Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Rozpoczęły się ćwiczenia lotnicze Astral Knight 20; Robotyczne psy będą patrolować bazę wojskową w USA; Ćwiczenia „Słowiańskie Braterstwo 2020” w pobliżu polskiej granicy

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armia rozciągnie tarczę nad Polską”: W najbliższych dniach pojawi się znaczna aktywność sił powietrznych USA nad Polską. Ćwiczenia lotnicze zostaną przeprowadzone od 17 do 25 września na wszystkich lotniskach wojskowych w Polsce. „W ramach ćwiczenia Astral Knight 20 rozłożony zostanie swoisty parasol obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nad kluczowymi obiektami strategicznymi Polski, np. stacjonującymi na wschodniej flance wojskami sojuszniczymi. [...] Manewry te porównywane są przez wojskowych do ćwiczeń sil lądowych USA, które odbyły się latem pod kryptonimem Defender-Europe 20. Można się spodziewać na polskich lotniskach i w przestrzeni powietrznej kilkudziesięciu samolotów sojuszniczych, m.in. F-16, czy tankowców, być może też maszyn piątej generacji F-35 A”


Urszula Lesman, Rzeczpospolita, „Armia USA stawia na psy roboty”: Vision 60 UGV to prototyp czworonożnego robota wyglądem przypominającego psa. Amerykańska firma rozpoczęła testowe patrolowanie bazy wojskowej na pustyni Mojave w stanie Utah. Roboty będą elementem systemu Advanced Battle Management SYSTEM (ABMS) - cyfrowej sieci służącej do zbierania i przetwarzania informacji na polu walki. „Roboty, które powstały w firmie Ghost Robotics, patrolowały teren bazy lotniczej Nellis, ale do ich zadań należeć będzie także przeprowadzanie rekonesansu, zbieranie informacji, mapowanie terenu, a także do komunikacji. Część urządzeń ma zamontowane anteny na grzbietach, a część jest wyposażona w dodatkowe sensory lub specjalistyczny ekwipunek. Firma Ghost Robotics twierdzi, że roboty nie są skomplikowane w obsłudze i mogą pracować w każdych warunkach.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska, „Mobilizacja wojsk przy granicy z Polską”: Rosyjskie manewry „Słowiańskie braterstwo 2020” w których bierze udział Białoruś, mają potrwać do 25 września. „Wczoraj białoruska i rosyjska armia rozpoczęły wspólne manewry pod kryptonimem <<Słowiańskie braterstwo 2020>>. Odbywają się one w graniczącym z Polską obwodzie brzeskim. Bierze w nich udział 800 żołnierzy i 170 jednostek ciężkiego sprzętu. - Nie ma absolutnie żadnego zagrożenia militarnego dla naszego kraju - zapewnia szef KPRM Michał Dworczyk.”


Reklama

Komentarze

    Reklama