Reklama

Wojna na Ukrainie

Wagnerowcy przyznali się do zbrodni. „Zabijaliśmy wszystkich”

Autor. wikimedia commons/emblematWagnera

Rosyjski dysydent i dziennikarz śledczy Władimir Osieczkin przeprowadził wywiad z dwoma byłymi najemnikami tzw. Grupy Wagnera. Z relacji mężczyzn wyłania się obraz komanda śmierci, które odpowiada za masowe zbrodnie wojenne.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Osieczkin, który przebywa na politycznej emigracji we Francji i jest znany z prowadzenia serwisu śledczego gułagu.net, połączył się telefonicznie z dwoma byłymi najemnikami tzw. Grupy Wagnera. Obaj należą do grupy „zeków", czyli byłych kryminalistów wcielonych do najemniczego oddziału. Wywiad z wagnerowcami opublikowano w Internecie.

Azamat Uldarow był więźniem Kolonii Karnej nr 13 w obwodzie saratowskim, Aleksiej Sawyczow z kolei odsiadywał wyrok w Kolonii Karnej nr 1 w obwodzie woroneskim. Obaj zostali ułaskawieni przez Władimira Putina, a w ramach „projektu K" wcieleni do najemnych oddziałów frontowych, próbujących zdobyć Bachmut. Sawyczow to kryminalista z bogatą kartoteką, łącznie jego wyroki wynosiły ok. 30 lat odsiadki. Z uwagi na pozycję w hierarchii więziennej został mianowany dowódcą oddziału zwiadowczego „zeków" (eks-kryminalistów wykorzystywanych do zwiadu bojem). Skąd szybki awans? „Umiem zabijać" – stwierdza Sawyczow. Obaj z Uldarowem opowiedzieli o frontowych zbrodniczych praktykach wagnerowców, o których wiele spekulowano w mediach. Zdaniem najemników przed pojechaniem na front wagnerowcy przechodzą szkolenie m.in. w bazie specnazu wywiadu wojskowego GRU w Molkinie w Kraju Krasnodarskim.

Reklama

Czytaj też

Do zbrodni wojennych, do których się przyznali i o których opowiadają w nagraniu, należą akcje „czyszczenia" i „wyzerowania", jak to określają. Po zdobyciu 9-piętrowego bloku w Bachmucie oddział wagnerowców otrzymał rozkaz obrony „w okrążeniu". W piwnicach budynku schronili się cywile. Wagnerowcy otrzymali rozkaz zabicia ich. Wśród zamordowanych cywilów było 40 dzieci. Jeden z wagnerowców opisuje, że zabijali nawet maleńkie dzieci na rękach matek. „Kontrolny strzał" oznacza w wagnerowskim żargonie dobijanie. Ponadto mordowani byli ukraińscy jeńcy. Jedynie wzięci do niewoli oficerowie nie byli rozstrzeliwani na miejscu, ponieważ trafiali na przesłuchania, by wydobyć z nich informacje wywiadowcze.

Z opisów najemników wynika, że zbrodnie wojenne wagnerowców wykraczają poza to, o czym już pisano w mediach. Przyznali się, że wśród ewakuowanych ze wschodniej Ukrainy osób zabijani są chłopcy i mężczyźni powyżej 15 roku życia. Najemnicy mają też rozkaz dobijania rannych Ukraińców i Rosjan, w okopach. Wagnerowcy rozstrzeliwują także swoich ludzi za niesubordynację. Jewgienij Prigożyn, rosyjski oligarcha i właściciel najemniczej formacji nie tylko o wszystkim wie, ale sam często wydaje rozkazy „zerowania", a jego ulubioną formą egzekucji ma być zabijanie młotem kowalskim, o czym już pisaliśmy na łamach Defence24.pl. Potwierdzają to materiały wideo promowane przez samego Prigożyna.

Czytaj też

Ukraińskie służby zidentyfikowały dowódców najemników, w oddziałach których służyli rozmówcy gułagu.net. Mają to być Maksim Koszman vel Korszun, agent GRU, który jest na wschodniej Ukrainie od 2014 r., oraz Władimir Kitajew vel Kitajec/Ajsmen, najemnik Wagnera od 2015 r. (uczestniczył w walkach w Syrii). Media Prigożyna zaczęły dyskredytować rozmówców oraz ich relacje. Mają oni przebywać w Rosji i przekazali gułagu.net że obecnie muszą się ukrywać, ponieważ grożono im śmiercią.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Mama Leona

  Sklejamy z informacji mediów: wagnerowców jest na Ukrainie kilka, kilkanaście kilkadziesiąt tysięcy. Jeśli taka liczba psycholi-morderców i kryminalistów realizuje mord (rozkaz - a jak nie, nieposłusznych młotem w łeb) ukraińskich mężczyzn powyżej 15 roku życia oraz jeńców oraz rannych w okopach oraz ludności cywilnej, to oznacza co najmniej dziesiątki tysięcy takich ofiar. Więc łączne ukraińskie straty osobowe muszą być niebotycznie wyższe niż przyznają władze naszego sojusznika. A czy tej skali zagłada jeszcze wzmacnia czy już osłabia rzeczywistą wolę walki Ukraińców?

  1. Davien3

   @Mama Leona i kolejny orkowy troll wybiela czyny rosyjskich zbrodniarzy i ludobójców

 2. Prawdziwy

  Konferencja NKWD i SD ,w Zakopanym,w styczniu i lutym 1940.Tematem: wspolna akcja eksterminacji Polskiej Inteligencji,na terenach pod okupacją.

 3. Macminik

  Minęło tyle lat, a dzicz ze wschodu nadal mentalni jest dziczą. Przyznam, że nieźle zrobili w bambuko cały świat, który uwierzył, że Rosjanin może być dobry. Gen. George Patton: "Problem w zrozumieniu Rosjanina jest taki, że nie bierzemy pod uwagę faktu że on nie jest Europejczykiem, ale Azjatą i dlatego myśli pokrętnie. My nie możemy zrozumieć Rosjanina bardziej niż Chińczyka czy Japończyka i od kiedy mam z nimi do czynienia, nie miałem żadnego szczególnego pożądania zrozumienia ich poza obliczeniami jak dużo ołowiu lub stali trzeba zużyć, aby ich zabić. W dodatku, poza innymi cechami charakterystycznymi dla Azjatów, Rosjanie nie mają szacunku dla ludzkiego życia i są sukinsynami, barbarzyńcami i pijakami".

 4. Rusmongol

  Liczba rosyjskich superbogaczy i wartość ich aktywów znacznie wzrosła w 2023 r. - informuje rosyjska edycja magazynu "Forbes". Tymczasem na świecie trend jest odwrotny - liczba miliarderów i ich majątki spadły. Przez rok wojny w Ukrainie wśród Rosjan pojawiło się kilkudziesięciu nowych miliarderów (było ich 88, jest 110). Ich majątek też znacznie urósł - z 353 do 505 mld dolarów. Już wiecie po co była ta wojenka. Żeby wierchuszka z Kremla się nażarła a plebs za to ginie.

 5. szczebelek

  Dowódca SS byłby dumny z Prigożyna...

  1. DariuszKa

   Po prostu banda Dirlewangera w wersju ruskiej pod każdym wzgledem podobna do pierwowzoru.

  2. Davien3

   @szczebelek w końcu juz kiedys Gestapo szkolilo sie w ZSRS

  3. Rusmongol

   @Davien. Przypomnę że do ataku Niemiec na zsrr, od 1939 kwitła współpraca nkwd i gestapo. Ale cicho sza bo za te słowa w Rosji idzie się do mamra.

 6. PszemcioPL

  "Podczas ewakuacji cywili ze wschodniej UA, zabijali wszystkich mężczyzn i chłopców powyżej 15 r.ż." - Cóż, masa z nich zostawała tam, NIE ewakuowała się bo "czekali na roZZjan". No to się doczekali. Kuli w łeb.

  1. Rusmongol

   Śmierdzi latami 37-38. Wtedy ruscy też wym@rdowali na wolyniu mężczyzn Polaków w wieku 60-14 lat. Później już nie ma kto protestować i z nimi walczyć.

  2. farfozel

   to nie na Wołyniu wtedy było

  3. Rusmongol

   @farfozel. Akcja Polska nkwd była zakrojona w wielu regionach zsrr. Ale najwięcej Polaków mieszkało na zachodnim pograniczu Ukrainy i Białorusi. Myślisz dlaczego później upa na wolyniu m@rdowala przede wszystkim kobiety i dzieci? Bo mozczyzn wcześniej wym@rdowalo tam nkwd.

 7. Darek S.

  Z tego co ja wiem od znajomego Ukraińca, Wszyscy mężczyźni, na przejmowanych obszarach, którzy nie opowiedzą się przed Rosjanami, że są za Rosją są zabijani. Ukraińcy wiedza o tym stąd, prawie zawsze deklarują, że popierają Rosję. Rosjanie wtedy publikują dane tych Ukraińców i gdyby wrócili na Ukrainę trafiają do mamra. Ukraińcy Ci nie chcąc trafić do mamra na Ukrainie, nie chcąc zostawać w Rosji przedostają się do Polski i tutaj ratują swoje życie i wolność. Najczęściej przylatują z Gruzji.

 8. PPPM

  Wagnerowcy to grupa terrorystyczna. Powinni zostać wszyscy fizycznie wyeliminowania. Przyjdzie i na nich czas

 9. Jerzy

  Z jednej strony nie mam wątpliwości, że takie rzeczy się dzieją, z drugiej skazany za zbrodnie bandzior, który dla osobistych korzyści idzie na wojnę, a potem opowiada w mediach o zbrodniach swoich i kolegów, to takie średnio wiarygodne źródło informacji - nagle sumienie go ruszyło, czy po prostu szuka poklasku i bezpiecznego schronienia na zachodzie?

  1. GB

   Przecież to drobiazg. Jeden miał wrócić do domu z "trzydniowej wojskowej operacji specjalnej" i od razu zabił swoją żonę na oczach małych dzieci.... Nie to że mi ich żal, żeby było jasne.

  2. skition

   Liczy na status świadka koronnego.

  3. zenek12

   Obejrzyj film jak to opowiada.

 10. Rusmongol

  Czekamy na komentarz orędownika Rosji Chinola.

Reklama