Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina wysyła ulepszone Leopardy 1 do jednostki szturmowej

Ukraiński Leopard 1A5DK obłożony kostkami pancerza reaktywnego Kontakt-1.
Ukraiński Leopard 1A5DK obłożony kostkami pancerza reaktywnego Kontakt-1.
Autor. Ukraine Defence/Facebook

Ukraińska armia w ostatnich miesiącach odbiera kolejne partie czołgów Leopard 1A5DK, które trafiają do coraz większej liczbie jednostek. Po lokalnych modyfikacjach otrzymał je m.in. 425. Pułk Szturmowy.

Ukraina otrzymała dotychczas przynajmniej 104 egzemplarze czołgów Leopard 1A5D (103 od koalicji niemiecko-duńsko-holenderskich oraz 1 z Polski). Początkowo nie przechodziły one żadnych lokalnych modyfikacji i były wysyłane na stan jednostek. To zmieniło się wiosną zeszłego roku, kiedy to pokazano pierwszego Leoparda 1A5DK wzmocnionego za pomocą kostek pancerza reaktywnego Kontakt-1 oraz Nóż. Niedługo później, bo w lipcu pojawił się nagranie (które patrząc po scenerii, pochodzi z zimy) ukazujące w podobny sposób zmodyfikowanego Leoparda 1A5BE.

Reklama

Zjawisko dokładania pancerza reaktywnego oraz metalowych stelaży na stopie wieży przeznaczonych do umieszczenia między nimi (po uprzednim rozłożeniu) siatek maskujących jest obecnie już regułą, która była mocno widoczna od jesieni zeszłego roku. Początkowo sądzono, że z racji na swój symboliczny pancerz Leopardy 1A5/A5DK/A5BE zostaną wysłane do jednostek szkoleniowych bądź formacji dalszego rzutu w celu „odblokowania” lepszych maszyn, które powędrują na front. Jak się jednak okazało po czasie, biorą one aktywny udział w walkach i to na pierwszej linii.

Tak doposażone czołgi pojawiają się na wielu zdjęciach oraz filmach z ćwiczeń wojskowych, ukazując ich systemowe wdrażanie do kolejnych jednostek. Proces ten jednak w tym roku się zakończy za sprawą dostaw ostatnich 22 Leopardów 1A5 (lub trochę więcej w ramach samodzielnej pomocy Ukrainie przez np. Danię). Tym samym Ukraina docelowo będzie posiadać (według dostępnych informacji) 125-155 Leopardów 1A5DK oraz 31 Leopardów 1A5BE. To wszystko jednak jest zbyt mała liczba względem potrzeb, a wiele Leopardów 1 jest zablokowanych szwajcarskim embargiem. Trzeba przy tym pamiętać, że wdrażanie Leopardów 1 do ukraińskiej armii to proces, który zaliczył wiele problemów, ale wychodzi na prostą.

Wśród jednostek, które otrzymały Leopardy 1A5DK z dodatkowym pancerzem jest m.in. 425. Pułk Szturmowy. W wypowiedziach ukraińskich czołgistów można usłyszeć podobne opinię jakie pojawiały się jesienią 2023 roku. Chwalony jest system kierowania ogniem, mobilność oraz zwrotność. Ukraińcy mówili swego czasu o możliwości rażenia celów na dystansie 3,5-5 km podkreślając, że rosyjskie czołgi, w tym te najnowsze, nie mają odpowiednich przyrządów do prowadzenia ostrzału na podobną odległość (co jest akurat mocno wątpliwe, ale w przypadku starszych maszyn bardzo prawdopodobne). Zmianą in plus ma być montaż wspomnianego pancerza reaktywnego, który podniósł znikomy dotychczas poziom ochrony załogi.

Leopard 1A5DK to wariant Leoparda 1A5 wdrożony do służby w latach 90. XX wieku w celu podniesienia zdolności bojowych duńskich czołgów. W odróżnieniu od pozostałych wozów w standardzie A5 duńskie maszyny zachowały oryginalną wieżę, która została wzmocniona dodatkowym pancerzem. Uzbrojenie główne w postaci gwintowanej armaty L7A3 kal. 105 mm z lufą długości 52 kalibrów oraz sprzężonego z nią karabinu maszynowego MG3 kal. 7,62 mm pozostawiono bez zmian. Zapas amunicji wynosi 60 naboi armatnich (42 w kadłubie i 18 we wieży). Czołg napędza 10-cylindrowy silnik MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM połączony z przekładnią ZF 4KM 250 z czterema biegami do przodu i dwoma do tyłu. Prędkość maksymalna wynosi 65 km/h przy zasięgu 600 km po drodze lub 450 km w terenie. Dania posiadała 230 Leopardów 1A5DK. Wozy służyły od 1993 roku. Zostały wycofane i całkowicie zastąpione Leopardy 2A5DK w 2005 roku. Ich obecnym użytkownikiem jest Ukraina.

Ukraiński Leopard 1A5DK obłożony kostkami pancerza reaktywnego Kontakt-1 należący do 5. Brygady Pancernej.
Ukraiński Leopard 1A5DK obłożony kostkami pancerza reaktywnego Kontakt-1 należący do 5. Brygady Pancernej.
Autor. Ukraine Defence/Facebook

CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

Reklama

Komentarze (3)

  1. kurczak

    Ukraińcy mając setki lepszych maszyn(wszak maja ze dwa razy więcej czołgów niż w momencie rozpoczęcia wojny, w tym większość lepszych od Leoparda1, tak tu piszecie) wysyłają do ataków Leopardy1. Uzbrajają brygady szturmowe(z założenia elitarne i najlepiej uzbrojone) w Leo1? Zamiast choćby w Twarde? Czy w T-90 jakich podobno zdobyli dziesiątki? Albo zdobyczne T-72b3 jakich podobno zdobyli jeszcze więcej a oba zjadają Leoparda 1 bez popijania? A gdzie T-72 modernizowane dla nich przez Czechów jakie Leoparda1 zjadają bez popitki? Gdzie setki naszych T-72MR1 jakie także bija Leoparda1?

  2. user_1050711

    A my, wicie, rozumice, mamy czas. Ani APS, ani dopancerzenia kostkami reaktywnego, my mamy czaaaas. Jak zresztą przeważnie w polskiej historii - przebudzeni dopiero gdy jest już bardzo późno plus oczekiwanie, że oto Wojsko Polskie dokona nagle cudu.

    1. chąśnik

      Obyś nie był złym prorokiem.

    2. Gregorius

      A no u nas nic, nic sue nie dzieje w sprawie masowych tanich dronow , owszem zamówili kilka sztuk po kilkaset tys za jednego i tyle, nikt nie dopancerza sprzętu czy to kratami czy w inny sposób, Kraków też w nie zabezpieczają przed drogami choć te padają jak much od nich. Jak produkowali tak produkuja

    3. user_1076555

      Gregorius: jestem bardzo ciekawy Twojej myśli o "zabezpieczeniu Krakowa przed drogami, bo padają jak muchy”. Mógłbyś to rozwinąć? :D

  3. radziomb

    Wojna na Ukrainie pokazała że prawie nie ma walk czołg vs czołg. A czołgi w 90% są niszczone przez drony FPV i na światłowodzie . Dlatego pilnie należy dla naszych K2 i Abramsów zakupić systemy Hard Kill. Bo jesli nie to będziemy musieli robić bieda daszki, grille jak rosjanie.

Reklama