarchia to dla nich rzecz świeta i pilot ten nigdy nie pozwolił by sobie na opowiadanie bajek wbrew stanowisku rządu. Wię te twoje opowieści można sobie między bajki włożyć. Poza tym, powinienes wiedzieć, że Su-30MKI przyleciały z zupełnie innego kierunku niż MiGi-21. Nie uprawiaj taniej propagandy. Nie zakrzyczysz tym faktów.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 27 stycznia 2021, 07:47

Co Jaca, znowu cię zdemaskowałem :D. Zdradzasz soie zawsze tym samym. Mianowicie bajkami o LOAN i zarzucanie innym pissania pod wieloma nickami, panie Stary grzyb vel Th vel Jaca vel Z netu, vel abc (technologii).

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 27 stycznia 2021, 07:46

Jaca, ja wiem, ze twoje źródła są zawsze bezstronne i wiarygodne, do tego trzeba dodać, że także prestiżowe. No bo czy czasnami nie bylo tak, jak to wypisywałeś, że @prestiżowy moskiewski instytut CAGI badał F-35"? janciekawsze jest to, że komentarze indyjskiego rząde odnośnie wydarzeń nad Kaszmirem sa niewiarygodne, za to jest wiarygodne sa informacje z bloga albo skonfliktowanej z Indiami Chińskiej propagandy. No ale dla ciebie to blog jest bardziej wiarygodny od wypowiedzi Ministra Obrony, który oficjalnie przyznał, że do zestrzelenia żadnego Su-35 nie doszło. A F-22 nie jest najbardziej zaawansowanym samolotem na nadchodzące dziesięciolecia. To samolot który jeszcze lata dzieki kanibalizacji innych egzemplarzy. F-35, tak jak to wypisywałes, tez miał byc nieopokonany co najmniej do 2070 roku, a tutaj proszę, będą od nowa budować F-16. I to tyle.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 17:38

Klamstwem to byly twoje sensacje o zestrzeleniu Su-35 przez tajwan. I dlaczego nadajesz znowu pod innym nickiem Th vel Jaca?

sobota, 23 stycznia 2021, 15:06

No jeszcze do tego pokazu to należy go najpierw odpowiednio przygotować, bo bez tego przygotowania to on na tym pokazie co pokaże? Zwrot bojowy,beczkę? Jeszcze do tego bez gwałtownych ruchów bo mu komputer nie pozwoli.

Gruszwik
niedziela, 24 stycznia 2021, 08:04

Mig nic nie pokażę bo to pokraczna maszyna. Ma lecieć szybko i tyle. Relikt poprzedniej epoki. Promień skrętu to 100 km. Czyli f-22 strzelają do nich jak do kaczek.

niedziela, 24 stycznia 2021, 12:34

MiG-31 ma zwalczac cele z duzej odleglosci lecac na pulapie nieosiagalnym dla F-22 (lepszym o 5000 metrow). To nie jest maszyna do latania nad glowami redneckow na pokazach.

Stary zgred
niedziela, 24 stycznia 2021, 20:23

Naprawdę? Pułap dynamiczny F-22 bez dopalacza sięga 15 km. Z dopalaczem udało się osiągnąć wysokość nawet 22 km. Taki wynik osiągnięto w czasie ćwiczeń na Alasce, gdzie F-22 operują z bazy Elmendorf.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 06:59

No widzisz, a pulao operacyjny MiGa-31 to 25000 metrow. A F-22 moze osiagnal 22 km, ale zapomniales dodac, ze tylkko wedlog ciebie no i zapewne na pusto i bez uzbrojenia. Sam napisales ze sie "udalo", z czego wniosek taki, ze nie jest to cos normalnego.

Stary zgred
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 13:09

Kłamstwo. Pułap operacyjny MiG-31 to 20 600 m.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:33

Pulap operacyjny MiGa-31 to nie 20600. Radze cytowac cos wiecej niz wiki. Pulap operacyjny MiGa-31 to 25000 metrow. Zrodlo, a chociazby "The combat in middle space: at what altitude are able to fight the Russian MiG-31". csef.ru. Archived from the original on 4 October 2018. Retrieved 29 December 2018",

Stary zgred
wtorek, 26 stycznia 2021, 12:38

P. Butowski podaje pułap operacyjny MiG-31BM w artykule "Zmodernizowany MiG-31BM" (Lotnictwo nr 5/2009) na 20 600 m. Można to sprawdzić w artykule "MiG-31" na stronie Opisy Broni.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 27 stycznia 2021, 07:36

No widzisz, a źródła które zacytowałem podają pułap operacyjny MiGa-31 na 25000 metrów. Tutaj masz kolejne źródło, 2017 roku. Center for Strategic Assesment and Forecast. „The service ceiling of the MiG-31 is more than 25 km it reaches the Stratosphere at supersonic speed: the speed of the fighter can reach 3 thousand km/h, that is, almost three beeps. One of the tasks of these machines is to intercept cruise missiles. Not coincidentally, one of the base airfields, the MiG-31 is located at an equal distance from Moscow and St. Petersburg. So it provides effective air defense of the two largest centers in the country.

fx
niedziela, 24 stycznia 2021, 23:52

nadal to wynik mizerny

beka
niedziela, 24 stycznia 2021, 20:19

F-22 ma rakiety. Nie musi się wznosić tak samo wysoko jak cel. To nie honorowy pojedynek na działka :)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 07:00

Tylko zapomniales, ze ten zawodny AIM-120, ktory nie byl w stanie doleciec do Su-30MKI nad Kaszmirem, nigdy do tego MiGa-31 nie doleci.

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:54

Jakoś AIM-120 nie miały problemów ze znacznie szybszymi MiG-25, o zgrozo nawet zwykłę Sparrowy posyłały je na ziemie;)) Wiec nie dośc ze doleci to nieruchawy MiG będzie mógł jedynie czekac na koniec:)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 11:11

To dopiero, a nad Serbia stere Nevy nie mialy prblemu z F-117. Mowa o MiG-31 a nie MiG-2., Kaszmir pokazal klase AIM-120. ZEROWA skutecznosc.

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:09

Ale skamlenie ruskiego trolla jak go prawda zabolałą:)

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
piątek, 29 stycznia 2021, 07:13

Tak dla przypomnienia, nie kto inny jak Davien pisal, ze F-4F Luftwaffe uzbrojone byly w pociski AIM-120 i AIM-9L w 1973 roku. Nie kto inny jak Davien pisal, ze Prezydent FR Putin w oficjalnym wystapieniu oswiadczyl, ze F-35 ma system chlodzenia spalin. Nie kto inny jak Davien pisal, ze widzial lopatki turbiny od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym a w Polsce bylo referendum o przystapieniu Polski do NATO. Nie kto inny jak Davien pisal, ze konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, znana również jako konwencja chicagowska musi byc przestrzegana i obowiazuje takze samoloty bojowe. Nie kto inny jak Davien pisal, ze YF-12 lata w 2021 roku. I jeszcxze wiele innych tylko mi szkoda czasu zeby wszystko wymieniac.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
piątek, 29 stycznia 2021, 07:03

Co, prawda zabolała i z braku argumentów przechodzisz do wyzwisk? To ile tych Su-30MKI zostało zestrzelonych nad Kaszmirem? A stara Neva zrobiła sieczkę z F-117 i to swa razy. Zaprzeczysz? Na odpwoeidz czekam do końca tego dziesięciolecia. Czas start.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:40

To dopiero, a nad Serbia stere Nevy nie mialy prblemu z F-117. Mowa o MiG-31 a nie MiG-25.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:37

Mowisz o tych swoich AIM-120 z 1973 roku?

wtorek, 26 stycznia 2021, 06:36

No tak, tylko ze one strzelaly do nich tylko wtedy, gdy te startowaly.

niedziela, 24 stycznia 2021, 21:19

Owszem to nie honorowy pojedynek na działka dlatego Mig odstrzeli latającą cysternę i wacsa z bezpiecznej dla siebie odległości a F-22 niewidzialnie dla wszystkich zaliczy glebę z braku paliwa.

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:55

Taak, Ten twój MiG nawet z pociskami R-37M musi sie zblizyc na 150km do tego AWACS-a( ten widzi go z 600km) lub tankowca:) A w tym czasie taki F-22 pozbedzie się MiG-a bez najmniejszego problemu

wtorek, 26 stycznia 2021, 11:12

To tankowiec widzi MiGa-31 z 600 km. To dopiero tankowiec, to juz jest super tankowiec.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:38

To tankowiec widzi MiGa-31 z 600 km. To dopiero tankowiec, to juz jest super tankowiec.

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 16:12

W 1994 roku za pomocą pocisku R-37 etrącono cel odległy o 300km. Życzę powodzenia załodze AWACS-ów jakie wleca w przestrzen patrolowana przez Migi-31 naprawdę spora zabawa w obserwowaniu jak zbliża się do ciebie nieuchronne. A uciec się ni eda 6 Ma to AWACSY nie latają.

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:12

Widzisz dzieciaku ale zeby odpalic z 300km to MiG-31 musi stale poswietlac cel dla R-37 zanim te zblizy sie na odległość do uruchomienia własnej GSN ( w przypadku R-37M) lub do trfienia. W tym czasie MiG zostanie zestzrelony przez odpalone z F-22 lub F-15 pociski AIM-120:) Istotnie w przypadku MiG-a załoga AWACS-a bęzie miała zabawe patrząc jak kamikaze spada zdjęty pzrez F-22 lub F-15:)

piątek, 29 stycznia 2021, 07:09

Davienku, jak tylko MiG-31 pojawi się w powietrzu, to po kilku minutach nie będzie żadnych AWACSów i powietrznych tankowców. A jak jeszcze pojawią się w powietrzu F-35, to MiG nawet nie będzie musiał strzelać do tych tankowców, gdyż tankowce te zostana staranowane przez F-35, tak jak ostatnio KC-130.

piątek, 29 stycznia 2021, 07:06

Tak, Davidku, a F-22 to nie musi oświetlać celu. Tak myslisz? Zresztą swoja „skuteczność” to AIM-120 udowodniły nad Kaszmirem.

ubir
piątek, 22 stycznia 2021, 22:24

Migi sa z1994, a F 22 z 1997 r, naprawde jezeli juz to oba samoloty sa , do ....... modernizacj czego Rosja doswiadcza.

sobota, 23 stycznia 2021, 17:53

Tylko, że technicznie te migi są dwie generacje niżej od f22 i choćby sobie ruskie je modernizowali, to nie dadzą rady f22 pokonać w walce powietrznej. Migi mogą ganiać bombowce, a walczyć z f22. Dla ruskich f22, to nadal nieosiągalny poziom, a jest tp samolot z przed 23 lat.

Koba
sobota, 23 stycznia 2021, 11:51

MiG-31: oblot prototypu - 1975r (produkcja: 1977-1994); F-22: oblot prototypu - 1990, (produkcja: 1997-2011).

Bat
sobota, 23 stycznia 2021, 07:09

Z tego co kojarzę to miga 31 chyba zakończono produkować w 94 a f22 rozpoczęto w 97. F22 są na bieżąco modernizowane. Z radarem aesa i stealth f22 ma duże szanse dojść do miga 31 i rozwalić go zanim ten się zorientuje ze coś jest nie tak.

sobota, 23 stycznia 2021, 12:30

Tak ci sie tylko zdaje.

Kacperek
niedziela, 24 stycznia 2021, 08:07

Nie. Taka jest prawda. Migi mają kineskopy i lampy. To są zabytki. On nawet uniku nie może zrobić. To dwa silniki do których przyspawano kabinę pilotów.

Fun komików
niedziela, 24 stycznia 2021, 11:43

Uniku? A co to walka bokserska , jakiego uniku i przed czym? Posiadając zapas wysokości i prędkości nie musi robić żadnych śmiesznych uników. To nie f15 czy f16 co to w pustynnej burzy musiały robić przedziwne manewru aby nie oberwać przedpotowymi s125 i to nie zawsze się udawało. Mig ma rakiety pow-pow dalekiego zasięgu wiec on zniszczy tankowce i awacs-y a bez tego wszystkie f są ślepe i głuche i bezbronne bo bez paliwa samolot nie leci

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 09:58

Komiku jak na razie to MiG-31 nie ma szans uniknac nawet starego Sparrowa, nie mówiąc juz o AIM-120. MiG ma rakiety o zasięgu znacznie mniejszym niz zasięg radaru F-22 o AWACS-ie nie mówiąc wiec zanim się zblizy dawno zostanie zestrzelony:)

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 16:14

Nie musi unikać niczego, jego pociski strącają przeciwnika z takiej 2 razy większej niż zasięg tych zabawek.

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:14

A niby jakim cudem jak nawet nie ejst w stanie wykryć F-16 czy F-18, a tobie sie marzy wykrycie F-22??:))

piątek, 29 stycznia 2021, 07:10

Nie jest w stanie wykryc F-16 i F-18. To dopiero. Ale przecież juz stare MiG-25 spuszczały F-18.

beka
niedziela, 24 stycznia 2021, 20:23

Mig latający wysoko, szybko i po prostej, świeci się na radarach jak latarka. Zostanie wykryty i zestrzelony zanim cokolwiem sam wykryje i nie pomoże mu żaden zapas. On nie był projektowany do atakowania myśliwców, tymbardziej stealth, tylko do pościgu i zestrzeliwania nieuchawych bombowców nad wielkimi obszarami ZSRR.

fakty a nie bajki
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 22:16

a czym zostanie zestrzelony? tak konkretnie jaką rakietą? -This chance drops as the missile is fired at longer ranges as it runs out of overtake speed at long ranges, and if the target can force the missile to turn it might bleed off enough speed that it can no longer chase the target. - tylko o tym w gierkach nie mówią. MIG-31 nie służy do zajmowania się drobnicą - on jej się nie boi - od tego są su-35 ; su-30 mig jest na awacsy i tankowce i pociski manewrujace - jest tak słaby że obecnie jako jedyny samolot jest w stanie na kursi e zbliżeniowym na pełnej prędkości przechwycić rakietę manewrujacą - czego nie potrafią pozostałe cudaki f16/35/22

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:17

AIM-7M nie miały problemów z szybszymi i latającymi równie wysoko MiG-25, dla AIM-120 to jedynnie wielki, nieruchawy cel:) Pociski manewrujące potrafi zestzreliwać obecnie prawie każdy mysliwiec, i to z większego dystansu niż MiG, który musi się zblizyc na całe 50km:)

sobota, 30 stycznia 2021, 13:32

Jakoś nie miał problemu aby zestrzelić cel z 300 km więc opowiadaj bajki dalej.

piątek, 29 stycznia 2021, 07:11

Na pewno. AIM-120 nie poradziły sobie z Su-30MKI nad Kaszmirem a ty bajasz o strzelaniu do MiGa-31.

niedziela, 24 stycznia 2021, 21:23

Toteż nie będzi ganiał za myśliwcami jakie wlecą w przestrzeń rosji nad syberią, tylko odstrzeli latające cysterny i awacsy i spokojnie uda się do domku na kolację a wrogie myśliwce same pospadają.

niedziela, 24 stycznia 2021, 12:35

W punkt. Brawo.

Mc00000001
piątek, 22 stycznia 2021, 21:53

No i co z tego. Przecież nikt nie zaryzykuje zaatakowania ich bo to by się mogło skończyć pelnoskalowym konfliktem z użyciem broni nuklearnej włącznie. Tu chodzi o to, że ruscy podkreślają swoją kontrolę nad dotychczas słabo kontrolowanym obszarem. A poza tym w ogóle zamierzają go ścislej kontrolować.

peel
piątek, 22 stycznia 2021, 18:22

Moim zdaniem wygląda tak sobie, a nawet więcej - jest beznadziejnie brzydki. Nie może się równać z (chyba) najpiękniejszym myśliwcem świata - su-27.

MX
sobota, 23 stycznia 2021, 10:34

Tak, co by nie mówił, rosyjska broń prezentuje się dobrze. I to chyba w każdej dziedzinie. Mam model 31 - jest geometrycznie piękny. Przynajmniej na zewnątrz.

leep
piątek, 22 stycznia 2021, 22:43

za to jest pierwszym samolotem który może stale lecieć z szybkością naddźwiękową bez użycia dopalacza a nie jak F35 przez 12 sekund ...

Brednie bezx
sobota, 23 stycznia 2021, 13:37

Odbicie radarowe jak Jumbojet, a żadnej rakiecie i tak nie ucieknie. I co mu po dobrej prędkości przelotowej? N I C!!

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
niedziela, 24 stycznia 2021, 07:06

Najpierw to ta rakieta musi do niego doleciec. Nad Kaszmirem w strone Su-30MKI tez odpalono szesc AIM-120C% i zaden nie dolecial. A MiG-31 ma pulap 10000 wiekszy od F-35 i jest od niego prawie dwa razy szybszy. Czyli poza zasiegiem nielota.

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 10:01

Su-30MKI były na granicy zasięgu AIM 120, i nie potrzebowały kilkuset kilometrów by zawrócić jak ta krowa MiG-31. Znacznie zwrotniejszy Bison jakoś nie uniknac AIM-120, podobnie jak szybsze od MiG-31 MiG-25 Im jakoś ani pułap ani szybkość nie pomogły:)

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 16:26

Bisona nie strącił żaden AIM tylko wpadł w resztki strąconego przez siebie F-16. Twierdzisz ze pakistańacy piloci to idioci co odpalali pociski warte setki milionów dolarów do celów będących poza ich zasięgiem? I twierdzisz że w momencie odpalenia tych pocisków to Indyjskie Su oddalały się od pakistańskich samolotów? Myślenie powoduje ból główki u Davienka? Tak na zwykłą logikę Davienku, pakistańskie F-16, zapewne para, wykrywa(jak twierdzisz) parę Mig-21 lecących w ich kierunku. Wytłumacz dlaczego to F-16 po wykryciu tych migów to strąciły tylko jednego? Czyli co 4 wystrzelone AIM i tylko 1 mig spada? Od razu wytłumacze ci że te Migi na spotkanie pakistańczyków leciały z innego kierunku niż Su-30 i Mirage. Więc te pociski odpalone do innych samolotów Indyjskich to nie te same co niby odpalone w kierunku Migów-21.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 06:41

No i wszystko mu pieknie wytlumaczyles wiec ja juz nie musze. Dzieki.

Fanklub Daviena
sobota, 23 stycznia 2021, 11:32

Nie wiem czy Tu-128 z 1961 był nawet pierwszy, ale na pewno z prędkością naddźwiękową bez dopalacza latały największe myśliwce świata Tu-28/128 a MiG-31 był ich następcą.

w
sobota, 23 stycznia 2021, 09:17

na dodatek osiaga 3 M. Zbudowano go przecie SR-71

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 10:05

Nie, zbudowano go jako nastepcę nieudanego MiG-25 jako mysliwiec przechwytujacy do zwalczania bombowców na Dalekiej Północy i do niczego innego się nie nadaje.

:P
wtorek, 26 stycznia 2021, 11:15

Do niczego to nie nadaje sie F-35 Pogromca KC-130.

niedziela, 24 stycznia 2021, 20:26

Nie osiąga 3Ma ( "3M" to produkuje taśmę klejącą...) Żadnego SR-71 chyba nie zestrzelił?

niedziela, 24 stycznia 2021, 21:27

Bo żaden nigdy w okolice patrolowane przez niego nie wleciał. Pamiętaj że one latały po 4 i każdy z nich widział to co cała 4 oraz dostawały dane jeszcze z ziemi, wlecenie w obszar patrolowany przez taką 4 to zero szans ucieczki nawet przy 6 Ma

Davien
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 10:04

Zakładajac ze prymitywny Zasłon majacy wykrywać bombowce( wykrywa RCS 20m2 na 200km) w ogóle by wykrył SR-71, bo dogonic go to żaden MiG nie miał najmniejszych szans:)

wtorek, 26 stycznia 2021, 11:25

Ten Zasłon to taki prymitywny że dopiero dzisiaj zachód jest w stanie produkować cos podobnego i ewentualnie cos ciut lepszego. dzisiaj po 50 latach od skonstruowania przez rosjan tego "prymitywa"

Davien
czwartek, 28 stycznia 2021, 13:24

Dzieciaku, radary PESA na E-3 były lata prze Zasłonem:)) Jest to prymitywny radar nie nadający sie zupełnie do niczego innego jak zwalczanie wielkich nieruchawych bombowców

poniedziałek, 25 stycznia 2021, 16:39

Gościu SR lecące nad Bałtyk startujące z Mildenhall albo z Norwegii bez problemu były wykrywane i śledzone na całej trasie przelotu a do zestrzelenia przez polska OPL albo rosyjskie Mig-25 jakie je przechwytywały nie dochodziło z bardzo prostego powodu że mimo zbliżania sie do Polskiej przestrzeni nigdy one tejże nie naruszyły, choc co najmniej raz było bardzo blisko pełnego przechwycenia SR-a przez miga ale jednak SR wyrobił się tuż przed granicą wód terytorialnych. Synku dlaczego zakładasz że migi muszą zawsze gonić za SR a nie lecieć mu naprzeciw albo na kursie zbieżnym? Patrol złożony z 4 Mig-ów 31 patroluje dzieciaczku ogromny obszar.

Gnom
wtorek, 26 stycznia 2021, 07:53

Daj spokój. Według niego ruski sprzęt jest z kartonu albo plasteliny, a w czasie wojny Niemcy na froncie z ruskimi sami się wybijali bo ruscy nie potrafili ich trafić. On nie ma pojęcia o nakazanych liniach, strefach i obszarach. To taki rettranslator i to na Wildze.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 15:20

Tak dla przypomnienia, nie kto inny jak Davien pisal, ze F-4F Luftwaffe uzbrojone byly w pociski AIM-120 i AIM-9L w 1973 roku. Nie kto inny jak Davien pisal, ze Prezydent FR Putin w oficjalnym wystapieniu oswiadczyl, ze F-35 ma system chlodzenia spalin. Nie kto inny jak Davien pisal, ze widzial lopatki turbiny od strony wlotu powietrza w silniku odrzutowym a w Polsce bylo referendum o przystapieniu Polski do NATO. Nie kto inny jak Davien pisal, ze konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, znana również jako konwencja chicagowska musi byc przestrzegana i obowiazuje takze samoloty bojowe. Nie kto inny jak Davien pisal, ze YF-12 lata w 2021 roku. I jeszcxze wiele innych tylko mi szkoda czasu zeby wszystko wymieniac.

Fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 26 stycznia 2021, 15:16

Tak dla przypomnienia, to nie kto inny jak davien pisal, ze konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, znana również jako konwencja chicagowska musi byc przestrzegana i obowiazuje takze samoloty bojowe.

Tweets Defence24