Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Rosyjska dezinformacja podczas ćwiczeń Defender-Europe20; Sejm uchwalił specustawę w związku z zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusa; Eskalacja konfliktu w Syrii; Odstrzał zwierząt na terenie tarczy antyrakietowej w Redzikowie

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Amerykanie nie przywiozą do Polski broni jądrowej”: W związku z organizacją największych ćwiczeń NATO w Polsce w przestrzeni medialnej pojawiło się wiele informacji, których celem jest podważenie sensu ich organizacji, a także próba dyskredytacji sojuszników. „Prorosyjskie media straszą koronawirusem i bronią atomową. To ich reakcja na ćwiczenie Defender 2020. [...] Rosyjski Sputnik twierdzi, jakoby w trakcie ćwiczeń symulowany był atak nuklearny na Rosję. Z kolei portal The Duran w publikacji o ćwiczeniach umieścił kilka sfabrykowanych cytatów przypisanych jednemu z dowódców wojskowych NATO, z których wynikało, że polskie poligony nie są przygotowane do przyjęcia sojuszników.”


Klara Klinger, Patrycja Otto, Paulina Nowosielska, Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak, Dziennik Gazeta Prawna, „Ustawa o stanie gorączkowym”: Sejm uchwalił specustawę w związku z zagrożeniem epidemii koronawirusa. „Strefy zero, bezpłatne leki dla chorych, przymusowa izolacja, nowe obowiązki dla przedsiębiorców i samorządów. Rząd zbroi się na uderzenie koronawirusa. [...] Rząd dostaje do rąk nowe narzędzia: będzie mógł wpływać na obrót lekami (np. wprowadzić ceny maksymalne), znacznie szybciej mobilizować aparat państwa (w tym wojsko czy samorządy), a w razie potrzeby także przedsiębiorców (np. odpłatnie korzystać z ich pojazdów). Będzie mu wolno kupować towary i usługi potrzebne do zwalczania wirusa z pominięciem prawa zamówień publicznych.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Turecka szarża w Syrii”: Turcja nasila ofensywę i wypuszcza syryjskich uchodźców do Europy przez granicę z Grecją. Rosną również napięcia Rosja - NATO. W Syrii postępuje eskalacja konfliktu. „Nasze cele są jasne: Powstrzymać masakrę, doprowadzić do rozejmu, zapobiec dalszemu napływowi imigrantów - zapewniał w niedzielnym oświadczeniu turecki minister obrony Hulusi Akar, ogłaszając początek ofensywy przeciwko siłom syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada w północno-zachodniej Syrii.”


Maciej Sandecki, Gazeta Wyborcza, „Będą strzelać w Redzikowie”: Amerykańska armia chce się pozbyć definitywnie dzikich zwierząt z okolicy tarczy antyrakietowej w Redzikowie, bo zwierzęta niszczą ogrodzenie i przegryzają kable, wzniecając alarmy. Kilka dni temu sejmik województwa wyraził zgodę na odstrzał. „Najbardziej strzeżonej bazie (tarczy antyrakietowej), zagrażają zwierzęta. Na prośbę Amerykanów władze woj. pomorskiego zgodziły się na odłów i odstrzał ok. 150 czworonogów. [...] Zgodnie z uchwałą sejmiku z terenu amerykańskiego mają zostać odłowione lub zastrzelone: 53 dziki, 19 jeleni, 26 zajęcy, 24 sarny, 10 lisów, 8 borsuków, 6 jenotów, 4 kuny i 2 tchórze.”


Reklama

Komentarze (3)

 1. dim

  Podaję za biurem premiera, grecki plan obrony granic: (1) Uzyskanie politycznej pomocy europejskiej, umiędzynarodowienie tematu. (2) Szybka, logistyczna interwencja Frontex'u. (3) Na razie interweniuje wyłącznie policja. Natomiast punkt trzy to ma być wzmocnienie granicy wojskiem "oraz w dowolnym, momencie, gdy niezbędne, wprowadzanie kolejnych środków ochrony granicy" - czytaj: ostrej amunicji, wobec osobników szczególnie agresywnych. (4) Aresztowania i surowe kary (więzienia, wobec prowodyrów). - trochę moich wyjaśnień. Wojsko zdecydowanie już tam jest, tyle że o nieduże kilometry z tyłu. Kary więzienia - te można bezpiecznie określać dopiero gdy ktoś da się namówić na stosowanie przemocy. Inaczej Unia, czy jakaś dziwna "org. pozarządowa" wyciągnie tych [...] z obozów i zapłaci im ładne hotele w Atenach. Gdzie bardzo zajęci będą nie wiadomo dokładnie czym, ale widać, że niczym legalnym, za to pracowicie - obserwuję często taki hotel zawsze osobnikami znacznie ciemniejszymi od Syryjczyków, w centrum miasta. A obok ulice pełne czarnych handlarzy [...]. Po prostu takie są fakty, lokalne oczywistości.

  1. sd

   grecja jest słabym krajem a takim się nie pomaga. kto nie ma siły militarnej, zdolności odpowiedzi ani własnych zdolności przemysłowych jest zdany na łaskę silniejszych. gdyby budowano tam przemysł zamiast brać dopłaty do darmowego publicznego transportu i basenów ? gdyby zamiast reparacji żądać od niemców technologii ? a tak są Apache nieloty, źle zespawane Leo 2A6 i Turcja która bez przekraczania granicy może zniszczyć infrastrukturę krytyczną hellenów. Jaka będzie grecka odpowiedź ? ostrzelają terytorium Turcji Patriotami ? Grecy jak Asad próbowali rozegrać Turków Rosją efekt był odwrotny wygrywa zawsze pośrednik i silniejszy. Turcja przekracza granicę strefy ekonomicznej i wód terytorialnych Grecji dziesiątki razy a liczba przelotów tureckich F16 z naruszeniem granicy strefy powietrznej liczy się w tysiącach. Grecja skarży się na Turcję w NATO a Rasmussen odgania się od natrętnych greków jak packą od muchy. Słabych się nie szanuje nawet w NATO

  2. dim

   aktualizacja: (do punktu 3) - Wojsko z gotową do strzału bronią stoi już na granicach.

  3. dk.

   brak Panu elementarnej info, że po wejściu Grecji do EWG, następnie do strefy Euro, nastąpiła niemal całkowita deindustrializacja, uprzednio całkiem znośnie uprzemysłowionego kraju.

 2. Wojmił

  Jak to jest, że polacy opatuleni po szyję, kominiarki itp a amerykańscy żołnierze z odkrytymi gardełkami i krtanią etc... mają jakiś koks, który sprawia, że nie chorują?

 3. prawnik

  NU ZAIC POGODI te zwierzęta .....dziwna sprawa prawdopodobnie na usługach GRU

Reklama