Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Asad z Rosją pomogą Kurdom w Syrii?; Turecka inwazja na Syrię zszokowała opinię publiczną; Kurdyjski pakt z diabłem przeciw Turcji

Fot. Siły zbrojne Turcji
Fot. Siły zbrojne Turcji

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Jednroszczyk, Rzeczpospolita, „Nagła zmiana miejsc”: Syryjskie siły Asada śpieszą na pomoc Kurdom na podstawie porozumienia wynegocjowanego przez Rosję. „[...] na podstawie zawartego w niedzielę porozumienia między władzami trwającej już de facto pięć lat autonomii kurdyjskiej w północno - wschodnich regionach Syrii a reżimem prezydenta Baszara Asada. Mediatorem porozumienia jest Rosja.”


Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, „Wszystko da się zapomnieć”: Międzynarodowe komentarze po rozpoczętej w Syrii operacji militarnej przeciw Kurdom. „Turecki prezydent udzielił szybkiej i drastycznej lekcji polityki międzynarodowej dla początkujących i średnio zaawansowanych. Militarna interwencja Turcji w północnej Syrii trwa ledwie kilka dni, ale zachodnia opinia publiczna przeżywa szok za szokiem.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Kurdowie zawierają pakt z diabłem”: ONZ donosi o wielkim kryzysie humanitarnym: co najmniej 160 tysięcy mieszkańców przygranicznych terenów musiało opuścić swoje domy, a uciekinierów będzie najprawdopodobniej nawet pól miliona. Jak zakończy się militarna konfrontacja w Syrii? „To syryjska armia będzie bronić porzuconych przez Waszyngton Kurdów przed turecką inwazją. Świat czeka na konfrontację - Turcji, czyli armii NATO, ze wspieraną przez Moskwę armią Asada.”


Reklama

Komentarze (3)

 1. Seth

  Bo nie została zaatakowana, tylko sama jest agresorem

 2. rED

  To raczej Ruskie z Assadem teraz udzielają lekcji Turkom. Putin sprytnie podpuścił Erdogana i teraz będzie otwarta wojna Syrii i Turcji przy czym Turcja nie może poprosić o wsparcie NATO.

  1. ??

   "przy czym Turcja nie może poprosić o wsparcie NATO." - dlaczego ?

  2. Anty

   Poprosic moze, ale nikt mu go nie udzieli, chyba, ze USA beda zainteresowane dlugotrwalym wykrwawianiem calego regionu na czele z pyskatym, ambitnym i trudnym 'sojusznikiem'. Turcja to obecnie dla NATO wiecej problemow niz korzysci, i chyba jej czas sie konczy. Pytanie, jakie dlugofalowe plany zwiazane z oslabiona Turcja bedzie mial Wladek.

  3. czytaj dziecię- ucz się !!!

   Odpowiedź znajdziesz w treści traktatu :)

 3. dsa

  To że Turcja jest krajem NATO w tym wypadku nie ma żadnego znaczenie bo to nie Turcja została napadnięta tylko Syria zastała nienapadnięta przez Turcję , kraj NATO okazał się agresorem. W tym wypadku nie działają żadne traktat natowskie itp. możną tylko się wstydzić że jesteśmy w jednym pakcie z takim krajem.

Reklama