Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: eks-polski BRDM-2 i kanadyjski Senator na ćwiczeniach

Przekazany Ukrainie przez Polskę pojazd rozpoznawczy BRDM-2 (zdjęcie poglądowe).
Przekazany Ukrainie przez Polskę pojazd rozpoznawczy BRDM-2 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy

W serwisie Xpojawiło się ujęcie z ćwiczeń ukraińskiej 13. samodzielnej Brygady Górskiej wykorzystującej m.in. przekazany przez Polskę pojazd rozpoznawczy BRDM-2 oraz kanadyjskiej produkcji wóz minoodporny Senator MRAP.

Jak widzimy na poniższym zdjęciu, przekazany przez Polskę BRDM-2 nie posiada uzbrojenia głównego w postaci wielkokalibrowego karabinu maszynowego KPWT kal. 14,5 mm. Ma za to element charakterystyczny dla tego typu wozów przekazanych Kijowowi, w postaci zapasowego koła umieszczonego na stropie wieży. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej ich fotografii przedstawiający ten wysłużony w Wojsku Polskim wóz, co może sugerować zwiększenie ich udziału w ćwiczeniach lub przekazanie kolejnych niezmodernizowanych egzemplarzy ze stanu Wojska Polskiego. Ich wartość w realiach ukraińskiego pola walki jest niewielka, niemniej zawsze lepiej mieć pod ręką siłę ognia w postaci wielkokalibrowego karabinu maszynowego i płyty pancerne o grubości do 14 mm, niż jeździć cywilną, nieuzbrojoną osobówką.

Reklama

Nie jest wiadome, ile łącznie BRDM-2 Polska dotychczas przekazała Ukrainie. Szczątkowe dane, będące w większości jednak spekulacjami, oscylują wokół 40 pojazdów w wersji niezmodernizowanej. Jednak pojawiły się one już dawno i mogą tym samym być już nieaktualne. Przed inwazją na Ukrainę Wojsko Polskie posiadało na stanie jednostek około 230 wozów rodziny BRDM-2 w różnych wariantach oraz zapewne jakąś liczbę pojazdów w rezerwie sprzętowej, bądź zasobach Agencji Mienia Wojskowego. Darowane przez Polskę pojazdy służą aktualnie do szkolenia żołnierzy, ponieważ same nie będą raczej wykorzystywane bojowo. Siły Zbrojne Ukrainy używały BRDM-2 przed rosyjską inwazją w liczbie ponad 350 wozów, zatem wdrożenie polskiej darowizny do jednostek nie będzie stanowić problemu.

Czytaj też

BRDM-2 to opancerzony samochód rozpoznawczo-patrolowy opracowany w 1962 roku jako następca BRDM-1. W odróżnieniu od poprzednika ten pojazd posiadał wieżę z uzbrojeniem - karabinem maszynowym KPWT kal. 14,5 mm oraz km PKT kal. 7,62 mm. Opancerzenie pojazdu ma grubość w zależności od miejsca na poziomie 2-14 mm zatem chroni jedynie przed częścią amunicji strzeleckiej oraz odłamkami z dalszej odległości. Jednostkę napędową stanowi 8-cylindrowy silnik GAZ-41 o mocy 140 KM, który przy masie bojowej BRDM-2 wynoszącej 7 ton pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 100 km/h. W przypadku pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania wóz mógł osiągać 10 km/h. Zasięg operacyjny pojazdu został określony na 750 km. Obecnie dalej znajduje się on na uzbrojeniu armii takich państw jak m.in. Rosja, Polska, Ukraina, Egipt, Angola, Irak, Mongolia czy Serbia.

Czytaj też

Opancerzony samochód rozpoznawczy BRDM-2M 96i.
Opancerzony samochód rozpoznawczy BRDM-2M 96i.
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Senator MRAP to minoodporny wariant samochodu opancerzonego Senator, produkowanego przez kanadyjską firmę Roshel. Jego bazę stanowi zmodyfikowane podwozie Forda F-550. Pojazd cechuje się wysoką wytrzymałością na ostrzał z amunicji 7,62 mm × 39. Wzmocnione dno oraz cała konstrukcja pojazdu ma pozwolić na ochronę przewożonej załogi przed wybuchem miny wypełnionej 6 kg materiałów wybuchowych pod każdym z kół, oraz dnem kadłuba. Uzyskano to m.in. dzięki budowie kadłuba w kształcie litery V, co obecnie jest standardem w wielu typach pojazdów kołowych przeznaczonych dla armii.

Reklama

Pojazd jest dostępny w różnych układach i konfiguracjach drzwi (dwudrzwiowy, czterodrzwiowy, wersja wyposażona w rampę hydrauliczną), w zależności od misji i potrzeb zamawiającego. Jednostkę napędową pojazdu stanowi 8-cylindrowy silnik wysokoprężny o poj. 6,7 litra i mocy 330 KM przy 2600 obr/min. sprzężony z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów. W konfiguracji transportera piechoty pojazd może pomieścić do 12 żołnierzy, w tym kierowcę i dowódcę.

Czytaj też

Senator MRAP w ukraińskiej armii.
Senator MRAP w ukraińskiej armii.
Autor. Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy/Facebook
Reklama

Komentarze

    Reklama