Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy wreszcie uderzą amerykańską bronią w cele w Rosji?

Fot. MSZ Ukrainy
Fot. MSZ Ukrainy

Ukraina nie przestaje naciskać na amerykańską administrację, aby ta zgodziła się na wykorzystywanie przez Kijów broni z USA do atakowania wgłąb terytorium Rosji. W ostatnim tygodniu działo się w tej sprawie wyjątkowo dużo.   

„Największym problemem jest obecnie polityka Białego Domu dotycząca ograniczania naszych zdolności dotyczących uderzenia celów znajdujących się na terenie Rosji” – powiedział w Waszyngtonie Dawyd Arachamija (Sługa Narodu) cytowany przez Kviv Post.

Reklama

Dodał, że „Rosjanie doskonale zdają sobie sprawę z tych ograniczeń i w związku z tym byli gotowi zgromadzić nawet 30 tysięcy żołnierzy przy granicy”. „Widzimy ich wojsko znajdujące się o kilometr czy dwa od granicy i nic nie możemy z tym zrobić” – powiedziała z kolei Ołeksandra Ustinowa, deputowana Rady Najwyższej Ukrainy.

Czytaj też

Czy tego typu komentarze i nagłaśnianie sprawy wpłynęły na zmianę optyki u amerykańskich władz? Przez chwilę wydawało się, że tak. 15 maja przebywający na Ukrainie Sekretarz Stanu USA Antony Blinken zapowiedział, że Amerykanie przekażą Ukrainie dodatkowe 2 miliardy dolarów na zwiększenie obronności Kijowa. W sprawie ewentualnego uderzania w cele znajdujące się na terytorium Rosji przy zastosowaniu sprzętu ze Stanów Zjednoczonych wypowiedział się następująco: „Nie zachęcaliśmy do ataków, (…) ale ostatecznie to Ukraina sama musi podjąć decyzję dotyczącą sposobu prowadzenia tej wojny” – powiedział.

Tego typu wypowiedź sprawiła, że w mediach zaczęły pojawiać się informacje, że może to być zapowiedź zmiany amerykańskiej polityki. Jednak chwilę po tym wątpliwości rozwiał zarówno Departament Stanu, jak i Pentagon.

Reklama

„Waszyngton nie zmienił zdania ws. ukraińskich ataków na Rosję przy użyciu amerykańskiego sprzętu (…)” – poinformowała Sabrona Singh pełniąca funkcję Zastępcy Sekretarza Prasowego Departamentu Obrony USA. Zaznaczyła, że tego podejścia nie zmieniła także rosyjska ofensywa na obwód charkowski.

„Sprzęt i zdolności, które dajemy Ukrainie, powinny być wykorzystane do odzyskania suwerennego terytorium Ukrainy” – dodała. W podobnym tonie wypowiedział się Vedant Patel, zastępca rzecznika Departamentu Stanu: „Nie ma zmiany w naszej polityce w tej kwestii”.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. oko

  Putin nie zajmie całą Ukrainę wcześniej czy później, bo to miesięcy podbrzusze Rosji. Wyobraźmy sobie , że w perspektywie X lat Ukraina jest w NATO, USA rozmieszczają rakiety balistyczne w Ukrainie nakierowane na Moskwę, Chiny i Iran . Ukraina jest doskonałą bazą wojsk NATO I jednocześnie stanowi olbrzymie rozciągnięcie wojsk rosyjskich począwszy od Estoni na południe w kierunku Lwowa i na wschód w kierunku wschodniej granicy Ukrainy . Skąd Rosjanie mieliby wziąść tak dużą liczbę żołnierzy aby utrzymać walki w razie W na całej granicy ? Jeżeli zajęcia Ukrainy nie będzie możliwe w perspektywie lat , to Putin będzie cały czas prowadził wojnę zaczepną aby uniemożliwić wstąpienie Ukrainy do NATO .

  1. Davien3

   oko a Ukraina do NATO chce wstapić dopiero po napaśći Rosji i okupacji Krymu. Wcześniej nie było o tym mowy: Działąnia Putina juz potężnie wzmocniły NATO i wydłużyły granice Rosji z NATO o 1300km A bedzie jeszcze tylko gorzej dla Rosji.

  2. Wania

   W 1939 roku podbrzuszem była Finlandia na którą napadł ZSRR. Stolica gazpromu w zasięgu artylerii rakietowej i drugie największe miasto w Rosji plus 1200 km granicy z NATO i na dokładkę zamknięcie Bałtyku dla Rosji to nie miękkie podbrzusze? To katastrofa dla Rosji patrząc na Królewiec, który właśnie jest na łaskę NATO. A czy są rakiety balistyczne w Polsce, Czechach, na Słowacji czy w państwach bałtyckich że zakładasz ich stacjonowabie na Ukrainie? Właśnie Putin rozmieścił broń jądrowa na Białorusi i jakoś nie postulujesz strefy buforowej. Rosja właśnie straciła największą strefę buforową na własne życzenie. Skoro miałaby być taka strefa buforową między NATO a Rosją to co robią rosyjskie bazy, wojsko i rakiety jądrowe na Białorusi?

 2. Tani2

  No a Harmy to czyje ? A Patrioty ? Ukr używa ameryckiej bronii w rosji . Pisanie o jakichś zgodach to bzdety dla grzecznych dzieci. Tak używają jak potrafią lub potrafi ta broń. Potrafi niewiele i to niestety jest nasz problem. Bo za morzem obietnic jest bajoro czynòw. I tłumaczenie bo nie ma zgody? W końcu winny musi być. Są fotki więc trudno dyskutować..... .

 3. młodygrzyb

  No nie uderzą. Ruscy wstrzymają dostawy uranu do USA i USA leży. Ruscy wstrzymają eksport uranu i .... cały świat ma powtórkę z kryzysu energetycznego jak arabowie ropę zatrzymali swego czasu. Rocznie obecnie świat zużywa więcej uranu niż go cały świat wydobywa i uzdatnia. Tylko i wyłącznie nie klęka energetyka jądrowa że ruscy nadal sprzedają nadwyżki wcześniej "wyprodukowane" .Wstrzymają eksport na miesiąc, dwa, trzy i .......... . Pozdrawiam Davienka, GB i resztę fabryki. Miłego weekendu.

  1. Wewo

   USA właśnie ograniczyły i docelowo zakazują importu uranu z rosji, więc masz z lekka nieaktualne info. Zachód importuje surowce z Rosji tylko dlatego, że są tańsze. Rosja ma tylko z 7 czy 8% światowych zasobów uranu. Więc skończcie te straszenie co to rosja ma i może, bo świat spokojnie obejdzie się bez ruskich surowców. Już mieliśmy umierać z zmina bez ruskiego gazu i jeść chomiki.

  2. młodygrzyb

   Wewo to skąd USA wezmą uran? Z pustego i Salomon nie naleje. Do tego ruskie odkryli ogromne złoża ropy na Antarktydzie. Sytuacja robi się ciekawa.

  3. Davien3

   młodygrzyb a jak wydobędą te złoża z Antarktydy? Bo nie mają ani mozliwości ani technologii. Więc kolejna wpadka

 4. sprawiedliwy

  Czyli podwzsznie stawki - do tej pory jedna strona dolewa beznyny do ognia, i droga, potem znowu jedna i druga. Tak oczywiscie pozatu sie nie gasi. Znaczy jest taka koncepcja. Oczywiscie wojna kosztem Ukraicow.

  1. Davien3

   @bezreklam dolewa do ognia wyłacznie Rosja która moze to przerwac w 10 min zwyczajnie wycofując się z CAŁEJ Ukrainy łacznie z Krymem.

 5. Ależ

  Prezydent Ukrainy stwierdził że obecnie Ukraina ma.juz najwięcej amunicji od początku konfliktu. Przynajmniej tyle

Reklama