Reklama

Geopolityka

To nie była jedyna bestialska egzekucja. Więcej filmów z ciałami Ukraińców pozbawionych głowy

Ukraińskiemu żołnierzowi odcięto głowę, kiedy jeszcze żył. Materiał wideo kręcony telefonem jednego z Rosjan pojawił się w Internecie. Nagrania udostępniają w tzw. runecie konta powiązane z materiałami Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Odpowiedzialnymi za egzekucje uznaje się najemników tzw. Grupy Wagnera, ale podobnych zbrodni dokonywali żołnierze rosyjscy pod Kijowem.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Choć wideo nie jest wyraźne to roślinność w tle wskazuje, że film został nagrany w czasie lata zeszłego roku. Materiał jest niewyraźny, ale z ruchów ofiary widać, że wciąż żyje i próbuje się wyrwać oprawcy gdy ten nożem obcina mu głowę. Po kilku cięciach ofiara już się nie rusza. Z głosów w tle wynika, że jest jeszcze „drugi" – co wskazuje, że prawdopodobnie także drugi jeniec został zamordowany. Z analiz głosów w tle wynika także, że oprawcy chcieliby „wysłać głowę dowódcy". Kręcący wszystko telefonem po rosyjsku pospiesza oprawcę gdy ten odcina mu głowę. Na materiale wideo widzimy prawdopodobnie najemnika tzw. Grupy Wagnera, który obcina głowę schwytanemu ukraińskiemu jeńcowi. Oprawca jest przepasany kilkoma białymi opaskami i ma maskowanie stosowane często przez Wagnerowców. Nie widać jego twarzy. Przez chwilę na nagraniu pokazują kamizelkę kuloodporną. To wszelako niejedyny materiał wideo ze zdekapitowanym ciałem, który pojawił się w Internecie. W tym samym czasie w tzw. runecie pojawił się materiał wideo na którym widzimy zniszczony transporter opancerzony, a nieopodal trzy ciała ukraińskich żołnierzy. Ciała są pozbawione głowy. Pozostałości ciepłego umundurowania wskazuje, że film został zrobiony o innej porze roku, być może to nowy materiał. Eksperci wskazują, że materiały mogą pochodzić spod Bachmutu.

Po roku 2014 za najbardziej sadystycznych żołnierzy uznawano powiązanych z Ramzanem Kadyrowem Czeczenów uczestniczących w finansowanej z Moskwy rebelii separatystów na wschodniej Ukrainie. Jedną z barbarzyńskich zbrodni, której dokonywali na schwytanych ukraińskich jeńcach była kastracja. Pamiętam jak na wschodniej Ukrainie mówiono o Czeczenach i jakim tematem tabu było to co robią jeńcom. Oddział kadyrowców nazywano „Dziką Dywizją". Problem w tym, że w zbrodniach wojennych prześcigają się w zasadzie wszystkie formacje wojsk inwazyjnych a tortury wobec jeńców nie są li tylko domeną kadyrowców. W ostatnich tygodniach w Internecie krążyły tajemnicze zdjęcia, które miały pochodzić z Popasnej na wschodniej Ukrainie, gdzie obcięta głowa była nabita na kij niczym na włócznię przypominając okres dawnych wojen.

Reklama

Czytaj też

Obecnie za najbardziej bezwzględne i sadystyczne jednostki uznaje się oddziały tzw. Grupy Wagnera. Nie przez przypadek opisywane zbrodnie z nagrań wiążę się właśnie z nimi. Przypomnijmy, że w Korpusie Grupy Wagnera, który wylądował na froncie, nawet 2/3 składu osobowego mogli stanowić kryminaliści rosyjscy wcielani z więzień i kolonii karnych. To nakręca spiralę zbrodni. Unikałbym jednak uproszczonego poglądu, że to kadyrowcy albo wagnerowcy są odpowiedzialni za zbrodnie wojenne, a już nie regularna rosyjska armia. Po wyzwoleniu Buczy przez wojska ukraińskie, 31 marca 2022 roku na ulicach i w okolicznych wioskach leżały ciała zamordowanych pospiesznie Ukraińców. W toku śledztwa okazało się, że część ciał była pozbawionych głów. Jednym z głośnych zdjęć z Buczy jest właśnie obraz dokumentujący dwa ciała cywilów leżące przy zniszczonej fabryce. O zgrozo jedno z ofiar została zdekapitowana, a głowa przypalona ogniem i zwęglona. Oprawca położył następnie głowę między nogami zabitego. Pracownicy fabryki zeznali, że rosyjscy żołnierze zachowywali się „jak dzikusy". W masakrę w Buczy zaangażowane były nie tylko oddziały kadyrowsko-rosgwardyjskie oraz Wschodniego Okręgu Wojskowego, ale także elita armii rosyjskiej – pododdziały z 76. Dywizji Powietrznodesantowej oraz 104. i 234. Pułku Powietrznodesantowego.

Czytaj też

Bicie jeńców, rozstrzeliwanie, brutalne tortury i mordy – są na porządku dziennym ze strony Rosji. Niedawno głośno było o rozstrzelanym ukraińskim żołnierzu, którego ostatnie słowa brzmiały „Sława Ukrainie" (Chwała Ukrainie – przyp.red). Jakim celem jest upublicznianie takich nagrań? Być może to taktyka operacji psychologicznej na wzór ISIS, gdzie wysyłanie takich materiałów ma przerazić potencjalne przyszłe ofiary czyli ukraińskich żołnierzy. W tym wypadku działa to jednak odwrotnie i jeszcze bardziej motywuje żołnierzy ukraińskich by walczyli do „ostatniego naboju". Kuriozalne też są zarzuty tych, którzy twierdzą, że Siły Zbrojne Ukrainy robią dokładnie to samo. Powszechnie znanym faktem jest, że wzięci do niewoli Rosjanie są cenną „walutą", którą Kijów wymienia na swoich jeńców. Na froncie może dochodzić do różnych sytuacji, ale strategią operacji psychologicznej Kijowa jest działanie przeciwne – zachęcanie Rosjan do masowej dezercji. Wspomniane materiały wideo pojawiają się w Internecie, z pewnością, z cichym przyzwoleniem rosyjskich służb specjalnych. Oznacza to, że Kreml chce zamienić wojnę na Ukrainie w jeszcze bezwzględniejszy teatr działań udowadniając swoją gotowość do nieskończonych zbrodni wojennych. To taktyka Rosji znana od czasów Iwana IV Groźnego.

Reklama

Komentarze (10)

 1. Zbyszek

  Mogą mieć dwa cele: 1) doprowadzić do ukraińskiego odwetu. Materiał taki byłby dla nich bezcenny. Jego użycie propagandowe trafiło by na podatny grunt. Pewnie niejeden polityk na Zachodzie będzie mówił o „ukrytych masowych grobach” 2) może to tez służyć dalszej izolacji Rosjan - musza się bić do końca bo nikt im takich okrucieństw nie wybaczy

  1. 100%polak

   Człowieku oni robić mogą to samo tylko bardziej bestialsko i dwa razy więcej niż ruskie i uwieczniać sami siebie na kamerze a nikt nawet nie zechce tego sprawdzać bo Ukraina z miejsca jest oczyszczona z wszystkich wojennych zbrodni . Najlepszy przykład to jak sowieci którzy od Hitlera byli o wiele bardziej sadystyczni i zadawali cierpienia tak że niektórzy woleli gdy to Niemcy okupowali chociażby Polskę jak poczuli co Rosjanie potrafią a ich winy zostały od razu zamiecione bo taka musiała być narracja i jako zwycięskiej stronie dokładniej mówiąc lwią częścią tej koalicji to nie ruszał nikt wtedy na procesach norymberskich choćby Katynia czy wyzwolenia polski choć każdy o tym wiedział doskonale

 2. Chinol

  Juz pisalem le nie oponikowano mi - wiec jeszcze raz - POLECAM RAPORY AMNESTY INTERATINAL O TORYTRACH DOkANWANCH PRZEZ SBU- na wschdzie ukrainy od 2014 roku. Chyba ze tu nie mozna AI cytowac i inncyh ameryksnkich organizacji?

  1. Strażnik

   Chinol ale jakie raporty? I co w niby nich było? Ukraincy obcinali głowy? Uważasz że działanie rosjan na filmach jest uzasadnione? No nie jest ale już od dłuższego czasu widać czyje interesy reprezentujesz

  2. Wuc Naczelny

   @Chinol Co to są te RAPTORY z AMNESTY INTERRACIAL?

 3. Buczacza

  Mea culpa oczywiście " satysfakcję w zabijaniu"... Przy okazji nie wiem czy mnie wzrok nie myli. Ale nie widzę kom naszych moskiewskich osobistych.... Tych, którzy mają kłopot z pisownią po polsku. A przecież w każdym wątku. Zaznaczają swoją obecność..

  1. MiP

   W ubiegłym roku sprowadziliśmy z Rosji gaz płynny (LPG) o wartości 710,3 mln euro (3,3 mld zł według obecnego kursu NBP). Reszta UE na zakupy z tego kierunku wydała znacznie mniej, bo łącznie 417 mln euro. Ostatnio tego paliwa importujemy coraz więcej – wynika z danych Eurostatu i Forum Energii.BRAWO pro ruski rząd 🤣

  2. Nabosaka

   Buczacza, czytając twój komentarz także odnoszę wrażenie, że masz problemy z pisownią "po polsku".

 4. Jerzy

  Mam nadzieję, że bliscy tego zamordowanego żołnierza nigdy nie zobaczą tego filmu. Zastanawia mnie też jaki cel mają Rosjanie publikując takie filmy, bo z jednej strony wzmocni to opór obrońców, z drugiej chęć odwetu będzie naturalna. Bo okrucieństwo nie jest cechą wyłącznie Rosjan, wystarczy przeczytać "Piekło Pacyfiku" Sledge'a, gdzie amerykańscy żołnierze nosili naszyjniki z odciętych uszu i na żywca wybijali jeńcom ostrzem bagnetu złote zęby na pamiątkę.

  1. Sebseb

   Mnie takie zbrodnie kojarzą się z wydarzeniami chociażby z 1943 r na Kresach - z jakimi - niech każdy sobie dopowie.

  2. GB

   Sebseb, gdyby zbrodnicze państwa hitlerowskie Niemcy i komunistyczne ZSRR nie napadły we wrześniu 1939 roku nie byłoby tragedii Polski. A tak to te dwa państwa odpowiadają za zbrodnie na Polakach w DWS.

  3. papa lebel

   Sebseb - skonsultuj się z Isakowiczem - expertem w tym temacie....

 5. trantitla

  W dłuższej perspektywie takie działanie może doprowadzić do zabijania rosyjskich cywilów w zachodnich kurortach przez miejscową ludność cywilną z obawy przed Rosjanami - ze strachu i tak na wszelki wypadek. Więc za taki wizerunek przyjdzie zapłacić życiem rosyjskim cywilom wypoczywającym na Zachodzie Europy.

 6. mh

  Oby to wzmocniło chęć wspierania UA

 7. Andrzej ze Szczecina

  Myślę, że ukraińscy żołnierze w okopach nie siedzą w telefonach oglądając rosyjski Internet. I to moja analiza.

 8. Buczacza

  Mam wrażenie, że wszyscy wiemy rasija to nie jest normalne państwo. Z normalnymi ludźmi...Rządzone przez normalnych ludzi. To zło a zło idzie od samej góry. Od 16 w od czasów i.grożnego. Czerpią niesamowitą satysfakcję w zanikaniu. Czym dalej od nich. Tym lepiej dla Polski i Europy.

 9. leiter84

  Ruskij mir w całej okazałości, jakby ktoś jeszcze miał wątpliwości.

 10. Tomasz

  To tylko dowodzi, że Rosja musi jako państwo przestać istnieć! Dopóki ten twór istnieje dopóty będzie produkować masowych i bezwzględnych morderców napędzanych chorą ideologią "uszczęśliwiania" na siłę!

Reklama