Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: Polskie systemy rakietowe postrachem dronów Shahed-136 [KOMENTARZ]

OSA-AKM
Wyrzutnia OSA-AKM sił zbrojnych Ukrainy podczas przemarszu.
Autor. SZ Ukrainy

„Polska dała nam systemy, za pomocą których radzieckimi rakietami Ukraińcy strącają irańskie drony wypuszczane przez Rosjan. Dziękuję braciom Polakom!”– pisze w mediach społecznościowych naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny o załogach wyszkolonych w Polsce i korzystających z polskiego sprzętu. Jest to kolejny dowód na dostawy wyposażenia prowadzone „po cichu”. O jakie uzbrojenie może chodzić?

Reklama

Wiadomość pojawiła się na koncie w mediach społecznościowych głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy 11 października wieczorem i informuje o tym, że wyposażony w polski sprzęt i szkolony w Polsce batalion (dywizjon) przeciwlotniczy strącił 9 z 11 irańskich bezzałogowców Shahed-136, jakie znalazły się w jego polu działania.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Informacje o Ukraińcach szkolonych w Polsce i używających polskich wyrzutni z radzieckimi rakietami może być nieco zaskakująca, ale do Ukrainy trafiło wiele typów uzbrojenia z Polski, o którym nie pojawiały się oficjalne informacje. Zwykle był to sprzęt ujawniany na zdjęciach i nagraniach z frontu czy transportu, lub o którym mówili sami Ukraińcy. Tak jest i tym razem.

Na temat polskich zestawów przeciwlotniczych, poza słynnymi Piorunami, dotąd nie można było usłyszeć. Co do lakonicznej informacji o „polskich wyrzutniach z radzieckimi rakietami" to do tego opisu pasują w zasadzie trzy typy uzbrojenia, wyrzutnie: 2K12 Kub, Newa-SC lub Osa-AKM-P. Jednak w oparciu o ostatnie informacje z Ukrainy dotyczące zwalczania systemów Shahed-136 najbardziej prawdopodobne wydają się ostatnie z wymienionych.

Czytaj też

Podczas konferencji zorganizowanej przez Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych w Waszyngtonie attaché wojskowy ukraińskiej ambasady gen. maj. Borys Kremieniecki poinformował, że w zwalczaniu dronów kamikaze produkcji irańskiej wykorzystywane są najczęściej i najbardziej skutecznie przeciwlotnicze systemy artyleryjskie SZU-23-4 Szyłka i Gepard oraz właśnie wyrzutnie Osa.

YouTube cover video
Ukraiński system OSA-AKM

Zaletą wszystkich tych systemów jest wysoka autonomia oraz skuteczność wobec celów poruszających się na małej wysokości. Ważny jest również koszt, niski w przypadku amunicji artyleryjskiej kalibru 23 mm czy 35 mm. Ale również rakiety stosowane w systemie Osa są dość tanie, znacznie tańsze niż innych systemów rakietowych.

Wynika to z samej koncepcji systemu, w którym rakieta tak naprawdę sterowana jest komendami przesyłanymi z wyrzutni, tak więc pocisk nie posiada złożonego i kosztownego systemu naprowadzania. Dodatkowo wyrzutnia jest w pełni autonomiczna, co znaczy, że nie wymaga żadnych dodatkowych radarów czy innych urządzeń. W wersji radzieckiej ma ona własny radar działający dookólnie do wykrywania celów oraz drugi, kierunkowy, służący do naprowadzania pocisków.

Czytaj też

Co należy podkreślić wyrzutnie polskie podniesiono do standardu Osa-AKM-P. Zmodernizowano w nich stacje radiolokacyjne, zainstalowano też głowice optoelektroniczne z kamerami termowizyjnymi i wideotrakerami oraz nowe środki łączności. Wymieniono też szereg elementów analogowych na cyfrowe. Znacznie poprawiło to ich możliwości bojowe, w tym pozwalając na zwalczanie celów w oparciu o pasywne sensory. Nadal jednak uzbrojenie wyrzutni Osa-AKM-P stanowią oryginalne, radzieckie pociski sterowane komendowo, co oznacza, że można nimi zwalczać na raz jedynie jeden cel.

Czytaj też

Jednocześnie jednak oznacza to, że zmodyfikowane wyrzutnie mogą wykorzystywać amunicję z zapasów zarówno polskich jak i ukraińskich. Ukraińska armia może też użyć amunicji zdobytej na przeciwniku, gdyż systemy Osa znajdują się nadal na wyposażeniu rosyjskiej armii i zostały zdobyte w ramach działań wojennych wraz z amunicją.

Fot. por. Bartłomiej Kulesza

Reasumując, można przyjąć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że Ukraina otrzymała od Polski co najmniej jeden dywizjon uzbrojony w wyrzutnie Osa-P, a ich załogi przeszły kompleksowe szkolenie w Polsce. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że rolę dotąd wypełnianą przez te zestawy, a więc bezpośredniej obrony jednostek w postoju i w marszu przejmować będą sukcesywnie zestawy Narew. Pierwsza bateria już trafiła już do 18. Pułku Przeciwlotniczego w ramach programu „Mała Narew", a kolejna zostanie przekazana na początku 2023 roku do 15. Pułku Przeciwlotniczego w Gołdapi.

Polska pierwotnie posiadała 64 zestawy Osa-P, wykorzystywane w pułkach przeciwlotniczych 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej (każdy z pułków ma etatowo po dwa dywizjony z tym systemem). Kilka lat temu przemysł przedstawił koncepcję integracji systemu Osa-P z niemieckimi rakietami IRIS-T (lżejszą odmianą pocisków używanych w zestawie IRIS-T SLM), jednak nie została ona zrealizowana.

Reklama

Komentarze (23)

 1. Starszy pan

  Jeżeli Rosjanie mają problemy z amachroniczna osa która Izraelczycy już 1982 potrafili skutecznie zakłócać to rzeczywiście ta armia jest bardzo słaba inna sprawa że pozbywanie się staroci jest w gruncie rzeczy w polskim interesie. Taki jeden camm czy iris t to jak bateria Os. Akurat nie martwił bym się o oslabienie polskiego wojska, t72 w stosunku do leoparda 2a5 to właściwie cel, goździk.. szkoda gadać, zasieg jak nowsze wersje samobieżnych moździerzy 122 mm. Jedynie jrabaow szkoda. Ty. Bardziej ,że k9 jest wyraźnie gorszy.

  1. Volcano.mx

   W wojnie chodzi też o koszt efektorów. W tym przypadku są one bardzo tanie. Nie chodzi o to żeby tani pocisk zestrzelić drogim pociskiem. Chodzi o to żeby poświęcić jak najmniej środków na zniszczenie drogiego systemu przeciwnika. Osa w tym przypadku spisuje się znakomicie.

 2. Kapitan

  Wojna toczy się za naszymi granicami bo dostarczamy sprzęt no Ciekawe ,powielasz narrację z głównych mediów, polityków którzy tak ochoczo zamykali gospodarkę, podnosili podatki, doprowadzili do nadmiarowych zgonów lecząc tylko. I wyłącznie jedyna słuszną chorobę. Media siały Panikę a głupi ludzie to co im podali, łykali jak pelikany. Do czego zmierzam Ukraina walczy w swoim interesie a nie naszym. Jakoś nie mieli skrupułów by blokować nasz transport na granicy już w czasie trwania konfliktu. Ale i tym pewnie nie słyszałeś bo, jesteś zapatrzony w te maiinstrimowe media. Wcale nie ma kryzyzysu... zadłużają Polskę wyprowadzając dług poza budżet tworząc kreatywną księgowość a w wszystkich liczący tch reintingach pikujemy na dół dolar po 5 zł już teraz a będzie więcej. Socjalizm nie buduję bogactwa ani nie likwiduje biedy on je powiela, bogactwo buduje praca ludzi, przedsiębiorców, a nie rozdawanie pieniędzy z dodruku których się nie ma.

  1. Xx

   1mln za pocisk to nie jest zadna cena .za 1 lmd masz 1000 rakiet.

 3. tunek78

  Trzeba pomagać Ukrainie ile tylko się da! W strukturach NATO taki sprzęt to już przeżytek! Możemy oddać nawet wszystkie a i tak będziemy bezpieczni. ONUCE nie mają sił i środków aby pokonać Ukrainę więc nawet przez myśl im nie przejdzie żeby prowokować wojnę z nami czyli NATO !!!

  1. wert

   optymizm godny nagrody. Raczej tej z Olgino. adolf h też myślał POdobnie. O "strukturach" NATO mozemy rzeczowo porozmawiać gdy dojdzie do W i trzeba będzie wysłać wojsko. Wtedy się okaże. Co do kacapów zupełnie nie masz pojęcia o czym piszesz, Szykuja sie do długiej wojny na wyczerpanie. W tej chwili czekają na ofensywę zimową mobików i efekty zimnych kaloryferów na parszywieńkim zachodzie. Wiosna coś powie

  2. adamer

   Oczywiście. Kacap już przegrał, jeszcze może wierzgac ale to już stracona sprawa. Nie do wygrania. Oni są nieogarnieci intelektualnie. USA ich bardzo sprytnie oszukały, Afganistan, Biden spada ze schodów , musiał być sobowtór , to było ryzykowne. I Putinek kaputinek dal się podejść jak dziecko. Nie wiem jaki mają plan z Rosją ? Najlepsze jest to foto ze spotkania z Turkiem he he. Najważniejsze są Chiny 🇨🇳 , kacap przy nich to mała sprawa.

  3. kskiba19

   Pech chciał, że podobno zima słaba w tym roku. Nawet gen. Mróz olewa Rosję

 4. Darek S.

  Ok 10 lat temu na MSPO, pewien inżynier z polskiej firmy prywatnej przekonywał mnie, że warto by wszystkie nasze OSY zmodernizować według jego pomysłu. Modyfikacja miała być niedroga i dawać rewolucyjny wzrost wartości bojowej tych systemów. Za najważniejszy parametr ten inżynier uznał możliwość identyfikowania i atakowania dużej ilości celów jednocześnie. Na koniec MSPO gdy z nim rozmawiałem, dowiedziałem się, że MON się tym nie zainteresowało, bo kosztowało to zbyt tanio i z polskimi prywatnymi firmami to MON nie po drodze.

  1. Al.S.

   Tak, a późnej wrócił z przepustki do Tworek. Nie da się Osy przerobić bez ingerencji w efektory.

  2. Greedo

   Ale właśnie Osy są już w znacznym stopniu przerobione. Jedyny problem to względnie nowoczesne rakiety.

  3. Ronnyx

   Ciekaw jestem jak ten "inżynier" by to wykonał ?? IFF kosztuje duże pieniądze a z tego co mi wiadomo prywatne firmy nie mają dostępu do tej technologii w wersji dla wojska. Po drugie skąd prywatna firma ma dostęp do dokumentacji technologicznej tego zestawu , no chyba że ten inżynier przybył z kierunku wschodniego.

 5. Valdi

  Przypomnijmy 2400 sztuk szachid xxx ruska cywilizacja dostała od Iranu. Niezły poligon dla pioruna po to żeby był piorun2

 6. GB

  Pokazał się ukraiński filmik z dronem typu quadrocopter nieznanego typu, który zrzuca granat moździerzowy kalibru 120 mm. To już naprawdę powazna broń o sporej sile rażenia. Do tej pory takie drony zrzucały granaty 40-60mm, lub nawet ręczne. Uderzając od góry taki 120 mm granat może zniszczyć czołg.

  1. GB

   Filmik był ze szkolenia żołnierzy póki co. Z kilka lat temu, z 10 może widziałem podobnego drona w Warszawie jak zdaje się ćwiczyli latanie w mieście między biurowcami. Na oko, o ile sobie przypominam bardzo podobny i spory. Chyba dałby radę unieść 20 kg.

  2. spoko

   Jest tez filmik jak ukrainski dron niszczy rosyjski dron

 7. rwd

  Nie mam nic przeciwko przekazywaniu Ukrainie starego sprzętu pod warunkiem wprowadzania na jego miejsce nowego. Nie ma co się rozbrajać gdy za granicą trwa wojna.

 8. Valdi

  Przypomnijmy 64; zestawy Osa w tym 17 zmodernizowanych rdzewieją w polskich pułkach artylerii. Ukraina już 2 razy prosiła o ochronę elektrowni atomowej Chmielnicki Czyli tej z której mamy kupować energię elektryczną

  1. Kapitan

   Wszystko oddajmy i będziemy bezbronni, wystarczająco dużo już pomogliśmy. Są inne kraje bogatsze od nas np Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja jakoś oni tyle nie dają co my prowadzą rozsądniejsza politykę.

  2. tunek78

   Bezbronni?? Przed kim ? ONUCE dostają baty w Ukrainie (i to naprawdę srogie) a mimo to niektórzy nadal się jej boją!!! To jest nie potrzebna obawa. NATO onuców zmiażdży w ciągu jednego tygodnia ! Oni doskonale o tym wiedzą! Zanim Rosja będzie gotowa machać szabelką w kierunku NATO ,minie przynajmniej dekada!

  3. Rea

   @Valdi zanim Wisła i Narew nie zostaną wdrożone chociaż w 50% nie możemy oddać wszystkiego, co mamy, poza tym, jak widać, np. na drony jest to bardzo pożyteczna broń.

 9. MMir

  Rupert - daruj sobie bzdury - wojna się toczy poza Polską, bo to nie nas napadnięto - i nic tu nie ma późniejsze (od tej napaści) dostarczanie naszej broni. Mądrzy ludzie by się starali, by inni się wykosztowali, a nasz siła rosła. Wy wszyscy całkiem rozsądnie potraficie to odnieść do przelewania krwi - pewnie, że lepiej, jak giną Ukraińcy, niż Polacy, ale już niespecjalnie do Was trafia, że również z broni nie należy się wykosztować. .Niech inni się wykosztowują, a my się zbrójmy, a nie rozbrajajmy. Ale tu już logika jakoś nie działa... Potem będziesz śpiewał, ze "na Tygrysy mają Visy" c"nie? , I Ciecia RP skończy tak, ja Pierwsza i Druga. PS. Zmiej - jak jako argument masz nazywanie kogoś Wanią - pisz na Pudelku.pl. Nic nie dociera - MA DOCIERAĆ na przestrzeni paru lat. Może się okazać, że nie dożyjesz tych dostaw.

  1. Paskuder

   Ale za czym ty płaczesz? Za trumnami t72? Z takim podejściem to do tej pory opierali byśmy się na ułańskich szarżach z szablami bo przecież nie można się rozbrajać... Najwyższa pora zrobić przezbrojenie, pierwsze poważne od Gierka. A teraz Rosja czym nas zaatakuje? Tymi poborowymi którzy spierniczają do Gruzji? Białoruś z ograbionymi składami może co najwyżej kamieniami rzucać.

  2. MMir

   eh... Paskuder - jest zasadnicza różnica między przezbrojeniem, a rozbrojeniem. Przezbrojenie polega na tym, że jednostka oddaje starą broń, i dostaje nową. A jak jednostka oddaje dotychczasową broń, i zostaje tylko w gaciach, to to nie jest "przezbrojenie". Ja jestem jak najbardziej za przezbrojeniem. Natomiast NIE za rozbrojeniem. A co do "trumien T 72" - skoro uważasz są bezwartościowe, to po co chcesz je wysyłać na wojnę ? Na wojnę powinien trafiać sprzęt, który się tam przyda. Ale UA te "trumny" są chwalone. Dziwne, że u nas to bezwartościowy złom, ale jak trafią na wojnę -skarb na wagę złota. Albo -albo. A OSY chwalone w tym artykule to też trumny ? To po co autor je chwali.???

  3. Stefan1

   @MMr, zależy ci tak bardzo by nie dozbrajać Ukraińców i pozostawić sobie stary sprzęt? My wolimy i pomóc i się dozbroić. Głupszych od siebie szukasz?

 10. Cyber Will

  @MMir Sytuacja geopolityczna jest dynamiczna jak pogoda i trzeba umieć wykorzystać to "okienko pogodowe" Można pomagać na "pół gwizdka" uznając że USA zaangażowały się na tyle że same dadzą radę, ale ich zaangażowanie jest pochodną polskiego zaangażowania politycznego i militarnego, co z kolei pomogło UA osiągać sukcesy na froncie i być rodzajem "nagrody" dla pomagających sojuszników. Opcja alternatywna czyli działanie na pół gwizdka to zniechęcenie narodu UA (przez ataki na infrastrukturę) i sojuszników i presja na rozmowy i danie szansy RUS na zamrożenie konfliktu, pauzę i odtworzenie zdolnosci . Dlatego zainteresowane strony (w tym Polska) kują żelazo póki gorące Wróg musi dobrze przemysleć atak na NATO , nawet na Bałtów.. Trzeba jedynie chronić infrastrukturę energetyczną (Baltic Pipe, Gazoport itp.) przed dywersją. i przypilnować by obca agentura nie zakłócała porządku publicznego w Polsce.

 11. Cyber Will

  @Kapitan 1. Bardzo dobrze że Polska wysyła sprzęt do UA bo dzięki temu nie musi wysyłąć polskich żołnierzy i rujnować polskiej infrastruktury. Poniał ?. 2. W kwestii politycznej propagandy ("ziąb, bieda, drożyzna") to, Kolego, pomyliłes portale. To nie to forum. A tak przy okazji działania polskiego rządu (tj. Baltic Pipe /rozbudowa Gazoportu/ 0% VAT na żywnosc i paliwo) b. dobrze "amortyzują" zaistniały (z winy Niemców) kryzys

  1. Kapitan

   @cyberwill tak Polska wysyła sprzęt Ukraińcom by nie zostać napadniętą.... Może jeszcze powiesz oddajmy wzzystko i liczby poddajmy się i liczmy, że nas nie zaatakują Prawda jest taka, że jesteśmy w strefie zgniotu które państwo wysyła swój sprzęt z jednostek liniowych będąc w sytuacji zagrożenia, rozlania konfliktu na swoje tereny znasz takie? Tylko osoby niekompetentne idioci, tak robią, jakoś ukraińcy nie mieli skropołób blokować naszego transportu już na granicy czy, dalej nie pozwalają dokonać ekshumacji dób pomordowanych w zbrodni na Wołyniu. Tam gdzie mają interes tam go realizują nasi decydenci wręcz przeciwnie. To Polsko języczny rząd nie Polski. A skąd wiesz, że Białoruś wraz z Rosją nie z atakuje Polski?widząc nasze osłabienie? Dasz gwarancję? Czy może pierwszy wskoczysz w kamasze i pojedziesz na front. Mądry przywódca, zakłada wszystkie scenariusze, a nasi pseudorzadzacy pchają nas do tej wojny. z której zwycięsko nijak nie wyjdziemy

  2. MMir

   Tak po prawdzie, CyberWill, to Polska nie musi dawać ani sprzętu, ani żołnierzy- może sobie stać i patrzeć, jak inni się wykosztowują na tą wojnę, a my - tak jak Niemcy - moglibyśmy mówić, że w najbliższej pięciolatce nie możemy niczego wysłać, "bo to by uszczupliło nasze możliwości wykonywania obowiązków sojuszniczych w NATO, więc -nein"... Amerykę stać, żeby sama uzbrajała Ukrainę...... I możliwość, że Polska może być zaatakowana, w żaden sposób się nie zmniejszyła dzięki tym naszym darowiznom - raczej wzrosła, bo rozbrojony kraj to nawet Łukaszenką może mieć odwagę zaatakować.. A jak już to moglibyśmy przynajmniej czegoś żądać za nasze zaangażowanie. Czegokolwiek byśmy chcieli - ot, choćby, niech p. Biden kopnie w d tą U von der Jeleń, żeby nam to KPO dała razem z przeprosinami. Albo - niech UA zapłaci przekazując technologie, które oni maja, a my nie. No, ale poklepanie po plecach jest bezcenne, wiec wystarczy...

  3. CdM

   Polska obecnie nie jest zagrożona, bo Rosja zwyczajnie nie ma już ani czym ani kim zaatakować NATO. Przecież nawet z Ukrainą sobie nie radzą. A wbrew rosyjskiej propagandzie, Rosja nie walczy tam z "całą potęgą NATO", tylko ze zmotywowanym krajem wspomaganym małym ułamkiem zasobów i zdolności Sojuszu, ale bez natowskiego lotnictwa (!!!), bez nowoczesnej broni pancernej, bez systemów rakietowych dalszego niż HIMARS zasięgu. To gdzie ruskim do NATO? To są w ogóle fantasmagorie, i nawet Putin już to wie. I tak będzie jeszcze długie lata. A każdy miesiąc walk to dodatkowy rok spokoju dla nas.

 12. Platon

  Dziwne ze Rosja nie zniszczyla transpru kolejowego na Ukranie. Caly transport chodzi jakby nigdy nic.

  1. Paskuder

   Jak dziwne? Przecież całą głęboka logistyka armii Rosji opiera się na kolei, dopiero ostatnie stadium to ciężarówki. Gdyby rozwalili kolej to tak jakby ucięli sobie nogi przed startem maratonu...

 13. Jerzy

  Ciekawe ile mamy/mieliśmy rakiet do tych systemów, bo chyba nikt obecnie ich już nie produkuje, a same Shahedy są chyba dosyć tanie w produkcji i użyte w masowej skali mogą w krótkim czasie doprowadzić do wystrzelania się z rakiet.

  1. Paweł69

   Stosunek cena rakiety osy , do ceny drona jest na korzyść rakiety, co do kosztów nie ma lepszego kosztu utylizacji ruskiego sprzętu niz użycie go na kacapów.

  2. Al.S.

   CAMM czy NASAMS mają drogie efektory, co najmniej ok $1mln za pocisk. W przypadku masowego ataku tanimi dronami nawet skuteczna obrona oznacza straty, bo zapasu pocisków nie da się tanio uzupełnić. Stąd Osy to dobra i tania broń na takie zagrożenia, tyle ze przestarzała. Nowoczesny odpowiednik takiego pocisku istnieje i nazywa się Tamir, z Iron Dome. Zamiast być prowadzonym osobnym kanałem z wyrzutni, pocisk sam wie gdzie jest, korzystając z dość taniego żyroskopu laserowego Honeywell. W głowicy ma umieszczony prosty namiernik, używany do precyzyjnego podejścia do celu, którym co widać na zdjęciach rozbitych pocisków, jest wirujące lustro wklęsłe, zbierające odbicia z lasera IR. Taki sposób naprowadzania jest skuteczny, ma duży zasięg i jest tani, Tamir kosztuje poniżej $200tys za sztukę. Taki system należałoby opracować w Polsce.

  3. Jac

   Als 200 tys dolarów to tanio ? Chyba nie...

 14. bc

  To pokazuje najlepiej dlaczego Piorun2/Grzmot/Wicher dla Popradów i Sony musi powstać i to jak najszybciej.

 15. GB

  1. Ja jednak zakładam że polskie OSA poszły do ukraińskich jednostek pancernych i zmechanizowanych bo tak były umiejscowione w strukturze polskiej i ukraińskiej zresztą też. I pewnie przekazaliśmy zmodernizowanego na podwoziu gąsienicowym też znane Ukraińcom S-125 Newa. One też się nadają do zwalczania łatwych celów jakimi są drony Shahed-136. 2. Ukraińcy dziś rano ogłosili iż w O. Chersońskim w ciągu 18 minut zestrzelili 4 Ka-52, ale mogą to być bajki bo potwierdzenia póki co nie ma. I tylko 1 miał spaść po ich stronie frontu, ale zdjęć też nie ma.

  1. MariuszZ

   To jest troche bardziej skomplikowane bo 64 Osy moga byc w 64 miescach. Przypuszczam, ze te modernizcje Os byly troche bardziej zaawansowane niz to co my wiemy. Co jak co ale na modernizacjach sowieckiego sprzetu to sie troche znamy. Dobrze, ze sie cos dzieje i nie ma lepszej opcji niz wspieranie Unkraincow sprzetem, ktory juz znaja...no i pierwszy Iris T juz dojechal. Jesli tylko Rosjanie beda mieli problem z sila zywa no to jestesmy na dobrej drodze do zwyciestwa. Wyglada na to, ze sprzetu nie zabraknie it to coraz nowszego.

  2. GB

   Jakieś przecieki z FSB mówią że na teraz niedwracalne (zabici, zaginieni, dezerterzy, jeńcy, ranni tak ze nie wroca juz do jednostek) straty rosyjskie to 90.000 żołnierzy. Czyli kadry która mogły być trzonem mobilizowanych jednostek już nie ma. Kolejne info jest takie że 103 zakład remontowy z Czyty ma w ciągu 3 lat wyremontować i zmodernizować 800 czołgów T-62. Rosji chyba zaczyna brakować także nowszej broni.

  3. bc

   GB, To straty prawdopodobnie bez wagnerowców i bantustanów, a być może też bez rosgwardii.

 16. Qba

  Osy są zastępowane przez Poprady. Newa zostanie zastąpiona przez Narew.

  1. duzygrzesio

   Nie! Wisła (Patriot) zastąpi Newę, a Narew zastąpi KUB-y.

  2. kukurydza

   O czym wy obaj fantazjujecie. Newy są u nas wyłącznie w strukturach jednostek których zadaniem jest ochrona baz lotniczych, i funkcjonują w jednostkach po kilka, bo mamy ich bodaj 15 dywizjonów, i na mur nie będą zastępowane 1:1 bo nie ma takiej potrzeby. Wisła, jeżeli już, wchodzi w miejsce najbardziej wysłużonych zestawów Kub/Kwadrat wojsk lądowych, bo widać że Wegi chyba uznano za warte utrzymania jeszcze jakąś chwilę. Poprady wchodzą do pułków obrony przeciwlotniczej, ale nie w miejsce Os, bo to zestaw o za małych możliwościach przestrzennych... z kolei Narwie z nawiązką mogą zastąpić tak Kub/Kwadrat jak Osa, i SĄ u nas pułki które miały taki właśnie miks sprzętowy - konkretnie, właśnie w 12 Szczecińskiej DZmech.

 17. wert

  w tydzień wielkanocny było wahadełko węgierskiego Globemastera na trasie Koszalin-Kraków 2x dziennie. To tylko jeden przykład sprzętu oficjalnie nie ogłoszonego. Sieszy że UKR robia dobry użytek. A davienoidalne elMedy mają szansę zrozumieć że aktualne szybkie zakupy są koniecznością

  1. Chyżwar

   Oni tego pewnie już nie zrozumieją nigdy. Tak samo, do jednego z drugim nie dotrze, że K2 może ważyć kilka ton więcej bez żadnej ingerencji w zawieszenie. I plotą nadal te swoje głupoty pomimo, że masa czołgu dostarczonego na testy w Norwegii wynosi 61,5 Tony mimo, że wóz był jeszcze niekompletny. Widocznie zdaniem ich prowadzących standardowe zawieszenie K2 da sobie radę z dodatkowymi 6.5 czy po dodaniu reszty 7 Tonami w górzystej Norwegii podczas gdy na polskich równinach już nie.

  2. Shev

   Chyzwar przykro mi rozwiać twoje złudzenia ale K2NO miał dodany np ASOP Trophy, ZSMP Protector itd, a nie miał w żaden sposób wzmocnionego pancerza. A teraz podaj może jakieś źródło tej masy dla K2NO bo jak widac nie dotarło do ciebie że wg hyundai Rotem i naszych specjalistów nie będzie żadnego dopancerzenia K2 poza lekkim i punktowym

  3. szczebelek

   @ Shev Poczytaj sobie artykuły o K2NO na tym portalu xd

 18. GB

  Nad Winnica ukraiński myśliwiec miał zestrzelić Shahed-136. Jest filmik.

  1. GB

   To MiG-29.

  2. GB

   Okazuje się że ten MiG rozbił się także pod Winnica, pilot się uratował. Ukraińcy potwierdzają.

 19. GB

  Było głosowanie w ONZ rezolucji potępiającą próbę aneksji ukraińskich 4 obwodów przez Rosję. Na 193 państw 143 głosowało za rezolucją, 35 wstrzymało się, a tylko 5 było przeciw. Tych 5 to Rosja, Białoruś, Syria, Korea Północna i Nikaragua.... No pięknych sojuszników ma Rosja, "prawdziwe potęgi". Nawet Chiny Ludowe i Indie wstrzymały się od głosu lub nie głosowały. Akcje Putina w Chinach idą wyraźnie w dół. Nawet Kuba, Wenezuela, czy państwa ZBiR wstrzymały się od głosu lub nie głosowały (poza Białorusią).

 20. Kapitan

  Fajnopolacy cieszą się, że jesteśmy na 2 miejscu pod względem dostarczania Ukrainie broni zaraz za USA. Co tam rozbrojenie polskiej Armii, co tam mega kryzys gospodarczy, co tam drożyzna, ziab bieda Polaków?! Stać nas ważne, że Joe Biden poklepie nas po plecach. Ciekawe czy rząd PiS nie chwali się przy tym rozdawnictwie uzbrojenia jaki to procent zasobów wojska Polskiego w stosunku do USA. Z chęcią bym przeczytał takie zestawienie.

  1. fefe

   Tak cieszy mnie to że między innymi dzięki polskiemu uzbrojeniu SZU dają kopa FR .........

  2. zmiej

   Nie martw się o n as, Wania, już dociera broń z Korei i USA.

  3. Rupert

   Cieszymy się, że dzięki dostarczaniu tej broni przez Polskę, wojna toczy się za granicami Polski, a nie u nas. W Polsce nie ma kryzysu gospodarczego, bo to nie na Polskę zostały nałożone sankcje, tylko na Rosję i Białoruś. Drożyzna jest wszędzie. Polacy zarabiają 3-4 razy więcej niż Rosjanie. W Polsce są programy socjalne których nie ma w Rosji. W Polsce nie ma biedy.

 21. Chyżwar

  Skoro poszły tam Osy to szacowni darczyńcy powinni przyśpieszyć Sonę i wyasygnować ekstra kasę na przyśpieszenie Pioruna 2.

  1. Qba

   Sona to następca Białej. Osy zostały zastąpione Popradami.

 22. Grzyb

  Fajnie, że ten sprzęt jeszcze działa i jest skuteczny ale i tak kiedyś trzeba by było go zastąpić nowa generacją. Czas wietrzenia magazynów!

  1. Qba

   Już został zastąpiony przez system Poprad

 23. Hubert

  Ach...nawet nie chcę myśleć jak potężnie osłabiona została armia Rzeczposolitej Polskiej przez polskich polityków i ile czasu zajmie powrót liczebny do stanu przed wojną Rosji z Ukrainą nie wspominając już o zwiększeniu liczebności stanu posiadania po wyrównianu strat poprzez oddanie Ukrainie sprzętu.

  1. Matnet

   zan im będziesz powielał propagandowe lamenty, to poczytaj jakie możliwości ma system Mała Narew. Zasadniczo jedna wyrzutnia jest w stanie zastąpić przynajmniej 4 wyrzutnie systemu OSA. No i rakiety do Osy za chwile trzeba by i tak utylizować, bo kończy się im okres bezpiecznego użytkowania.

  2. GB

   Ty lepiej pomyśl jak cały czas osłabiana jest twoja armia m.in. dzięki polskim uzbrojeniu. Oryx zidentyfikował już zidentyfikował 7000 utraconego ruskiego sprzętu.

  3. szczebelek

   Do 2026 roku stan zostanie uzupełniony patrząc na harnogram dostaw K2 i M1A1 (nawet prędzej, bo oddaliśmy 290 sztuk, a tu kupionych jest 546) oraz K9 ( tu tak samo 36 sztuk do 212 sztuk). Zobaczymy czy polski przemysł da radę z Krabami, Pilicą + i Narwią. Tylko, że 64 Osy mogą zniszczyć 64 cele dla porównania zachodnie systemy mają większy zasięg, pułap i śledzą tyle celi ile posiadają zasobników taka bateria Małej Narwii z trzema wyrzutniami niszczy 24 cele natomiast dwie 48. Baterie Narwii mają mieć więcej wyrzutni, więc szybko zastąpimy sowiecki sprzęt...

Reklama