Reklama

Wojna na Ukrainie

Transportery z morskimi armatami na nowych nagraniach

Autor. Mike1979 Russia/Wikipedia

Jedna z najbardziej znanych rosyjskich przeróbek wojennych w postaci transportera MT-LB z osadzonym stanowiskiem przeciwlotniczym 2M-3M ponownie pojawiła się na nagraniach w mediach społecznościowych. Dzięki nim wiemy jak wygląda stabilizacja uzbrojenia i całej wieży podczas prowadzenia ognia… praktycznie jej nie ma.

Reklama

Pojazdy ukazane na poniższych filmach, to można powiedzieć już druga generacja MT-LB/MT-LBu ze stanowiskiem wyposażonym w armaty morskie kal. 25 mm, ponieważ są one umieszczone bezpośrednio na dachu pojazdu, a nie na dodatkowym podwyższeniu. Na obu nagraniach widzimy moment prowadzenia z nich ostrzału, który powoduje olbrzymie wibracje całego stanowiska Są one tyle duże, że nie ma tutaj raczej szans na prowadzenie żadnego celnego ognia do celów zarówno lądowych, jak i powietrznych. Można wysnuć hipotezę, że po długotrwałym ostrzale wieża może po prostu odpaść lub uszkodzić/zniszczyć łączenia z pojazdem bazowym, co ukazuje bardzo kiepskie wykonanie tej i tak improwizowanej konstrukcji. Nie jest to jedyna lądowa konstrukcja która otrzymała to morskie stanowisko przeciwlotnicze, Ukraińcy posiadają podobną opartą o podwozie samochodu ciężarowego KamAZ 6x6, zaś Rosjanie umieścili je także na ciągniku artyleryjskim ATS-59G .

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Czytaj też

Przejdźmy zatem bohatera powyższych nagrań, czyli stanowiska bojowego 2M-3M wyposażonego w dwie armaty morskie 110-PM kal. 25 mm. Jest to podstawa morska, opracowana pod koniec lat 40. XX wieku dla różnego typu okrętów np. patrolowców, czy monitorów rzecznych. Produkcja tych stanowisk morskich wraz z armatami rozpoczęła się w 1953 roku i trwała do 1984 roku, głównie w Związku Radzieckim. Donośność maksymalna zintegrowanych na nim armat to 3000 metrów, ale w przypadku prowadzenia ognia do celów powietrznych zmniejsza się do 1,7 km. Szybkostrzelność maksymalna została określona na poziomie 450 strzałów na minutę, jednak praktyczna wynosi 270-330 pocisków na minutę.

Reklama

Czytaj też

Okrętowy system wieżowy 2M-3M z dwoma działkami automatycznymi kal. 25 mm.
Okrętowy system wieżowy 2M-3M z dwoma działkami automatycznymi kal. 25 mm.
Autor. ShinePhantom/Wikipedia

MT-LB to radziecki pływający transporter opancerzony opracowany w latach 60. XX wieku. Z początku był wykorzystywany jako ciągnik artyleryjski dla armaty przeciwpancernej T-12 kal. 100 mm, służył także do przewożenia jej obsługi oraz amunicji. Z czasem został on wykorzystany w roli transportera opancerzonego, który powstał w przeszło 50 tys. egzemplarzy, m.in. na licencji w Bułgarii i Polsce. PRL dostarczyła od kilku do kilkunastu tysięcy egzemplarzy do ZSRR.

Czytaj też

Jednostkę napędową MT-LB stanowi 8-cylindrowy silnik wysokoprężny JaMZ 238 o mocy 240 KM, zaś w pojazdach produkcji HSW to sześciocylindrowy SW 680 (także o mocy 240 KM). Pozwala to na osiąganie przez MT-LB prędkości maksymalnej 61 km/h po drodze utwardzonej, 30 km/h w terenie oraz 4-5 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych pływaniem. Załogę transportera stanowią dwie osoby, zaś desant może wynosić do 11 żołnierzy. Uzbrojenie pojazdu w roli transportera piechoty stanowił uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm umiejscowiony w małej wieży po prawej stronie wozu.

Czytaj też

MT-LB (zdjęcie poglądowe).
MT-LB (zdjęcie poglądowe).
Autor. Vitaly V. Kuzmin
Reklama

Komentarze (3)

  1. Buczacza

    Najważniejsze, że nie ma analoga.... Technologiczne wyprzedza konkurencję. Jednym słowem onuce zaś wyprzedziły cały świat...

  2. bezreklam

    Mysle ze zasada bedzie ta sama jak z siatkami na czogach - jak wpwadzaja Rosje to pozal sie boze hah hah ahaha a jak Ukraincy to "ale genilni inzynierowie tam;

  3. Sorien

    Na sztywno - nie dość że każdy w ciebie celuje to siedzac tam to jak na wozie rzelaznianym po kocich łbach....

Reklama